NCAA DIVISION I CONFERENCE CHAMPIONSHIPS
Big East - April 2001

Men
FINALS
Miami 4, Notre Dame 2
Michael Lang (M) defeated Casey Smith (ND), 7-6,6-0
Tomas Smid (M) defeated Javier Taborga (ND), 3-6,6-3,6-4
Johan Lindqvist (M) vs. Luis Haddock (ND), Did Not Finish
Aaron Talarico (ND) defeated Peter Hoffman (M), 6-3,6-3
Jose Lieberman (M) defeated Brian Farrell (ND), 6-3,6-3
Matt Daly (ND) defeated Andrew Golub (M), 6-1,6-4
Javier Taborga/Aaron Talarico (ND) defeated Tomas Smid/Peter Hoffman (M), 8-6
Michael Lang/Jose Lieberman (M) defeated Casey Smith/Malhame (ND), 7-5,6-0
Andrew Golub/Johan Linqvist (M) defeated Luis Haddock/Matt Daly (ND), 9-7
THIRD PLACE PLAYOFF
St. John's 4, West Virginia 3
Erik Scharf (SJ) defeated James Kent (WV), 6-1,6-2
Jaideep Shetty (SJ) defeated Mike Dektas (WV), 6-3,7-5
Andre Vainer (SJ) defeated Ion Vlad (WV), 4-6,6-2,7-6(2)
Irakli Tatishuili (WV) defeated Cameron Lore (SJ), 6-0,5-7,6-2
Guillame Raux (WV) defeated Jake Maxwell (SJ), 6-1,6-4
Brian Scharf (SJ) defeated Roe Van Mantel (WV), 6-3,6-2
Mike Dektas/James Kent (WV) defeated Erik Scharf/Jaideep Shetty, 9-8(5)
Ion Vlad/Guillame Raux (WV) defeated Andre Vainer/Jake Maxwell (SJ), 8-2
Cameron Lore/Christian Carere (SJ) vs. Tatishuili/Van Mantel (WV), Did Not Finish
FIFTH PLACE PLAYOFF
Rutgers 4, Providence 0
Ashkay Jagdale (R) vs. Paco Fabian (P), Did Not Finish
Martijn Olthof (R) vs. Keith Dressler (P), Did Not Finish
Kevin Bielen (R) vs. Chris Riccobono, Did Not Finish
Brook Deming (R) defeated Matt Jarvis (P), 6-1,6-2
Takashi Zetsu (R) defeated Craig Roslund (P), 6-1,6-1
Scott Tolep (R) defeated John Sayward (P), 6-3,6-0
Akshay Jagdale.Martijn Olthof (R) defeated Paco Fabian/Chirs Riccobono, 8-6
Kevin Bielen/Brook Deming (R) defeated Overzat/Keith Dressler (P), Did Not Finish
Takashi Zetsu/Scott Tolep (R) defeated Craig Roslund/Matt Jarvis (P), 6-3,6-0
SEVENTH PLACE PLAYOFF
Connecticut 4, Georgetown 0
Mike Furman (C) vs. Nick Sklavounos (G), Did Not Finish
Luke Grimshaw (C) defeated Marc Lohser (G), 6-0,6-3
Po Phimvongsa (C) defeated Troy Crichlow (G), 6-3,6-1
Max Zubatsky (C) vs. Beau Brewer (G), Did Not Finish
Adam Sadowski (C) vs. Andre Benjamin (G), Did Not Finish
Mike Furman/Adam Sadowski (C) vs. Beau Brewer/Marc Lohser, Did Not Finish

Broderick/Luke Grimshaw (C) defeated Nick Sklavounos/Andre Benjamin (G), 8-4
Bryan Adinolfi/Joe Lang (C) defeated Jordan/Dave Boyer (G), 8-4
SEMIFINALS
Notre Dame 4, Rutgers 0
Casey Smith (ND) defeated Greg Schweitzer (R), 6-1,6-4
Javier Taborga (ND) defeated Brook Deming (R), 6-2,6-2
Luis Haddock (ND) vs. Kevin Bielen (R), Did Not Finish
Aaron Talrico (ND) vs. Takashi Zetsu (R), Did Not Finish
Brian Farrell (ND) vs. Joey Muscatiello (R), Did Not Finish
Matt Daly (ND) defeated Scott Tolep (R), 6-0,6-2
Javier Taborga/Aaron Talarico (ND) defeated Kevin Bielen/Greg Schweitzer (R), 8-2
Scott/Malhame (ND) defeated Joey Muscatiello/Kushner (R), 8-1
Luis Haddock/Matt Daly (ND) defeated Takashi Zetsu/Brook Deming (R)
Miami 4, Virginia Tech 1
Michael Lang (M) defeated Davor Dupljak (V), 7-5,6-1
Tomas Smid (M) vs. Francis Huot (V), Did Not Finish
Johan Lindqvist (M) defeated Michael Kurz (V), 6-2,6-1
Jay Bruner (V) defeated Peter Hoffman (M), 6-1,6-4
Jose Lieberman (M) vs. Andreas Laulund (V), Did Not Finish
Andrew Golub (M) defeated Saber Kadiri (V), 4-6,6-0,6-3
Tomas Smid/Hoffman (M) vs. Davor Dupljak/Francis Huot (V), Did Not Finish
Michael Lang/Jose Lieberman (M) defeated Andreas Laulund/Vu (V), 8-5
Andrew Golub/Johan Lindqvist (M) defeated Jay Bruner/Michael Kurz, 8-3
QUARTERFINALS (First Round)
Rutgers 4, St. John's 3
Virginia Tech 4, Boston 2

