NCAA DIVISION I CONFERENCE CHAMPIONSHIPS
AMERICA EAST


Men - Yale University - April 30-May 2
FINALS
Binghamton 4, Stony Brook 3
Dan Hanegby (B) defeated Tal Meir (SB), 6-4,7-6
Michael Crooks (SB) defeated Richemn Mourad (B), 7-6,4-6,6-2
Alamgir Wali (SB) defeated Brian O'Connor (B), 6-1,7-6
Egil Aronsen (SB) defeated Steve Spencer (B), 5-7,6-2,6-2
Edwin Gerard (B) defeated Jean-Francois Robitaille (SB), 2-6,6-3,6-4
Juan Garcia (B) defeated Philippe Amireault (SB), 6-2,1-6,6-2
Hanegby/Spencer (B) defeated Meir/Wali (SB), 9-8
Aronsen/Robitaille (SB) defeated Mourad/Garcia (B), 8-5
O'Connor/Gerard (B) defeated Crooks/James Carpenter (SB), 9-7

SEMIFINALS
Stony Brook 4, Boston University 0
Michael Crooks (SB) defeated Barrett Wolf (B), 6-0,6-2
Alamgir Wali (SB) defeated Nick Ganias (B), 6-1,6-2
Jean-Francois Robitaille (SB) defeated Karim Zahran (B), 6-1,6-2
Tal Meir (SB) vs. Geoffrey Wagner (B), 6-1,2-2 Did Not Finish
Egil Aronsen (SB) vs. Adam Siegel (B), 6-1,4-3 Did Not Finish
Philippe Amireault (SB) vs. Ross Lohr (B), 6-1,5-1 Did Not Finish
Meir/Wali (SB) vs. Wagner/Siegel (B), 6-3, Did Not Finish
Aronsen/Robitaille (SB) defeated Wolf/Lohr (B), 8-3
Crooks/James Carpenter (SB) defeated Topher Bertoneledford/Ganias (B), 8-0
Binghamton 4, UMBC 1
Josef Novotny (UMBC) defeated Dan Hanegby (B), 6-3,6-4
Brian O'Connor (B) defeated Mikhail Kouznetsov (UMBC), 6-1,6-0
Steve Spencer (B) defeated Luis Baraldi (UMBC), 6-4,6-2
Edwin Gerard (B) defeated Djan Gusmao (UMBC), 6-0,7-5
Richemn Mourad (B) vs. James Tyler (UMBC), 6-2,2-6,1-0 Did Not Finish
Mike Keller (UMBC) vs. Juan Garcia (B), 6-3, Did Not Finish
Hanegby/Spencer (B) and Novotny/Baraldi (UMBC), 8-8 Did Not Finish
Mourad/Garcia (B) defeated Tyler/Keller (UMBC), 9-7
O'Connor/Gerard (B) defeated Kouznetsov/Mehrban Iranshad (UMBC), 8-2

