2007

WEEK FOUR

EAST - Cornell University - Ithaca, New York - July 28-31
Men
SINGLES
Finals
Luke Marchese (3) -- pictured right -- defeated Jason Morgenstern (1), 6-4,2-0 retired
Semifinals
Jason Morgenstern (1) defeated Richard Bonfiglio, 6-3,6-4
Luke Marchese (3) defeated Ryan Berman, 6-0,6-0
Quarterfinals
Jason Morgenstern (1) defeated Josh Graves, 7-5,6-3
Richard Bonfiglio over Adam Gross by default
Luke Marchese (3) defeated Jeremy Feldman, 4-6,6-1,1-0(8)
Ryan Berman defeated Jon Fife (2), 6-2,2-6,1-0(9)
DOUBLES
Finals
Marchese/Graves (1) defeated Fife/Feldman (2), 9-8(6)
Semifinals
Marchses/Graves (1) defeated Cohenca/Sorrel, 8-6
Fife/Feldman (2) defeated Binder/Post, 8-4
Quarterfinals
Marchese/Graves (1) defeated Walsh/Walsh, 8-2
Cohenca/Sorrel defeated Malloy/Berman, 8-2
Binder/Post defeated Bonfiglio/Odell, 8-3
Fife/Feldman (2) defeated Blumberg/Barrer, 8-6
Women
SINGLES
Finals
Michaela Kissell (1) -- pictured right -- defeated Joelle Kissell, 6-1,6-0
Semifinals
Michaela Kissell (1) defeated Amanda Wu, 6-0,6-1
Joelle Kissell defeated Jackie Shtemberg, score unavailable
Quarterfinals
Michaela Kissell (1) defeated Elise Derose, 6-0,6-0
Amanda Wu defeated Elizabeth Adams, 7-6(5),6-3
Jackie Shtemberg defeated Chandra Kurien, 6-1,6-1
Joelle Kissell defeated Lauren Bates, 2-6,6-4,1-0(4)
DOUBLES
Finals
Kissell/Kissell (1) defeated Stangl/Finnegan, 8-0
Semifinals
Kissell/Kissell (1) defeated Bates/Davis, 8-4
Stangl/Finnegan defeated Adams/Smyers (2), 8-6
Quarterfinals
Kissell/Kissell (1) defeated Derose/Loomis, 8-5
Bates/Davis defeated Etkin/Hall, 8-0
Stangl/Finnegan defeated Sebia/Moritz, 8-2
Adams/Smyers (2) defeated Westcott/Crowley, 8-2

SOUTHEAST - University of North Carolina - Greensboro, North Carolina - July 27-30
Men
SINGLES
Finals
Mark Brodie (10) defeated Arsel Kimdereli, 6-2,6-0
Semifinals
Arsel Kimdereli defeated Corey Smith, 7-5,6-4
Mark Brodie (10) defeated Ryan Smith (7), 6-2,6-1
Quarterfinals
Arsel Kimdereli defeated Jamie Hunt (1), 1-6,6-3,(9-4) retired
Corey Smith defeated Dejon Bivens, 7-6(2),6-4
Ryan Smith (7) defeated David Hopkins, 6-4,3-6,1-0(7)
Mark Brodie (10) defeated David Chermak, 7-6(4),6-2
DOUBLES
Finals
Marius Adamski/Ted Kelly (2) defeated Lee Floyd/Chris Peek, 8-4
Semifinals
Floyd/Peek over Hunt/Motes (1), walkover
Adamski/Kelly (2) defeated John/Kumdereli, 8-4
Quarterfinals
Hunt/Motes (1) defeated Goda/C. Smith, 8-6
Floyd/Peek defeated Kenny/R. Smith, 8-6
John/Kumdereli defeated Cox/Tellem, 8-5
Adamski/Kelly (2) defeated Doppelt/Nichols, 8-1
Women
SINGLES
Finals
Caroline Newman (5) defeated Sierra Poske (1) -- pictured right -- 6-3,6-3
Semifinals
Sierra Poske (1) defeated Katie Kilborn, 6-2,6-2
Caroline Newman (5) defeated Deanna Bailey (3), 6-4,6-3
Quarterfinals
Sierra Poske (1) defeated Stephanie Kurti, 6-1,6-1
Katie Kilborn defeated Renee Joseph (6), 3-6,7-5,1-0(8)
Deanna Bailey (3) defeated Neils Barringer (8), 6-4,6-1
Caroline Newman (5) defeated Lindsey Stuckey (2), 6-4,2-6,1-0(3)
DOUBLES
Finals
Erin Clark/Lindsey Stuckey (1) defeated Neils Barringer/Berkeley Buck (2), 8-2
Semifinals
Clark/Stuckey (1) over Mauser/Synn, walkover/injured
Barringer/Brock (2) over Kilborn/MacKeever, walkover/injured
Quarterfinals
Clark/Stuckey (1) defeated Gomez/Walser, 8-2
Mauser/Synn over Newman/Stone, walkover/injured
Kilborn/MacKeever over Burgoon/Door, walkover
Barringer/Brock (2) defeated Pheil/Tidwell, 8-2

