NCAA DIVISION I CONFERENCE CHAMPIONSHIPS
ATLANTIC 10


Men - Monroeville, Pennsylvania - April 8-10, 2005
FINALS
Richmond 4, Dayton 2
Derek Schwandt (R) defeated Tom Murphy (D), 6-2,7-6(3)
Rob Altenau (D) defeated Matt Cabana (R), 6-2,6-2
Jeppy Moss (R) defeated Jon Khoury (D), 6-4,6-3
James O’Connell (D) vs. Doug Barker (R), 4-6,4-3 Did Not Finish
Matt Stillwagon (R) defeated Rex Cabrera (D), 6-2,6-4
Jamison Downs (D) vs. Bobby McNally (R), 3-6,6-6 Did Not Finish
Derek Schwandt/Matt Cabana (R) defeated Rob Altenau/Jon Khoury (D), 8-4
Tom Murphy/James O’Connell (D) defeated Bobby McNally/Jeppy Moss (R), 8-6
Matt Stillwagon/Doug Barker (R) defeated Jamison Downs/Rex Cabrera (D), 9-8

SEMIFINALS
Richmond 4, St. Bonaventure 2
Mario Arce (SB) defeated Derek Schwandt (R), 7-5,6-2
Alejandro Nery (SB) defeated Matt Cabana (R), 7-6,6-2
Jeppy Moss (R) vs. Nikhil Murali (SB), Did Not Finish
Doug Barker (R) defeated Andrew Hart (SB), 6-1,6-3
Matt Stillwagon (R) defeated Dejon Stankovic (SB), 7-6(3),6-1
Bobby McNally (R) defeated Sajeel Qureshi (SB), 2-6,6-0,7-5
Mario Arce/Nikhil Murali (SB) defeated Derek Schwandt/Matt Cabana (R), 8-6
Bobby McNally/Jeppy Moss (R) defeated Andrew Hart/Alejandro Nery (SB), 8-6
Matt Stillwagon/Doug Barker (R) defeated Antonio Farias/Dejon Stankovic (SB), 8-6
Dayton 4, Xavier 1
Jeremy Miller (X) defeated Rob Altenau (D), 2-6,6-3,6-3
Jon Khoury (D) vs. Justin Yeager (X), 4-6,6-3,4-0 Did Not Finish
James O’Connell (D) defeated Rob Simpson (X), 7-6,6-1
Rex Cabrera (D) defeated Brian Schubert (X), 7-5,6-3
Jamison Downs (D) vs. Adam Shaeffer (X), 6-3,4-6,0-1 Did Not Finish
Rob Simpson/Justin Yeager (X) defeated Rob Altenau/Jon Khoury (D), 8-4
Tom Murphy/James O’Connell (D) defeated Jeremy Miller/JR Randall (X), 8-3
Jamison Downs/Rex Cabrera (D) defeated Rustin Reys/Brian Schubert (X), 8-3

QUARTERFINALS
Richmond 4, Rhode Island 0
Derek Schwandt (R) defeated Rob Sutphen (RI), 6-2,4-0 Did Not Finish
Matt Cabana (R) defeated Dustin Parente (RI), 6-4,1-0 Did Not Finish
Doug Barker (R) defeated Nick Barbera (RI), 6-1,4-3 Did Not Finish
Stillwagon (R) defeated Kevin Redmond (RI), 6-0,6-3
Bobby McNally (R) defeated Andrew Tevooren (RI), 6-0,6-0
Brett Waikart (R) defeated Carvalho (RI), 6-1,6-1
Derek Schwandt/Matt Cabana (R) defeated Dustin Parente/Nate Carvalho (RI), 8-2
Bobby McNally/Jeppy Moss (R) defeated Rob Sutphen/Nick Barbera (RI), 6-4, Did Not Finish
Matt Stillwagon/Charlie Seltzer (R) defeated Kevin Redmond/Andrew Tevooren (RI), 8-0
St. Bonaventure 4, Saint Joseph’s 1
Mario Arce (SB) defeated Francisco Velazquez (SJ), 6-3,6-4
Alejandro Nery (SB) defeated Jimmy Holland (SJ), 6-4,6-3
Nikhil Murali (SB) defeated A.J. Garabedian (SJ), 7-6(6),6-2
Andrew Hart (SB) defeated Antonio Aniello (SJ), 1-6,6-1,6-3
Dejon Stankovic (SB) defeated Chris Spencer (SJ), 6-0,3-6,3-3 Did Not Finish
Sajeel Qureshi (SB) defeated Van Homer Pangilinan (SJ), 6-3,2-6,1-3 Did Not Finish
Mario Arce/Nikhil Murali (SB) defeated Francisco Velazquez/A.J. Garabedian (SJ), 8-2
Jimmy Holland/Antonio Aniello (SJ) defeated Andrew Hart/Alejandro Nery (SB), 8-2
Chris Spencer/Van Homer Pangilinan (SJ) defeated Antonio Farias/Dejon Stankovic (SB), 8-5
#6 George Washington 4, #11 La Salle 0
Mustafa Genscoy (GW) defeated Gargulla (LA), 6-1,6-0
Treadgold (GW) defeated Onorato (LA), 6-2,5-0 Did Not Finish
Salyer (GW) defeated Williams (LA), 5-3 Did Not Finish
Elliott Daniels (GW) defeated Eric Glick (LA), 6-0,3-2 Did Not Finish
Will Timmons (GW) defeated Flockerzie (LA), 6-2,6-0
Balke (GW) defeated Plegaria (LA), 6-0,6-0
Jake Jopling/Matt Treadgold (GW) defeated Ron Gargullo/Blake Williams (LA), 7-2 Did Not Finish
Daniel Raisbeck/Daniel Balke (GW) defeated Ross Flockerzie/Jeff Plegaria (LA), 8-1
Xavier 4, George Washington 3
Mustafa Genscoy (GW) defeated JR Randall (X), 6-3,6-4
Matt Treadgold (GW) defeated Jeremy Miller (X), 6-3,6-1
Justin Yeager (X) defeated Jake Jopling (GW), 6-7(3),7-6(5),7-5
Rob Simpson (X) defeated Sam Salyer (GW), 6-2,2-6,6-1
Brian Schubert (X) defeated Elliott Daniels (GW), 6-3,6-1
Adam Shaeffer (X) defeated Will Timmons (GW), 6-3,2-6,6-1
Jake Jopling/Matt Treadgold (GW) defeated Rob Simpson/Justin Yeager (X), 9-8(3)
Jeremy Miller/JR Randall (X) defeated Mustafa Genscoy/Sam Salyer (GW), 9-7
Daniel Raisbeck/Daniel Balke (GW) defeated Rustin Reys/Brian Schubert (X), 9-8(6)

Women - College Park, Maryland - April 22-24
Women's match results are not available
FINALS
#2 Richmond 5, #1 Massachusetts 1


S SEMIFINALS
Massachusetts 4, Temple 0

Richmond 4, Xavier 0


QUARTERFINALS
Massachusetts 4, Duquesne 0

Temple 4, George Washington 2

Xavier 4, Dayton 0

Richmond 4, Fordham 1

 
Return To 2005 Conference Championships Directory

Tennis Tickets




adidas Tennis




Camp Wekeela
Tennis Instructors Wanted
campwekeela@aol.com



















Venus & Serena

















Return to:
College And Junior
Tennis Homepage