QUARTERFINALS
Binghamton 4, Vermont 0
Dan Hanegby (B) defeated Tom Whittaker (V), 6-0,6-1
Brian O'Connor (B) defeated Matthew Spring (V), 6-1,6-0
Juan Garcia (B) defeated Michael Kreitzer (V), 6-0,6-4
Richemn Mourad (B) vs. Sammy Carl (V), 6-2,5-1 Did Not Finish
Steve Spencer (B) vs. Eric Conway (V), 6-1,5-3 Did Not Finish
Edwin Gerard (B) vs. Griffin Maloney (V), 6-3,2-3 Did Not Finish
Conway/Spring (V) vs. Hanegby/Spencer (B), 6-5 Did Not Finish
Mourad/Garcia (B) defeated Carl/Whittaker (V), 8-3
O'Connor/Gerard (B) defeated Ethan Bernstein/Brendan Matthews (V), 8-4
Boston University 4, Hartford 3
Patrick Flint (H) defeated Geoffrey Wagner (B), 7-5,7-5
Barrett Wolf (B) defeated Jeff Hurlbert (H), 6-3,3-6,6-4
Clint Broadie (H) defeated Nick Ganias (B), 6-3,6-4
Adam Siegel (B) defeated Evan Sideman (H), 6-3,6-3
Karim Zahran (B) defeated Jorge Acuna (H), 1-6,6-2,7-6
Ross Lohr (B) defeated Dan Kirchner (H), 4-6,7-5,6-2
Broadie/Hurlbert (H) vs. Wagner/Siegel (B), 7-5 Did Not Finish
Flint/Acuna (H) defeated Wolf/Lohr (B), 8-3
Sideman/Kirchner (H) defeated Topher Bertoneledford/Zahran (B), 8-4
UMBC (4), New Hampshire (0)
Josef Novotny (UMBC) defeated Brett Teolis (N), 6-3,6-0
Mikhail Kouznetsov (UMBC) defeated Jonathan Moody (N), 6-2,6-1
Mike Keller (UMBC) defeated Mark Prather (N), 6-0,6-0
James Tyler (UMBC) vs. Goldy Sherrill (N), 6-4,2-0 Did Not Finish
Djan Gusmao (UMBC) vs. Jay Friedman (N), 6-0,5-1 Did Not Finish
Mehrban Iranshad (UMBC) vs. Tim Clement (N), 6-3,5-0 Did Not Finish
Novotny/Luis Baraldi (UMBC) defeated Teolis/Moody (N), 8-0
Kouznetsov/Iranshad (UMBC) defeated Friedman/Prather (N), 8-2
Tyler/Keller (UMBC) vs. Sherrill/Clement (N), 5-2

Women - Yale University - April 30-May 2
FINALS
Boston University 4, University of Maryland-Baltimore 1
Lindsey Dynof (B) defeated Tia Kaasalainen (UMBC), 6-1,7-6
Elena deMendoza (B) defeated Ale Pedergnana (UMBC), 6-4,6-2
Erin Katims (B) defeated Aimee Lim (UMBC), 6-0,6-0
Elisa Glas (B) defeated Lana Khvalina (UMBC), 6-3,6-0
Laura Ahmes (B) vs. Adriana Fonseca (UMBC), 5-2 Did Not Finish
Aimee Charest (B) vs. Elizabeth Anderson (UMBC), 2-1 Did Not Finish
Kaasalainen/Khvalina (UMBC) defeated Katims/Charest (B), 8-3
Pedergnana/Lim (UMBC) defeated Ahmes/Glas (B), 9-8
deMendoza/Monica Shepherd (B) defeated Fonseca/Anderson (UMBC), 8-3

SEMIFINALS
Boston University 4, Binghamton 2
Erin Katims (BU) defeated Lya Kushnirovich (B), 6-2,6-3
Janine Sadaka (B) defeated Elisa Glas (BU), 7-6,6-4
Laura Ahmes (B) Vera Popova (BU), 6-0,6-0
Aimee Charest (BU) Sherri Stern (B), 6-1,6-0
Monica Shepherd (BU) Lauren Freel (B), 6-1,6-0
Melis Altinay (B) vs. Elena deMendoza (BU), 7-6 Did Not Finish
Kushnirovich/Sadaka (B) defeated Katims/Charest (BU), 9-8
Altinay/Stern (B) defeated Ahmes/Glas (BU), 8-6
Popova/Freel (B) defeated deMendoza/Shepherd (BU), 8-0
UMBC 4, Stony Brook 1
Anne Catherine Valle (SB) defeated Tia Kaasalainen (UMBC), 6-2,6-2
Ale Pedergnana (UMBC) defeated Georgia Bushell (SB), 6-1,6-4
Lana Khvalina (UMBC) defeated Victoria Vasile (SB), 6-2,6-1
Adriana Fonseca (UMBC) defeated Olesya Ianovitch (SB), 7-6,6-1
Aimee Lim (UMBC) vs. Lauren Conching (SB), 6-3,2-3 Did Not Finish
Valle/Bushell (SB) vs. Kaasalainen/Khvalina (UMBC), 6-4, Did Not Finish
Pedergnana/Lim (UMBC) defeated Conching/Vasile (SB), 8-1
Anderson/Fonseca (UMBC) defeated Ianovitch/Ward (SB), 8-1

