OMNI HOTELS
NCAA DIVISION II RANKINGS

May, 2002 - Final
Regional Women's Singles

EAST
1. Erin Bartsch, Bloomsburg
2. Jesse Bungo, Slippery Rock
3. Heather Miller, Millersville
4. Yvonne Niederbracht, IUP
5. Ella Reilly, SRU
6. Anna Burakova, Dowling
7. Katie Kochera, Bloomsburg
8. Abbie Switzer, Millersville
9. Beth Fulton, Bloomsburg
10. Laura Atwater, Shippensburg
11. Jackie Kulp, IUP
12. Kelly Anderson, Slippery Rock
13. Hillary Cornelius, Millersville
14. Rhea Bose, U Mass-Lowell
15. Elizabeth Ryan, Merrimack
MID-ATLANTIC
1. Zsofia Golopencza, Armstrong Atl St
2. Julia Roudkovskaya, Georgia C&SU
3. Ana Skafar, Lees McRae
4. Annamaria Forgacs, Armstrong Atl St
5. Jackeline Nieto, Clayton C&SU
6. Michaela Kratochvilova, Armstrong Atl St
7. Suzanne Visagie, Columbus State
8. Nathalia Collantes, Clayton C&SU
9. Annika Persson, Georgia C&SU
10. Denis Emre, Lees McRae
11. Natasha Stoop, Columbus State
12. Claudia Schiffczyk, North Florida
13. Allison Rowe, North Florida
14. Nona Wagh, Pfeiffer
15. Christine Orban, UNC-Pembroke
SOUTHEAST
1. Victoria Courmes, Barry
2. Monika Mastalirova, Lynn
3. Vanessa Caddick, Rollins
4. Gizella Turbok, Barry
5. Marie Barbier, Lynn
6. Carla Prieto, Rollins
7. Alexandra Costa Corral, Florida Southern
8. Maria Lopez, Barry
9. Masha Bajramovic, Lynn
10. Leslie Murray, Tusculum
11. Rachel Key, Presbyterian
12. Lindsey Soffes, Rollins
13. Katy Judah, Wingate
14. Gina Ayala, Catawba
15. Liz Moulthrop, Tampa
SOUTH
1. Victoria Domina, Ouachita Baptist
2. Elena Torres, North Alabama
3. Brenda Magnetti, Ouachita Baptist
4. Sabine Krawietz, West Florida
5. Eva Papastratides, West Florida
6. Ilona Szalai, West Florida
7. Eva-Lena Alesson, Harding
8. Iris Staub, Valdosta
9. Alison Hammons, Central Arkansas
10. Milila Radovic, Central Arkansas
11. Natalie Van Blerk, Delta State
12. Pernilla Axelsson, Harding
13. Inga Ziemina, Ouachita Baptist
14. Carolina Lopez Ascarte, Ouachita Baptist
15. Diana Olave, West Florida
GREAT LAKES
1. Carina Kaempfer, Northwood
2. Jennifer Garvey, Ferris State
3. Vesselina Jeliazkova, Northern Michigan
4. Leanne McGee, WLSU
5. Barbara Jilkova, Ferris State
6. Kristin Koopman, Northern Michigan
7. Tara Elkin, WLSU
8. Lisa Neugebauer, Northwood
9. Jamie O'Hara, Northern Kentucky
10. Berenice Ferrer, Northwood
11. Lavinia Janssen, Northern Michigan
12. Emily Byrer, West Virginia
13. Angie Schrock, WLSU
14. Michelle Lenahan, Southern Indiana
15. Jan Ikeda, UNC
CENTRAL
1. Zorana Stefanovic, Northeastern State
2. Layla Turner, Eastern New Mexico
3. Petya Yaneva, Incarnate Word
4. Michelle Collaninni, St. Edward's
5. Evelina Akkers, Northeastern State
6. Lacy Johnson, Abilene Christian
7. Danielle Moita, East Central
8. D'arya Chernova, Lincoln University
9. Sarah Taweel, Abilene Christian
10. Juliette Andrade, St. Edward's
11. Neus Barbera, Northeastern State
12. Ana Vera-Vera, Cameron
13. Marina Erchova, Central Oklahoma
14. Brooke Gray, Midwestern State
15. Bethanie Nix, Eastern New Mexico
NORTH CENTRAL
1. Jasman Crabb, Metro State
2. Rosa Tapia, NW
3. Ian Ikeda, UNC
4. Katy Fitzgerald, Colorado Christian
5. Alisha Butt, Washburn
6. Elizabeth Garza, SBU
7. Kellie Makgele, Rockhurst
8. Marissa Hangleben, North Dakota
9. Rebecca Mears, Mankato State
10. Daniel McDermitt, Southern Colorado
WEST
1. Adrienn Hegedus, BYU-Hawaii
2. Petra Gaspar, BYU-Hawaii
3. Kelly Taguchi, BYU-Hawaii
4. Tagifano Taosoga, BYU-Hawaii
5. Stephanie Kovacic, Hawaii Pacific
6. Tomoko Sukegawa, BYU-Hawaii
7. Amy Sun, BYU-Hawaii
8. Tammy Encina, CSU-Bakersfield
9. Anne Claire Ortiz-Luis, Cal Poly Pomona
10. Katalin Nagy, CSU-Bakersfield
11. Jill Howard, UC-Davis
12. Nikita Bhardwaj, Grand Canyon
13. Nathalia Jung, Hawaii-Hilo
14. Michiko Tanaka, Hawaii-Hilo
15. Fleurette Miranti, Hawaii Pacific

Back To NCAA Division II Final Ranking List


Get Your Free
College And Junior Tennis Email!

Return to:
College And Junior Tennis