NCAA DIVISION I CONFERENCE CHAMPIONSHIPS
BIG EAST


Men - University of South Florida - April 21-23
FINALS
Notre Dame 4, Rutgers 0
Stephen Bass (ND) vs. Tyler Deming (R), 6-3,1-1 Did Not Finish
Brent D’Amico (ND) defeated Gordie Milchutsky (R), 6-1,6-3
Barry King (ND) defeated Matt Fawcett (R), 6-1,6-0 Did Not Finish
Sheeva Parbhu (ND) vs. Arjun Vaidya (R), 6-3,1-2 Did Not Finish
Irackli Akhvlediani (ND) vs. Jonathan Wanono (R), 6-4,4-2 Did Not Finish
Patrick Buchanan (ND) defeated Bert Baggio (R), 6-1,6-1
Tyler Deming/Gordie Milchutsky (R) vs. Brent D’Amico/Eric Langerkamp (ND), 5-4 Did Not Finish
Barry King/Ryan Keckley (ND) defeated Matt Fawcett/Jonathan Wanono (R), 8-2
Sheeva Parbhu/Stephen Bass (ND) defeated Arjun Vaidya/Eraphael Goldwaser (R), 8-2

SEMIFINALS
Notre Dame 4, St. John’s 1
David Nylen (SJ) defeated Stephen Bass (ND), 6-4,6-0
Brent D’Amico (ND) vs. Aurelio DiZazzo (SJ), 6-4,4-3 Did Not Finish
Barry King (ND) defeated Boris Chiporukha (SJ), 6-2,6-2
Sheeva Parbhu (ND) defeated Nick Stocker (SJ), 6-2,6-1
Irackli Akhvlediani (ND) defeated Claudio Halim (SJ), 6-1,6-3
Patrick Buchanan (ND) vs. Morgan Bauer (SJ), 6-3,5-4 Did Not Finish
D’Amico/Eric Langenkamp (ND) defeated Louis Desmarteaux/DiZazzo (SJ), 5-1 retired
Ryan Keckley/King (ND) vs. Bauer/Nylen (SJ), 6-4, Did Not Finish
S. Bass/Parbhu (ND) defeated Halim/Stocker (SJ), 8-3
Rutgers 4, Boston College 1
Soma Kesthely (BC) vs. Tyler Deming (R), 6-4,6-5 Did Not Finish
Gordie Milchutsky (R) vs. Chris McCoy (BC), 2-6,6-4,4-0 Did Not Finish
Matt Fawcett (R) defeated Derrick Chou (BC), 2-6,6-3,6-4
Arjun Vaidya (R) defeated Jason Sechrist (BC), 6-4,6-3
Chris Louis (BC) defeated Jonathan Wanono (BC), 6-4,6-2
Bert Baggio (R) defeated Geoff Meuller (BC), 6-3,6-0
Tyler Deming/Gordie Milchutsky (R) defeated Chris McCoy/Jason Sechrist (BC), 8-2
Matt Fawcett/Jonathan Wanono (R) vs. Derrick Chou/Soma Kesthely (BC), 7-7 Did Not Finish
Arjun Vaidya/Raphael Goldwaser (R) defeated Chris Louis/Geoff Mueller (BC)

QUARTERFINALS
St. John's 4, Georgetown 0
Louis Desmarteaux (SJ) vs. Erik Bildman (G), 6-2,4-1 Did Not Finish
David Nylen (SJ) defeated Scott Maucher (G), 6-0,6-2
Aurelio DiZazzo (SJ) defeated Etienne Paris (G), 6-1,6-2
Nick Stocker (SJ) vs. Kevin Killeavy (G), 6-3,1-6 Did Not Finish
Claudio Halim (SJ) defeated Eric Conrad (G), 6-2,6-3
Morgan Bauer (SJ) vs. Scott (G), 6-4,2-5 Did Not Finish
Erik Bildman/Eric Conrad (G) defeated Aurelio DiZazzo/Louis Desmarteaux (SJ), 9-7
David Nylen/Morgan Bauer (SJ) defeated Scott Faust/Kevin Killeavy (G), 8-4
s Claudio Halim/Nick Stocker (SJ) defeated Andy Clayton/Scott Maucher, 9-8(7-1)
Rutgers 4, Villanova 0
Tyler Deming (R) defeated Aaron Kusza (V), 3-6,6-0,3-0 Did Not Finish
Gordie Milchutsky (R) defeated Ricardo Baraldi (V), 6-3,7-6(2)
Matt Fawcett (R) vs. Dimitri Chimerakis (V), 7-6(7),0-4 Did Not Finish
Arjun Vaidya (R) defeated Angel Rubio (V), 6-2,6-2
Jonathan Wanono (R) vs. Scott Fahrendorf (V), 6-4,5-7,3-4 Did Not Finish
Bert Baggio (R) vs. Sean Gallagher (V), 7-5,4-3 Did Not Finish
Tyler Deming/Gordie Milchutsky (R) defeated Aaron Kusza/Ricardo Baraldi (V), 8-2
Matt Fawcett/Jonathan Wanono (R) vs. Sean Gallagher/Dimitri Chimerakis (V), 5-2 Did Not Finish
Arjun Vaidya/Raphael Goldwaser (R) defeated Scott Fahrendorf/Charlie Farmer (V), 8-2
Notre Dame received a bye

Boston College received a bye

Most Outstanding Tournament Performer-Brent D'Amico, Notre Dame
Coach of the Year-Bob Bayliss, Notre Dame

