ITA COLLEGE TENNIS
NCAA DIVISION II RANKINGS

March 24, 2006
Women's Regional Singles


Northeast
1. Kerstin Koleffer, Kutztown
2. Inga Chilingaryan, Cal of PA
3. Magaly Peters, Kutztown
4. Iulica Doci, NJIT
5. Kayla Blackburn, Slippery Rock
6. Sacha Soloman, Bryant
7. Iida Hokkanen, Bloomsburg
8. Asley Michaux, Slippery Rock
9. Anna Milnikova, Bloomsburg
10. Dominika Bajuk, Queens
11. Lina Pavilionyte, Shippensburg
12. Katie Anderson, Cal of PA
13. Claudia Nunez
14. Priya Pachkawde, Kutztown
15. Oksana Manoukian, Caldwell

Mid-Atlantic
1. Iuliia Stupak, Armstrong Atlantic
2. Luisa Cowper, Armstrong Atlantic
3. Diana Gherghi, Columbus St
4. Dizyana Nazaruk, Armstrong Atlantic
5. Anna Novo, USC-Upstate
6. Anna Shchupak, Georgia College
7. Johanna Dahlback, Armstrong Atlantic
8. Raluca Moldovan, Columbus St
9. Suzanna Hernandez, USC-Upstate
10. Julia Chergova, Clayton St
11. Jenny Ludwig, Francis Marion
12. Caroline Grage, Armstrong Atlantic
13. Celine Martin, Georgia College
14. Manuela Emmrich, Armstrong Atlantic
15. Kamini Murugooboopathy, Francis Marion

South
1. Suzana Cavalcante, West Florida
2. Maja Kovacev, Central Arkansas
3. Helena Sokolova
4. Anne Corten, Valdosta St
5. Tammy Kevey, West Florida
6. Annika Biro, Valdosta St
7. Mandy Septoe
8. Paola Arevalo, West Florida
9. Anne Claire Beard, West Florida
10. Yuliya Zelenskaya, North Alabama

Southeast
1. Weltz, Lynn
2. Csordas, Barry
3. Mak, Eckerd
4. Korotkevich, Nova
5. Trotman, Barry
6. Purcell, Rollins
7. Talalenko, Nova
8. Schunk, Lynn
9. Zuleta, Barry
10. Mahler, Rollins
11. Norkute, Lynn
12. Braniecka, FGCU
13. Ilic, Lynn
14. Oliviera, Eckerd
15. Gol, FSC

Great Lakes
1. Sue Rossano, Northwood
2. Molly Basha, Ferris St
3. Alejandra Miranda-Sanchez, Drury
4. Alison Koopsen, Grand Valley
5. Lindsey Fischer, Indianapolis
6. Celina Grondin, Lake Superior
7. Carolin Rosskothen, Northwood
8. Leila Salek, Ferris St
9. Mouna Sabri, Drury
10. Maria Amato, Drury
11. Ashley Liles, Indianapolis
12. Desiree Roset, Northwood
13. Reilly Ackerman, Southern Indiana
14. Kristen Davis, Rockhurst
15. Silvia Oliveros, Michigan Tech

North Central
1.Gena Lindsay, Northwest Missouri St
2. Jennifer Keiner, Washburn
3. Michelle Bailey, Winona St
4. Marcela Bayon, Emporia St
5. Iveta Wolfgramm, Southwest Baptist
6. Michelle Hall, Missouri Southern
7. Natalie Villaflor, Emporia St
8. Carolina Amaral, Northwest Missouri St
9. Julie Hyberechts, Washburn
10. Barb Gombosi, Missouri Southern
11. Kristin Meshede, Missouri Southern
12. Audire Miller, Washburn
13. Becky Dinsick, Truman St
14. Anna Hackett, Minn-Duluth
15. Erica Ramirez, Northwest Missouri St

Central
1. Dasha Segenchuk, East Central Oklahoma
2. Andrea Adamson, St. Edwards
3. Alicia Cummings, Tarleton St
4. Holly Mckee, Northeastern St
5. Irene Squillaci, Abilene Christian
6. Simonu Stoica, Northeastern St
7. Thatianne Moreiara, Cameron
8. Nadia Rossikhina, Incarnate Word
9. Maryna Tkachenko, Northeastern St
10. Carolina Vera-Vera, Cameron
11. Holly Linloff, Abilene Christian
12. Karlien Lotter, East Central
13. Cinderella Thomas, Southeastern Oklahoma
14. Faye D'Hamecourt, Midwestern Ste
15. Rosa Diaz-Guzman, Tarleton St

West
1. Jing Jing Liu, BYU-Hawaii
2. Julia Ustyuzhanina, BYU-Hawaii
3. Ramona Husaru, BYU-Hawaii
4. Tetyana Bula, BYU-Hawaii
5. Petra Teller, BYU-Hawaii
6. Mai Fujii, UH-Hilo
7. Marsha Malinow, UC-San Diego
8. Medini Sharma, Grand Canyon
9. Gurianna Korinihona, BYU-Hawaii
10. Jennifer Joy, CSU San Bernadino
11. Katrina Holmberg, Cal Poly Pomona
12. Anatasia Ageychik, Hawaii Pacific
13. Tiana Lum-Tucker, UH-Hilo
14. Jenny Tsai, Cal Poly Pomona
15. Katie McKee, UC-San Diego
 

Back To NCAA Division II March 24, 2006 Ranking List


Check out shopadidas.com



What could you do with 4 years of college tennis?
Get the Degree
AND the Competition




















TENNIS BOOKSTORE

















Central Ohio Grand Prix Tennis









On Court, Off Court









Return to:
College And Junior
Tennis Homepage