NCAA DIVISION I CONFERENCE CHAMPIONSHIPS
ATLANTIC SUN


Men - Macon, Georgia - April 12-15
FINALS
(4) Belmont 4, (2) Stetson 2
Marcus Echtler (S) defeated Felipe Lima (B), 7-6(5),6-2
Fausto Rocha (B) defeated Joey Jones (S), 6-1,7-6(2)
Javier Rodriguez (B) defeated Mario Alberto Cayo (S), 6-3,4-6,6-2
Birger Soiland (S) defeated Ignacio Gesto (B), 6-3,6-3
Felipe Abreu (B) defeated Peter Dzuba (S), 6-1,6-4
Echtler/Boulanov (S) defeated Rocha/Rodriguez (B), 8-3
Gesto/Gillott (B) defeated Jones/Bach (S), 8-4
Lima/Abreu (B) defeated Cayo/Soiland (S), 8-2

SEMIFINALS
(2) Stetson 4, (3) Mercer 0
Marcus Echtler (S) defeated Tobias Ohrstrom (M), 4-6,6-2,6-3
Serguei Boulanov (S) defeated Warren Woolfolk (M), 3-6,6-3,2-1 retired
Mario Alberto Cayo (S) defeated Patrick Russo (M), 7-6,6-4
Cayo/Soiland (S) defeated Starr/Ingram (M), 8-3

(4) Belmont 4, (1) ETSU 2
Felipe Lima (B) defeated Oscar Posada (ETSU), 7-5,6-4
Alex Gillott (B) defeated Felix Insaurralde (ETSU), 7-6(7),3-3 retired
Fausto Rocha (B) defeated Juan Crosa (ETSU), 7-5,7-5
Javier Rodriguez (B) defeated Enrique Olivares (ETSU), 7-5,6-3
Lisandro Picardo (ETSU) defeated Ignacio Gesto (B), 6-4,6-1
Insaurralde/Picardo (ETSU) defeated Gesto/Gillott (B), 8-5
Olivares/Serrano (ETSU) defeated Lima/Abreu (B), 8-6

QUARTERFINALS
(1) ETSU 4, Jacksonville 0
Juan Crosa (ETSU) defeated Cory Garrett (J), 6-0,6-0
Enrique Olivaro (ETSU) defeated Tim Newman (J), 6-0,6-0
Sebastian Serrano (ETSU) defeated Matt Kampfe (J), 6-0,6-0
Insaurraldo/Picardo (ETSU) defeated Co. Garrett/Newman (J), 8-0
Olivares/Serrano (ETSU) defeated Kampfe/Thomas (J), 8-0

(4) Belmont 4, Campbell 1
Florent Wilpotte (C) defeated Felipe Lima (B), 7-5,6-1
Alex Gilliott (B) defeated Gabriel Delarue (C), 6-1,6-0
Fausto Rocha (B) defeated Marc Sifre (C), 6-4,6-3
Felipe Abreu (B) defeated Vasja Gorjup (C), 6-2,6-4
Rocha/Rodriguez (B) defeated Delarue/Mills (C), 9-7
Sifre/Thesleff (C) defeated Gesto/Gillott (B), 8-3
Lima/Abreu (B) defeated Wilpotte/Campo (C), 8-6

(2) Stetson 5, Lipscomb 0
Serguei Boulanov (S) defeated Mike Sherman (L), 6-2,6-2
Mario Alberto Cayo (S) defeated Jeff West (L), 6-2,6-0
Birger Soiland (S) defeated David Carrillo (L), 6-2,6-0
Peter Dzuba (S) defeated Daniel Carillo (L), 6-0,7-5
Echtler/Boulanov (S) defeated Harris/Dav. Carrillo (L), 8-3
Jones/Bach (S) defeated West/Mizell (L), 8-6
Cayo/Soiland (S) defeated Jones/Sherman (L), 9-7

(3) Mercer 4, Gardner-Webb 0
Warren Woolfolk (M) defeated Taylor Ferrier (G), 6-1,6-1
MarioGil (M) defeated Brad Clinard (G), 6-0,6-0
Chapman Mitchell (M) defeated Kim Ellis (G), 6-2,6-2
Ohrstrom/Woolfolk (M) defeated Veiga/Ferrier (G), 8-3
Gil/Mitchell (M) defeated Clinard/Ellis (G), 8-4

