2003 ITA REGIONAL CHAMPIONSHIPS
FALL - NCAA DIVISION I - Men

Northeast - Cornell University - October 17-21
SINGLES
Finals
Jamie Cerretani defeated Cliff Nguyen, 6-2,6-1
Semifinals
Cliff Nguyen defeated Angel Diankov, score unavailable
Jamie Cerretani defeated Josef Novotny, 6-4,6-2
Quarterfinals
Angel Diankov/Virginia Tech defeated Reed Hagmann/Colgate, 7-6(4),7-6(7)
Cliff Nguyen/Harvard defeated Mark Barry/Penn State, 6-4,6-2
Josef Novotny/UMBC defeated Stephane Rod/Virginia Tech, 6-4,5-7,6-2
Jamie Cerretani/Brown defeated Zach Gallin/Cornell, 7-6(2),6-4
DOUBLES
Finals
Cerratani/Shamasdin defeated Turner/Berens, 8-2
Semifinals
Cerratani/Shamasdin defeated Goddard/Pasanaen, 8-3
Turner/Berens defeated Raff/Brunner, 8-2
Quarterfinals
Cerratani/Shamasdin-Brown defeated Nguyen/Wetzel-Harvard, 8-4
Turner/Berens-Brown defeated Bobba/Dinkmeyer-Dartmouth, 8-6
Raff/Brunner-Cornell defeated Cantey/Keithley-Penn State, 8-6
Turner/Berens-Harvard defeated Brier/Goldberg-Brown, 8-3

Mideast - University of North Carolina - October 22-26
SINGLES
Finals
Ludovic Walter defeated Jeff Kader, 6-4,6-2
Semifinals
Jeff Kader defeated Clayton Almeida, 7-6(5),3-6,6-3
Ludovic Walter defeated Derrick Spice, 6-4,7-6(7)
Quarterfinals
Jeff Kader/William & Mary defeated Mat Cloer/Fresno State, 3-6,6-3,6-3
Clayton Almeida/Winthrop defeated Scott Schnugg/Georgia Tech, 6-4,7-6(8)
Derrick Spice/Wake Forest defeated Stephen Rozek/Virginia, 6-3,6-2
Ludovic Walter/Duke defeated Peter Rodrigues/Duke, 6-2,6-3
DOUBLES
Finals
Ludovic Walter/Jason Zimmerman defeated Jarmaine Jenkins/Nathan Thompson, 8-5
Semifinals
Ludovic Walter/Jason Zimmerman defeated Marko Rajevac/Scott Schnugg (8), 8-4
Jarmaine Jenkins/Nathan Thompson defeated Peter Rodrigues/Jonathan Stokke, 9-7
Quarterfinals
Marko Rajevac/Scott Schnugg-Georgia Tech defeated Nick Methayler/Rylan Rizza-Virginia, 8-4
Ludovic Walter/Jason Zimmerman-Duke defeated Arnaud Lecloerec/Francesc Lleal-Virginia Commonwealth, 8-3
Peter Rodrigues/Jonathan Stokke-Duke defeated John Chesworth/Patrick Fillnow-Furman, 8-6
Jarmaine Jenkins/Nathan Thompson-Clemson defeated Brett Ross/Derrick Spice-Wake Forest, 8-6

Southeast - University of Memphis - October 16-19
SINGLES
Finals
Romain Ambert -- pictured right -- defeated Dmitriy Koch, 6-1,6-1
Semifinals
Romain Ambert defeated Bo Hodge, 6-3,6-2
Dmitriy Koch defeated Lee Walker, 7-6,6-7,6-3
Quarterfinals
Bo Hodge/Georgia defeated Ken Skupski/LSU, 6-4,6-4
Romain Ambert/Mississippi State defeated Simon Rea/Tennessee, 7-5,6-0
Dmitriy Koch/Tulane defeated Zach Dailey/Vanderbilt, 1-6,6-4,6-2
Lee Walker/Memphis defeated Jessee Witten/Kentucky, 6-2,6-3
DOUBLES
Finals
Bo Hodge/John Isner defeated Chris Gostek/Stephen Mitchell, 9-7
Semifinals
Chris Gostek/Stephen Mitchell defeated Andrew Colombo/Gabor Zoltan Pelva, 8-5
Bo Hodge/John Isner defeated Bryan Fisher/Ken Skupski, 8-3
Quarterfinals
Andrew Colombo/Gabor Zoltan Pelva-Auburn defeated Kirk Jackson/Trevor Short-MTSU, 8-3
Chris Gostek/Stephen Mitchell-Alabama defeated Miha Lisac/Jaime Rodriguez-Georgia State, 8-4
Bryan Fisher/Ken Skupski-LSU defeated Romain Ambert/Florent Girod-Mississippi State, score unavailable
Bo Hodge/John Isner-Georgia over Trey Johnson/Vlad Obradovic-Florida, withdrew/ill

