ITA SMALL COLLEGE CHAMPIONSHIPS
H.E.B. Tennis Center - Corpus Christi, Texas
October 16-19, 2003

JUNIOR COLLEGE


Men
SINGLES
Finals
Lucas Melero defeated Jorge Anda, 6-7(9),7-5,6-2
Third Place Playoff
Not Played
Semifinals
Lucas Melero defeated Jordan Freitas, 7-5,6-2
Jorge Andas defeated Mark Growcott, 6-2,6-2
Quarterfinals (First Round)
Lucas Melero/Georgia Perimeter defeated Simon Thornewill/Barton County Community, 7-5,6-2
Jordan Freitas/Tyler Junior defeated Franz Molina/Fresno City, 6-3,6-3
Jorge Andas/Laredo Community defeated Dusty Kerrick/Ventura, 6-3,6-3
Mark Growcott/Tyler Junior defeated German Dalmagro/Abraham Baldwin, 7-5,6-3
DOUBLES
Finals
Jordan Freitas/Mark Growcott defeated Jorge Anda/Rafael Zurita, 6-7,6-2,10-6
Third Place Playoff
German Dalmagro/Neil Scantlebury, 4-2 retired/injured
Semifinals
Jordan Freitas/Mark Growcott deffeated Lucas Melero/Javier Romero, 6-4,4-6,11-9
Jorge Anda/Rafael Zurita defeated German Dalmagro/Neil Scantelbury, 7-6(5),4-6,10-6
Semifinals
Jordan Freitas/Mark Growcott defeated Lucas Melero/Javier Romero, 6-4,4-6,11-9
Jorge Anda/Rafael Zurita defeated German Dalmagro/Neil Scantlebury, 7-6(5),4-6,10-6
Quarterfinals (First Round)
Jordan Freitas/Mark Growcott-Tyler Junior defeated Kruno Despotovski/Simon Thornewill-Barton County, 6-3,7-6(5)
Lucas Melero/Javier Romero-Georgia Perimeter defeated Darren Cobble/Jeff Stone-Cowley Community, 6-2,6-1
Jorge Anda/Rafael Zurita-Laredo Community defeated Sam Gibbs/Franz Molina-Fresno City, 6-1,7-6(5)
German Dalmagro/Neil Scantlebury-Abraham Baldwin defeated Chris Harradine/Dusty Kernick-Ventura, 6-3,6-3

Women
SINGLES
Finals
Karine Ionesco defeated Tatyana Bula, 6-3,6-4
Third Place Playoff
Medeja Egic defeated Leigh Shelton, 6-2,4-6,6-4
Semifinals
Tatyana Bula defeated Leigh Shelton, 2-6,6-4,7-5
Karine Ionesco defeated Medeja Egic, 7-5,6-3
Quarterfinals (First Round)-
Tatyana Bula/Lee defeated Aljeandra Miranda/Seward County, 6-1,6-0
Leigh Shelton/Broward County defeated Maria Andros/Marymount, 6-2,6-0
Medeja Egic/Lee defeated Shasta Brown/Wallace State, 6-0,6-0
Karine Ionesco/Broward County defeated Kristin Kummer/Chabot, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Karine Ionesco/Leigh Shelton defeated Brooke Mills/Ina Wieding, 6-2,6-2
Third Place Playoff
Catalina Castillo/Dzehlan Mernisi defeated Veronica Bamsemer/Alejandra Miranda, 6-3,6-4
Semifinals
Karine Ionesco/Leigh Shelton defeated Catalina Castillo/Dzehlan Mernisi, 6-2,6-2
Brooke Mills/Ina Wieding defeated Veronica Bamsemer/Alejandra Miranda, 6-0,6-0
Quarterfinals (First Round)
Karine Ionesco/Leigh Shelton-Broward County defeated Kristin Kummer/Justine Liberato-Chabot, 6-3,6-0
Catalina Castillo/Dzehlan Mernisi-Tyler Junior defeated Shasta Brown/Alana McCormick-Wallace State, 7-5,6-4
Veronica Bamsemer/Alejandra Miranda-Seward County defeated Eileen Francabandera/Rosie Schoepf-Long Beach City, 7-6(4),3-6,10-5
Brooke Mills/Ina Wieding-Tyler Junior defeated Jackie Gillmore/Jill Hocker-Cowley County, 6-1,6-1

 
Back To 2003 ITA Small College Championships Page





TENNIS BOOKSTORE




Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print





The Latest News at Tennis Week









Return to:
College And Junior
Tennis Homepage