ITA SMALL COLLEGE CHAMPIONSHIPS
Florida Gulf Coast University - Fort Myers, Florida
October 14-17, 2004

NCAA DIVISION III



Men
SINGLES
Finals
Kevin Casey (2) defeated Brian Waldron (1), 3-6,6-2,7-6(2)
Third Place Playoff
Yoji Masuoka defeated Jordan Taillon, 5-7,6-2,7-6(7)
Semifinals
Brian Waldron (1) defeated Jordan Taillon, 6-2,6-4
Kevin Casey (2) defeated Yogi Masuoka, 6-4,3-6,6-3
Quarterfinals
Brian Waldron/Middlebury (1) defeated Paul Bristow/Mary Washington, 6-1,6-2
Jordan Taillon/Trinity (TX) defeated Marshall Kuresman/DePauw, 6-0,3-6,6-0
Yogi Masuoka/Emory defeated Ben Lundell/Gustavus Adolphus, 6-7,-6-1,6-0
Kevin Casey/UC-Santa Cruz (2) defeated Partha Bhattacharya/University of Rochester, 6-0,6-1
Fifth Place Playoff
Marshall Kruresman defeated Partha Bhattacharya, 3-6,6-2,7-6(1)
Seventh Place Playoff
Paul Bristow defeated Ben Lundell, 6-4,6-4
DOUBLES
Finals
Michael Malvitz/Julian Seelan defeated Bryce Parmelly/Matt Seeberger, 6-3,6-4
Third Place Playoff
Adam Morgan/Brett Morse-Karzen defeated Kevin Bergesen/George Mayer, 7-6(4),1-6,10-5
Semifinals
Bryce Parmelly/Matt Seeberger defeated Ricky Butenko/Matt Larimore, 6-4,6-3
Michael Malvitz/Julian Seelan defeated Adam Morgan/Brett Morse (2), 2-6,6-3,11-9
Quarterfinals (First Round)
Ricky Butenko/Matt Larimore-Pacific Lutheran defeated Mark Odgers/Alex Jacobs-Emory (1), 3-6,7-5,11-9
Bryce Parmelly/Matt Seeberger-UC-Santa Cruz defeated Kevin Bergesen/George Mayer-Middlebury, 6-4,6-3
Michael Malvitz/Julian Seelan-Kalamazoo defeated Paul Bristow/Nate Hathaway-Mary Washington, 7-6(6),6-1
Adam Morgan/Brett Morse-Karzen-Gustavus Adolphus (2) defeated Thanos/Katarellis/Eric Hansen-University of Rochester, 6-2,6-4
Fifth Place Playoff
Mark Odgers/Alex Jacobs defeated Paul Bristow/Nate Hathaway, 7-5,6-4
Seventh Place Playoff
Kevin Bergesen/George Mayer defeated Thanos Kantarellis/Eric Hansen, 6-2,6-2

Women
SINGLES
Finals
Lindsay Hagerman (1) defeated Liz Bondi, 6-3,7-6(5)
Third Place Playoff
Lauren Hom defeated Serena Burkard (2), 6-4,7-5
Semifinals
Lindsay Hagerman (1) defeated Lauren Horn, 6-0,6-2
Liz Bondi defeated Serena Burkard (2), 6-2,7-5
Quarterfinals
Lindsay Hagerman/Washington & Lee (1) defeated Jackie Mendillo/Rhodes, 6-2,6-4
Lauren Horn/Gustavus Adolphus defeated Stephanie Gong/Rhodes, 1-6,6-1,6-3
Liz Bondi/DePauw defeated Sandra Montez/Redlands, 6-1,6-0
Serena Burkard/Emory (2) defeated Alicia Menezes/Amherset, 7-5,4-6,7-5
Fifth Place Playoff
Stephanie Gong defeated Megan Suarez, 6-0,6-0
Seventh Place Playoff
Jackie Mendillo defetaed Sandra Montez, 6-3,2-6,6-3
DOUBLES
Finals
Liz Bondi/Elizabeth Steel defeated Mona Iyer/Amy Staloch, 6-3,6-0
Third Place Playoff
Sarah Hughes/Allison Dunn defeated Christy Austin/Megan Suarez, 6-4,5-7,10-3
Semifinals
Mona Iyer/Amy Staloch defeated Christy Austin/Megan Suarez, 7-5,6-2
Liz Bondi/Elizabeth Steel defeated Sarah Hughes/Allison Dunn, 6-0,6-0
Quarterfinals (First Round)
Christy Austin/Megan Suarez-Trinity (TX) defeated Lauren Hom/Kara Smiley-Gustavus Adolphus (1), 5-7,6-1,10-6
Mona Iyer/Amy Staloch-Carnegie Mellon defeated Rachel Holt/Alicia Menezes-Amherst, 7-6(2),6-4
Sarah Hughes/Allison Dunn-Colby defeated Jeannine Liang/Lauren Drew-CMS, 6-1,7-5
Liz Bondi/Elizabeth Steel-DePauw defeated Jamie Chan/Linda Tien-Emory (2), 6-2,6-1
Fifth Place Playoff
Lauren Hom/Kara Smiley defeated Jamie Chan/Linda Tien, 6-3,6-3
Seventh Place Playoff
Jeannine Liang/Lauren Drew over Rachel Holt/Alicia Menezes, walkover/injury

 
Back To 2004 ITA Small College Championships Page





TENNIS BOOKSTORE




Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print










The Latest News at Tennis Week










Return to:
College And Junior
Tennis Homepage