ITA SMALL COLLEGE CHAMPIONSHIPS
Collin County Community College - McKinney, Texas
October 18-21, 2001

NAIA


Men
SINGLES
Finals-David Martin defeated Jonas Jarvholm (2), 6-4,6-3
Third Place Playoff-Vinicius Viera defeated Jade Culph, 6-4,6-4
Fifth Place Playoff-Alex Mierzwinski defeated Arnaud L’Official, 6-1,6-4
Seventh Place Playoff-Rodrigo Suarez defeated Pablo Gimenez, 6-4,6-1
Semifinals-
David Martin defeated Jade Culph, 6-0,6-4
Jonas Jarvholm (2) defeated Vinicius Viera, 6-3,6-3
Quarterfinals (First Round)
Jade Culph/Martin Methodist defeated Arnaud L’Official/Oklahoma City (1), 7-5,4-6,6-2
David Martin/Pikeville defeated Rodrigo Suarez/Point Loma Nazarene, 3-6,6-4,6-4
Vinicius Viera/Lewis & Clark State defeated Pablo Gimenez/Graceland, 6-2,6-3
Jonas Jarvholm/Shorter (2) defeated Alex Mierzwinski/Flagler2-6,6-3,6-3
DOUBLES
Finals-Arnaud L’Official/Pedro Custodio (1) defeated Jonas Jarvholm/Camilo Ramirez (2), 5-1 ret
Third Place Playoff-Zae Markum/Rodrigo Suarez defeated Georgi Beloretchki/Jurriaan de la Beij, 8-3
Fifth Place Playoff-Vinicius Viera/Vanaka Gunawardhana defeated David Martin/Christian Lopez, 9-7
Seventh Place Playoff-Patrick Cote/Pablo Gimenez defeated Jade Culph/Guillermo Gomez, 8-6
Semifinals
Arnaud L'Official/Pedro Custodio (1) defeated Zae Markum/Rodrigo Suarez, 8-5
Jonas Jarvholm/Camilo Ramirez defeated Georgi Beloretchki/Jurrianan de la Beij, 8-4
Quarterfinals (First Round)
Arnaud L’Official/Pedro Custodio-Oklahoma City (1) defeated Jade Culph/Guillermo Gomez-Martin Methodist, 9-8(5)
Zae Markum/Rodrigo Suarez-Point Loma Nazarene defeated Vinicius Viera/Vanaka Gunawardhana-Lewis & Clark, 8-3
Georgi Beloretchki/Jurriaan de la Beij-Embry-Riddle defeated Patrick Cote/Pablo Gimenez-Graceland, 8-3
Jonas Jarvholm/Camilo Ramirez-Shorter (2) defeated David Martin/Christian Lopez-Pikeville, 8-4

Women
SINGLES
Finals-Antonina Grib (1) defeated Anne Laure Leguennec (2), 6-4,6-0
Third Place Playoff-Anna Sieczka defeated Julie Beekman, 3-6,6-3,6-2
Fifth Place Playoff-Aibika Kalsarieva defeated Sabaea Carrington, 6-2,6-7,6-0
Seventh Place Playoff-Ania Kazakevich defeated Joanna Bayon, 7-6(4),6-3
Semifinals-
Antonina Grib (1) defeated Julie Beekman, 6-1,6-1
Anne Laure Leguennec (2) defeated Anna Sieczka, 6-3,6-3
Quarterfinals (First Round)-
Antonina Grib/Brenau (1) defeated Joanna Bayon/Martin Methodist, 6-1,6-1
Julie Beekman/Indiana Wesleyan defeated Sabaea Carrington/St.Thomas, 6-4,4-6,6-3
Anna Sieczka/Point Loma Nazarene defeated Ania Kazakevich/St. Francis, 7-5,6-0
Anne Laure Leguennec/Oklahoma City (2) defeated Aibika Kalsarieva/Lewis & Clark State, 6-3,1-6,6-2
DOUBLES
Finals-Biljana Dimovska/Shan Liew (2) defeated Anne Laure Leguennec/Marisue Jacutin (1), 8-5
Third Place Playoff-Anna Sieczka/Anita Sieczka defeated Aibika Kalsarieva/Pei Yuin Keng, 9-7
Fifth Place Playoff-C.V. Kozlowski/Olivia Schlapfer defeated Julie Beekman/Sarah Dukeman, 8-5
Seventh Place Playoff-Joanna Bayon/Kathy Boland defeated Ashley Bousell/Melissa Martin, 8-6
Semifinals
Anne Laure Leguennec/Marisue Jacutin (1) defeated Anna Sieczka/Anita Sieczka, 8-2
Biljana Dimovska/Shan Liew (2) defeated Aibika Kalsarieva/Pei Yuin Keng, 8-6
Quarterfinals (First Round)
Anne Laure Leguennec/Marisue Jacutin-Oklahoma City (1) defeated Joanna Bayon/Kathy Boland-Martin Methodist, 8-2
Anna Sieczka/Anita Sieczka-Point Loma Nazarene defeated C.V. Kozlowski/Olivia Schlapfer-Flagler, 8-4
Aibika Kalsarieva/Pei Yuin Keng-Lewis & Clark defeated Julie Beekman/Sarah Dukeman-Indiana Wesleyan, 8-5
Biljana Dimovska/Shan Liew-Brenau (2) defeated Ashley Bousell/Melissa Martin-William Jewell, 8-3

Back To 2001 ITA Small College Championships Page


CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips

Recommended in the USTA
Guide to College Campuses
Join Now!

Return to:
College And Junior Tennis