ITA REGIONAL CHAMPIONSHIPS
FALL - NCAA DIVISION II

East (Northern) - Bloomsburg University
Men
SINGLES
Finals-Sean Keeney/Assumtpion defeated Mukumdam Namdakum/Kutztown, 6-1,6-0
DOUBLES
Finals-Ryan Richert/Sean Kenney-Assumption defeated Humwat/Kris Shumway-Bloomsburg, 8-5
Women
SINGLES
Finals-Erin Bartsch defeated Anna Burakova, 7-6,6-1
Semifinals-Anna Burakova defeated Jessica Bungo, 6-0,6-2; Erin Bartsch defeated Yvonne Niederbracht, 6-1,6-4
Quarterfinals-Anna Burakova/Dowling defeated Laura Atwater/SU, 6-1,6-0; Jessica Bungo/SRU defeated Heather Miller/MU, 3-6,6-3,6-2; Yvonne Niederbracht/Bloomsburg defeated Ella Reilly/SRU, 6-4,6-4; Erin Bartsch/Bloomsburg defeated Abbie Sweitzer/MU, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals-Abbie Sweitzer/Kate Opilo-Millersville defeated Heather Miller/Hillary Cornelius-Millersville, 5-7 default

East (Southern) - Barton College
Men
SINGLES
Finals-Jaco Lruger/Lees-McRae defeated Gary Kilduff/Queens, 7-6,7-5
DOUBLES
Finals-Andres Intirago/Jaco Lruger-Lees-McRae defeated John Bartsch/Klaus Ritschewald-Erskine, 8-3
Women
SINGLES
Winner-Ana Skafar/Lees-McRae
DOUBLES
Winner-Ana Skafar/Deniz Emre-Lees-McRae

Southeast - Armstrong Atlantic State University
Men
SINGLES
Finals-Evgeni Mikheev defeated David Olave, 6-4,6-4
Semifinals-Evgeni Mikheev defeated Tobias Huning, 7-6(4),6-1; David Olave defeated Laszio Leiter, 6-0,6-1
Quarterfinals-Tobias Huning defeated Jose Reyes, 5-7,6-2,7-5; Evgeni Mikheev defeated Leonardo Sperry, 6-1,6-1; David Olave/UNF defeated Roger Thiele/AASU, 6-3,6-0; Laszio Leiter/FMU defeated Dale White/AASU, 6-1,6-2
DOUBLES
Finals-Borges/Huning defeated Mikheev/Suhrbier, 8-6
Semifinals-Mikheev/Shuhrbier defeated Bube/Nortje, 9-8(3)
Quarterfinals-Bube/Nortje-FMU defeated Davies/Kreutzfeldt-VSU, 8-6; Mikheev/Shurbier-LU defeated Bougon/Endler-UNF, 8-2; Mariano/Olave-UNF defeated Castro/Yunez-USCS, 8-2; Borges/Huning-VSU over Azucki/Hai-ASU, withdrawal
Women
Finals-Zsofi Golopencza defeated Annamaria Forgacs, 6-1,6-2
Semifinals-Zsofi Golopencza defeated Nathalia Collantes, 6-0,6-0; Annamaria Forgacs defeated Michaela Kratochvilova, 6-4,6-2
Quarterfinals-Zsofia Golopencza/AASU defeated Jessica Spencer/CSU, 6-0,6-0; Nathalia Collantes/CCSU defeated Annika Persson/GC&SU, 6-2,7-6(3); Annamaria Forgacs/AASU defeated Jackeline Nieto/CCSU, 6-4,6-1; Michaela Kratochvilova/AASU defeated Ann Carlas, 6-1,6-2
DOUBLES
Finals-Zsofia Golopencza/Michaela Kratochvilova defeated Nathalia Collantes/Jackeline Nieto, 8-0
Semifinals-Zsofia Golopencza/Michaela Kratochvilova defeated Danijela Mijic/Laura Puch, 8-6; Nathalia Collantes/Jackeline Nieto defeated Aguilar/Annamaria Forgacs, 8-4
QuarterfinalsZsofia Golopencza/Michaela Kratochvilova-AASU defeated Aline Quintal/Fernandina Zurita-CCSU, 8-1; Danijela Mijic/Laura Puch-AASU defeated Jessica Spencer/Natasha Stoop-CSU, 8-2; Aguilar/Annamaria Forgacs-AASU defeated Natalia Koulechova/Amina Wojcik-CCSU, 8-2; Nathalia Collantes/Jackeline Nieto-CCSU defeated Annika Persson/Karin Ramstrom-GC&SU, 8-6