Women
FINALS
Miami 5, Notre Dame 2
Michelle Dasso (ND) defeated Alanna Broderick (M), 6-1,6-3
Meredith Laughlin (M) defeated Becky Varnum (ND), 7-6(1),6-4
Kelly Zalinski (ND) defeated Katia Bogomolova (M), 6-4,6-0
Marcy Hora (M) defeated Nina Vaughn (ND), 6-2,6-0
Lauren Scaglione (M) defeated Lindsey Green (ND), 6-4,6-4
Eva Jimenez (M) defeated Katie Cunha (ND), 6-3,6-3
Michelle Dasson/Becky Varnum (ND) vs. Marcy Hora/Katia Bogomologa (M), Did Not Finish
Alanna Broderick/Eva Jimenez (M) defeated Lindsey Green/Kelly Zalinski (ND), 8-5
Katie Cunha/Nina Vaughn (ND) vs. Meredith Laughlin/Lauren Scaglione (M), Did Not Finish

THIRD PLACE PLAYOFF
Syracuse 5, Seton Hall 2
Pille Arike (SH) defeated Shareen Lai (S), 6-3,6-1
Laura McCracken (SH) defeated Anna Khvalina (S), 6-3,6-1
Michelle Neveklovska (S) defeated Kyli LaSalle (SH), 6-2,6-2
Masha Kabanova (S) defeated Jasmine Wolcott (SH), 6-2,7-5
Zuzanna Borucka (S) defeated Judy McAuley (SH), 6-4,6-2
Shervin Saedinia (S) defeated Morgan Whitlock (SH), 6-0,6-2
Shareen Lai/Anna Khvalina (S) defeated Laura McCracken/Kyli LaSalle (SH), 8-4
Masha Kabanova/Michelle Neveklovska (S) defeated Pille Arike/Judy McAuley (SH), Did Not Finish
Shervin Saedinia/Zuzanna Borucka (S) vs. Jasmine Wolcott/Morgan Whitlock (SH), Did Not Finish
FIFTH PLACE PLAYOFF
Boston College 5, Rutgers 0
Cindy Tow (B) defeated Donna Krouzman (R), 6-0,6-1
Barbara Privrel (B) defeated Karla Porter (R), 6-0,6-1
Kiren Fernando (B) defeated Carissa Sommerlad (R), 7-6(2),7-5
Mercedes del Valle (B) defeated Jennifer Hellier (R), Did Not Finish
Kim Arbuckle (B) defeated Amanda Travlos (R), 6-4,6-0
Anisha Fernando (B) defeated Kristin Shaughnessy (R), 6-1,6-2
Cindy Tow/Kiren Fernando (B) vs. Donna Krouzman/Karla Porter (R), Did Not Finish
Barbara Privrel/Mercedes del Valle (B) vs. Amanda Travlos/Kristin Shaughnessy (R), Did Not Finish
Ruta Veitas/Jessica Engle (B) vs. Carissa Sommerlad/Jennifer Hellier (R), Did Not Finish
SEMIFINALS
Notre Dame 4, Virginia Tech 0
Michelle Dasso (ND) vs. Kristen Stubbs (V), Did Not Finish
Becky Varnum (ND) defeated Antonella Pozzi (V), 6-1,6-2
Nina Vaughn (ND) defeated Ines Khelifi (V), 6-0,6-0
Caylan Leslie (ND) defeated Michelle Martaus (V), 6-1,6-3
Lindsey Green (ND) vs. Kristin Lanio (VT), Did Not Finish
Kim Guy (ND) vs. Bridget Bruner (V), Did Not Finish
Michelle Dasso/Becky Varnum (ND) defeated Kristen Stubbs/Antonella Pozzi (V), 8-5
Cunha/Kim Guy (ND) defeated Michelle Martaus/Kristin Lanio (V), 8-1
Lindsey Green/Nina Vaughan (ND) vs. Bridget Bruner/Ines Khelifi (V), Did Not Finish
Miami 4, Boston College 0
Bettina Hafner (M) vs. Cynthia Tow (B), Did Not Finish
Alanna Broderick (M) vs. Kiren Fernando (B), Did Not Finish
Katia Bogomolova (M) vs. Allison Ashley (B), Did Not Finish
Marcy Hora (M) defeated Anisha Fernando (B), 6-0,6-0
Sihem Bennacer (M) defeated Emily Hellberg (B), 6-1,6-2
Lauren Scaglione (M) defeated Jessica Engel (B), 6-3,6-2
Katia Bogomolova/Alanna Broderick (M) vs. Cynthia Tow/Kiren Fernando (B), Did Not Finish
Marcy Hora/deVilliers (M) defeated Allison Ashley/Jessica Engel (B), 8-1
Bettina Hafner/Sihem Bennacer (M) defeated Anisha Fernando/Emily Hellberg (B), 8-2
QUARTERFINALS (First Round)
Virginia Tech 4, Syracuse 2
Boston College 4, West Virginia 2

Back To 2001 Conference Championship Directory


Get Your Free
College And Junior Tennis Email!

Return to:
College And Junior Tennis