2005

WEEK THREE

EAST - Georgetown University - Washington, DC - July 19-23
Men
SINGLES
Finals
Jarrett Chirico (1) -- pictured right -- defeated Andre Iriarte (2), 6-4,7-6(0)
Semifinals
Jarrett Chirico (1) defeated Ted Tywang, 6-0,6-2
Andre Iriarte (2) defeated Brandon O'Gara, 6-1,6-1
Quarterfinals
Jarrett Chirico (1) defeated Peden Nichols, 6-0,6-0
Ted Tywang defeated Marc Pijoan (3), 7-5,1-0 retired
Brandon O'Gara defeated Gary Simonette (8), 6-2,6-4
Andre Iriarte (2) defeated Dan Greenberg, 6-2,6-0
Consolation Finals
Greg Sussman defeated Jonathan Moreno, 6-0,6-2
DOUBLES
Finals
Jackson/Iranshad (8) defeated Chirico/Iriarte (1), 8-6
Semifinals
Chirico/Iriarte (1) defeated Pijoan/K. Walsh (3), 8-3
Jackson/Iranshad (8) defeated Leslie/Gober (2), 8-3
Quarterfinals
Chirico/Iriarte (1) defeated O'Gara/A. Gross (6), 8-0
Pijoan/K. Walsh (3) defeated Conrad/Tywang (7), 8-4
Jackson/Iranshad (8) defeated Nichols/Nichols, 8-5
Leslie/Gober (2) defeated Greenberg/Simonette (5), 8-6
Women
SINGLES
Finals
Julia Koulbiskaya (1) -- pictured right -- defeated Jessica Giuggoli (2), 4-6,6-1,10-8
Semifinals
Julia Koulbitskaya (1) defeated Lauren Archer (3), 6-0,6-1
Jessica Giuggoli (2) defeated Charlotte Tansill (4), 6-4,6-4
Quarterfinals
Julia Koulbitskaya (1) defeated Ali Piacente (7), 7-5,6-2
Lauren Archer (3) defeated Alexandra de Guzman (6), score unavailable
Charlotte Tansill (4) defeated Rankin Williams (8), 7-5,6-4
Jessica Giuggoli (2) defeated Jamie Caplan, 6-1,6-1
Consolation Finals
Emese Kardhordo defeated Stephanie Cohen, 3-6,6-1,10-8
DOUBLES
Finals
Tansill/Archer (2) defeated Koulbitskaya/Piacente (1), 8-4
Semifinals
Koulbitskaya/Piacente (1) defeated Williams/Williams (3), 8-2
Tansill/Archer (2) defeated Voster/Kardhordo, 9-7
Quarterfinals
Koulbitskaya/Piacente (1) defeated Finkelstein/Baggio, 8-2
Williams/Williams (3) defeated Baffa/Walters, 8-3
Vosters/Kardhordo defeated Murray/Caplan (4), 8-6
Tansill/Archer (2) defeated DeGuzman/Pasternak, 8-4

