NCAA DIVISION I CONFERENCE CHAMPIONSHIPS
Conference USA - April 2001

Men
FINALS
Tulane 4 South Florida 1
Michael Kogan (T) defeated Paco Antelo (SF), 6-4,6-2
Victor Romero (T) vs. Martin Wetzel (SF), 6-3,6-5 Did not finish
Mikko Viljanen (T) defeated Boris Babic (SF), 7-6,6-2
Jorge Lievano (T) defeated Max Dockhorn (SF), 6-3,6-4
Nadim Naser (SF) defeated Derya Rose (T), 6-2,6-2
Mattias Westerberg (T) vs. Jorge Escallon (SF), 6-7,0-3 Did not Finish
Kogan/Viljanen (T) defeated Antelo/Wetzel (SF), 8-2
Goran Vasiljevic/Westerberg (T) vs. Escallon/Naser (SF), 6-7 Did not Finish
Leivano/Romero (T) defeated Dockhorn/Shah (SF), 8-6
THIRD PLACE PLAYOFF
Charlotte 4, Louisville 3
Ola Jonsson (C) defeated Tvrtko Kujundzic (L), 6-2,7-6
Jacob Nordwall (C) defeated Joachim Lien (L), 6-1,6-1
Joakim Peterson (C) defeated Paulo Carvalho (L), 6-4,3-6,7-5
Oliver Cantrell (L) defeated Thomas Oggesen (C), 6-4,6-4
Cody Conley (L) defeated Simon Dawson (C), 6-4,6-0
Matt Mayer (L) defeated Jonathan McGovern (C), 6-3,6-3
Jacob Nordwall/Joakim Peterson (C) defeated Tvrtko Kujundzic/Joachim Lien (L), 8-6
Ola Jonsson/Thomas Oggesen (C) defeated Cody Conley/Paulo Carvalho (L), 8-6
Oliver Cantrell/McCombe (L) defeated Jonathan McGovern/Simon Dawson (C), 8-3
FIFTH PLACE PLAYOFF
Memphis 4, Southern Mississippi 1
Mikka Kangas (SM) vs. Richard Magney (M), Did Not Finish
Joe Schmulian (M) defeated Daniel Homedes (SM), 6-4,6-4
David Jansson (SM) vs. Ben Stapp (M), Did Not Finish
Alistair Todd (M) defeated Konsta Finilla (SM), 6-4,7-5
Michael Chamberlain (M) defeated Nicholas Carteret (SM), 5-7,6-1,6-3
Uwe Gneiting (SM) defeated Michael Lahaie (M), 6-4,6-3
Ben Stapp/Alistair Todd (M) defeated Konsta Finilla/Werren (SM), 8-1
Joe Schmulian/Michael Chamberlain (M) defeated Mikka Kangas/Nicolas Carteret (SM), 8-5
David Jansson/Daniel Homedes (SM) defeated Jack Hu/Michael Lahaie (M), 8-6
SEMIFINALS
Tulane 4, Charlotte 1
Michael Kogan (T) defeated Ola Jonsson (C), 6-3,6-2
Victor Romero (T) defeated Jacob Nordwall (C), 7-6,6-2
Mikko Viljanen (T) vs. Joakim Peterson (C), 6-4,1-6,0-1 Did Not Finish
Jorge Lievano (T) vs. Thomas Oggersen (C), 7-6,4-3 Did Not Finish
Jonathan McGovern (C) defeated Derya Rose (T), 6-2,6-1
Mattias Westerberg (T) defeated David Bolin (C), 6-4,6-1
Michael Kogan/Mikko Viljanen (T) defeated Jacob Nordwall/Peterson (C), 8-3 Ola Jonsson/Thomas Oggersen vs. Goran Vasiljevic/Mattias Westerberg (T), 7-3 Did Not Finish
Jorge Lievano/Victor Romero (T) vs. Jonathan McGovern/Simon Dawson, 8-5
South Florida 4, Louisville 2
Paco Antelo (SF) defeated Tvtko Kujundzic (L), 6-0,6-2
Martin Wetzel (SF) defeated Joachim Lien (L), 4-6,6-0,6-2
Boris Babic (SF) defeated Paulo Carvalho (L), 7-5,6-4
Max Dockhorn (SF) defeated Oliver Cantrell (L), 6-2,7-5
Nadim Naser (SF) vs. Cody Conley (L), 6-4,2-6,2-3 Did Not Finish
Matt Mayer (L) defeated Jorge Escallon (SF), 6-2,6-2
Paco Antelo/Martin Wetzel (SF) defeated Tvtko Kujundzic/Joachim Lien (L), 8-4
Cody Conley/Paulo Carvalho (L) defeated Jorge Escallon/Nadim Naser (SF), 9-8(7/4)
Oliver Cantrell/McCombe (L) defeated Max Dockhorn/Shah (SF), 8-4
QUARTERFINALS (First Round)
Tulane 4, Memphis 1
South Florida 4, DePaul 2
Louisville 4, Southern Mississippi 3
Charlotte 4, UAB 2

