PENN FIESTA BOWL
Radisson Resort - Scottsdale, Arizona - December 27-31, 1998

Boys' 18 Singles
Finals-Artin Tafazoli (1) defeated Travis Rettenmaier, 3-6,7-6(6),6-0
Third Place Playoff-Whi Kim (2) deffeated Justin Kaufmann (4), 6-3,6-4
Semifinals-Artin Tafazoli (1) defeated Justin Kaufman (4), 6-4,1-6,6-2; Travis Rettenmaier defeated Whi Kim (2), 6-3,6-2
Quarterfinals-Artin Tafazoli/Santa Monica, CA (1) defeated West Nott/Midland, MI, 7-5,0-6,6-3; Justin Kaufman/Mission Hills, KS (4) defeated Damiisa Robinson/Washington, DC (5), 2-6,6-2,6-3; Travis Rettenmaier/Camarillo, CA defeated Trevor Smith/Hilton Head Isl, SC (3), 6-3,2-6,7-5; Whi Kim/Pueblo, CO (2) defeated David Tzou/Tucson, AZ, 6-3,6-1

Girls' 18 Singles
Finals-Patricia Chang (1) defeated Anita Loyola (2), 6-4,6-0
Third Place Playoff-Amber Liu (7) defeated Alexandra Smith, 3-6,6-3,7-6(5)
Semifinals-Patricia Chang (1) defeated Alexandra Smith, 6-3,6-4; Anita Loyola (2) defeated Amber Liu (7), 7-6(1),6-4
Quarterfinals-Patricia Chang/Marshfield, WI (1) defeated Aradhana Sarohia/Altadina, CA, 6-0,6-2; Alexandra Smith/Marietta, GA defeated Ashley Hedberg/Austin, TX (6), 6-2,6-0; Amber Liu/La Mesa, CA (7) defeated Jeanette Cluskey/Edina, MN (4), 6-2,6-2; Anita Loyola/Tucson, AZ (2) over Lindsay Deason/El Paso, TX (5), retired

Boys' 16 Singles
Finals-Luis Haddock (2) defeated Patrick Kennedy, 6-2,6-3
Third Place Playoff-Nicholas Monroe (1) defeated Cory Ross (4), 6-4,6-3
Semifinals-Patrick Kennedy defeated Nicholas Monroe (1), 2-6,6-3,7-6(6); Luis Haddock (2) defeated Cory Ross (4), 6-4,3-6,6-3
Quarterfinals-Nicholas Monroe/Olathe, KS (1) defeated Eric Stuart/Albuquerque, NM (7), 6-2,6-3; Patrick Kennedy/Belmont, NC defeated Ryan Yu/Edmonton, CANADA (11), 6-2,6-2; Cory Ross/Littleton, CO (4) defeated Brent Saiontz/Miami, FL (9), 6-1,6-3; Luis Haddock/Caguas, PR (2) defeated Ikaika Jobe/Honolulu, HI (8), 6-2,6-1

Girls' 16 Singles
Finals-Jennifer Baker (11) defeated Andrea Yung (12), 6-1,4-6,6-0
Third Place Playoff-Lara Burgarello (2) defeated Kelly Schmandt (10), 7-5,6-2
Semifinals-Jennifer Baker (11) defeated Kelly Schmandt (10), 6-2,6-4; Andrea Yung (12) defeated Lara Burgarello (2), 6-4,6-3
Quarterfinals-Jennifer Baker/Palm Desert, CA (11) defeated Sekita Grant/Orinda, CA (5), 6-3,6-4; Kelly Schmandt/Santa Barbara, CA (10) defeated Aleke Tsoubanos/Chesterfield, MO (3), 6-2,6-2; Andrea Yung/San Marino, CA (12) defeated Leanne Rutherford/Calgary, CANADA, 6-4,6-0; Lara Burgarello/Reno, NV (2) defeated Allison Leuszler/Oklahoma City, OK (6), 6-1,6-4

Boys' 14 Singles
Finals-Yeu-Tzuoo Wang defeated James Pade, 6-1,6-2
Third Place Playoff-Justin Montgomery (1) defeated Zachary Smith, 3-6,7-5,6-0
Semifinals-James Pade defeated Justin Montgomery (1), 6-1,6-7(5),6-3; Yeu-Tzuoo Wang defeated Zachary Smith, 6-1,6-0
Quarterfinals-Justin Montgomery/Channel Isl, CA (1) defeated Kazuya Otani/Port Washington, NY, 6-3,6-3; James Pade/Woodside, CA defeated Chris Surapol/Whittier, CA (3), 6-2,6-26,6-3; Zachary Smith/Rochester, MN (4) defeated Arron Spencer/Eugene, OR (10), 6-4,3-6,6-2; Yeu-Tzuoo Wang/TAIPEI defeated Alexander Neidert/SWEDEN (14), 6-1,6-0

Girls' 14 Singles
Finals-Kristin Cargill (2) defeated Judith DeVera (4), 5-7,6-4,6-2
Third Place Playoff-Alexis Prousis (1) defeated Nina Yaftali (16), 7-5,6-3
Semifinals-Judith DeVera (4) defeated Alexis Prousis (1), 6-4,6-0; Kristin Cargill (2) defeated Nina Yaftali (16), 7-6(5),6-0
Quarterfinals-Alexis Prousis/Northbrook, IL (1) defeated Annie Truetzel/Chesterfield, MO (14), 6-4,6-0; Judith DeVera/Carson, CA (4) defeated Preethi Mukundan/Folsom, CA (5), 6-0,6-4; Nina Yaftali/Westlake Vlg, CA (16) defeated Jamie Peisel/Savannah, GA (3), 6-1,6-1; Kristin Cargill/Atlanta, GA (2) defeated Anita Ivancevic/Bensenville, IL (13), 6-2,7-5

Boys' 12 Singles
Finals-Eric Riley (3) defeated Eric Roberson (7), 6-4,6-3
Third Place Playoff-Philip Kao (12) defeated Jason Pinsky (2), 6-1,6-0
Semifinals-Eric Riley (3) defeated Philip Kao (12), 6-2,2-6,6-4; Eric Roberson (7) defeated Jason Pinsky (2), 6-4,6-3
Quarterfinals-Philip Kao/Cupertino, CA (12) defeated Jermey Sonkin/Wheaton, IL (1), 6-4,6-3; Eric Riley/Carlsbad, CA (3) defeated William Gray/Tulsa, OK (10), 6-2,6-3; Eric Roberson/Sacramento, CA (7) defeated Joseph Lok/Los Altos, CA (4), 7-5,6-0; Jason Pinsky/Potomac, MD (2) defeated Yuichi Uda/San Diego, CA (6), 6-3,7-5

Girls' 12 Singles
Finals-Su Wei Hsieh (4) defeated Polina Zaretser (8), 6-3,2-6,6-2
Third Place Playoff-Yi Chen (10) defeated Elizabeth Lumpkin (14), 6-0,7-5
Semifinals-Polina Zaretser (8) defeated Yi Chen (10), 2-6,6-3,6-4; Su Wei Hsieh (4) defeated Elizabeth Lumpkin (14), 6-3,6-3
Quarterfinals-Yi Chen/TAIPEI (10) defeated Kelcy Tefft/Enid, OK (1), 6-3,5-7,6-1; Polina Zaretser/Brooklyn, NY (8) defeated Malvina De La Canal/Los Angeles, CA (3), 6-3,6-4; Su Wei Hsieh/TAPEI (4) defeated Jenna Loeb/Ossining, NY (6), 7-5,6-4; Elizabeth Lumpkin/Naperville, IL (14) defeated Kady Pooler/Laguna Niguel, CA (9), 7-5,6-1


Return to:

Contact Us:info@collegeandjuniortennis.com

In Association with Amazon.com