Women -University of South Florida - April 21-23
FINALS
Notre Dame 4, Syracuse 0
Catrina Thompson (ND) defeated Victoria Vaynberg (S), 6-3,6-1
Brook Buck (ND) vs. Catherine Zawadzki (S), 6-2,3-5 Did Not Finish
Christian Thompson (ND) defeated Ashley Lipton (S), 6-1,6-3
Lauren Connelly (ND) vs. Carolina Huignard (S), 6-2,5-2 Did Not Finih
Katie Bramante (S) vs. Kristina Stastny (ND), 6-1,4-4 Did Not Finish
Sarah Jane Connelly (ND) defeated Pearly Leung (S), 6-3,6-1
Thompson/Thompson (ND) defeated Vaynberg/Zawadzki (S), 8-3
Buck/L. Connelly (ND) defeated Bramante/Wei-Ming Leong, 8-2
S.J. Connelly/Stastny (ND) vs. Huignard/Lipton (S) 7-4 Did Not Finish

SEMIFINALS
Notre Dame 4, St. John’s 0
Catrina Thompson (ND) defeated Barbora Blahutiakova (SJ), 6-2,6-0
Brook Buck (ND) defeated Kristina Bothova (SJ), 6-3,6-4
Lauren Connelly (ND) vs. Lauren Leo (SJ), 6-4,5-2 Did Not Finish
Kristina Stastny (ND) defeated Hande Gorur (SJ), 6-0,6-0
Sarah Jane Connelly (ND) vs. Allison Davidson (SJ), 6-3,6-5 Did Not Finish
Mariana Chachua (SJ) vs. Liz Donohue (ND), 6-2,4-3 Did Not Finish
Thompson/Thompson (ND) defeated Davidson/Gorur (SJ), 8-4
Chachua/Leo (SJ) defeated Buck/L. Connelly (ND), 8-4
Connelly/Stastny (ND) defeated Blahutiakova/Bothova (SJ), 8-3
Syracuse 4, Boston College 2
Victoria Vaynberg (S) defeated Szilvia Szegedi (BC), 6-4,6-1
Nida Waseem (BC) defeated Catherine Zawadzki (S), 2-6,6-3,6-2
Ashley Lipton (S) defeated Morgan Landes (BC), 7-5,6-4
Lindsey Nash (BC) vs. Carolina Huignard (S), 2-6,6-3,5-1 Did Not Finish
Katie Bramante (S) defeated Gia Nafarrette (BC), 7-5,6-3
Pearly Leung (S) defeated Amy Molden (BC), 6-3,6-4
Nida Waseem/Gia Nafarrette (BC) defeated Victoria Vaynberg/Catherine Zawadzki (S), 8-5
Katie Bramante/Wie-Ming Leong (S) vs. Szilvia Szegedi/Lindsey Nash (BC), 7-6 Did Not Finish
Morgan Landes/Caitlin Arnould (BC) defeated Ashley Lipton/Pearly Leung (S), 8-4

QUARTERFINALS
St. John's 4, West Virginia 1
Barbara Blahutiakova (SJ) vs. Natalia Prinnz (WV), 6-7(1),6-3,1-2 Did Not Finish
Kristina Bothova (SJ) defeated Monica Lyskawa (WV), 6-2,7-6(2)
Lauren Leo (SJ) vs. Kathryn Gerber (WV), 6-3,0-6,3-2 Did Not Finish
Hande Gorur (SJ) defeated Colleen Speaker (WV), 6-1,6-2
Stacey Percival (WV) defeated Allison Davidson (SJ), 6-3,6-3
Mariana Chachua (SJ) defeated Raynie Theis (WV), 6-4,3-6,6-1
Hande Gorur/Allison Davidson (SJ) defeated Raynie Tehis/Monica Lyskawa (WV), 8-5
Natalia Prinz/Stacey Percival (WV) defeated Lauren Leo/Mariana Chachua (SJ), 8-4
Kristina Bothova/Barbara Blahutiakova (SJ) defeated Catherine Koontz/Colleen Speaker (WV), 8-1
Syracuse 4, Seton Hall 0
Victoria Vaynberg (S) defeated Viviana Figueroa (SH), 6-1,6-3
Catherine Zawadzki (S) vs. Nadja Sein (SH), 6-2,5-1 Did Not Finish
Ashley Lipton (S) vs. Lorell Zamot (SH), 6-4,3-0 Did Not Finish
Katie Bramante (S) defeated Catalina Isaza (SH), 6-2,6-2
Pearly Leung (S) vs. Jennifer Seide (SH), 6-2,1-0 Did Not Finish
Wei-Ming Leong (S) defeated Veronika Gerka (SH), 6-2,6-0
Victoria Vaynberg/Catherine Zawadzki (S) defeated Viviana Figueroa/Iva Gyurgina (SH), 8-3
Ebru Burduroglu/Jennifer Seide (SH) vs. Wei-Ming Leong/Katie Bramante (S), 6-3 Did Not Finish
Ashley Lipton/Pearly Leung (S) defeated Catalina Isaza/Lorell Zamot (SH), 8-2
Notre Dame received a bye

Boston College received a bye

Most Outstanding Tournament Performer-Catrina Thompson, Notre Dame
Coach of the Year-David Schumacher, Tulane
Freshman of the Year-Beatrix Csordas, DePaul
Outstanding Doubles Pair of the Championship-Maria & Darya Ivanov, Tulane

 
Return To 2005 Conference Championships Directory

adidas Running








Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print





The Latest News at Tennis Week









TENNIS BOOKSTORE























Gear Up@thestore.adidas.com








Return to:
College And Junior
Tennis Homepage