SOUTHEAST - University of North Carolina - Chapel Hill, North Carolina - July 23-27
Men
SINGLES
Finals
Mason Schermerhorn (4) defeated Andrew Stubbs (3), 6-3,6-7,10-8
Semifinals
Mason Schermerhorn (4) defeated Jordan Delass (1), 6-4,2-6,1-0(9)
Andrew Stubbs (3) defeated David Stone, 6-4,1-0 retired/injured
Quarterfinals
Jordan Delass (1) defeated Zach Ganger (8), 4-1 retired/ill
Mason Schermerhorn (4) defeated Will Plyer (5), 6-2,6-2
Andrew Stubbs (3) defeated Lenny Gullan, 6-1,7-6
David Stone defeated William Noblitt (2), 7-5,6-3
Consolation Finals
S. James defeated P. Compeau, score unavailable
DOUBLES
Finals
Blackmon/Ganger (3) over Plyler/Stone (4), walkover/injured
Semifinals
Plyler/Stone (4) defeated Nobitt/Schermerhorn (1), 8-6
Blackmon/Ganger (3) defeated Delass/Gvelesiani (2), 8-3
Quarterfinals
Noblitt/Schermerhorn (1) defeated Collins/Stubbs, 8-5
Plyler/Stone (4) over Barber/Cook by default
Blackmon/Ganger (3) defeated Jakielski/Kernodle, 8-3
Delass/Gvelessiani (2) defeated Gulian/Porter, 8-3
Women
SINGLES
Finals
Austin Smith (6) -- pictured right -- defeated Alexandra Hirsch (1), 6-3,2-6,12-10
Semifinals
Alexandra Hirsch (1) defeated Meg Fanjoy, 7-5,6-2
Austin Smith (6) defeated Sierra Poske (5), 3-6,6-1,10-2
Quarterfinals
Alexandra Hirsch (1) defeated Lisa Suggs, 7-5,6-3
Meg Fanjoy defeated Caroline Ferrell, 7-5,6-2
Sierra Poske (5) defeated Elizabeth Googe, 6-1,6-2
Austin Smith (6) defeated Rennee Joseph (2), 6-3,6-4
Consolation Finals
not played
DOUBLES
Finals
Meg Fanjoy/Austin Smith (3) defeated Barbara Orlay/Julia Roach (2), 8-2
Semifinals
Meg Fanjoy/Austin Smith (3) defeated Caroline Ferrell/Rennee Joseph (1), 8-0
Barbara Orlay/Julia Roach (2) defeated Elizabeth Googe/Laura Lynn Williams, 8-2
Quarterfinals
Caroline Ferrell/Rennee Joseph (1) defeated Ernese Kardhordo/Ali Placente, 8-5
Meg Fanjoy/Austin Smith (3) defeated Amanda Marrow/Whitney McCray, 8-1
Elizabeth Googe/Laura Lynn Williams defeated Erin Jobs/Ally Spector, 9-7
Barbara Orlay/Julia Roach (2) defeated Daisy Ames/Sierra Poske, 8-4

MIDWEST - Western Michigan University - Kalamazoo, Michigan - July 23-26
Men
SINGLES
Finals
Brady Crosby (3) defeated Jamie Friedland (4) -- pictured right -- 6-3,5-7,10-3
Semifinals
Jamie Friedland (4) defeated Joeseph Epkey, 6-3,6-2
Brady Crosby (3) defeated Chi Pham (8), 6-4,6-1
Quarterfinals
Joseph Epkey defeated Collin Foster (7), 7-5,6-2
Jamie Friedland defeated Jrred Epkey (6), 7-6,1-6,10-4
Brady Crosby (3) defeated Nate Edmunds (5), 7-6,1-6,10-6
Chi Pham (8) defeaed Kevin Hayward, 6-4,6-4
Consolation Finals
Mark Rutherford defeated Jese Fuchmayer, 6-3,7-5
DOUBLES
Finals
French/Orozco (2) defeated Attalah/Seelan, 8-4
Semifinals
Attalah/Seelan over Goldin/Katz by default
French/Orozco (2) defeated Hayward/Birchmeir, 8-4
Quarterfinals
Attalah/Seelan defeated Pham/Fuenmayer, 8-5
Goldin/Katz over Epkey/Epkey by default
Hayward/Birdimeir defeated Rutherford/Rutherford, 8-6
French/Orozco (2) defeated Perdomo/Vallee, 8-4
Women
SINGLES
Finals
Brooke Beier (6) defeated Laura McGaffigan (4), 7-6,4-6,1-0
Semifinals
Brooke Beier (6) defeated Alison Silverio (3), 7-5,2-6,10-8
Laura McGaffigan (4) defeated Chelsea Nusslock (8), 6-0,6-0
Quarterfinals
Brooke Beier (6) defeated Sarah Batty (1), 6-4,6-3
Alison Silverio (3) defeated Malena Remynse, 6-2,6-0
Laura McGaffigan (4) defeated Mallory Voelker, 6-1,6-1
Chelsea Nusslock (8) defeated Barbara Zikek, 6-4,6-2
Consolation Finals
Christine Bader defeated Casady Pruitt, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
McGaffigan/Batty (2) defeated Jeanmaire/Remynse, 8-3
Semifinals
Jeanmaire/Remynse over Taylor/Silverio (1) by default
McGaffigan/Batty (2) defeated Beier/Voellmer, 8-4
Quarterfinals
Taylor/Silverio (1) defeated Janssen/Gehrke, 8-2
Jeanmaire/Remynse defeated Bader/Kebler (4), 8-5
Beier/Voellmer defeated Theis/Woodhouse, 3-1 retired
McGaffivan/Batty (2) defeated Zidek/Little, 8-2