QUARTERFINALS
Boston University 7, #8 Albany 0
Lindsey Dynof (B) unopposed win Elena deMendoza (B) defeated Courtney Michels (A), 6-2,6-3
Erin Katims (B) defeated Amanda Brown (A), 6-0,6-0
Elisa Glas (B) defeated Lisa Fund (A), 6-0,6-0
Aimee Charest (B) defeated Kerry Levis (A), 6-0,6-0
Gabrielle Hernandez (B) defeated Erika Van Zandt (A), 6-0,6-0
Katims/Glas (B) defeated Michels/Brown (A), 8-2
deMendoza/Shepherd (B) defeated Fund/Van Zandt (A), 8-0
Charest/Hernandez (B) unopposed win
UMBC 7, #7 Hartford 0
Ale Pedergnana (UMBC) defeated Lauren Perry (H), 6-0,6-0
Aimee Lim (UMBC) defeated Tara Siegel (H), 6-0,6-0
Lana Khvalina (UMBC) defeated Halley Werner (H), 6-1,6-0
Adriana Fonseca (UMBC) defeated Randi Taplits (H), 6-0,6-0
Elizabeth Anderson (UMBC) defeated Amanda Lipsky (H), 6-2,6-0
Tia Kaasalainen (UMBC) vs. Ana Maria Mora (H), 7-6,4-2 Did Not Finish
Kaasalainen/Khvalina (UMBC) vs. Mora/Perry (H), 4-2 Did Not Finish
Pedergnana/Lim (UMBC) defeated Siegel/Werner (H), 8-1
Anderson/Fonseca (UMBC) defeated Lipsky/Taplits (H), 8-1
Stony Brook 5, Vermont 2
Anne Catherine Valle (SB) defeated Molly Moran (V), 6-3,7-5
Georgia Bushell (SB) defeated Liz DeCurtis (V), 6-0,6-0
Lauren Conching (SB) defeated Alexis Accomando (V), 6-1,6-2
Victoria Vasile (SB) defeated Susannah O'Brien (V), 6-1,6-4
Lauren Koenig (V) defeated Olesya Ianovitch (SB), 7-6,6-1
Ashley Ward (SB) defeated Jen Fullerton (V), 6-2,3-6,10-6
Valley/Bushell (SB) defeated Moran/Accomando (V), 8-1
DeCurtis/O'Brien (V) defeated Conching/Vasile (SB), 9-7
Meg Helstowski/Meghan Linehan (V) defeated Ianovitch/Ward (SB), 8-6
Binghamton 4, New Hampshire 3
Melis Altinay (B) defeated Megan Breen (N), 6-2,6-0
Lya Kushnirovich (B) defeated Jenna Kafferly (N), 6-4,6-2
Janine Sadaka (B) defeated Hallie Erickson (N), 6-1,6-1
Lensey Dixon (N) defeated Vera Popova (B), 6-3,6-1
Jess Pasay (N) defeated Sherri Stern (B), 6-1,6-1
Tiffany Heineman (N) defeated Lauren Freel (B), 6-1,6-2
Kushnirovich/Sadaka (B) defeated Breen/Kafferly (N), 8-4
Altinay/Stern (B) defeated Erickson/Dixon (N), 8-1
Pasay/Heineman (N) defeated Popova/Freel (B), 8-4

 
Return To 2004 Conference Championships Directory





Tennis Tickets







Personalized Tennis
Training Programs

Click For A Free Trial







Get Great Adidas Gear at 25% off!






Central Ohio Grand Prix Tennis



Try Gevalia Coffee & get a FREE coffeemaker



On Court, Off Court







Courtside Tennis & Apparel For Racquets, Shoes, and Clothing









Get Your Free
College And Junior
Tennis Email!










Check Out TennisFax.com









Return to:
College And Junior
Tennis Homepage