Midwest - Michigan State University - October 23-28
SINGLES
Finals
Jeremy Wurtzman defeated Pramod Dabir -- pictured right -- 6-4,6-3
Semifinals
Jeremy Wurtzman defeated Ryler DeHeart, 6-4,2-6,6-3
Pramod Dabir defeated Ravi Pathanjali, 7-5,6-3
Quarterfinals
Jeremy Wurtzman/Oklahoma State defeated Kevin Gill/Butler, 6-1,6-2
Ryler DeHeart/Illinois defeated Paul Rose/Purdue, 6-4,6-1
Pramod Dabir/Illinois defeated Luis Haddock/Notre Dame, 6-4,7-5
Ravi Pathanjali/William & Mary defeated Chuck Perrin/Northwestern, 6-1,7-6(3)
DOUBLES
Finals
Mike Calkins/Chris Martin defeated Luis Haddock/Ryan Keckley, 8-2
Semifinals
Luis Haddock/Ryan Keckley defeated Scott Green/Ross Wilson, 8-2
Mike Clakins/Chris Martin defeated Clay Estes/Avery Ticer, 8-5
Quarterfinals
Luis Haddock/Ryan Keckley-Notre Dame defeated Matt Baccarani/Patrick Thompson-Ball State, 8-6
Scott Green/Ross Wilson-Oklahoma State defeated Bradv Crosby/Ravi Pathanjali-Oklahoma State, 9-8(5)
Mike Calkins/Chris Martin-Illinois defeated Troy Havens/Paul Rose-Purdue, 8-5
Clay Estes/Avery Ticer-Minnesota defeated Ryan Recht/John Stone-Indiana, 8-6

Central - University of Tulsa - October 16-20
SINGLES
Finals
Adrians Zguns defeated Nathan Price, 6-4,6-1
Semifinals
Nathan Price defeated Tomas Bohunicky, 6-3, 6-2 Adrians Zguns defeated Bastian Faisst, 6-2, 7-6
Quarterfinals
Tomas Bohunicky/Oklahoma State defeated Anthony Perkins/Drake, 6-4, 6-2 Nathan Price/Arkansas defeated Lucques Maasdorp/Tulsa, 6-2, 6-1 Bastian Faisst/UALR defeated Ikaika Jobe/Saint Louis, 5-7, 6-4, 7-5 Adrians Zguns/Arkansas defeated Imran Ismail/Arkansas, 0-6, 6-1, 6-4
DOUBLES
Finals
Juan Escalante/Gabriel Loredo defeated Felipe Montenegro/Anthony Perkins, 8-2
Semifinals
Felipe Montenegro/Anthony Perkins defeated Rojan Gajjar/Imran Ismail (Arkansas), 9-7 Juan Escalante/Gabriel Loredo defeated Ondrej Fukala/Tommy Garrison (Oklahoma), 9-8Quarterfinals
Felipe Montenegro/Anthony Perkins-Drake defeated Alexei Ivanov/Matt Long-Oklahoma, 8-3 Rojan Gajjar/Imran Ismail-Arkansas defeated Aleksander Charpantidis/Tom Murray-Tulsa, 8-6 Juan Escalante/Gabriel Loredo-Wichita State defeated Shunsuke Shimizu/Dustin Taylor-Tulsa, 8-2 Ondrej Fukala/Tommy Garrison-Oklahoma defeated Joerg Barthel/Jose Rivera-Nebraska, 8-3

South Central - Texas Christian University - October 24-27
SINGLES
Finals
Benjamin Becker defeated Ante Matijevic, 7-6(3),6-4
Semifinals
Ante Matijevic defeated Robert Searle, 2-6,6-2,6-2
Benjamin Becker defeated Lester Cook, 6-2,1-6,7-5
Quarterfinals
Robert Searle/Rice defeated Fabrizio Sestini/TCU, 6-3,6-3
Ante Matijevic/Texas A&M defeated David Corrie/Texas-Austin, 6-2,6-4
Benjamin Becker/Butler defeated Alex Menichini/TCU, 3-6,6-3,7-5
Lester Cook/Texas A&M defeated Johan Brunstrom/SMU, 6-1,6-4
DOUBLES
Finals
Becker/Lovrak defeated Haney/Stroer, 8-6
Semifinals
Haney/Stroer defeated El Dorry/Malmgren, 8-4
Becker/Lovrak defeated Haymond/Ruiz, 8-5
Quarterfinals
Jimmy Haney/Pete Stroer-Texas defeated Ricardo Almeida/Dennis Andrade-Texas-San Antonio, 8-4
Khaled El Dorry/Zack Malmgren-Texas A&M defeated Neils Buksik/Nathan McGregor, 8-6
Ryan Haymond/Antonio Ruiz-Texas defeated E. Corduneanu/Amanjet Singh-Louisiana-Lafayette, 8-5
Benjamin Becker/Ivor Lovrak-Butler defeated Garrett Snyder/Tas Tobias-Texas, 8-3

