ITA SMALL COLLEGE CHAMPIONSHIPS
H.E.B. Tennis Center - Corpus Christi, Texas
October 16-19, 2003

NCAA DIVISION II




Men
SINGLES
Finals
Rob Steckley defeated Dante Cipulli, 6-3,6-2
Third Place Playoff
Guillaume deVerbizier defeated Richard Stempnowski, 6-3,7-5,7-5
Semifinals
Dante Cipulli defeated Guillaume deVerbizier, 6-7(5),6-1,6-2
Rob Steckley defeated Richard Stempnowski, 7-6(3),6-0
Quarterfinals (First Round)
Guillaume de Verbizier/West Florida defeated Peter Veselovksy/Dowling, 6-1,6-1
Dante Cipulli/Southwest Baptist defeated Brian Swatt/UC San Diego, 6-1,6-3
Rob Steckley/Lander defeated Gerret Lotz/Northwood, 7-5,6-2
Richard Stempnowski/Florida Gulf Coast defeated Casper Steenkamp/Abilene Christian, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Mattias Oddone/Akos Tajta defated Sameer Chopra/Jeff Wilson, 6-4,4-6,10-7
Third Place Playoff
Andres Bori/Mark Eori defeated Thomas Hipp/Gerold Wiring, 6-4,7-5
Semifinals
Sameer Chopra/Jeff Wilson defeated Andres Bori/Mark Eori, 6-4,7-6(7)
Mattias Oddone/Akos Tajta defeated Thomas Hipp/Gerold Wiring, 7-6(5),7-6(4)
Quarterfinals (First Round)
Andres Bori/Mark Eori-Southwest Baptist defeated Diego Sist/Ben Ureta-USC-Spartanburg, 7-5,6-3,10-5
Sameer Chopra/Jeff Wilson-UC-San Diego defeated Paulius Jurkenas/Mario Vergara-West Florida, 7-5,4-6,10-7
Mattias Oddone/Akos Tajta-Drury defeated Alok Bhide/Mukandan Nandakumar-Kutztown, 6-4,6-4
Thomas Hipp/Gerold Wiring-Barry defeated Marcus Blumberg/Gerret Lotz-Northwood, 3-6,6-4,10-5

Women
SINGLES
Finals
Zsofia Golopencza defeated Cornelia Grunes, 6-1,6-2
Third Place Playoff
Helena Besovic defeated Katlin Nagy, 3-6,6-2,7-5
Semifinals
Zsofia Golopencza defeated Katlin Nagy, 6-1,6-1
Cornelia Grunes defeated Helena Besovic, 3-6,6-3,6-3
Quarterfinals (First Round)
Zsofia Golopencza/Armstrong Atlantic defeated Sue Rossano/Northwood, 6-0,6-1
Kaitlin Nagy/Cal State Bakersfield defeated Jessie Bungo/Slippery Rock, 6-1,6-0
Helena Besovic/Ouachita Baptist defeated Jan Ikeda/Northern Colorado, 6-2,6-1
Cornelia Grunes/Berry defeated Colleen Reynolds/Abilene Christian, 6-4,6-0
DOUBLES
Finals
Marie-Julie Barbier/Monika Masalirova defeated Helena Besovic/Brenda Magnetti, 7-6(4),6-3
Third Place Playoff
Manuela Emmrich/Carooline Grage defeated Beril Itschert/Holly McKee, 6-3,7-6(3)
Semifinals
Marie-Julie Barbier/Monika Masalirova defeated Beril Itschert/Holly McKee, 6-2,6-3
Helena Besovic/Brenda Magnetti defeated Manuela Emmrich/Caroline Grage, 6-1,6-2
Quarterfinals (First Round)
Marie-Julie Barbier/Monika Masalirova-Lynn defeated Barbbora Jilkova/Laura Schaefer-Ferris State, 6-2,6-0
Beril Itschert/Holly McKee-Northeastern State defeated Jessie Bungo/Ashley Michaux-Slippery Rock, 1-6,6-3,10-8
Manuela Emmrich/Caroline Grage-Amstrong Atlantic defeated Dehlia Feliz/Katrina Holmberg-Cal Poly Pomona, 7-6(2),6-3
Helena Besovic/Brenda Magnetti-Ouachita Baptist defeated Jessica Meares/Rebecca Meares-Metropolitan State, 6-2,6-2

 
Back To 2003 ITA Small College Championships Page





TENNIS BOOKSTORE




Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print





The Latest News at Tennis Week









Return to:
College And Junior
Tennis Homepage