2003 ITA REGIONAL CHAMPIONSHIPS
FALL - NAIA

South - Shorter College
Men
SINGLES
Finals
Sven Plass defeated Alberto Lara, 6-4,6-2
Semifinals
Sven Plass/Berry defeated Dexter Mahase/Shorter, 6-2,6-2
Alberto Lara/Berry defeated Philip Campbell/Berry, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Alberto Lara/Sven Plass defeated Philip Campbell/Marc Duckeck, 8-5
Semifinals
Philip Campbell/Marc Duckeck-Berry defeated Dexter Mahase/Smith-Shorter, 8-2
Alberto Lara/Sven Plass-Berry defeated Cooper/Gusthart-North Georgia, 8-3
Women
SINGLES
Finals
Genny Cepeda/Shorter defeated Daniela Carvello/Brenau, 6-4,6-1
DOUBLES
Finals
Daniela Carvello/Annelie Devries-Brenau defeated Carolina de Altube/Genny Cepeda, 8-2

Southeast - Translyvania at UKY
Men
SINGLES
Finals
Nicolas Cabrini/Lindsey Wilson defeated Nikola Vujovic/Cumberland, 7-5,6-2
DOUBLES
Finals
Nicolas Cabrini/Adrian Arrogave-Lindsey Wilson defeated Robb Webbink/Will Edmonds-Cumberland, 8-5
Women
SINGLES
Finals
Kristi Shuck/Indiana Wesleyan defeated Sarah Dukeman/Indiana Wesleyan, 7-6,6-2
DOUBLES
Finals
Kristina Popovic/Gillie Bailey-Cumberland defeated Kristi Shuck/Sarah Dukeman, 9-7

South Central - Freed-Hardeman University
Men
SINGLES
Finals
Jorge Ascencio defeated David Halidorsson, 6-2,6-1
Semifinals
Jorge Ascencio defeated Thiago Barbosa, 6-3,6-4
David Halidorsson defated Travis Sandiant, 6-2,5-7,1-2 retired
Quarterfinals
Jorge Ascencio/VI defeated Ankut Singia/MM, 6-3,6-4
Thiago Barbosa/VI defeated Max Nudman/Lee, 6-4,6-4
David Halidorsson/VI defeated Alexandre Figuenedo/Lee, 6-0,6-0
Travis Sandiant/VI defeated Manuel Cornejo/Lee, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Ascencio/Barboso defeated Sandiant/Halidorsson, 6-2,6-1
Semifinals
Ascencio/Barboso defeated Cipriano/Andrade, 7-6(5),6-4
Sandiant/Halidorsson defeated Nudman/Sanchez, 3-6,6-3,10-6
Quarterfinals
Ascencio/Barboso-VI defeated Figueriedo/Cornejo-Leem 3-6,6-3,10-5
Cipriano/Andrade-FHU defeated Ulba/Delgado-Bethel, 6-2,6-1
Sandiant/Halidorsson-VI defeated Singla/Pinto-MM, 7-6(3),6-2
Nudman/Sanchez-Lee defeated Wilson/George-FHU, 6-0,6-0
Women
SINGLES
Finals
Kago Phatshwane defeated Tania Hernandez, 6-2,6-2
Semifinals
Kago Phatshwane defeated Joanna Bayon, 6-4,6-4
Tania Hernandez defeated Ashley Hanak, 1-6,6-2,7-6(4)
Quarterfinals
Kago Phatshwane/VI defeated Shawn Douglas-Lee, 6-4,6-1
Joanna Bayon/MM defeated Gabriela Arias-Lee, 6-0,6-7(4),6-2
Ashley Hanak/Lee defeated Esther Mbugua/VI, 6-4,6-3
Tania Hernandez/FHU defeated Rachel Berksdale/Lee, 6-0,6-1
DOUBLES
Finals
Phatshwane/Mbugua defeated Hernandez/Serodio, 6-2,6-1
Semifinals
Phatshwane/Mbugua defeated Douglas/Barksdale, 6-2,6-4
Hernandez/Serodio defeated Hanak/Arias, 2-6,6-3,10-5
Quarterfinals (first round)
Phatshwane/Mbugua-VI received a bye
Douglas/Barksdale-Lee defeated Swearingen/Thomas-FHU, 6-1,6-1
Hernandez/Serodio-FHU defeated Ruiz/Hall-VI, 6-1,6-2
Hanak/Arias-Lee received a bye

