BUSH FLORIDA OPEN
Landings Yacht Golf & Tennis - Fort Myers, Florida - July 4-10, 1999

Boys' 18
SINGLES
Finals-Evan Austin (1) defeated Jesse Witten (13), 6-0,6-1
Third Place Playoff-Eric Nunez (9) defeated Amer Delic (6), 7-6(5),3-6,6-3
Semifinals-Evan Austin (7) defeated Amer Delic (6), 7-6(2),7-5; Jesse Witten (13) defeated Eric Nunez (9), 6-0,5-7,6-2
Quarterfinals-Amer Delic/Jacksonville, FL (6) defeated Oleg Novinkov/Houston, TX (10), 2-6,7-5,6-2; Evan Austin/Naples, FL (7) defeated Alex Herrera/Gadsden, AL (11), 6-2,5-7,6-4; Eric Nunez/Aventura, FL (9) defeated Aleksey/Palm Harbor, FL (5), 6-4,7-5; Jesse Witten/Key Biscayne, FL (13) defeated Robert Kowalczyk/Vero Beach, FL (8), 6-2,6-3
Consolation Finals-Oleg Novinkov defeated Aleksey Bubis, 7-5,5-7,7-6(1)
DOUBLES
Finals-Amer Delic/Eric Nunez (2) defeated Robert Kowalczyk/Jarrod Owen (1), 6-4,6-4
Semifinals-Robert Kowalczyk/Jarrod Owen (1) defeated Aleksey Bubis/Dax Hankerson (5), 6-0,7-5; Amer Delic/Eric Nunez (2) defeated Evan Austin/Jesse Witten (3), 7-5,4-6,7-6(5)
Quarterfinals-Robert Kowalczyk/Jarrod Owen (1) defeated Timothy Kofol/George Turner (8), 6-3,6-0; Aleksey Bubis/Dax Hankerson (5) defeated Taylor Curran/Chip Webb (4), 5-7,7-5,6-3; Evan Austin/Jesse Witten (3) defeated Todd Carlson/Alex Herrera (7), 7-6(4),6-2; Amer Delic/Eric Nunez (2) defeated David Goldman/Michael Myles (6), 6-2,6-4

Kelly McCain Girls' 18
SINGLES
Finals-Kelly McCain (1) -- pictured right -- defeated Michelle Krinke (4), 7-6(5),6-2
Third Place Playoff-Megan Bradley (2) defeated Jeanette Cluskey (8), 6-4,6-3
Semifinals-Kelly McCain (1) defeated Jeanette Cluskey (8), 6-0,6-3; Michelle Krinke (4) defeated Megan Bradley (2), 0-6,6-3,7-6(6)
Quarterfinals-Kelly McCain/Wesley Chapel, FL (1) defeated Jessica Rush/Dallas, TX, 7-5,6-0; Jeanette Cluskey/Edina, MN (8) defeated Lauren Scaglione/Seminole, FL, 6-3,3-6,7-6(5); Michelle Krinke/Baldwin, NY (4) defeated Caroline Wasserman/Chappaqua, NY, 6-4,6-2; Megan Bradley/Miami, FL (2) defeated Roberta Spencer/Plantation, FL (7), 6-0,6-4
Consolation Finals-Kristen Roberson defeated Jessica Rush, 6-4,6-1
DOUBLES
Finals-Megan Bradley/Kelly McCain (1) defeated Courtney Steinbock/Kristen Steinbock (8), 7-5,6-2
Semifinals-Megan Bradley/Kelly McCain (1) defeated Saber Pierce/Jessica Rush (5), 6-2,6-1; Courtney Steinbock/Kristen Steinbock (8) defeated Melissa Appelbaum/Michelle Krinke (2), 7-5,6-2
Quarterfinals-Megan Bradley/Kelly McCain (1) defeated Kit Carson/Roberta Spencer (7), 6-1,6-0; Saber Pierce/Jessca Rush (5) defeated Kimberly Barfuss/Courtney Iseldyke (4), 6-3,6-1; Courtney Steinbock/Kristen Steinbock (8) defeated Paige Eber/Sarah Witten (3), 7-5,6-3; Melissa Appelbaum/Michelle Krinke (2) defeated Avantika Bhargava/Jeanette Cluskey (6), 6-4,6-1

