ITA SMALL COLLEGE CHAMPIONSHIPS
Collin County Community College - McKinney, Texas
October 18-21, 2001

NJCAA

Men
SINGLES
Finals-Jonathan Ighinouia (1) defeated Peter Gordon (2), 6-2,6-1
Third Place Playoff-Gaston Verna defeated Ndefway Muchinda, 7-5,6-2
Fifth Place Playoff-Dusty Kemick defeated Alonzo Medina, 6-7(8),6-3,6-3
Seventh Place Playoff-Shawn Brooke over Adam Thompson, default/injured
Semifinals
Jonathan Ighinouia (1) defeated Gaston Verna, 6-3,6-2
Peter Gordon (2) defeated Ndefway Muchinda, 7-6,7-6
Quarterfinals (First Round)
Jonathan Ighinouia/Georgia Perimeter (1) defeated Adam Thompson/Collin County, 6-1,6-4
Gaston Verna/Abraham Baldwin defeated Alonzo Medina/Fresno City, 6-0,6-1
Ndefway Muchinda/Barton County defeated Shawn Brooke/Vincennes, 6-4,6-1
Peter Gordon/Tyler (2) defeated Dusty Kemick/Ventura, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals-Jonathan Ighinouia/Renato Silvera (1) defeated Shawn Brooke/David Gustafsson, 8-3
Third Place Playoff-Erik Flygt/Gaston Verna defeated Peter Gordon/Ash Misquith, 9-7
Fifth Place Playoff-Sydney Bwalya/Ndefway Muchinda defeated Quoc Ly/Rangga Pratudha, 8-0
Seventh Place Playoff-Gustavo Chavez/Adam Thompson defeated Ricardo Jacutin/Jason Pickett, 8-2
Semifinals
Jonathan Ighinouia/Renato Silvera (1) defeated Peter Gordon/Ash Misquith, 9-7
Shawn Brooke/David Gustafsson (2) defeated Erik Flygt/Gaston Verna, 9-7
Quarterfinals (First Round)
Jonathan Ighinouia/Renato Silvera-Georgia Perimeter (1) defeated Gustavo Chavez/Adam Thompson-Collin County, 8-4
Peter Gordon/Ash Misquith-Tyler defeated Sydney Bwalya/Ndefway Muchinda-Barton County, 8-3
Erik Flygt/Gaston Verna-Abraham Baldwin defeated Ricardo Jacutin/Jason Pickett-Canada, 8-3
Shawn Brooke/David Gustafsson-Vincennes (2) defeated Quoc Ly/Rangga Pratudha-Ventura, 8-5

Women
SINGLES
Finals-Luiza Biktyakova defeated Donata Majauskaite, 6-1,6-1
Third Place Playoff-Jessica Ferguson defeated Juliana Garcia, 7-6,6-1
Fifth Place Playoff-Karen Najbert defeated Jessica Knitter, 6-3,4-6,6-4
Seventh Place Playoff-Melisa Cansado defeated Briana Bailey, 6-3,6-4
Semifinals
Luiza Biktyakova defeated Jessica Ferguson (1), 6-1,6-3
Donata Majauskaite defeated Juliana Garcia (2), 6-3,5-7,6-4
Quarterfinals (First Round)-
Jessica Ferguson/Tyler (1) defeated Briana Bailey/American River, 6-1,6-0
Luiza Biktyakova/Abraham Baldwin defeated Karen Najbert/Collin County, 6-0,6-0
Donata Majauskaite/Cowley County defeated Jessica Knitter/Mt. Sac, 6-4,6-1
Juliana Garcia/Broward (2) defeated Melisa Cansado/Lewis & Clark, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals-Leslie Stewart/Rebecca Watkins defeated Judith Diaz/Christine Suard, 8-4
Third Place Playoff-Luiza Biktyakova/Natalia Drabova defeated Juliana Garcia/Fleur Muijsson, 8-4
Fifth Place Playoff-Jessica Ferguson/Britteny Holiday defeated Lauren Conching/Karen Naibert, 8-2
Seventh Place Playoff-Beth Reiken/Stephanie Kan over Melissa Cansado/Erin Sibley by default
Semifinals
Leslie Stewart/Rebecca Watkins defeated Luiza Biktyakova/Natalia Drabova (1), 8-6
Judith Diaz/Christine Suard defeated Juliana Garcia/Fleur Muijsson, 8-3
Quarterfinals (First Round)
Luiza Biktyakova/Natalia Drabova-Abraham Baldwin (1) defeated Melissa Cansado/Erin Sibley-Lewis & Clark, 8-0
Leslie Stewart/Rebecca Watkins-Tyler defeated Lauren Conching/Karen Naibert-Collin County, 8-2
Juliana Garcia/Fleur Muijsson-Broward defeated Beth Reiken/Stephanie Kan-American River, 8-5
Judith Diaz/Christine Suard-Laredo defeated Jessica Ferguson/Britteny Holiday-Tyler (2), 9-7

Back To 2001 ITA Small College Championships Page


CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips

Recommended in the USTA
Guide to College Campuses
Join Now!

Return to:
College And Junior Tennis