Florida - Flagler College
Men
SINGLES
Finals
Costin Corneanu defeated Jacob Teichert, 6-0,6-3
Semifinals
Corneanu defeated Bousquet, 6-2,6-2
Teichert defeated Royt, 7-5,7-5
Quarterfinals
Corneau/Embry Riddle defeated Guereiro/Flagler, 6-1,6-1
Bousquet/Embry Riddle defeated Janosdeak/Webber, 6-1,6-3
Teichert/Flagler defeated Mitchell/Flagler, 6-4,6-2
Royt/Webber defeated Tabares/Webber, 6-2,6-0
DOUBLES
Finals
Corneau/Bosquet defeated Royrt/Kiedle, 8-3
Semifinals
Corneau/Bosquet defeated Sipka/Specht, 8-3
Royt/Kiedle defeated Teichert/Koller, 8-4
Quarterfinals
Corneau/Bosquet-Embry Riddle defeated Notz/Jutrovic-Flagler, 8-2
Sipka/Specht-Embry Riddle defeated Fuentes/Pilsbury-Flagler, 8-3
Teichert/Koller-Flagler defeated Bonadona/Ekval, 5-2 retired
Royt/Kiedle-Webber defeated Werge/Wiedzweicky, 8-0
Women
SINGLES
Finals
Natalia Kozyura defeated Jessica Annya, 6-3,6-7,7-6
Semifinals
Kozyura defeated Samias-Uy, 6-1,7-6
Anaya defeated Francis, 4-6,6-2,6-0
Quarterfinals
Kozyura/Embry Riddle defeated Moctor/Flagler, 6-2,6-1
Samias-Uy/Webber defeated Angel/SCAD, 6-0,6-3
Anaya/Embry Riddle defeated Gambill/Flagler, 6-0,6-2
Francis/Embry Riddle defeated Alriksson/Webber, 4-6,6-2,6-0
DOUBLES
Finals
Natalia Kozyura/Liezl Samias-Uy defeated Stefanie Jungmann/Sophie Alrickson, 9-7
Semifinals
Natalia Kozyura/Liezl Samias-Uy defeated Gambil/Lands, 8-0
Jungmann/Alrickson defeated Araya/Francis, 8-5
Quarterfinals
Natalia Kozyura/Liezl Samias-Uy-Webber defeated Araiza/Miori-SCADI, 8-1
Gambil/Lands-Flagler defeated Kumari/Zimmermad-Webber, 8-4
Araya/Francis-Embry Riddle received a bye
Jungmann/Alrickson-Webber defeated Molter/Wendle, 9-7

Southwest - Oklahoma Christian University
Men
SINGLES
Finals
Ivan Angulo defeated Gerald Bremond, 2-6,6-3,7-5
Semifinals
Gerald Bremond defeated Olzhas Doskarayev, 7-5,6-1
Ivan Angulo defeated Alfonso Bacalja, 3-6,6-1,6-1
Quarterfinals
Gerald Bremond/College of Santa Fe defeated Jurnj Sekern/Oklahoma Christian, 6-2,7-5
Olzhas Doskarayev/Oklahoma Christian defeated Andy Lowell/Oklahoma Christian, 6-2,6-1
Alfonso Bacalja/Oklahoma Christian defeated David Arriola/Oklahoma Christian, 6-1,6-2
Ivan Angulo/College of Santa Fe defeated Dustin Timms/Oklahoma Baptist, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Ivan Angulo/Gerald Bremond defeated Olzhas Doskarayev/Alfonso Bacalja, 8-6
Semifinals
Olzhas Doskarayev/Alfonso Bacalja defeated Angel/Scroggins, 8-2
Ivan Angulo/Gerald Bremond defeated Arrida/Sekern, 8-5
Quarterfinals
Olzhas Doskarayev/Alfonso Bacalja-Oklahoma Christian received a bye
Angel/Scroggins-Oklahoma Baptist received a default
Arrida/Sekern defeated Timms/Allard-Oklahoma Baptist, 8-3
Ivan Angulo/Gerald Bremond-College of Santa Fe, 8-0
Women
SINGLES
Finals
Larikah Russell defeated Nikkita Fountain, 4-6,6-1,6-0
Semifinals
Larikah Russell defeated Piper Johnson, 6-0,6-0
Nikkita Fountain defeated Ashley Sims, 6-2,6-2
Quarterfinals
Larikah Russell/SNU defeated Jana Maker/SNU, 6-0,6-1
Piper Johnson/Oklahoma Christian defeated Christa Tjertsima/Oklahoma Baptist, 4-6,6-3,6-2
Ashley Sims/Oklahoma Christian defeated Jamie Nikkel/Oklahoma Christian, 6-0,6-0
Nikkita Fountain defeated Lauren White/Oklahoma Baptist, 6-0,6-0
DOUBLES
Finals
Russell/Fountain defeated Sims/Johnson, 8-2
Semifinals
Russell/Fountain defeated Tjeerdsima/Jenge, 8-0
Sims/Johnson defeated White/McNutt, 8-4
Quarterfinals
Russell/Fountain-SNU received a bye
Tjeerdsima/Jerige-Oklahoma Baptist defeated Silla/Kraft-SNU, 8-3
White/McNutt-Oklahoma Baptist defeated Wooten/Nikkel-Oklahoma Christian, 8-6
Sims/Johnson-Oklahoma Christian defeated Sheriff/Daniela-Oklahoma Baptist, 8-2

