NCAA DIVISION I CONFERENCE CHAMPIONSHIPS
AMERICA EAST

Men - New Haven, Connecticut - April 29-May 1
FINALS
Binghamton 4, Stony Brook 3
Jan Krejci (SB) defeated Dan Hanegby (B), 7-5,6-3
Richemn Mourad (B) defeated Tal Meir (SB), 1-6,6-3,6-4
Michael Crooks (SB) defeated Alex Dobrin (B), 6-3,6-1
Faisal Mohamed (B) defeated Dave Kortum (SB), 6-3,6-3
Jean Francois Robitaille (SB) defeated Edwin Gerard (B), 6-4,6-0
Brian O’Connor (B) defeated Matthew Jacobson (SB), 6-2,6-1
Hanegby/Mohamed (B) defeated Krejci/Meir (SB), 8-3
Crooks/Robitaille (SB) defeated Dobrin/O’Connor (B), 8-5
Mourad/Gerard (B) defeated Kortum/Jonathan Gamberg (SB), 9-7

SEMIFINALS
Stony Brook 4, UMBC 0
Jan Krejci (SB) defeated James Tyler (UMBC), 6-1,6-1
Tal Meir (SB) defeated Irfan Shamasdin (UMBC), 5-7,6-0,6-2
Michael Crooks (SB) defeated Mike Keller (UMBC), 6-2,6-1
Dave Kortum (SB) defeated Fernando Ferriera (UMBC), 4-6,6-2,6-2
Jean Francois Robitaille (SB) vs. Henry Hollowell (UMBC), 6-3,4-1 Did Not Finish
Matthew Jacobson (SB) vs. David Jackson (UMBC), 6-4, Did Not Finish
Binghamton 4, Hartford 0
Dan Hanegby (B) defeated Patrick Flint (H), 6-4,6-3
Richemn Mourad (B) defeated Doruk Baglan (H), 4-6,6-2,6-1
Alex Dobrin (B) defeated Jeff Hurlbert (H), 5-7,6-3,6-3
Faisal Mohamed (B) defeated Jorge Acuna (H), 6-4,6-4
Clint Broadie (H) vs. Edwin Gerard (B), 6-2, Did Not Finish
Brian O’Connor (B) vs. Dan Kirchner (H), 3-2 Did Not Finish

QUARTERFINALS
Hartford 4, Boston University 3
Patrick Flint (H) defeated Barrett Wolf (BU), 6-3,6-7(6),7-2(3)
Michael Orden (BU) defeated Doruk Baglan (H), 2-6,7-5,6-1
Jeff Hurlbert (H) defeated Jared Kobren (BU), 6-1,6-1
Karim Zahran (BU) defeated Jorge Acuna (H), 6-4,1-6,6-3
Clint Broadie (H) defeated Kris Kubacki (BU), 6-1,6-3
Ross Lohr (BU) defeated Dan Kirchner (H), 1-6,6-2,6-4
Hurlbert/ Broadie (H) defeated Wolf/ Marco Amorico (BU), 8-4
Flint/Baglan (H) defeated Kubacki/ Kobren (BU), 8-2
Acuna/Kirchner (H) tied with Lohr/Zahran (BU), 7-7 Did Not Finish
UMBC 4, New Hampshire 0
Irfan Shamasdin (UMBC) defeated Brett Teolis (NH), 6-2,6-2
Henry Hollowell (UMBC) defeated Marty Morrissey (NH), 6-3,6-2
David Jackson (UMBC) defeated Alec Jaslow (NH), 6-1,6-1
James Tyler (UMBC) vs. Goldy Sherrill (NH), 7-6,9-7(0) Did Not Finish
Mike Keller (UMBC) vs. Jay Friedman (NH), 7-6, 10-8(2) Did Not Finish
Fernando Ferriera (UMBC) vs. Brady Bartlett (NH), 7-5,3-2 Did Not Finish
Shamasdin/Jackson (UMBC) vs. Sherrill/Friedman (NH), 6-5 Did Not Finish
Tyler/Ferriera (UMBC) defeated Teolis/Bartlett (NH), 8-4
Djan Gusmao/Iranshad (UMBC) defeated Morrissey/Kyle Schaefer (NH), 8-4
Binghamton received a bye