MIDWEST - Indiana University - Bloomington, Indiana - July 28-31
Men
SINGLES
Finals
Franco Mata defeated Kazuya Komada, 6-2,7-6
Semifinals
Kazuya Komada defeated Jose Perdoma (1), 3-6,6-3,1-0(5)
Franco Mata defeated Niko Boulieris (3), 6-3,7-5
Quarterfinals
Jose Perdomo (1) defeated Joel Kincaid, 7-6,6-4
Kazuya Komada defeated David Seyferth, 7-6,6-3
Niko Boulieris (3) defeated Ethan Jaffee (5-8), 6-3,6-4
Franco Mata defeated Dominic Ozanne (2), 6-4,7-5
DOUBLES
Finals
Bacalla/Komada (1-4) defeated Mata/Cullen (1-4), 8-1
Semifinals
Bacalla/Komada (1-4) defeated O'Connell/Ozane (1-4), 8-5
Mata/Cullen (1-4) defeated Kincaid/Schleining (1-4), 9-8(7)
Quarterfinals
O'Connell/Ozane (1-4) defeated Newstadt/Wong, 8-3
Bacalla/Komada (1-4) defeated Bielawski/Shidler, walkover
Mata/Cullen (1-4) defeated Steeter/Bejin, 9-7
Kincaid/Schleining (1-4) over Hack/Statsny (1-4), walkover
Women
SINGLES
Finals
Nellea Vaez, 6-1,6-4
Semifinals
Neela Vaez (1) defeated Paulina Bigos (5-8), 6-3,6-2
Stephanie Heller (5-8) vs. Ashley Moccia (2) (results unavailable)
Quarterfinals
Neela Vaez (1) defeated Jessica Young (5-8), 6-3,6-3
Paulina Bigos (5-8) defeated Christinia Ruiz, 4-6,6-3,1-0(8)
Stephanie Heller (5-8) defeated Mary Wininghan (3), 2-6,6-4,1-0(2)
Ashley Moccia (2) defeated Jessica Seyferth (5-8), 6-4,3-6,1-0(6)
DOUBLES
Finals
Vaez/Larsen (1-4) defeated Ruiz/Young (1-4), 8-5
Semifinals
Vaez/Larsen (1-4) defeated Moccia/Matsuto (1-4), 8-3
Ruiz/Young (1-4) defeated Heller/Heller, 8-6
Quarterfinals
Vaez/Larsen (1-4) defeated Hemlepp/Stewart, 8-2
Moccia/Matsuto (1-4) defeated Adler/Winningham, 8-3
Heller/Heller over Dolehide/Zidek (1-4), walkover/injured
Young/Ruiz (1-4) defeated Johnson/Benjamin, 8-2

CENTRAL - Washington University - St. Louis, Missouri - July 28-31
Men
SINGLES
Finals
John Watts (5) defeated Jeff Schectman (6), 3-6,6-4,1-0(8)
Semifinals
Jeff Schectman (6) defeated Amrit Narasimhan (1), 2-6,6-3,1-0(8)
John Watts (5) defeated Ricky Tilton (9-16), 6-0,6-1
Quarterfinals
Amrit Narasimhan (1) defeated Jose Nicolazzi (8), 7-5,6-4
Jeff Schectman (6) defeated Daniel Freeman (3), 1-6,6-3,1-0(9)
Ricky Tilton (9-16) defeated Spencer Heflin (9-16), 6-3,6-4
John Watts (5) defeated Tyler Sauerbrey (9-16), 7-6(4),3-0 retired
DOUBLES
Finals
Goldstein/Nicolazzi (4) defeated Freeman/Schechtman (3) , 8-4
Semifinals
Freeman/Schechtman (3) defeated Holms/Waters (1), 8-3
Goldstein/Nicolazzi (4) over Mascall/Yanulis (2), walkover
Quarterfinals
Holms/Waters (1) defeated Woods/Yealy, 9-8(4)
Freeman/Schechtman (3) defeated Tilton/Zeilstra (5), 8-5
Goldstein/Nicolazzi (4) defeated Stein/Watts (6), 9-7
Mascall/Yanulis (2) over Howard/Sauerbrey (8), walkover
Women
SINGLES
Finals
Amanda Hellberg (1) defeated Mallory Weber (4), 6-4,6-3
Semifinals
Amanda Hellberg (1) defeated Whitney Reys (5-8), 6-1,6-3
Mallory Weber (4) defeated Hailee Elmore, 6-1,4-6,1-0(2)
Quarterfinals
Amanda Hellberg (1) defeated Kara Hickey, 6-2,6-2
Whitney Reys (5-8) defeated Staten Spencer (3), 0-6,3-0 retired
Mallory Weber (4) defeated Melissa Hoffmeister (5-8), 5-7,6-4,1-0(2)
Hailee Elmore defeated Casey Miller (5-8), 6-1,6-0
DOUBLES
Finals
Hellberg/Murdock (2) defeated Reys/Selstam (4), 8-1
Semifinals
Hellberg/Murdock (2) defeated Weber/Hickey (3), 8-4
Reys/Selstam (4) over Robinson/Spencer (1), walkover
Quarterfinals
Hellberg/Murdock (2) defeated Fancher/Reed, 8-0
Weber/Hickey (3) defeated Jones/Levina, 8-5
Reys/Selstam (4) over Miller/Jamison, walkover
Robinson/Spencer (1) defeated Allgire/Clemons, 8-2

