USTA/ITA NATIONAL TEAM
INDOOR COLLEGE CHAMPIONSHIPS

NCAA DIVISION III

Walla Walla, Washington - February 17-18, 2001

Men
Finals-
UC-Santa Cruz 4, Emory 0
Brett Kaplan (E) vs. Derek Fitzpatrick (UCSC), Not finished; Kaplan leading 7-5,3-2
Nick Cunningham (UCSC) defeated Jason McCarthy (Emory), 6-3,6-4
Danny Kim (UCSC) defeated Brad Jaffe (Emory), 7-6 (8-6),6-2
Peter Gladkin (UCSC) defeated Dylan Bird (Emory), 6-3,6-2
Brian Casey (UCSC) vs. Kyle Nelson (Emory), Match not finished; Casey leading 4-1
Tom Curran (Emory) vs. Carlos Gonzalez (UCSC), Match not played
Fitzpatrick/Cunningham (UCSC) defeated Kaplan-Miller (Emory), 9-8(7-5)
Kim/Gladkin (UCSC) defeated McCarthy-Bird (Emory), 9-8(7-4)
Jaffe/Curran (Emory) defeated Casey-Gonzalez (UCSC), 8-4
Third Place Playoff
Gustavus Adolphus 4, Trinity 1
Nick Crossley (Gustavus Adolphus) defeated Sloan Rush (Trinity), 7-5,6-1
Eric Butorac (Gustavus Adolphus) defeated Ed Rahn (Trinity), 6-1,6-3
Mike Hom (Gustavus Adolphus) defeated Ryan Scott (Trinity), 6-3,6-1
Kevin Whipple (Gustavus Adolphus) defeated Sean Fifield (Trinity), 6-3,6-1
Josh Heiden (Gustavus Adolphus) vs. Matt Warren (Trinity), Not finished; Match tied 5-5
Daryn Collins (Gustavus Adolphus) vs. Stephen McNabb (Trinity), Not finished; Collins leading 6-2,4-0
Rush/Rahn (Trinity) defeated Crossley-Heiden (Gustavus-Adolphus), 8-5
Russell McMindes/Scott (Trinity) defeated Butorac-Whipple (Gustavus Adolphus), 8-3
Hom/Collins (Gustavus Adolphus) defeated Field-McNabb (Trinity), 8-4
Semifinals-
UC-Santa Cruz 4, Gustavus Adolphus 3
Derek Fitzpatrick (UCSC) defeated Nick Crossley (Gustavus Adolphus), 7-6(8-6),6-1
Eric Butorac (Gustavus Adolphus) defeated Nick Cunningham (UCSC), 7-6(7-3),3-6,1-0(10-4)
Danny Kim (UCSC) defeated Mike Hom (Gustavus Adolphus), 6-3,6-2
Kevin Whipple (Gustavus Adolphus) defeated Peter Gladkin (UCSC), 7-6(7-1),4-6,1-0(10-1)
Brian Casey (UCSC) defeated Josh Heiden (Gustavus Adolphus), 7-5,6-7(7-4),1-0(10-8)
Carlos Gonzalez (UCSC) defeated Daryn Collins (Gustavus Adolphus), 6-3,4-6,1-0(10-7)
Fitzpatrick/Cunningham (USCS) defeated Crossley-Heiden (Gustavus-Adolphus), 8-4
Butorac/Whipple (Gustavus Adolphus) defeated Kim-Gladkin (UCSC), 8-4
Hom/Collins (Gustavus Adolphus) defeated Carlos Gonzales-Casey (UCSC), 8-6
Consolation
MIT 4, Whitman 2
Tim Mullin (Whitman) defeated Jeff Augustyn (MIT), 6-4,6-2
Andrew Kolesnikov (MIT) defeated Sam Spiegel (Whitman), 6-0,6-2
Marco Hernandez (MIT) defeated Owen Bargreen (Whitman), 6-1,6-2
Ricky Rossello (MIT) vs. Nick Dupuis (Whitman): Not finished; Rosello leading 7-6(7-5)
Anish Parikh (MIT) defeated Graham Sumioka (Whitman), 6-0,6-2
Luke Tomczyk (MIT) defeated Ye-San Lin (Whitman), 6-1,6-1
Mullin/Dupuis (Whitman) defeated Augustyn-Hernandez (MIT), 8-3
Bargreen/Spiegel (Whitman) defeated Tomczyk-Parikh (MIT), 9-7
Kolesnikov/Rossello (MIT) defeated Bargreen-Ye San-Lin (Whitman), 8-3


In Association with Amazon.com
TENNIS BOOKSTORE

Return to:

Google