ITA COLLEGE TENNIS
NCAA DIVISION II RANKINGS

March 15, 2005
Women's Regional Singles


Mid-Atlantic
1. Diana Gherghi, Columbus State
2. Luisa Cowper, Armstrong Atlantic
3. Diana Nazaruk, Armstrong Atlantic
4. Julia Gandia, Clayton State
5. Celine Martin, Georgia College
6. Anna Shchupak, Georgia College
7. Mariana Melo, USC-Upstate
8. Johanna Dahlback, Armstrong Atlantic
9. Kamini Murugooboopathy, Francis Marion
10. Yevgeniya Barysheva, North Florida
11. Julia Chergova, Clayton State
12. Suzanne Visagie, Columbus State
13. Lilianna Hung, North Florida
14. Manuela Emmrich, Armstrong Atlantic
15. Jane Lewis, Barton College

Southeast
1. Masha Bayser, Lynn
2. Ildiko Csordas, Barry
3. Tasi Purcell, Rollins
4. Marnie Mahler, Rollins
5. Greta Trotman, Barry
6. Vici Weltz, Lynn
7. Tsippy Waterman, Nova Southeastern
8. Dragana Ilic, Lynn
9. Linda Mrkic, Florida Southern
10. Ana Maria Zuleta, Barry
11. Belen Pandre, Florida Tech
12. Giana Oliviera, Eckerd
13. Barbara Oria, Florida Southern
14. Jonalea Hileman, Florida Gulf Coast
15. Soni Bernal, Rollins

South
1. Eva Petschnig, Valdosta State
2. Nicole Plikat, West Florida
3. Annika Biro, Valdosta State
4. Eva Papastratides, West Florida
5. Ann Corten, Valdosta State
6. Helena Sokolova, Lincoln Memorial
7.Inga Ziemina, Ouachita Baptist
8. Paola Arevalo, West Florida
9. Maja Kovacev, Central Arkansas
10. Pilar Cortes, West Florida

Great Lakes
1. Molly Basha, Ferris State
2. Sue Rossano, Northwood
3. Kristina Bogdanovic, Northwood
4. Charity Siegmund, Mercyhurst
5. Aijana Otunchieva, Michigan Tech
6. Aurelie Deridzard, Northwood
7. Monika Malinska, Michigan Tech
8. Leila Salek, Ferris State
9. Julia Goncalves, Northwood
10. Natalya Natyshak, Wayne State
11. Sara Wilhoite, Southern Indiana
12. Ashley Liles, Indianapolis
13. Jessie Miller, Hillsdale
14. Nikki Schwartz, Saginaw Valley
15. Lindsey Fischer, Indianapolis

North Central
1. Gena Lindsay, Northwest Missouri
2. Kindi Vaughn, CSU-Pueblo
3. Caitlin Day, Washburn
4. Villaflor, Emporia State
5. Julie Huyberechts, Washburn
6. Jennifer Keiner, Washburn
7. Marcela Bayon, Emporia State
8. Helen Brooks, Fort Hays State
9. Jenny Cartwright, North Dakota
10. Michele Bailey, Winona State
11. Erica Ramirez, Northwest Missouri
12. Lacey Luina, Emporia State
13. Cyndi Nagy, CSU-Pueblo
14. Abigail Souders, Truman State
15. Bianca Haessler, Nebraska-Kearney

Central
1. Dasha Segenchuk, East Central
2. Holly McKee, Northeastern State
3. Alicia Cummings, Tarleton State
4. Summer Beesley, Abilene Christian
5. Rachel Taylor, Abilene Christian
6. Carolina Vera-Vera, Cameron
7. Ashley Hawk-Caperton, Abilene Christian
8. Frida Alregard, Midwestern State
9. Rosa Diaz-Guzman, Tarleton State
10. Thatianne Moreira, Cameron
11. Berit Itschert, Northeastern State
12. Alyssia Palacios, St. Edward's
13. Ana Carolina Fernandez, East Central
14. Brenna Jackson, Midwestern State
15. Holly Lindloff, Abilene Christian

West
1. Jing Jing Liu, BYU-Hawaii
2. Adrienn Hegedus, BYU-Hawaii
3. Tetyana Bula, BYU-Hawaii
4. Medini Sharma, Grand Canyon
5. Petra Teller, BYU-Hawaii
6. Nikita Bhardwaj, Grand Canyon
7. Katalin Nagy, CSU-Bakersfield
8. Gurianna Korinihona, BYU-Hawaii
9. Tina Klep, Hawaii Pacific
 

Back To NCAA Division II
March 15, 2005 Ranking List


Tennis Tickets








Camp Wekeela
Tennis Instructors Wanted
campwekeela@aol.com




adidas Tennis









Google























Return to:
College And Junior
Tennis Homepage