NCAA DIVISION I CONFERENCE CHAMPIONSHIPS
ATLANTIC 10


Men - Monroeville, Pennsylvania - April 8-10
FINALS
Richmond 4, George Washington 0
David Donn (R) vs. Matt Hane (GW), 4-6,6-3,3-2 Did Not Finish
Derek Schwandt (R) vs. Matt Treadgold (GW), 3-6,6-3,3-1 Did Not Finish
Jake Jopling (GW) defeated Matt Cabana (GW), 6-4,6-0
Jeppy Moss (R) defeated Daniel Raisbeck (GW), 6-3,6-2
Matt Stillwagon (R) defeated Will Timmons (GW), 7-6(4),6-4
Eric Hage (R) defeated Brett Warner (GW), 7-5,7-6
Hane/Jopling (GW) defeated Schwandt/Cabana (GW), 8-3
Donn/Moss (R) defeated Warner/Raisbeck (GW), 8-6
Stillwagon/Ryan Goldsmith (R) defeated Treadgold/Daniel Balke (GW), 8-2
SEMIFINALS
Richmond 4, St. Bonaventure 0
David Donn (R) vs. Mario Arce (SB), Did Not Finish
Derek Schwandt (R) vs. Nikhil Murali (SB), Did Not Finish
Alejandro Nery (SB) defeated Matt Cabana (R), 6-4,6-4
Jeppy Moss (R) defeated Dejan Stankovic (SB), 6-1,6-1
Matt Stillwagon (R) defeated Andrew Hart (SB), 6-1,7-5
Eric Hage (R) defeated Sajeel Qureshi (SB), 6-3,6-4
Schwandt/Cabana (R) vs. Murali/Nery (SB), Did Not Finish
Donn/Moss (R) defeated Arce/Stankovic (SB), 8-6
Stillwagon/Ryan Goldsmith (R) defeated Hart/Qureshi (SB), 8-2
George Washington 4, St. Josephs 0
Matt Hane (GW) defeated Frank Velazquez (SJ), 6-1,6-4
Matt Treadgold (GW) defeated Jim Holland (SJ), 6-3,6-4
Jake Jopling (GW) defeated Chris Spencer (SJ), 6-1,7-5
Daniel Raisbeck (GW) vs. A.J. Garabedian (SJ), 6-4,5-3, Did Not Finish
Will Timmons (GW) defeated Van Homer Pangilinan (SJ), 6-4,6-4
Antonio Aniello (SJ) defeated Brett Warner (GW), 6-2,6-2
Hane/Jopling (GW) defeated Velazques/Pangilinan (SJ), 8-6
Holland/Garabedian (SJ) defeated Warner/Raisbeck (GW), 9-8(4)
Chris Spencer/Aniello (SJ) defeated Treadgold/Daniel Balke (GW), 9-8(5)
QUARTERFINALS
St. Bonaventure 0, Xavier 2
Mario Arce (SB) defeated J.R. Randall (X), 6-3,7-5
Nikhil Murali (SB) defeated Justin Yeager (X), 6-2,6-2
Alejandro Nery (SB) vs. Jeremy Miller (X), 6-7(0),7-5,2-3 Did Not Finish
Dejan Stankovic (SB) defeated Rob Simpson (X), 7-6(3),6-2
Andrew Hart (SB) defeated Matt Zollman (X), 6-2,4-6,6-2
Ryan Potts (X) defeated Sajul Oureshi (SB), 7-5,6-4
Meadors/Yeager (X) vs. Nery/Murali (SB), 6-5 Did Not Finish
Randall/Zollman (X) defeated Arce/Stankovic (SB), 8-5
Simpson/Miller (X) defeated Hart/Quershi (SB), 8-4
Richmond 4, Rhode Island 2
David Donn (R) defeated Rob Sutphen (RI), 6-0,6-0
Derek Schwandt (R) vs. Dustin Parente (RI), 6-2,3-2 Did Not Finish
Matthew Cabana (R) vs. Nick Barbera (RI), 6-2,1-2 Did Not Finish
Jeppy Moss (R) vs. Eric Livingstone (RI), 6-4,2-0 Did Not Finish
Matt Stillwagon (R) defeated Geoff Peterson (RI), 6-2,6-0
Eric Hage (R) defeated Pat McGuire (RI), 6-0,6-1
Schwandt/Cabana (R) vs. Sutphen/Barbera (RI), Did Not Finish
Donn/Moss (R) defeated Parente/Livingstone (RI), 8-1
Stillwagon/Ryan Goldsmith (R) defeated Peterson/Joe Villucci (RI), 8-1
George Washington 4, Temple 0
Matt Hane (GW) vs. Tyler Wynn (T), 4-6,4-3 Did Not Finish
Matt Treadgold (GW) vs. Yhonny Murray (T), 6-4,3-4 Did Not Finish
Jake Jopling (GW) defeated Matt Struble (T), 6-4,6-1
Daniel Raisbeck (GW) vs. Elad Ziv (T), 6-1,4-1 Did Not Finish
Will Timmons (GW) defeated Jon Sy (T), 6-3,6-1
Brett Warner (GW) defeated James Logan (T), 6-1,6-3
Hane/Jopling (GW) defeated Wynn/Murray (T), 8-4
Warner/Raisbeck (GW) vs. Ziv/Sy (T), 7-2 Did Not Finish
Treadgold/Balke (GW) defeated Struble/Logan (T), 8-1
St. Joseph's 4, Dayton 0
Tom Murphy (D) vs. Francisco Velazquez (SJ), 7-6(3),1-6,4-5 Did Not Finish
Jimmy Holland (SJ) defeated Rob Altenau (D), 3-6,6-4,6-4
Chris Spencer (SJ) defeated Jonathan Khoury (D), 3-6,6-1,6-2
Rex Cabrera (D) vs. A.J. Garabedian (SJ), 7-5,3-6,4-4 Did Not Finish
Van Homer Pangilinan (SJ) defeated Jamison Downs (D), 6-4,6-3
Antonio Aniello (SJ) defeated Elliot McGrane (D), 6-2,6-2
Altenau/Khoury (D) defeated Velazquez/Pangilinan (SJ), 8-3
Downs/Murphy (D) defeated Holland/Garabedian (SJ), 9-8(6)
Spencer/Aniello (SJ) defeated Cabrera/McGrane (D), 8-4