Boys' 16
SINGLES
Finals-Ytai Abogzir (1) -- pictured left -- defeated Bernard Tsepelman (9), 2-6,6-0,6-0
Third Place Playoff-Sukhwa Young defeated Reed Hagmann, 6-2,6-1
Semifinals-Ytai Abougzir (1) defeated Reed Hagmann (13), 6-3,6-1; Bernard Tsepelman/Forest Hills, NY (9) defeated Sukhwa Young/Wesley Chapel, FL, 6-3,7-6(4)
Quarterfinals-Ytai Abougzir/Boca Raton, FL (1) defeated Brent Saiontz/Miami, FL (1), 6-1,6-2; Reed Hagmann/Short Hills, NJ (13) defeated Jimmy Bass/Bronxville, NY, 6-4,6-2; Bernard Tsepelman/Forest Hills, NY (9) defeated Jon Magnes/Short Hills, NJ, 6-2,6-1; Sukhwa Young/Wesley Chapel, FL defeated Vincent Perna/New Rochelle, NY, 6-7(6),6-4,6-2
Consolation Finals-Ryan Sherry defeated Daniel Haimovic, 2-6,7-6(5),6-3
DOUBLES
Finals-Josh Cohen/Sukhwa Young (2) defeated Val Banada/Jason Mallaiah (1), 6-1,6-2
Semifinals-Val Banada/Jason Mallaiah (1) defeated Hart Ku/Eric Langenkamp (8), 6-2,6-2; Josh Cohen/Sukhwa Young (2) defeated Brent Saiontz/Ryan Sherry (5), 6-1,6-2
Quarterfinals-Val Banada/Jason Mallaiah (1) defeated Matthew Feldman/Matthew Schor, 6-3,6-3; Hart Ku/Eric Langekamp (8) defeated Daniel Haimovic/Vincent Perna, 6-2,6-2; Ytai Abougzir/Rishan Kuruppu (4) over Seth Fogelman/Julian Stokes (7), default/injured; Josh Cohen/Sukhwa Young (2) defeated Brent Saiontz/Ryan Sherry (5), 6-1,6-2

Girls' 16
SINGLES
Finals-Tory Zawacki (1) defeated Whitney Deason, 6-4,6-0
Third Place Playoff-Eva Choe (7) defeated Alli Pillinger (4), 6-1,6-1
Semifinals-Tory Zawacki (1) defeated Alli Pillinger (4), 6-1,6-1; Whitney Deason defeated Eva Choe (3), 6-3,2-6,6-1
Quarterfinals-Tory Zawacki/Union, NJ (1) defeated Jessica Siebel/San Francisco, CA, 6-1,6-1; Alli Pillinger/Coral Springs, FL (4) defeated Audrey Banada/Miami Beach, FL (5), 6-3,6-0; Eva Choe/Cherry Hill, NJ (3) defeated Jackie Bohannon/Sarasota, FL (6), 6-1,6-2; Whitney Deason/Houston, TX, 7-6(7),6-4
Consolation Finals-Jessica Siebel defeated Danielle Wiggins, 4-6,6-2,6-2
DOUBLES
Finals-Audrey Banada/Joelle Schwenk (3) defeated Jordan Botjer/Mei Ly (2), 6-4,6-4
Semifinals-Jordan Botjer/Mei Ly (2) defeated Alli Pillinger/Rachel Storey (4), 6-2,6-1; Audrey Banada/Joelle Schwenk (3) defeated Eva Choe/Adrianna Marianella (10, 6-1,6-2
Quarterfinals-Jordan Botjer/Mei Ly (2) over Heidi Romer/Debra Steifler, withdrew; Alli Pillinger/Rachel Storey (4) defeated Yik Leow/Jessica Siebel, 6-2,6-2; Audrey Banada/Joelle Swenk (3) defeated Whitney Deason/Erin McGill, 6-2,6-2; Eva Choe/Adriana Marianella (1) defeated Jennifer Hodge/Jenna Marks, 6-1,6-2

1998 BUSH FLORIDA OPEN



Return to: