ITA REGIONAL CHAMPIONSHIPS
NCAA Division I - Fall 2000

(all results are in)

Eastern Region I - Virginia Tech University - November 2-6
Men
SINGLES
Finals-Mike Halperin (1) defeated Jamie Gresh (16), 6-4,6-7(5),6-3
Semifinals-Mike Halperin (1) defeated Eric Scharf (3), 6-4,6-2; Jamie Gresh (16) defeated Steve Berke (13), 7-5,6-0
Quarterfinals-Mike Halperin/Cornell (1) defeated Davor Dupljak/Virginia Tech (9), 6-3,6-4; Eric Scharf/St. John's (3) defeated Nick Malone/Brown (8), 6-4,7-5; Jamie Gresh/Penn State (16) defeated Judson Williams/Princeton (7), 6-1,6-1; Steve Berke/Yale (13) defeated Jamie Cerretani/Brown, 6-2,6-3
DOUBLES
Finals-Kliegerman/Portlock (5) defeated Berke/West (12), 6-4,6-7(5),6-3
Semifinals-Berke/West (12) defeated Cerretani/Malone (4), 4-6,6-4,6-3; Kliegerman/Portlock (5) defeated Halperin/Paulovic (8), 6-7 (10), 6-3, 7-5
Quarterfinals-Berke/West-Yale (12) defeated Brown/Riddell-Harvard (11), 6-4,3-6,6-4; Cerretani/Malone-Brown (4) defeated Chow/Opici-Columbia, 6-1, retired; Kliegerman/Portlock-Princeton (5) defeated Drake/Wolfe-Brown (9), 6-2,5-7,7-6(3); Halperin/Paulovic-Cornell (8) defeated Maxwell/Scharf-St. John's (16), 6-2,7-6(3)

Eastern Region - William & Mary - November 4-7
Women
SINGLES
Finals-Nataly Cahana (1) defeated Andrea Ondrisova (2), 6-3,6-2
Semifinals-Nataly Cahana (1) defeated Sanela Kunovac (5), 6-1,6-0; Andrea Ondrisova (2) defeated Kavitha Krishnamurthy (3), 6-4,6-0
Quarterfinals-Nataly Cahana/Old Dominion (1) defeated Shikha Uberoi/Princeton (17), 3-6,7-6(5),6-0; Sanela Kunovac/Pennsylvania (5) defeated Delphine Troch/William & Mary (4), 6-4,6-4; Kavitha Krishnamurthy/Princeton (3) defeated Ana Radeljevic/Old Dominion (5), 7-6(9), 6-1; Andrea Ondrisova/Virginia Commonwealth (2) defeated Danira Penic/Temple (5), 7-6(5),6-1
DOUBLES
Finals-Lauren Dalton/Sheri Puppo (5) defeated Jessyca Arthur/Lindsay Sullivan (9), 6-3,6-3
Semifinals-Lauren Dalton/Sheri Puppo (5) defeated Emily Marker/Catherine Valentin (9), 8-6; Jessyca Arthur/Lindsay Sullivan (9) defeated Sanjin Bajin/Sanaz Ghazal (5), 8-6
Quarterfinals-Lauren Dalton/Sheri Puppo-James Madison (5) defeated Jafra Depontes/Francesca Mancini-Massachusetts, 8-4; Emily Marker/Catherine Valentin-Maryland (9) defeated Ana Ceretto/Anna Mitina-Marshall (4), 8-5; Sanja Bajin/Sanaz Ghazal-Harvard (5) defeated Andrea Goldberg/Elizabeth Kaufman-Yale (9), 8-6; Jessyca Arthur/Lindsay Sullivan-William & Mary (9) defeated Nataly Cahana/Ana Radeljevic-Old Dominion (2), 8-6

South Atlantic Region II - University of North Carolina-Chapel Hill - November 1-6
Men
SINGLES
Finals-Not Played
Semifinals-Huntley Montgomery (5) defeated Raul Munoz, 6-4,6-3; Andres Pedroso (2) -- pictured right -- defeated Josh Goffi (3), 6-1,6-4
Quarterfinals-Raul Munoz/WFU defeated Alex Bose/Duke, 6-1,6-2; Huntley Montgomery/Virginia (5) defeated Joel Spicher/Duke (13), 7-6,6-2; Josh Goffi/Clemson (3) defeated Florian Marquardt/VCU, 6-7,7-5,7-6; Andres Pedroso/Duke (2) defeated Fernado Sanchez/VCU (8), 6-4,6-4
DOUBLES
Finals-Andres Pedroso/Ted Reuger (2) defeated Chris Erickson/Jody Strik, 8-6
Semifinals-Erickson/Strik defeated Kaufman/Murray, 8-5; Pedroso/Reuger (2) defeated Johnsson/Oggeson, 8-4
Quarterfinals-Erickson/Strik-William & Mary defeated Lux/Stone-JMU, 9-7; Kaufman/Murray-WFU defeated Mule/Torres-UNCG, 8-4; Jonsson/Oggeson-UNCC defeated Nelson/Rose-USC, 8-6; Pedroso/Rueger-Duke defeated Anderson/Wright-Georgia Tech, score unavailable

Southeast Region - Wake Forest University - November 2-6
Women
SINGLES
Finals-Not played
Semifinals-Amanda Johnson (6) defeated Janet Bergman (1), 6-4,4-6,6-3; Marlene Mejia (5)-- pictured left -- defeated Maren Haus (9), 6-0,6-4
Quarterfinals-Janet Bergman/Wake Forest (1) defeated Julie Rotondi/UNC, 7-6,6-4; Amanda Johnsnon/Duke (6) defeated Carmina Giraldo/CU (3), 4-6,6-0,6-0; Maren Haus/Wake Forest (9) defeated Alison Ojeda/UT (4), 3-6,6-4,6-4; Marlene Mejia/UNC (5) defeated Kathy Sell/Duke (2), 3-6,7-6,6-3
DOUBLES
Finals-Amanda Johnson/Megan Miller (3) defeated Lauren Rookledge/Brook Skeen (11), 2-6,6-0,6-2
Semifinals-Johnson/Miller (3) defeated Bergman/Smith (9), 6-3,6-1; Rookledge/Skeen (11) defeated Castellvi/Ojeda (2), 7-6(2),7-6(2)
Quarterfinals-Bergman/Smith-Wake Forest (9) defeated Giraldo/Savitskaya-CU, 8-2; Johnson/Miller-Duke (3) defeated Bairos/Niebling-UNC (8), 8-5; Rookledge/Skeen-UK (11) defeated Bunn/Pinchbeck-UNC, 8-4; Castellvi/Ojeda-UT (2) defeated Mejia/Rotondi-UNC (10), 8-3

Southern Region III - University of Georgia - November 2-5
Men
SINGLES
Finals-Not Played
Semifinals-Lesley Joseph defeated Ajay Ramaswami, 6-2,6-4
Quarterfinals-Ajay Ramaswami/LSU defeated Nathan Overholser/Florida, 4-6,6-4,6-3; Lesley Joseph/Georgia defeated Brandon Wagner/Georgia, 6-4,6-7(6),7-6(5)
DOUBLES
Finals-Boeker/Parrott defeated Casey/Stahlberg, 6-2,6-2
Semifinals-Casey/Stahlberg defeated Foreman/Gustoffson, 8-6
Quarterfinals-Foreman/Gustoffson-Mid Tennessee defeated McDonald/Soto-Mississippi State, 9-7l Matajasevic/Ruffoni-Auburn defeated Combette/LeBelicard-Mississippi State, 9-8(5); Boeker/Parrott-Georgia defeated Coates/Reynolds-Vanderbilt, 9-8(8); Casey/Stahlberg-Ole Mississippi defeated Hodge/Joseph-Georgia, 8-4

Southern Region - University of South Alabama - November 3-6
Women
SINGLES
Finals-Not Played
Semifinals-Jessica Lehnoff (1) -- pictured right -- defeated Lindsay Dawayf (13), 6-3,7-5; Anne Nguyen (14) defeated Andrea Piski (7), 6-4,6-1
Quarterfinals-Jessica Lehnoff/Florida (1) defeated Kristen Jordan/Florida Atlantic, 6-2,6-2; Lindsay Dawaf/Florida (13) defeated Mirela Vladulescu/UAB (12), 6-2,3-6,6-4; Anne Nguyen/Georgia (14) defeated Amelie Detriviere/Mississippi State (11), 6-3,6-3; Andrea Piski/Auburn (7) defeated Lori Grey/Georgia (2), 6-2,7-6(7)
DOUBLES
Finals-Not Played
Semifinals-Whitney Laiho/Jessica Lehnoff-Florida (1) defeated Marcela Kotescova/Silvia Sosnarova (3), 8-0; Martina Ondrejkova/Viktoria Stoklasova (4) defeated Stephanie Hazlett/Julia Scargine, 9-8
Quarterfinals-

Midwest Region IV - University of Wisconsin-Madison - October 27-30
Men
SINGLES
Finals-Tom Haug (10) defeated Amer Delic (6), 6-3,6-7(6),7-5
Semifinals-Amer Delic (6) defeated Hash Mankad (1), 7-6(6),6-2; Tom Haug (10) defeated Henry Beam (14), 6-4,6-2
Quarterfinals-Harsh Mankad/Minesota (1) defeated Chris Porter/Ohio State (9), 6-2,7-5; Amer Delic/Illinois (6) defeated Danny Westerman/Wisconsin (4), 3-6,6-3,6-4; Tom Haug/Minnesota (10) defeated Phil Metz/Ohio State (16), 5-7,6-4,6-4; Henry Beam/Michigan (14) defeated Jason Marshall/Purdue (2), 7-6(5),4-6,6-2
DOUBLES
Finals-Oliver/Delic (2) defeated Stolt/Wilson (4), 6-4,6-4
Semifinals-Stolt/Wilson (4) defeated Calkins/Parker (7), 6-7(12),6-4,7-6(3); Oliver/Delic (2) defeated Smiley/Jordan, 6-4,5-7,6-4
Quarterfinals-Calkins/Parker-Illinois (7) defeated Svensson/Parry-Minnesota, 8-6; Stolt/Wilson-Illinois (4) defeated Al-Agba/McCafferty-Purdue, 9-7; Smiley/Jordan-Indiana defeated Jozwiak/Kurek-DePaul, 8-6; Oliver/Delic-Illinois (2) defeated Defalco/Wellstein-Ohio State, 9-8(4)

Midwest Region - University of Michigan - November 4-7
Women
SINGLES
Finals-Michelle Dasso (1) -- pictured left -- defeated Kristy Dascoli (2), 6-2,7-6(6)
Semifinals-Michelle Dasso (1) defeated Colleen Chang (5), 6-1,6-1; Kristy Dascoli (2) defeated Lia Jackson (6), 6-4,1-6,6-0
Quarterfinals-Michelle Dasso/Notre Dame (1) defeated Cassie Haas/Iowa (9), 6-4,6-4; Colleen Cheng/Northwestern (5) defeated nina Vaughan/Notre Dame (9), 6-2,6-2; Lia Jackson/Northwestern (6) defeated Leslie Caylan/Notre Dame, 6-2,6-0; Kristy Dascoli/Ohio State (2) defeated Becky Varnum/Notre Dame (9), 6-1,6-1
DOUBLES
Finals-Michelle Dasso/Becky Varnum (1) defeated Kristy Dascoli/Monica Rincon, 8-3
Semifinals-Dasso/Varnum (1) defeated Chinwah/Colville (4), 8-2; Dascoli/Rincon (2) defeated Tran/Schlukebir, 8-1
Quarterfinals-Dasso/Varnum-Notre Dame (1) defeated Neykova/Scheldt-Iowa (5), 8-2; Chinwah/Colville-Western Michigan (4) defeated Cheng/Rush-Northwestern, 8-6; Tran/Schlukebir-Indiana defeated Cuhna/Guy-Notre Dame (3), 8-6; Dascoli/Rincon-Ohio State (2) defeated Malony/Malony-Cincinnati, 8-5

Mid-American Region V - The University of Tulsa - October 19-23
Men
SINGLES
Finals-Matt Prentice defeated Stefan Him, 6-3,6-5
Semifinals-Stefan Him defeated Jonas Piibor, 5-7,6-3,6-0; Matt Prentice defeated Rodrigo Echagaray, 7-6,7-5
Quarterfinals-Jonas Piibor/Indiana State defeated Jorge Abos-Sanchez/Nebraska, 6-4,2-6,6-2; Stefan Him/Indiana State defeated Lance Mills/Nebraska, 2-6,6-1,6-2; Matt Prentice/Oklahoma State defeated Maciej Dilaj/Colorado, 6-4,7-5; Rodrigo Echagaray/Kansas defeated Quentin Blakeney/Kansas, 6-1,6-1
Consolation Finals-Vedran Vidovic defeated Bryan Knepper, 6-0,6-3
DOUBLES
Finals-Echagaray/Magallan defeated Miller/Killian, 8-5
Semifinals-Echagaray/Magallan defeated Choi/Him, 8-5
Quarterfinals-Echagaray/Magallan defeated Lyndon/Prentice, 8-5; Choi/Him defeated Brajkovic/Mihaijlovic, 8-6; Miller/Killian defeated Bates/Krepeliza, 8-6; Blakeney/Stroer defeated Sebastyanski/Timperley, 8-3

Mid-American Region V - The University of Tulsa - October 19-23
Men
SINGLES
Finals-Lenka Zacharova (7) defeated Maria Phillips-Galoustova (5), 6-3,6-1
Semifinals-Maria Phillips-Galoustova (5) defeated Linda Faltynkova (16), 7-5,2-6,6-1; Lenka Zacharova (7) defeated Alena Jecminkova (4), 7-6(5),6-4
Quarterfinals-Linda Faltynkova/Oklahoma State (16) defeated Eva Novotna/Kansas State, 6-3,1-6,6-3; Maria Phillips-Galoustova/Oklahoma State (5) defeated Alex Durksa/Tulsa (3), 6-2,3-6,6-2; Alena ecminkova/Kansas State (4) defeated Dominique Lemperle/Colorado (6), 6-2,7-5; Lenka Zacharova/Weber State (7) defeated Katarzyna Kolodynska/Oklahoma State, 6-4,6-0
DOUBLES
Finals-Jennifer DeSpain/Jana Sedivec (3) defeated Brooke Ferney/Jodi Richardson (4), 8-6
Semifinals-Ferney/Richardson (4) defeated Dolman/Phillips-Galoustova (1), 8-6; De Spain/Sedivec (3) defeated Novotna/Sedimajerova (2), 8-6
Quarterfinals-Dolman/Phillips_Galoustova-Oklahoma State (1) defeated Mendieta/Mracnova-Oklahoma (8), 8-5; Ferney/Richardson-BYU (4) defeated Sen/Zacharova-Weber State (12), 8-4; DeSpain/Sedivec-Tulsa (3) defeated Lawson/Stoop-Boise State (5), 8-3; Novotna/Sedimajerova-Kansas State (2) defeated Khoudoiarova/Reynolds-BYU, 8-4

Southwest Region VI - Texas Christian University - October 27-31
Men
SINGLES
Finals-Esteban Carril -- pictured right -- defeated Andy Lebger, 5-7,6-3,7-6
Semifinals-Esteban Carrill defeated Scott Eddins, 7-6,6-3; Andy Leber defeated William Barker, 7-5,6-1
Quarterfinals-Esteban Carril/TCU defeated Craig Edmondson/Texas, 6-3,1-6,7-6; Scott Eddins/TCU defeated Mathaes Mathaes/Rice, 6-0, 3-0 ret.; William Barker/Rice defeated Jakub Ilowski/ULL, 7-5,2-6,7-6; Andy Leber/UTA defeated Tony Gordon/TCU, 6-2,6-1
Consolation Finals-Rob Kloppert defeated Sean O'Connor, 8-5
DOUBLES
Finals-Cody Hubbell/Jarin Skube (10) defeated Jorge Haro/Jose Zarhi (6), 4-6,6-3,6-4
Semifinals-Haro/Zarhi (6) defeated Ilowski/Puzzi, 6-1,7-6; Hubbell/Skube (10) defeated Kloppert/Simon (11), 6-3,7-6
Quarterfinals-Ilowski/Puzzi-ULL defeated Bibza/Ross-BU, 6-4,6-2; Haro/Zarhi-UT (6) defeated Ruzinski/Wallmark-SMU (4), 3-6,6-2,7-6; Kloppert/Simon-UT (11) defeated Clinton/Jenkin-UT, 7-6,7-5; Hubbell/Skube-Texas A&M (10) defeated Neurohr/Williams-BU (2), 6-4,7-5

Southwest Region - Texas A&M University - November 3-6
Women
SINGLES
Finals-Katja Kovac (7) defeated Chin Bee Khoo (2), 6-1,6-2
Semifinals-Katja Kovac (7) defeated Jahnavi Parekh (1), 6-4,6-1; Chin Bee Khoo (2) defeated Kaysie Smashey (10), 6-2,6-1
Quarterfinals-Jahnavi Parekh/Baylor (1) defeated Leah Killen/Texas A&M (7), 6-4,6-3; Katja Kovac/Baylor (7) defeated Vladka Uhlirova/Texas (4), 6-3,6-2; Kaysie Smashey/Texas (10) defeated Anna Monhartova/Tulane (3), 4-6,6-4,6-2; Chin Bee Khoo/Arkansas (2) defeated Dee Dee Herring/SMU (6), 6-2,6-3
DOUBLES
Finals-Vladka Uhlirova/Janet Walker (1) defeated Rebecca Forney/Kaysie Smashey (5), 9-8
Semifinals-Vladka Uhlirova/Janet Walker (1) defeated Marketa Cizova/Lisa Jackson (9), 9-7; Rebecca Forney/Kaysie Smashey (5) defeated Leah Killen/Eva Marcial, 8-6
Quarterfinals-Vladka Uhlirova/Janet Walker-Texas (1) defeated Megan Russell/Chrissie Terrill-SMU (9), 8-2; Marketa Cizova/Lisa Jackson-UTA (9) defeated Sarah Borwell/Annie Rapp-Houston (13), 9-8; Leah Killen/Eva Marcial-Texas A&M defeated Chin Bee Khoo/Ann Rosland-Arkansas (5), 8-1; Rebecca Forney/Kaysie Smashey_Texas (5) defeated Ashley Hedberg/Jessica Roland-Texas A&M (2), 8-3

Western Region VII - University of Nevada-Las Vegas- October 25-29
Men
SINGLES
Finals-Valento Pest defeated Nenad Zivkovic, 6-1, retired
Semifinals-Valentino Pest defeated Carlos Lozano, 7-6(3),6-3; Nenad Zivkovic defeated Takeshi Itoh, 6-3,6-7,7-6
Quarterfinals-Takeshi Itoh/UNM defeated Oliver Mailberger/SDSU, 7-6(1),1-6,6-3; Nenad Zivkovic/UNLV defeated Boris Turkic/Denver, 6-3,6-7(5),6-3; Carlos Lozano/BYU defeated Mark Roberts/BSU, 6-4,6-7(6),6-4; Valentino Pest/SDSU defeated Marc Legris/NMSU, 6-1,6-3
DOUBLES
Finals-Nenad Zivkovic/Greg Skorin defeated Nik Yip/Kevin Zenger, 8-6
Semifinals-Zivkovic/Skorin over Vilms/Lozano by default; Yip/Zenger defeated Maiberger/Hasson, 8-6
Quarterfinals-Yip/Zenger-Utah defeated Turkic/Wawrzyniak-Denver, 9-7; Maiberger/Hasson-SDSU defeated Venturi/Johnson-NAU, 8-5; Zivkovic/Skorin-UNLV defeated Itoh/Scott-UNM, 8-5; Vilms/Lozano-BYU defeated Bouvier/Roberts-BSU, 9-8(3)

Northern California Region VIII (North) - University of California-Berkeley - October 28-31
Men
SINGLES
Finals-K.J. Hippensteel (1) -- pictured left -- defeated Adrian Barnes (13), 6-4,6-1
Semifinals-K.J. Hippensteel (1) defeated Ali Ansari (7), 6-3,6-3; Adrian Barnes (13) defeated John Paul Fruttero (2), 6-2,7-6(5)
Quarterfinals-K.J. Hippensteel/Stanford (1) defeated Scott Lipsky/Stanford, 6-2,6-2; Ali Ansari/Stanford (7) defeated Matt Hanlin/Washington (3), 3-6,6-4,6-4; Adrian Barnes/Cal (13) defeated Nick Fustar/Fresno State, 6-3,6-2; John Paul Fruttero/Cal (2) defeated Scotty Scott/Stanford, 6-3,6-3
DOUBLES
Finals-Scott Lipsky/David Martin (3) defeated Adrian Barnes/Scott Kintz (1), 8-4
Semifinals-Barnes/Kintz (1) defeated Fustar/Mullins, 9-8; Lipsky/Martin (3) defeated Gilbert/Zaher (7), 8-4
Quarterfinals-Barnes/Kintz-Cal (1) defeated Ansari/Scott-Stanford (6), 8-4; Fustar/Mullins-Fresno State defeated Haviland/Morris-Stanford (4), 9-8; Lipsky/Martin-Stanford (3) defeated Ruby/Strasberg-Washington (5), 8-5; Gilbert/Zaher-Sacremnto St (7) defeated Haug/Kerschbaumer-UOP, 8-6