Women - College Park, Maryland - April 16-18
FINALS
Richmond 4, Xavier 0
L. Clary vs. Beatrice Grasu (R), 6-2,4-4 Did Not Finish
Lindsay Cox (R) defeated Bauer (X), 7-6,5-1 Did Not Finish
Meghan Wolfgram (R) vs. K. Clary (X), 7-6(1),2-5 Did Not Finish
Robin Carter (R) defeated Weightman (X), 6-2,6-2
Emily Applegate (R) defeated Tuchscherer (X), 6-1,6-2
Courtney Klein (R) defeated Vilines (X), 6-3,6-1
Beatrice Grasu/Lindsay Cox (R) defeated Clary/Bauer (X), 8-2
Meghan Wolfgram/Katie Karhohs (R) vs. Clary/Weightman (X), 7-7 Did Not Finish
Robin Carter/Courtney Klein (R) defeated Tuchscherer/Vilines (X), 8-2
SEMIFINALS
Richmond 4, Temple 1
Danira Penic (T) vs. Beatrice Grasu (R), 6-3,4-2 Did Not Finish
Ana Maslesa (T) defeated Lindsay Cox (R), 7-5,6-0
Meghan Wolfgram (R) defeated Lara Ercegovic (T), 6-3,6-3
Robin Carter (R) vs. Lauren Verrall (T), 6-3,4-4 Did Not Finish
Emily Applegate (R) defeated Laura Seiverling (T), 6-1,6-0
Courtney Klein (R) defeated Jennifer Goeta (T), 6-2,6-1
Beatrice Grasu/Lindsay Cox (R) vs. Danira Penic/Ana Maslesa (T), 4-4 Did Not Finish
Meghan Wolfgram/Katie Karhohs (R) defeated Lauren Verrall/Jennifer Goeta (T), 8-3
Robin Carter/Courtney Klein (R) defeated Lara Ercegovic/Laura Seiverling (T), 8-1
Xavier 4, University of Massachusetts 2
Lauren Clary (X) defeated Christine Liehr (M), 6-3,6-0
Stephanie Bauer (X) vs. Stephanie Price (M), 4-6,6-3,1-1 Did Not Finish
Kristen Clary (X) defeated Sasha Edelstein (M), 6-1,6-0
Jafra Depontes (M) defeated Kate Weightman (X), 6-3,6-3
Dorothy Iwanowicz (M) defeated Emily Tuchscherer (X), 6-2,6-4
Jackie Vilines (X) defeated Jana Bartoloni (M), 6-1,1-6,6-1
Bauer/L. Clary (X) defeated Price/Depontes (M), 8-1
K. Clary/Weightman (X) defeated Iwanowicz/Liehr (M), 8-5
Tuchscherer/Vilines (X) vs. Edelstein/Hyams (M), 3-7 Did Not Finish
QUARTERFINALS
Richmond 4, Fordham 0
Beatrice Grasu (R) vs. Christina Papa (F), Did Not Finish
Lindsay Cox (R) vs. Doina Sandor (F), Did Not Finish
Meghan Wolfgram (R) defeated Lisa Vulin (F), 6-2,6-3
Robin Carter (R) defeated Danielle Spigner (F), 6-0,6-1
Emily Applegate (R) defeated Candice Lee (F), 6-0,6-1
Courtney Klein (R) defeated Christina Leavenworth (F), 6-0,6-1
Grasu/Cox (R) defeated Sandor/Spigner (F), 8-1
Wolfgram/Katie Karhohs (R) vs. Papa/Vulin (F), Did Not Finish