Women - Macon, Georgia - April 12-15
FINALS
(1) ETSU 5, (2) Stetson 0
Masha Ilina (ETSU) defeated Mili Milovanovic (S), 6-1,6-4
Olya Batsula (ETSU) defeated Maja Miladinovic (S), 6-1,6-3
Sandie Knight (ETSU) defeated Marina Levin (S), 6-1,6-0
Vita Moskaliova (ETSU) defeated Samantha Lange (S), 6-2,6-1

SEMIFINALS
(2) Stetson 4, (3) Campbell 3
Mili Milovanovic (S) defeated Scarlet Alfonzo (C), 6-1,6-4
Iva Stojancev (C) defeated Maja Miladinovic (S), 6-1,3-0 retired
Nina Surviladze (C) defeated Marina Levin (S), 6-1,6-0
Liza Bensimon (C) defeated Anna Lennenko (S), 6-3,7-6
Catherine Canady (S) defeated Anita Dajc (C), 1-6,6-3,6-4
Samantha Lange (S) defeated Tanya Ahuja (C), 6-0,6-4
Lennenko/Canady (S) defeated Alfonza/Surriladze (C), 9-7
Milovanovic/St. Clair (S) defeated Dajc/Ahuja (C), 8-1

(1) ETSU 6, (4) Mercer 0
Masha Ilina (ETSU) defeated Teresina Pazsoldan (M), 6-2,6-2
Sandie Knight (ETSU) defeated Lauriane Auvergne (M), 6-0,6-0
Tara Byrne (ETSU) defeated Rachael Kerley (M), 6-1,6-1
Sylwia Ziolkowska (ETSU) defeated Kelly Blount (M), 6-1,6-3
Vita Moskallova (ETSU) defeated Karen Bellman (M), 6-2,6-1
Batsula/Byrne (ETSU) defeated Pazsoldan/Blount (M), 8-3
Volobueva/Knight (ETSU) defeated Citko/Sachs (M), 8-2

QUARTERFINALS
(2) Stetson 4, Florida Atlantic 0
Mili Milovanovic (S) defeated Claudia Kecht (FA), 6-0,6-4
Anna Leonenko (S) defeated Katherine Bartnik (FA), 6-3,6-0
Catherine Canady (S) defeated Pia Terol (FA), 6-1,6-3
Lange/Mollmen (S) defeated Terol/Simone (FA), 8-3
Milovanovic/Miladinovic (S) defeated Bartnik/Moreno-Perregaard (FA), 8-2

(3) Campbell 4, Belmont 2
Linda Johansson (B) defeated Scarlet Alfonzo (C), 6-2,6-3
Iva Stojancev (C) defeated Tatiana Pozo (B), 6-4,6-2
Nina Surviladze (C) defeated Elizabeth Conyer (B), 3-6,6-1,6-4
Liza Bensimon (C) defeated April Bradley (B), 6-3,6-1
Anita Dajc (C) defeated Katie Rhodes (B), 4-6,6-0,6-4
Johansson/Pozo (B) defeated Alfonzo/Surviladze (C), 8-6
Stojancev/Bensimon (C) defeated Bradley/Rhodes (B), 8-0
Conyer/Griffith (B) defeated Dajc/Ahuja (C), 8-1

(4) Mercer 4, Jacksonville 0
Rachael Kerley (M) defeated Megan Williams (J), 6-2,6-2
Kelly Blount (M) defeated Elizabeth Styles (J), 6-1,6-0
Karen Bellman (M) defeated Keri Zwikker (J), 6-0,6-0
Sulyos/Willi (J) defeated Kerley/Auvergne (M), 8-2
Pazsoldan/Blount (M) defeated Williams/Airapetian (J), 9-7
Citko/Sachs (M) defeated Styles/Zwikker (J), 8-1

(1) ETSU 4, Gardner-Webb 0
Masha Ilina (ETSU) defeated Jenny Gomez (G), 6-0,6-2
Sandie Knight (ETSU) defeated Sara Zirnheld (G), 6-0,6-0
Tara Byrne (ETSU) defeated Krystina Sigmon (G), 6-2,6-1
Ziolkowska/Ilina (ETSU) defeated Walser/Sigmon (G), 8-1
Batsula/Byrne (ETSU) defeated Zirnheld/Beavers (G), 8-2

 
Return To 2006 Conference Championships Directory













The Latest News at Tennis Week











TENNIS BOOKSTORE




























Return to:
College And Junior
Tennis Homepage