Northwest Region - Stanford University - November 9-13
Women
SINGLES
Finals-Laura Granville (1) -- pictured right -- defeated Gabriela Lastra (6) 6-3,1-6,6-2
Semifinals-Laura Granville (1) defeated Erica Perkins, 6-2,6-4; Gabriela Lastra (6) defeated Kristina Kraszewski (2), 7-5,3-6,6-3
Quarterfinals-Laura Granville/Stanford (1) defeated Liesl Fichtbauer/Fresno State (8), 6-4,7-5; Erica Perkins/Washington State over Keiko Toduka/Stanford (5) by default; Gabriela Lastra/Stanford (6) over Lauren Kalvaria/Stanford (3) by default; Kristina Kraszewski/Washington (2) defeated Lauren Barnikow/Stanford (7), 6-0,6-3
DOUBLES
Finals-Lauren Barnikow/Lauren Kalvaria (2) defeated Laura Granville/Gabriela Lastra (1), 7-5,6-2
Semifinals-Laura Granville/Gabriela Lastra (1) defeated Darila Kalic/Kristina Kraszewski (4), 6-3,6-1; Lauren Barnikow/Lauren Kalvaria (2) defeated Nicole Havlicek/Jieun Jacobs, 6-1,6-3
Quarterfinals-Laura Granville/Gabriela Lastra-Stanford (1) defeated Lorena Arias/Anna Dybicz-Washington State, 8-1; Darija Klaic/Kristina Kraszewski-Washington (4) defeated Kristen Case/Lisa Swerniak-California, 8-2; Nicole Havlicek/Jieun Jacobs-California defeated Zorana Roganovic/Moniek VandeVen, 8-2; Lauren Barnikow/Lauren Kalvaria-Stanford (2) defeated Racquel Kops-Jones/Anita Kurimay-Cal, 9-8(1)

Southern California Region VIII (South) - Pepperdine University - November 8-12
Men
SINGLES
Finals-Andrew Park (1) defeated Jean-Noel Grinda (2) -- pictured left --, 6-2,6-4
Semifinals-Andrew Park (1) defeated Jean-Julien Rojer (3), 6-3,6-1; Jean-Noel Grinda (2) defeated Lassi Ketola, 6-2,6-4
Quarterfinals-Andrew Park/USC (1) defeated Tobias Clemens/UCLA (9-16), 7-6,6-1; Jean-Julien Rojer/UCLA (3) defeated Sebastien Griaeff/Pepperdine (5), 6-3,6-2; Lassi Ketola/UCLA defeated Al Garland/Pepperdine (4), 6-3,3-6,6-1; Jean-Noel Grinda/UCLA (2) defeated Daniel Langre/USC (6), 6-1,6-4
Consolation Finals-Nick Rainey defeated Travis Rettenmaier, 6-0,6-1
DOUBLES
Finals-Jean-Noel Grinda/Jean-Julien Rojer (2) defeated Efran Djahangiri/Travis Rettenmaier, 9-8(5)
Semifinals-Efran Djahangiri/Travis Rettenmaier defeated Tobias Clemons/Lassi Ketola (8), 8-3; Jean-Noel Grinda/Jean-Julien Rojer (2) defeated Al Garland/Sebastien Graeff (3), 8-6
Quarterfinals-Tobias Clemens/Lassi Ketola-UCLA (8) defeated Steven Capriati/Whi Kim-Arizona, 2-0 default; Erfan Djahangiri/Travis Rettenmaier-UCLA defeated Chase Exon/Stefan Suter-Pepperdine (4), 8-3; Al Garland/Sebastien Graeff-Pepperdine (3) defeated Daniel Langre/Parker Collins-USC (6), 8-6; Jean-Noel Grinda/Jean-Julien Rojer-UCLA (2) defeated Mitchelle Brown/Nic Dubey-ASU (7), 8-6

Southern California Region - University of California-Irvine - November 9-13
Women
SINGLES
Finals-Jewel Peterson defeated Michelle Gough, 6-4,6-3
Semifinals-Jewel Peterson defeated Sara Walker, 3-6,7-6,7-6
Quarterfinals-Sara Walker/UCLA defeated Megan Yeats/ASU, 6-1,6-2
DOUBLES
Finals-Paola Palencia/Ipek Senoglu defeated Lindsay Blau/Michelle Gough, 8-4
Semifinals-Palencia/Senoglu defeated Esmero/Diaz, 8-3; Blau/Gough defeated Karrento/Wells, 8-6
Quarterfinals-Palencia/Senoglu-Pepperdine defeated Walker/Zlebnik-UCLA, 8-3; Esmero/Diaz-USC defeated Hedberg/Tornier-SDSU, 8-4; Karrento/Wells-SDSU defeated Brymer/Peterson-USC, 8-3; Blau/Gough-UA defeated Tortorella/Horvath-Pepperdine, 8-4


Return to:

CONTACT US

In Association with Amazon.com
TENNIS BOOKSTORE