Stony Brook received a bye

Women - New Haven, Connecticut - April 29-May 1
FINALS
Boston University 4, Binghamton 1
Zeynep Altinay (B) defeated Laura Ahmes (BU), 6-3,6-3
Erin Katims (BU) defeated Lya Kushnirovich (B), 7-5,6-3
Aimee Charest (BU) defeated Alyssa Freeman (B), 4-6,6-4,6-2
Monica Shepherd (BU) defeated Vera Popova (B), 6-1,6-1
Gina Sabatino (BU) vs. Jelena Koprivica (B), 6-7,7-5(3),6-3,4-3 Did Not Finish
Katarina Draganova (BU) vs. Jenn Naegeli (B), 6-7,7-1,6-3 Did Not Finish
Ahmes/Cheri Lapane (BU) defeated Koprivica/Naegeli (B), 8-2
Altinay/Freeman (B) defeated Sabatino/Shepherd (BU), 8-4
Draganova/Charest (BU) defeated Kushnirovich/Popova (B), 8-8,9-7

SEMIFINALS
Binghamton 4, UMBC 0
Zeynep Altinay (B) defeated Ale Pedergnana (UMBC), 6-0,6-4
Lya Kushnirovich (B) defeated Adriana Fonseca (UMBC), 7-6,7-5(1)
Jen Naegeli (B) defeated Elizabeth Anderson (UMBC), 6-2,6-0
Vera Popova (B) defeated Idil Un (UMBC), 4-1 retired
Aimee Lim (UMBC) vs. Jelena Koprivica (B), 6-4,5-4 Did Not Finish
Pascaline Cette (UMBC) vs. Alyssa Freeman (B), 6-0,3-0 Did Not Finish
Boston University 5, Stony Brook 0
Laura Ahmes (BU) defeated Hana Chovanova (SB), 6-4,7-5
Gina Sabatino (BU) defeated Anne Catherine Valle (SB), 6-3,6-2
Erin Katims (BU) defeated Sandy Wijeratne (SB), 6-2,6-4
Katarina Draganova (BU) defeated Monica Myers (SB), 6-0,6-3
Aimee Charest (BU) defeated Victoria Vovsha (SB), 6-2,6-4
Monica Shepherd (BU) vs. Rachel Kimelman (SB), 5-4 Did Not Finish

QUARTERFINALS
Stony Brook 4, New Hampshire 0
Hana Chovanova (SB) defeated Megan Breen (NH), 3-6,6-2,6-4
Anne Cathrine Valle (SB) defeated Jenna Kafferly (NH), 6-2,6-2
Jessica Porter (NH) defeated Sandy Wijeratne (SB), 6-4,6-3
Monica Myers (SB) defeated Tiffany Heineman (NH), 7-5,7-6(3)
Lensey Dixon (NH) vs. Victoria Vovsha (SB), 3-6,6-1,3-2 Rachel Kimelman (SB) vs. Amy Surprenant (NH), 6-7,6-8(3),7-5
Valle/ Wijeratne (SB) defeated Breen/Kafferly (NH), 8-6
Chovanova/Myers (SB) defeated Heineman/Porter (NH), 8-3
Vovsha/Victoria Vasile (SB) vs. Dixon/Surprenant (NH), 7-4 Did Not Finish
UMBC 4, Albany 0
Aimee Lim (UMBC) defeated Christina Suarez (A), 6-2,6-0
Pascaline Cette (UMBC) defeated Kimberly Westcott (A), 6-3,6-1
Idil Un (UMBC) defeated Kyle Steller (A), 6-1,6-0
Ale Pedergnana (UMBC) vs. Courtney Michels (A), 6-0,5-2 Did Not Finish
Adriana Fonseca (UMBC) vs. Aimee Kern (A), 6-3,4-1 Did Not Finish
Elizabeth Anderson (UMBC) vs. Amanda Hall (A), 6-0,4-2 Did Not Finish
Pedergnana/Lim (UMBC) vs. Michels/Kern (A), 6-4, Did Not Finish
Anderson/Fonseca (UMBC) defeated Hall/Westcott (A), 8-3
Cette/Un (UMBC) defeated Suarez/Steller (A), 8-2
Binghamton 4, Hartford 0
Lya Kushnirovich (B) defeated Raquel Cassino (H), 6-0,6-1
Alyssa Freeman (B) defeated Amanda Lipsky (H), 6-0,6-1
Vera Popova (B) defeated Risa Abraham (H), 6-0,6-0
Zeynep Altinay (B) vs. Ana Maria Mora (H), 6-1,4-0 Did Not Finish
Jelena Koprivica (B) vs. Lauren Perry (H), 6-0,4-2 Did Not Finish
Jenn Naegeli (B) vs. Halley Werner (H), 6-3,1-2 Did Not Finish
Freeman/Altinay (B) defeated Cassino/Werner (H), 8-0
Popova/Kushnirovich (B) defeated Lipsky/Abraham (H), 8-0
Koprivica/Naegeli (B) vs. Mora/Perry (H), 7-1
Boston University received a bye

 
Return To 2005 Conference Championships Directory

adidas Tennis



















Venus & Serena




TENNIS BOOKSTORE













Return to:
College And Junior
Tennis Homepage