Mountain - University of Nevada at Las Vegas - October 22-26
SINGLES
Finals
Divan Coetzee defeated Matias Silva, 6-4,6-4
Semifinals
Matias Silva defeated David Kowalski, 5-7,6-4,7-6
Divan Coetzee defeated Nejc Smole, 6-4,6-3
Quarterfinals
Matias Silva/Boise State defeated Shannon Buck/Air Force, 6-3,7-5
David Kowalski/New Mexico defeated Guillaume Bouvier/Boise State, 6-4,6-1
Nejc Smole/Denver defeated Hungsoon Park/Utah State, 6-1,6-3
Divan Coetzee/New Mexico defeated Henner Nehles/UNLV, 6-4,6-0
DOUBLES
Finals
Jose Lechuga/Nima Roshan defeated Richard Dasek/Erik Nyman, 8-5
Semifinals
Lechuga/Roshan defeated Bouvier/Schoeck, 8-6
Dasek/Nyman defeated Digliodo/Tsuda, 8-5
Quarterfinals
Digliodo/Tsuda-Colorado defeated Grzyb/Yap-Utah, 8-4
Dasek/Nyman-BYU defeated Gaber/Popovic-Denver, 9-8
Lechuga/Roshan-BYU defeated Brateanu/Mann-Utah, 8-5
Bouvier/Schoeck-Boise State defeated Smole/Zetterholm-Denver, 8-4

North West - University of Oregon - October 17-20
SINGLES
Finals
Conor Niland defeated Alex Slovic, 7-6,6-2
Semifinals
Conor Niland defeated Christoph Palmanshofer, 6-2,6-2
Alex Slovic defeated Sam Warburg, 6-1,4-4 retired/ill
Quarterfinals
Conor Niland/Cal defeated Thomas Bieri/Oregon, 6-1,6-2
Christoph Palmanshofer/Washington defeated James Pade/Stanford, 6-3,6-2
Alex Slovic/Washington defated Sven Swinnen/Oregon, 7-5,7-6
Sam Warburg/Stanford defeated Wayne Wong/Cal, 6-2,3-6,6-3
DOUBLES
Finals
Alex Slovic/Alex Vlaski defeated Gernot Fischer/Eric Kochanski, 8-2
Semifinals
Alex Slovic/Alex Vlaski defeated Arron Spencer/Sven Swinnen, 9-8(2)
Gernot Fischer/Eric Kochanski defeated Thomas Bieri/Manuel Kost, 8-3
Quarterfinals
Alex Slovic/Alex Vlaski-Washington over Jake Leivent/Kuni Minato-Cal, retired/injured
Arron Spencer/Sven Swinnen-Oregon over Carter Morris/Sam Warburg-Stanford, withdrew/ill
Thomas Bieri/Manuel Kost-Oregon defeated Daniel Chu/Nick Weiss-Washington, 8-2
Gernot Fischer/Tim Welty defeated Christoph Palmanshofer/Pete Scharler-Washington, 9-7

South West - University of Southern California - October 22-26
SINGLES
Finals
Tobias Clemens -- pictured right -- defeated Ruben Torres, 6-3,6-2
Semifinals
Tobias Clemens defeated Pedro Rico, 7-6,6-2
Ruben Torres defeated Scott Doerner, 6-4,6-2
Quarterfinals
Tobias Clemens/UCLA defeated Felix Hardt/SDSU, 6-3,6-2
Pedro Rico/Pepperdine defeated Drew Hoskins/USC, 6-4,6-2
Scott Doerner/Pepperdine defeated Zoran Korac/UCI, 6-0,6-0
Ruben Torres/USC defeated Kris Kwinta/UCLA, 7-5,3-6,6-4
DOUBLES
Finals
Jon Endrikat/Brian Morton defeated Jorgen Arnesen/Pablo Pires de Almeida, 8-6
Semifinals
Jon Endrikat/Brian Morton defeated Scott Doerner/Calle Hansen, 8-5
Jorgen Arnesen/Pablo Pires de Almeida defeated Alex Krohn/Stefan Suta, 9-8
Quarterfinals
Jon Endrikat/Brian Morton-UC-Irvine defeated Jason Pongsrikul/Pierrick-San Diego, 8-4
Scott Doerner/Calle Hansen-Pepperdine defeated Tom Lloyd/Paul Warkentin-Arizona, 8-6
Alex Krohn/Stefan Suta-Fresno State defeated Felix Hardt/Daniel Jung-San Diego State, 8-5
Jorgen Arnesen/Pablo Pires de Almeida-San Fernando defeated Ryusuke Kashiwabara/Zoran Korac-UC-Irvine, 9-8

Back To ITA Fall Regionals List

adidas logo 150 x 95




TENNIS BOOKSTORE





Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print












The Latest News at Tennis Week








































Central Ohio Grand Prix Tennis










On Court, Off Court










Courtside Tennis & Apparel For Racquets, Shoes, and Clothing











College Tennis Connect - Monthly Advice Without Monthly Fees











TENNIS HUT





click here for the tabc site











Google





Return to:
College And Junior
Tennis Homepage