CENTRAL - University of Kansas - Lawrence, Kansas - July 23-26
Men
SINGLES
Finals
Bart Van Monsjou (4) defeated Brett Taylor, 6-3,6-1
Semifinals
Bart Van Monsjou (4) defeated Mac Burke, 6-2,6-3
Brett Taylor defeated JP Ritchie (2), 7-6,6-3
Quarterfinals
Mac Burke defeated Brett Binkley (1), 6-3,6-2
Bart Van Monsjou (4) defeated Grant Fleming, 6-1,6-1
Brett Taylor defeated Sean McMannis (3), 7-6,4-6,10-6
JP Ritchie (2) defeated Noah Buntman, 7-6,7-6
DOUBLES
Finals
Van Monsjou/Ritchie defeated Gates/Burke, 9-7
Semifinals
Gates/Burke defeated Taylor/Sawin, 8-6
Van Monsjou/Ritchie defeated Van Leshout/Binkley, 8-2
Quarterfinals
Gates/Burke defeated Leach/Proctor, 8-3
Taylor/Sawin defeated Pearman/Ewbank, 8-6
Van Monsjou/Ritchie defeated Howard/Gatton, 8-5
Van Lieshout/Binkley defeated Smith/Kecton, 8-2
Women
SINGLES
Finals
Kali Krisik --pictured right -- defeated Liza Avdeeva (1-4), 6-7,6-0,10-7
Semifinals
Liza Avdeeva (1-4) defeated Kelly Adams, 7-5,6-3
Kali Krisik defeated Emily Wang, 6-4,6-4
Quarterfinals
Liza Avdeeva (1-4) defeated Kara Hickey, 6-3,6-3
Kelly Adams defeated Brianna Knue (1-4), 6-1,7-6(1)
Emily Wang defeated Carly Dixon, 6-2,6-3
Kali Krisik defeated Shannon Brown (1-4), 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Hickey/Krisik defeated Avdeeva/B. Brown (2), 8-2
Semifinals
Hickey/Krisik defeated S. Brown/Metzler, 8-6
Avdeeva/B. Brown defeated Elkin/Matter, 8-0
Quarterfinals
S. Brown/Metzler defeated Wang/Knue (1), 8-6
Hickey/Krisik defeatted Filberth/Smith, 8-3
Elkin/Matter defeated Dixon/Westfall, 8-3
Avdeeva/B. Brown (2) defeated Adams/Bond, 8-1

