2002 ITA REGIONAL CHAMPIONSHIPS
FALL - NJCAA


South - Mississippi Gulf Coast
Men
SINGLES
Finals
Karol Zarucki/Mississippi Gulf defeated Jose Mota/Chattanooga State Tech, 6-1,6-3
DOUBLES
Finals
Daniel Bustamente/Jorge Zabrodier-Itawamba defeated Jose Mota/Raul Luna-Chattanooga State Tech, 8-6

South - Itawamba Community College
Women
SINGLES
Finals
Charlotte Heidelberg/Meridian defeated Jessica Phillips/Copiah-Lincoln, 7-5,2-6,6-3
DOUBLES
Finals
Charlotte Heidelberg/Megan Chivas-Meridian defeated Kim McBride/Kathy Phillips-Copiah-Lincoln, 8-3

Florida - Hillsborough Community College
Women
SINGLES
Finals
Radtka Sottova/Broward defeated Linda Mrkic/Broward, 7-6,6-1
DOUBLES
Finals
Radtka Sottova/Linda Mrkic-Broward defeated Leigh Shelton/Rachel Storey-Broward, 8-2

Central - Barton County Comminity College
Men
SINGLES
Finals
Anibal Aranda defeated Geoke, 6-2,6-1
Semifinals
Aranda defeated Byford, score unavailable
Goeke defeated Dyachenko, 5-7,6-4,(10-6)
Quarterfinals
Aranda-Barton defeated Clower-Cowley, 6-0,6-3
Byford-Barton defeated Cross-Pratt, 6-4,6-1
Dyachenko-Barton defeated Stone-Cowley, 6-4,4-6,(10-7) DOUBLES
Finals
Stone/Clower defeated Arnada/Dyachenko, 8-7(4)
Semifinals
Stone/Clower defeated Taylor/Ehrlich, 8-4
Arnada/Dyachenko defeated Cross/Aquirre, 8-1
Quarterfinals (First Round)
Stone/Clower-Cowley defeated Delgado/Bahbaz-Pratt, 8-4
Taylor/Ehrlich-Johnson defeated Byford/Wojtak-Barton, 8-1
Cross/Aguirre-Pratt defeated Goeke/Vasko-Independence, 8-5
Aranda/Dyachenko-Barton, 8-3

Southeast - Central Alabama Community College
Men
SINGLES
Finals
Gaston Verna (1) defeated Neil Scantlebury (3), 7-5,6-3
Semifinals
Gaston Verna (1) defeated Kieran Rici (4), 6-1,6-2
Neil Scantlebury (3) defeated Roger Pastore (2), 6-4,6-0
Quarterfinals
Gaston Verna/ABAC (1) defeated Simon Mbock/GPC (5), 6-3,6-3
Kieran Ricci/CACC (4) defeated Oliver Marinkovich/ABAC (7), 6-2,4-6,7-6(3)
Neil Scantlebury/ABAC (3) defeated Jacobe Uribe/ABAC (10), 6-3,6-4
Roger Pastore/GPC (2) defeated Klas Sylvander/GPC, 6-2,6-3
DOUBLES
Finals
Adam Shepard/Roger Pastore (2) defeated Gaston Verna/Neil Scantlebury (1), 8-6 Semifinals
Gaston Verna/Neil Scantlebury (1) defeated Ricci/Cachia (3), 8-3
Adam Shepard/Roger Pastore (2) defeated Hahn/Marinkovich (4), 8-4
Quarterfinals
Gaston Verna/Neil Scantlebury-ABAC (1) defeated Lee/McCormick-GSCC, 8-3
Ricci/Cachia-CACC (3) defeated Alvarez/Mbock-GPC, 8-4
Hahn/Marinkovich-ABAC (4) defeated Wall/Coleman-CACC, 8-2
Adam Shepard/Roger Pastore-GPC (2) defeated Noguchi/Uribe-ABAC, 8-4
Women
SINGLES
Finals
Ryoko Yomoda (2) defeated Fernanda Sala (1), 6-0,6-1
Semifinals
Fernanda Sala (1) defeated Mayumi McDowell (4), 6-4,6-2
Ryoko Yomoda (2) defeated Amy Meeker (3), 6-0,6-0
Quarterfinals
Fernanda Sala/WSC (1) defeated Jodi Buress/MGA, 6-0,6-0
Mayumi McDowell/GPC (4) defeated Alana McCormack/WSC (7), 6-2,6-4
Amy Meeker/WSC (3) defeated Sherell Carey/MGA (5), 6-4,6-2
Ryoko Yomoda/GPC (2) defeated Jessica Bartlett/CACC (6), 6-0,6-0
DOUBLES
Finals
Fernanda Sala/Amy Meeker (1) defeated Ryoko Yomodo/Mayumi McDowell (2), 1-0 default/injured
Semifinals
Fernanda Sala/Amy Meeker (1) defeated Sims/Moss, 8-0
Ryoko Yomodo/Mayumi McDowell (2) defeated McCormick/Steadman (3), 8-0
Quarterfinals
Fernanda Sala/Amy Meeker-WS (1) defeated Carey/Burress-MGA (5), 8-1
Sims/Moss-WS defeated Bartlett/Cotton-CA (4), 9-8(4)
McCormick/Steadman-WS (3) defeated Bowman/Ashabranner-GP, score unavailable
Ryoko Yomodo/Mayumi McDowell-GP (2) defeated Willingham/Patterson-CA, score unavailable