Southern Gulf - Rollins College
Men
SINGLES
Finals-Radovan Chrz/West Florida defeated Mark Thompson/Rollins, 7-5,7-5
DOUBLES
Winners-Radovan Chrz/Fernando Damus-West Florida

Southern Gulf - Valdosta State University
Women
SINGLES
Finals-Monika Mastalirova/Lynn defeated Victoria Courmes/Barry, 6-3,6-7,6-3
DOUBLES
Finals-Marie Barbier/Monika Mastalirova-Lynn defeated Victoria Courmes/Mariea Lopez-Barry, 8-1

Mid-American - University of Indianapolis
Men
SINGLES
Finals-Marcus Kaempfer defeated Jan Tailian, 7-6,6-4
Semifinals-Marcus Kaempfer defeated Sebastian Lotz, 6-4,6-4; Jan Talian defeated Oskars Vaskis, 6-3,5-7,6-4
Quarterfinals-Marcus Kaempfer/Northwood defeated Christian Valenthon/Northwood, 6-2,6-3; Sebastian Lotz/Northwood defeated Francisco Valencia/Ferris State, 7-5,7-6(1); Oskars Vaskis/Northwood defeated R.B. Hervey/Indy, 6-4,6-0; Jan Talian/Ferris State defeated Matt Cole/Ferris State, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals-Marcus Kaempfer/Oscars Vaskis defeated Jason Cole/Matt Cole, 6-1,6-3
Semifinals-Marcus Kaempfer/Oskars Vaskis defeated Sebastian Lotz/Christian Valenthon, 6-3,6-1; Jason Cole/Matt Cole defeated Jan Talian/Francisco Valencia, 6-1,6-4
Quarterfinals-Marcus Kaempfer/Oskars Vaskis-Northwood defeated Mike Davis/Mokolaj Pontus-Wayne State, 7-5,6-2; Sebastian Lotz/Christian Valenthon-Northwood defeated Aaron Kunold/Chris Zellner-Michigan Tech, 6-2,6-1; Jason Cole/Matt Cole-Ferris State defeated Desmond/Early/Weston Fairchild-Grand Valley State, 6-3,6-0; Jan Talian/Francisco Valencia-Ferris State defeated R.B. Hervey/Marko Saulovi-Indianapolis, 5-7,6-3,6-3
Women
SINGLES
Finals-Carina Kaempfer/Northwood defeated Jennifer Garvey/Ferris State, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals-Barbora Jilkova/Jennifer Garvey-Ferris State defeated Carina Kaempfer/Lisa Neugbauer-Northwood, 6-3,6-1

Midwest - Washburn University
Men
SINGLES
Finals-Andres Bori defeated Henry So, 6-0,6-4
Semifinals-Henry So defeated Hicham Fathi, 3-6,7-6,6-1; Andres Bori defeated Mark Eori, 6-1,6-2
Quarterfinals-Henry So/Central Oklahoma defeated Fernando Sierra/WU, 6-3,3-6 retired; Hicham Fathi/Drury defeated Rafael Bustos/Central Oklahoma, 6-4,6-0; Andres Bori/SW Baptist defeated Mehdi Belbacha/Drury, 7-5,6-3; Mark Eori/Southwest Baptist defeated John Sanchez/NWMSU, 6-1,6-0
DOUBLES
Finals-Javier Llanes/Tony Kiruki defeated Mehdi Belbachi/Hichim Fathi, 8-2
Semifinals-Javier Llanes/Tony Kiruki defeated Mark Eori/Umang Chadda, 8-6; Mehdi Belbachi/Hichim Fathi defeated Raul Bermudez/Gilles Lagardere, 8-6
Quarterfinals-Mark Eori/Umang Chadda-Southwest Baptist defeated Brian Bishop/Matt Bong-UNC, 8-1; Javier Llanes/Tony Kiruki-Drury defeated Cameron Macdonald/Zack Miller-RU, 8-2; Mehdi Belbachi/Hichim Fathi-Drury defeated Tanner Jones/Matt Tyler-Mesa, 8-5; Raul Bermudez/Gilles Lagardere-OBU defeated Fernando Sierra/Rafael Valdez-WU