SOUTHWEST - University of Texas - Arlington, Texas - July 23-26
Men
SINGLES
Finals
Will Gray (2) -- pictured right -- defeated Tommy Garrison (1), 7-6,7-6
Semifinals
Tommy Garrison (1) defeated Blake Boswell (8), 3-6,7-6,10-8
Will Gray (2) defeated Hubert Chodkiewicz (6), 7-5,6-2
Quarterfinals
Tommy Garrison (1) over Matt Long (10), withdrew
Blake Boswell (8) defeated Evan Bridges, 6-4,6-2
Hubert Chodkiewicz (6) defeated Bryan Bankester (4), 6-7,6-2,11-9
Will Gray (2) defeated Javier Herrera (7), 6-1,6-2
Consolation Finals
Alex Jago defeated AJ Nouri, 6-3,6-3
DOUBLES
Finals
Tommy Garrison/Matt Long (1) defeated Robert Barry/Daniel Omana (7), 8-5
Semifinals
Tommy Garrison/Matt Long (1) defeated Blake Boswell/Santiago Montoya (3), 8-6
Robert Barry/Daniel Omana (7) defeated Ryan DeSantis/Oliver Gaines, 8-4
Quarterfinals
Tommy Garrison/Matt Long (1) defeated Adam Slagter/Tyler Tarnasky (5), 8-3
Blake Boswell/Santiago Montoya (3) defeated Andrew Dobbs/Andrew Frye, 8-4
Ryan DeSantis/Oliver Gaines defeated Brian Hull/Albert Suarez, 8-3
Robert Barry/Daniel Omana (7) defeated Javier Herrera/Garrison Pilant (2), 9-8
Women
SINGLES
Finals
Anna Lubinsky (1) -- pictured right -- defeated Tiffany Tucker (6), 6-2,6-4
Semifinals
Anna Lubinsky (1) defeated Tiffany Clifford (11), 6-3,6-0
Tiffany Tucker (6) defeated Catalina Castillo, 6-3,6-4
Quarterfinals
Anna Lubinsky (1) defeated Christi Baxley (9), 6-2,6-2
Tiffany Clifford (11) defeated Marisa Druss (3), 6-2,1-6,15-13
Catalina Castillo defeated Lillian Nguyen, 6-1,6-4
Tiffany Tucker (6) over Tara Browning (2) by default
Consolation Finals
Jolee Cook defeated Rebekah Brown, 6-1,6-2
DOUBLES
Finals
Anna Lubinsky/Zana Masnic (2) over Tara Browning/Lakann Wagley (1) by default
Semifinals
Tara Browning/Lakann Wagley (1) defeated Janet Durham/Erin Hunter, 8-3
Anna Lubinsky/Zana Masnic (2) defeated Tiffany Clifford/Marisa Druss (3), 9-8
Quarterfinals
Tara Browning/Lakann Wagley (1) defeated Christina Amo/Lainy Chafitz, 8-3
Janet Durham/Erin Hunter defeated Lilian Nguyen/Jen Wencel, 8-1
Tiffany Clifford/Marisa Druss (3) defeated Ame Blacketer/Sara Giles, 8-6
Anna Lubinsky/Zana Masnic (2) defeated Shannon McKenzie/Lyndsay Ottosen, 8-2

WEST - Cal Poly Pomona - Pomona, California - July 23-25
Men
SINGLES
Finals
Andrew Eklov (2) defeated Kyle Roybal, 6-4,6-3
Semifinals
Kyle Roybal defeated Lee Friedman, 6-1,7-6(4)
Andrew Eklov (2) defeated Jeremy Sonkin, 6-2,6-4
Quarterfinals
Kyle Roybal defeated Nathan Stadler, 6-2,6-1
Lee Friedman defeated Eric Riely (3), 6-4,6-0
Jeremy Sonkin defeated Scott Hohenstein, 6-1,6-1
Andrew Eklov (2) defeated Daniel Escobedo, 6-4,6-2
DOUBLES
Finals
did not play
Semifinals
Modoc/Scatliffe defeated Sandberg/Hohenstein, 8-1
Riley/Stadler defeated Berger/Roybal, 8-4
Quarterfinals (first round)
Modoc/Scatliffe defeated Sakata/Tsang, 8-2
Sandberg/Hohenstein defeated Vuong/Lau, 8-2
Berger/Roybal defeated Fortune/Chan, 8-5
Riley/Stadler over Ellins/Slootweg by default
Women
SINGLES
Finals
Jelena Pandzic defeated Olivia Coleman, 6-0,6-2
Semifinals
Jelena Pandzic defeated Maria Malec, 6-0,6-0
Olivia Colman defeated Elizabeth Carpenter (2), 7-6,4-6,10-3
Quarterfinals
Jelena Pandzic defeated Caroline Richmond, 6-0,6-2
Maria Malec over Lauren Shearer by default
Olivia Colman defeated Katrina Holmberg, 6-1,6-2
Elizabeth Carpenter (2) defeated Kathryn Malec, 6-0,6-1
DOUBLES
Finals
Carpenter/Richmond defeated Holmberg/Tsai, 8-3
Semifinals (first round)
Carpenter/Richmond defeated Espiritu/Oki, 8-3
Holmberg/Tsai over Adams/Dunlup by default

For More Information about the ITA National Summer Circuit, visit the ITA Website

Back To 2005 ITA Summer Circuit Directory







TENNIS BOOKSTORE









Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print




















The Latest News at Tennis Week














































































Central Ohio Grand Prix Tennis



















On Court, Off Court









Courtside Tennis & Apparel For Racquets, Shoes, and Clothing



















College Tennis Connect - Monthly Advice Without Monthly Fees



















TENNIS HUT









click here for the tabc site



















Google









Return to:
College And Junior
Tennis Homepage