ITA SMALL COLLEGE CHAMPIONSHIPS
Florida Gulf Coast University - Fort Myers, Florida
October 14-17, 2004

NCAA DIVISION II




Men
SINGLES
Finals
Dante Cipulli (1) defeated Joe Epkey, 6-0,6-2
Third Place Playoff
Thomas Hladil over Eduardo Rincon (2), walkover/injured
Semifinals
Dante Cipulli (1) defeated Tomas Hladil, 6-3,6-0
Joe Epkey defeated Eduardo Rincon, 6-1,4-2 retired
Quarterfinals
Dante Cipulli/SW Baptist (1) defeated Stefan Dumitrescu/USC-Upstate, 6-3,6-3
Tomas Hladil/Central Oklahoma defeated Dorian Porada/BYU-Hawaii
Joe Epkey/Southern Indiana defeated Richard Stempnowski/Florida Gulf Coast, 6-1,5-7,7-6(3)
Eduardo Rincon/Valdosta State (2) defeated Peter Veslosky/Dowing, 7-5,7-5
Fifth Place Playoff
Stefan Dumitrescu defeated Richard Stempnowski, 6-3,6-4
Seventh Place Playoff
Dorian Porada defeated Peter Veslosky, 6-3,2-6,7-5
DOUBLES
Finals
Robert Jendelund/Dalue White defeated Kshitij Dwivedi/Paul Ratchford, 6-0,6-2
Third Place Playoff
Cipulli/Nortje over Rincon/Laucht, walkover/injury
Semifinals
Kshitij Dwivedi/Paul Ratchford over Eduardo Rincon/Phillip Laucht, walkover/injured
Robert Jendelund/Dale White defeated Dante Cipulli/Johan Nortje (2), 6-4,7-5
Quarterfinals (First Round)
Eduardo Rincon/Phillip Laucht-Valdosta State defeated Mario Quintero/Kendall Smashey-St. Edwards, 7-6(4),6-3
Kshitij Dwivedi/Paul Ratchford-Presbyterian defeated Bryan Swatt/Brent Molden-UC-San Diego, 7-6(5),6-7(6)
Robert Jendelund/Dale White-Armstrong Atlantic defeated Joe Epkey/Jarrod Epkey-Southern Indiana, 6-4,6-4
Dante Cipulli/Johan Nortje-SW Baptist (2) defeated Brian Bogus/Kyle Dougherty-Bloomsburg, 6-4,6-2
Fifth Place Playoff
Joe Epkey/Jarrod Epkey defeated Mario Quintero/Kendall Smashey, 3-6,6-3,10-6
Seventh Place Playoff
Bryan Swatt/Brent Molden defeated Brian Bogus/Kyle Dougherty, 6-4,6-3

Women
SINGLES
Finals
Jing Jing Liu (1) defeated Victoria Weltz, 6-4,6-2
Third Place Playoff
Diana Ghergi (2) defeated Yuliya Kuznets, 6-1,6-1
Semifinals
Jing Jing Liu (1) defeated Yuliya Kuznets, 6-4,6-0
Victoria Weltz defeated Diana Ghergi (2), 7-6,6-4
Quarterfinals
Jing Jing Liu/BYU-Hawaii (1) defeated Daria Segenchuk/East Central, 6-0,6-0
Yuliya Kuznets/Lewis defeated Gena Lindsay/NW Missouri State, 6-0,6-0
Victoria Weltz/Lynn defeated Annika Biro/Valdosta State, 6-4,6-0
Diana Ghergi/Columbus (2) defeated Sacha Solomon/Bryant, 6-1,6-0
Fifth Place Playoff
Daria Segenchuk defeated Sacha Solomon, 6-0,6-4
Seventh Place Playoff
Gena Lindsay defeated Annika Biro, 6-4,6-1
DOUBLES
Finals
Jing Jing Liu/Adrienn Hegedus (1) defeated Luisa Cowper/Laura Peaty (2), 6-1,6-1
Third Place Playoff
Victoria Weltz/Andrea Kostricova defeated Eva Papastratides/Nicole Plikat, 4-6,7-5,10-5
Semifinals
Jing Jing Liu/Adrienn Hegedus (1) defeated Eva Papastratides/Nicole Plikat, 6-1,6-1
Luisa Cowper/Laura Peaty (2) defeated Victoria Weltz/Andrea Kostricova, 6-2,6-1
Quarterfinals (First Round)
Jing Jing Liu/Adrienn Hegedus-BYU-Hawaii (1) defeated Lauren Barzilla/Alicia Cummings-Tarleton State, 6-0,6-2
Eva Papastratides/Nicole Plikat-West Florida defeated Yuliya Kuznets/Alison Schmitz-Lewis, 6-4,4-6,10-7
Victoria Weltz/Andrea Kostricova-Lynn defeated Gene Lindsay/Erica Ramirez-NW Missouri, 6-0,6-3
Luisa Cowper/Laura Peaty-Armstrong Atlantic State (2) defeated Stephanie Eckhart/Katie Opilo-Millersville, 6-0,6-0
Fifth Place Playoff
Yuliya Kuznets/Alison Schmitz defeated Stephanie Eckhart/Katie Opilo, 4-6,6-3,10-5
Seventh Place Playoff
Lauren Barzilla/Alicia Cummings defeated Gene Lindsay/Erica Ramirez, 7-5,6-4

 
Back To 2004 ITA Small College Championships Page





TENNIS BOOKSTORE




Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print










The Latest News at Tennis Week









Return to:
College And Junior
Tennis Homepage