Midwest - Northwest Missouri State
Women
SINGLES
Finals-Victoria Domino defeated Evalina Akkers, 6-4, 6-4
Semifinals-Akkers defeated Magnetti, 6-4,6-3; Domina defeated Benitez, 6-0,6-0
Quarterfinals-Akkers/Northeastern Oklahoma defeated Hernandez/NW Missouri St, 6-2,6-1; Magnetti/Ouachita Baptist defeated Erchova/UCO, 6-4,6-1; Benitez/Ouachita Baptist defeated Garza/SBU, 6-0,6-3; Domina/Ouachita Baptist defeated Vera Vera/Cameron, 6-0,6-2
DOUBLES
Finals-Victoria Domino/Brenda Magnetti defeated Ana Vera Vera/Madelay Ameerali, 8-2
Semifinals-Domina/Magnetti defeated Hernandez/Tapia, 8-1; Vera Vera/Ameerialli defeated Butt/Underwood, 8-2
Quarterfinals-Domina/Magnetti-Ouachita Baptist defeated Posch/McMunn-MSSC, 8-0; Hernanez/Tapia-NW Missouri State defeated Day/Castillo-Washburn, 8-1; Butt/Underwood-Washburn defeated Garza/Simms-SBU, 8-6; Vera Vera/Ameerialli-Cameron defeated Haley-Sprat-Tarleton, 8-2

Central - Abilene Christian University
Men
SINGLES
Finals-Julien Curatella/Abilene Christian defeated Theron Cole/Abilene Christian, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals-Todd Pett/Michael Mills-Midwestern defeated Theron Cole/Kirk O'Connor-Abilene Christian, 8-0
Women play October 5-7

Central - University of Northern Colorado
Women
SINGLES
Finals-Layla Turner/Eastern New Mexico defeated Lacy Johnson/Abilene Christian, 7-5,6-2
DOUBLES
Finals-Kristen Chumley/Lacy Johnson-Abilene Christian defeated Sarah Tawell/Andi Wildner-Abilene Christian, 8-6

West - University of California-Davis
Men
SINGLES
Finals-Jan Krejci defeated Peter Madarassy, 6-1,6-3
Semifinals-Jan Krejci defeated Michael Meyer, 6-3,6-2; Peter Madarassy defeated Greg Lee, 5-7,7-6(7),7-6
Quarterfinals-Jan Krejci/BYU-Hawaii defeated Bryan Swatt/UC-San Diego, 6-2,6-1; Michael Meyer/UC-San Diego defeated Yaro Vinogradsky-UC-Davis, 6-3,2-6,6-3; Greg Lee/UC-Davis defeated J.R. Villaroman/CPP, 6-2,6-2; Peter Madarassy/BYU-Hawaii defeated Paul Dilloway-UC-Davis, 6-1,6-0
DOUBLES
Finals-Jan Krejci/Peter Madarassy defeated Greg Lee/Yaro Vinogradsky, 9-7
Semifinals-Krejci/Madarassy defeated Villaroman/Sullivan, 8-3; Lee/Vinogradsky defeated Meyer/Chopra, 8-4
Quarterfinals-Krejci/Madarassy-BYU-Hawaii defeated Dilloway?Galang-UC-Davis, 8-0; Villaroman/Sullivan-CPP defeated Swatt/Wilson, 8-6; Meyer/Chopra-UC-San Diego defeated Ford/Trinosky-UC-Davis, 8-4; Lee Vinogradsky-UC-Davis defeated Novak/Schroeter, 8-2
Women
SINGLES
Finals-Adrienn Hegedus defeated Jing Sun, 7-5,6-3
Semifinals-Adrienn Hegedus defeated Christina Klokinis, 6-3,6-0; Jing Sun defeated Ali-Christie, 6-0,6-3
Quarterfinals-Adrienn Hegedus/BYU-Hawaii defeated Nikita Bhardway/GCU, 6-1,6-2; Christina Klokinis/GCU defeated Christine Liwanpo/GCU, 6-0,6-3; Jing Sun/BYU-Hawaii defeated Britni Webb-UC-Davis, 6-1,6-1; Alisse Ali-Christie-UC-Davis defeated Jill Howard-UC-Davis, 6-1,3-6,6-2
DOUBLES
Finals-Robyn Jaeger/Nikita Bhardway defeated Janice Salomon/Nancy Mok, 8-3
Semifinals-Jaeger/Bhardwaj defeated Hegedus/Sun, 8-2; Salomon/Mok defeated Klokinis/Liwanpo, 8-3
Quarterfinals-Hegedus/Sun-BYU-Hawaii defeated Mitchell/Cervantez-GCU, 8-0; Jaeger/Bhardwaj-GCU defeated Ali-Christie/Schant-UC-Davis, 8-5; Salomon/Mok-UC-Davis defeated Jovez/Murphy-SSU, 8-4; Klokinis/Liwanpo-GCU defeated Howard/Webb-UC-Davis, 9-7


Return to:
College And Junior Tennis