Carter/Klein (R) defeated Leavenworth/Liz Murray (F), 8-0
Temple 4, George Washington 3
Danira Penic (T) defeated Lindy First (GW), 6-3,6-1
Ana Maslesa (T) defeated Nazli Gencsoy (GW), 6-1,6-4
Lauren Ercegovic (T) defeated Sandra Simunic (GW), 6-3,6-2
Lauren Verrall (T) defeated Natasha Bode (GW), 6-3,6-3
Anastasia Skavronskaia (GW) defeated Laura Seiverling (T), 6-0,6-2
Sevla Gonca (GW) defeated Jennifer Goeta (T), 6-1,6-1
Penic/Maslesa (T) defeated First/Bode (GW), 8-4
Skavronskaia/Simunic (GW) defeated Verrall/Goeta (T), 8-4
Gencsoy/Gonca (GW) defeated Ercegovic/Seiverling (T), 8-1
University of Massachusetts 4, Duquesne 0
Christine Liehr (M) vs. Alina Klinova (D), 6-4,3-6 Did Not Finish
Katie Riedinger (D) vs. Stephanie Price (M), 6-4,4-1 Did Not Finish
Sasha Edelstein (M) defeated Jacqueline Hughes (D), 6-3,6-4
Jafra Depontes (M) defeated Diana Stein (D), 6-3,6-3
Dorothy Iwanowicz (M) defeated Sarah Shanahan (D), 6-1,6-0
Susan Hyams (M) defeated Alicia McNamara (D) 6-1,6-0
Jafra Depontes/Stephenie Price (M) vs. Alina Klinova / Sarah Shanahan (D), 6-5 Did Not Finish
Christine Liehr/Dorothy Iwanawicz (M) defeated Julie Wagner/Katie Riedinger (D), 8-5
Susan Hyams/Sasha Edelstein (M) defeated Jacqueline Hughes/Ciara McDermott (D), 8-3
Xavier 4, Dayton 0
Lauren Clary (X) vs. Erin Kirkland (D), 6-2,5-2 Did Not Finish
Stephanie Bauer (X) defeated Courtney McDowell (D), 6-0,6-1
Kristen Clary (X) defeated Michelle Carroll (D), 6-1,6-4
Kate Weightman (X) vs. Kara Metzger (D), 6-3,3-3 Did Not Finish
Emily Tuchscherer (X) defeated Kate Donovan (D), 6-0,6-2
Jackie Vilines (X) defeated Sarah Miller (D), 6-0,6-1
Bauer/L. Clary (X) defeated Kirkland/McDowell (D), 8-3
K. Clary/Weightman (X) defeated Carroll/Metzger (D), 8-0
Lohner/Tuchscherer (X) vs. Donovan/Mellion (D), 6-5 Did Not Finish

 
Return To 2004 Conference Championships Directory

Personalized Tennis
Training Programs

Click For A Free Trial







Tennis Tickets






WOW Earnings



Get Great Adidas Gear at 25% off!







Central Ohio Grand Prix Tennis




Try Gevalia Coffee & get a FREE coffeemaker




On Court, Off Court









Courtside Tennis & Apparel For Racquets, Shoes, and Clothing









Get Your Free
College And Junior
Tennis Email!










Check Out TennisFax.com




Save At The Pump









Return to:
College And Junior
Tennis Homepage