ITA SMALL COLLEGE CHAMPIONSHIPS
Copeland-Cox Tennis Center - Mobile, Alabama
October 11-14, 2007

JUNIOR COLLEGE


Men
SINGLES
Finals
Francisco Segura defeated Paul Fitzgerald, 6-4, 6-1
Third Place Playoff
Manuel Mendoza defeated Diego Motivar, 6-2, 6-4
Semifinals
Paul Fitzgerald defeated Manuel Mendoza, 6-3, 6-4
Francisco Segura defeated Diego Motivar, 6-2, 6-1
Quarterfinals (First Round)
Paul Fitzgerald/Abraham Baldwin defeated Yuki Asari/Chabot, 6-1, 6-0
Manuel Mendoza/Collin County defeated Richard Filkula/Cowley, 3-6, 7-6(3), 7-5
Diego Motivar/Cowley defeated Yair Banuelos/Riverside, 6-1, 6-3
Francisco Segura/Laredo defeated Nemanja Brcan/central Alabama, 6-0, 6-4
Fifth Place Playoff
Yair Banuelos defeated Richard Filkula, 5-7, 7-5, 6-4
Seventh Place Playoff
Yuki Asari defeated Nemanja Brcan, 6-4, 6-2
DOUBLES
Finals
Andres Nunez/James Vinkis defeated Paul Fitzgerald/Evandro Rosindo, 6-2, 6-3
Third Place Playoff
Dominic McCluskey/John Haley defeated Richard Filkuka/Diego Motivar, 6-2, 4-6, 1-0(7)
Semifinals
Paul Fitzgerald/Evandro Rosindo defeated Dominic McCluskey/John Haley, 2-6, 7-6(6), 1-0(7)
Andres Nunez/James Vinkis defeated Richard Filkuka/Diego Motivar, 6-4, 6-4
Quarterfinals (First Round)
Dominic McCluskey/John Haley-Tyler defeated Yair Banuelos/Daniel Coelho-Riverside, 6-0, 6-2
Paul Fitzgerald/Evandro Rosindo-Abraham Baldwin defeated Dylan Gatton/Taj Harrison-Johnson, 6-3, 6-4
Richard Filkuka/Diego Motivar-Cowley defeated Ignacio Luceco/Matt Fortune-Fresno, 6-2, 6-2
Andres Nunez/James Vinkis-Seminole defeated Oliver Smith/Drew Marshall-Abraham Baldwin, 6-2, 6-1
Fifth Place Playoff
Oliver Smith/Drew Marshall defeated Yair Banuelos/Daniel Coelho, 0-6, 7-6(6), 1-0(2)
Seventh Place Playoff
Dylan Gatton/Taj Harrison defeated Ignacio Luceco/Matt Fortune, 6-2, 6-0

Women
SINGLES
Finals
Monika Laiewicz defeated Kasia Siwosz, 7-5, 6-7(3), 6-3
Third Place Playoff
Nachell Proctor defeated Ashley Irvin, 6-4, 2-6, 6-2
Semifinals
Kasia Siwosz defeated Ashley Irvin, 6-1, 4-6, 6-4
Monika Laiewicz defeated Nachell Proctor, 6-2, 6-3
Quarterfinals (First Round)
Kasia Siwosz/Cowley defeated Erina Hung/Saddleback, 6-2, 6-1
Ashley Irvin/Tyler defeated Kedi Magakgala/Abraham Baldwin, 6-1, 6-0
Nachell Proctor/Hillsborough defeated Nadia Solomon/North Central Texas, 6-1, 6-3
Monika Laiewicz/Abraham Baldwin defeated Quimi Alaniz/Modesto, 6-1, 6-1
Fifth Place Playoff
Nadia Solomon defeated Erina Hung, 6-1, 6-0
Seventh Place Playoff
Quimi Alaniz defeated Kedi Magakgala, 6-3, 6-3
DOUBLES
Finals
Kasia Siwopz/Karolina Porizkova defeated Monika Laewicz/Kedi Magakgala, 7-5, 6-4
Third Place Playoff
Nachell Proctor/Elisa Leeder defeated Natalie Araya/Anna Djananova, 2-6, 6-3, 1-0(7)
Semifinals
Kasia Siwopz/Karolina Porizkova defeated Natalie Araya/Anna Djananova, 6-4, 3-6, 1-0(6)
Monika Laewicz/Kedi Magakgala defeated Nachell Proctor/Elisa Leeder, 7-6(3), 6-3
Quarterfinals (First Round)
Kasia Siwopz/Karolina Porizkova-Cowley defeated Lauren Grogan/Alex Mangum-Central Alabama, 6-0, 6-1
Natalie Araya/Anna Djananova-Lee defeated Megan Kummer/Amber Marsden-Chabot, 6-1, 6-3
Nachell Proctor/Elisa Leeder-Hillsborough defeated Stephanie Rodriguez/Maria Herrera-Lee, 6-2, 7-6(6)
Monika Laewicz/Kedi Magakgala-Abraham Baldwin defeated Erina Hung/Julianne Poblete-Saddleback, 6-0, 6-0
Fifth Place Playoff
Megan Kummer/Amber Marsden defeated Erina Hung/Julianne Poblete, 4-6, 6-3, 1-0(18)
Seventh Place Playoff
Stephanie Rodriguez/Maria Herrera defeated Lauren Grogan/Alex Mangum, 6-0, 6-2

 
Back To 2007 ITA Small College Championships Page

Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print







Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors























Return to:
College And Junior
Tennis Homepage