Texas - Lee College
Men
SINGLES
Finals
Mark Growcott/Tyler JC defeated Jay Mohammadi/Tyler JC, 6-0,6-1
DOUBLES
Finals
Jordan Frietas/Mark Gowcott-Tyler JC defeated Marko Quintero/Max Robinson-Temple College, 9-7
Women
SINGLES
Finals
Diana Martin/Lee College defeated Maria Claudia Herrera/Temple College, 4-6,7-6(3),6-3
DOUBLES
Finals
Leslie Stewart/Catalina Isaza-Tyler JC defeated Maria Claudia-Herrera/Yevgenya Barysteva-Temple College, 8-0

Southwest - Collin County Community College
Men
SINGLES
Finals
Muka Gondit/New Mexico Military defeated Cameron Greenwood/Seward, 6-1,6-4
DOUBLES
Finals
Sorin Ene/Jeremy Helsley-Collin County defeated Justin Johnson/Cameron Greenwood-Seward, 8-3
Women
SINGLES
Finals
Monique Wakefield/North Central Texas defeated Erica Ramirez/Collin County, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Monique Wakefield/Abigail Martinez-North Central Texas defeated Shamra Gray/Jessica Lobnitz/North Central Texas, 8-3

Northern California - Chabot College
Men
SINGLES
Finals
Ronald Paz/Canada defeated Matt Parker/Santa Rosa, 6-4,6-4
DOUBLES
Finals
Matt Parker/Tony Delario-Santa Rosa defeated JV Vallejos/Miguel Camino-American River, 9-8
Women
SINGLES
Finals
Rachel Pua/DeAnza defeated Kim Barnes/DeAnza, 6-1,6-0
DOUBLES
Finals
Rachel Pua/Yukiko Kitamurra-DeAnza defeated Crigi Miranda/Kristin Kummer/Chabot, 8-5

Southern California - Ventura College
Men
SINGLES
Finals
Dusty Kimick/Ventura defeated Robert Chu/Orange Coast, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Fernando Rodriguez/M. Minato-Grossmont defeated Dusty Kemick/Oi Chrarbi-Ventura, 6-2,1-6(10-2)
Women
SINGLES
Finals
Heidi Treadwell/Ventura, defeated Leah Becker/Orange Coast, 6-0,6-2
DOUBLES
Finals
Schoepf/Francabandera-Long Beach City defeated Treadwell/Schroeder-Ventura, 6-4,6-4

Back To ITA Fall Regionals List

adidas Running


















CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE



































































Return to:
College And Junior
Tennis Homepage