West - Point Loma Nazarene University
Men
SINGLES
Finals
Sam Fletcher defeated Boris Bakalor, 6-1,6-0
Semifinals
Sam Fletcher defeated David Goodman, 6-7,6-1,6-4
Boris Bakalov defeated Adam Davidson, 6-4,6-1
Quarterfinals
Sam Fletcher/AP defeated Tony Larson/W, 6-3,6-2
David Goodman/AP defeated Dimitri Verabysu/LC, 6-2,6-3
Boris Bakalov/AP defeated Gordon Hong/AP, 6-0,6-1
Adam Davidson/AP defeated Thommas Deliefde/W, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Fletcher/Davidson defeated Bakalov/Jelsma, 8-1
Semifinals
Fletcher/Davidson defeated Markham/Copeland, 8-3
Bakalov/Jelsma defeated DeliefDe/Mark, 8-5
Quarterfinals
Fletcher/Davidson-AP defeated Larson/McKinney-W, 8-2
Markham/Copeland-PL defeated Enazeyedo/Hong-AP, 8-3
Bakalov/Jelsma-AP defeated Mercado/Canate-W, 8-1
Deliefde/Mark-W defeated Goodman/Billings-AP, 9-7
Women
SINGLES
Finals
Jennifer Dao defeated Halli Hargrove, 6-2,6-3
Semifinals
Jennifer Dao defeated Anita Sieczka, 6-2,4-6,6-4
Halli Hargrove defeated Peggy Bell, 6-1,6-3
Quarterfinals
Jennifer Dao/AP defeated Andrea Montoya/PZ, 6-4,7-6
Anita Sieczka/PL defeated Kristen Kelsey/B, 6-4,6-3
Peggy Bell/AP defeated Stepanka Folgetova/A, 6-4,6-3
Halli Hargrove/PL defeated Crystal Richter/PL, 6-0,6-3
DOUBLES
Finals
Hargrove/Montoya defeated Sieczka/Richter, 8-2
Semifinals
Sieczka/Richter defeated Sato/Dao, 9-7
Hargrave/Montoya defeated Earnest/Bell, 8-4
Quarterfinals
Sato/Dao-AP de4feated Miller/Holt-PL, 8-0
Sieczka/Richter-PL defeated Folgetova/Christensen-A, 8-6
Earnest/Bell-AP defeated Leslie/Hart-A, 8-1
Hargrove/Montaya-PL defeated Quintoriano/Yorkey-AP, 8-6

Back To ITA Fall Regionals List

adidas logo 150 x 95




TENNIS BOOKSTORE





Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print











The Latest News at Tennis Week














































Central Ohio Grand Prix Tennis











On Court, Off Court










Courtside Tennis & Apparel For Racquets, Shoes, and Clothing











College Tennis Connect - Monthly Advice Without Monthly Fees











TENNIS HUT





click here for the tabc site





Return to:
College And Junior
Tennis Homepage