ITA COLLEGE TENNIS
NCAA DIVISION III RANKINGS

March 20, 2006
Men's Regional Singles


Northeast
T1. Brian Waldron, Middlebury
T1. Nate Edmunds, Middlebury
3. Will Boe-Wiegaard, Bates
4. Ari Beilin, Middlebury
5. Brett Ramsey, Trinity
7. Payum Payman, Wheaton
8. Ryan Carty, TCNJ
10. Evan Tindell, MIT
9. Conrad Olsen, Middlebury
11. Sam Bitetti, Bowdoin
12. Josh Rilla, Amherst
13. George Mayer, Middlebury
14. Mike Gurevich, NYU
15. Danny Babkes, Amherst
16. Tristan Beach, Bates
17. Brian Marsden, Trinity
18. Scott MacKenzie, Williams
19. Brian Brown, Colby
20. Dan Greenberg, Williams
21. Mike Klimchack, TCNJ
22. Alex Scott, Middlebury
23. Skartvedt, Vassar
24. Gary Simonette, Williams
25. Lenny Lepner, Amherst

Atlantic South
1. Arturo Solis, Washington
2. Paul Bristow, Mary Washington
3. Michael Goodwin, Emory
4. Patrick Redmond, Emory
5. Zach Rodd, Swarthmore
6. Yoji Masuoka, Emory
7. Jon Clair, Mary Washington
8. Jon Reiss, Swarthmore
9. Keith Criscoe, Methodist
10. David Shay, Washington & Lee
11. Valentin Sigartau, Piedmont
12. Eddie Glidewell, Christopher Newport
13. Eck Vanderlinde, Oglethorpe
14. Kareem Mansur, Rhodes
15. Joe Carvalho, Univ of the South
16. Yiran Liu, Carnegie Mellon
17. Michael Portonova, Kings
18. Brendan Kincaid, Salisbury
19. Joe Vasoontara, Johns Hopkins
20. Andrew Clearfield, Carnegie Mellon
21. Jon Malooly, Washington & Lee
22. Taylor Clemmer, Mississippi
23. John James, Mary Washington
24. Chris Fletcher, Methodist
25. Charlie Boyd, Univ of the South

Central
1. Loren Collins, Gustavus Adolphus
2. Brad Livingston, Carthage
3. Julian Seelan, Kalamazoo
4. Evan Webeler, DePauw
5. Ari Rosenthal, Washington
6. Ward Bortz, Chicago
7. Adam Morgan, Gustavus Adolphus
8. Sean Stewart, Kenyon
9. Kortney Keith, DePauw
10. Ryan Yao, Coe
11. James Daly, Baldwin-Wallace
12. Dave Atallah, Kalamazoo
13. Charlie Cutler, Washington
14. Jesse Brauer, Gustavus Adolphus
15. Miguel Yunes, Carthage
16. Aaron Sunday, St. Norberts
17. Jordan Buehler, Denison
18. Dan LaFontaine, Grinnell
19. Jordan Shilts, UW Whitewater
20. Amet Demir, Alma
21. Christian Klein, Luther
22. William Holmes, Carleton
23. Alec Kempster, Kalamazoo
24. Jay Horrey, Wabash
25. Nick Cochrane, Central
26. Andy Ruemenapp, Hope
27. Ricky Tilton, Calvin

West
1. Matt Seeberger, UCSC
2. John Matthews, Trinity
3. Karlo Arapovic, Cal Lutheran
4. Robert Chu, Chapman
5. Shane Templeman, UCSC
6. Stuart Row, Trinity
7. Steven Ly, Whitman
8. William Ellison, Claremont-Mudd-Scripps
9. Andrew Elling, Redlands
10. Larry Wang, Claremont-Mudd-Scripps
11. Jack DePaolo, Claremont-Mudd-Scripps
12. Jared Kamel, UCSC
13. Robert Vincent, Redlands
14. Ricky Butenko, PLU
15. Phalkun Mam, Whitman
16. David Miller, PLU
17. Eric Chow, Claremont-Mudd-Scripps
18. Matthew Larimore, PLU
19. Hunter Jack, Chapman
20. Oliver Gaines, Trinity
21. David Wu, Hardin-Simmons
22. Brett Baker, Occidental
23. Gui Schils, Claremont-Mudd-Scripps
24. Eric Wagar, Redlands
25. Alex Villalobos, UCSC
 

Back To NCAA Division III March 20th Ranking List


Check out shopadidas.com



What could you do with 4 years of college tennis?
Get the Degree
AND the Competition




















TENNIS BOOKSTORE













Central Ohio Grand Prix Tennis









On Court, Off Court









Return to:
College And Junior
Tennis Homepage