Women
FINALS
Tulane 4, UAB 0
Mirela Vladulescu (UAB) vs. Anna Monhartova (T), 6-1,4-1 Did Not Finish
Julie Morris (T) defeated Monika Schmid (UAB), 6-3,7-5
Margaux Melsheimer (UAB) vs. Joyce Bergman (T), 6-2,3-6,0-1 Did NotFinish
Nancy Kockott (T) defeated Natascha Immele (UAB), 6-3,6-4
Maiko Cook (T) defeated Femke deBoer (UAB), 6-4,6-1
Anneli Axsater (T) vs. Tanja Pflugfelder (UAB), 6-4,5-2 Did Not Finish
Mirela Vladulescu/Monika Schmid (UAB) defeated Joyce Bergman/Julie Morris (T), 8-6
Nancy Kockott/Olag Mikhailova (T) defeated Femke deBoer/Marguax Melsheimer (UAB), 9-7
Anna Monhartova/Anneli Axsater (T) defeated Natascha Immele/Tanja Pflugfelder (UAB), 8-3
THIRD PLACE PLAYOFF
Marquette 4, South Florida 1
Laura Garcia (M) defeated Jennifer Sinclair (SF), 6-1,6-0
Genevieve Houle (SF) vs. Genevieve Charron (M), 6-3,3-6 Did Not Finish
Natalie Schwartz (SF) defeated Eva Trujillo-Herrera (M), 6-4,6-2
Ashlee Callahan (SF) vs. Anabelle Espinoza (M), 6-3,5-4 Did Not Finish
Anna Pavlovic (M) defeated Claudia Nieto (SF), 6-4,6-1
Veronica Briseno (M) defeated Talia Romero (SF), 6-0,6-1
Harrison/Jennifer Sinclair (SF) vs. Laura Garcia/Genevieve Charron (M)7-7, Did Not Finish
Anna Pavlovic/Eva Trujillo-Herrera (M) defeated Genevieve Houle/Natalie Schwartz (SF), 8-5
Veronica Briseno/Anabelle Espinoza (M) defeated Claudia Nieto/Talia Romero (SF), 8-5
FIFTH PLACE PLAYOFF
Houston 4, Cincinnati 0
Sarah Borwell (H) defeated Kara Molony (C), 6-2,7-6(2)
Jen Baccarani (H) defeated Jen Capuzzi (C), 6-3,6-2
Jo Keene (H) vs. Khush Italia (C), 6-1,3-6,4-4 Did Not Finish
Kailey Meisinger (H) vs. Leen Corneillie (C), 2-6,6-4,5-2 Did Not Finish

Karine Urbin (H) vs. Katie Kerr (C), 6-4,2-6,1-2 Did Not Finish
Sarah Flood (H) defeated Lisa Pruett (C), 4-6,6-4,6-3
Sarah Borwell/Rapp (H) defeated Kara Molony/L. Molony (C), 8-2
Sarah Flood/Karine Urbin (H) vs. Khush Italia/Lisa Pruett (C), 6-7 Did Not Finish
Jen Baccarani/Kailey Meisinger (H) defeated Katie Kerr/Jen Capuzzi (C), 8-4
SEMIFINALS




QUARTERFINALS (First Round)



Back To 2001 Conference Championship Directory


Get Your Free
College And Junior Tennis Email!

Return to:
College And Junior Tennis

As Seen On TV