SOUTHWEST - Texas A&M University - July 28-31
Men
SINGLES
Finals
Aaron Carpenter (1) over Zach Nichols (4) -- pictured right -- walkover
Semifinals
Aaron Carpenter (1) defeated Robin Fernandez (3), 7-6(3),6-2
Zach Nichols (4) defeated Alexander Sanborn (2), 6-4,6-3
Quarterfinals
Aaron Carpenter (1) defeated Tyler Tarnasky (5), 6-4,6-4
Robin Fernandez (3) defeated Chase Holiday, 6-1,6-4
Zach Nichols (4) defeated Blake Davis (9), 7-6(5),6-1,1-0(4)
Alexander Sanborn (2) defeated Christopher Price (8), 6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Zach Nichols/Christopher Price (4) defeated Bernstein/Bernstein, 8-6
Semifinals
Nichols/Price (4) defeated Becker/Fernandez (1), 8-2
Bernstein/Bernstein defeated Dwyer/Sanborn (2), 9-8(5)
Quarterfinals
Becker/Fernandez (1) defeated Horn/Kowal, 8-2
Nichols/Price (4) defeated Frontera/Powers, 3-2 retired/ill
Bernstein/Bernstein defeated Alpar/Peterson, 8-6
Dwyer/Sanborn (2) defeated Cage/Farias (9), 8-3
Women
SINGLES
Finals
Tiffany Clifford (3) defeated Tiffany Tucker (1), 7-6(2),6-1
Semifinals
Tiffany Tucker (1) defeated Paloma Escobedo (6), 4-6,6-3,1-0(11)
Tiffany Clifford (3) defeated Katie Goepel, 2-6,7-5,1-0(2)
Quarterfinals
Tiffany Tucker (1) defeated Karen Scida, 6-3,7-6(5)
Paloma Escobedo (6) defeated Kristen Reid (4), 6-2,6-1
Tiffany Clifford (3) defeated Lauren Satacroce (9), 6-2,6-2
Katie Goepel defeated Pavithra Francis, 3-6,6-1,1-0(7)
DOUBLES
Finals
Tiffany Clifford/Stephanie Davidson (1) defeated Pavithra Francis/Kristen Reid (2), 8-4
Semifinals
Clifford/Davidson (1) defeated Escobedo/Tucker (3), 8-3
Francis/Reid (2) defeated Harless/Scida, 8-4
Quarterfinals
Clifford/Davidson (1) defeated Grant/Nguyen (5), 8-3
Escobedo/Tucker (3) defeated Brown/Lish, 8-3
Harless/Scida defeated Brien/Cepeda, 8-6
Francis/Reid (2) defeated Brooks/Saunders (6), 8-3

WEST - Riviera Tennis Club - July 28-31
Men
SINGLES
Finals
Andrew Sabater defeated Lief Sunderland (2), 3-6,6-2,1-0(5)
Semifinals
Andrew Sabater defeated Troy List, 6-4,6-4
Lief Sunderland (2) defeated Evan Urbini (4), 6-3,2-6,1-0(8)
Quarterfinals
Andrew Sabater defeated Armavn Emami, 6-1,6-0
Troy List defeated Austin Karosi, 7-5,6-2
Evan Urbini (4) defeated Artem Fatkhiev, 3-6,67-2,1-0(4)
Lief Sunderland (2) defeated Ryan Sandburg, 7-6,6-3
DOUBLES
Finals
Stith/Jurgensen defeated List/Chizever, 9-8(5)
Semifinals
Stith/Jurgensen defeated Hunt/Wettelholm, 8-5
List/Chizever defeated Cohen/Wu, 8-4
Quarterfinals
Stith/Jurgensen defeated Kimbrell/Alvarado, 8-4
Hunt/Wettelholm defeated Gaynor/Issacson, 8-6
Cohen/Wu defeated Lassiley/Emami, 8-4
List/Chizever defeated Carrillo/Isip, 8-1
Women
SINGLES
Finals
Elizabeth Carpenter (2) -- pictured right -- defeated Petra Padalikova, 6-3,6-3
Semifinals
Petra Padalikova defeated Katrina Reveche, 7-5,5-7,1-0(6)
Elizabeth Carpenter (2) defeated Remi Martin, 6-3,6-1
Quarterfinals
Petra Padalikova defeated Adrienne Elsberry, 6-3,6-2
Katrina Reveche defeated Maria Malec (6), 6-0,6-2
Remi Martin defeated Lindsay Kintsler (5), 6-4,6-2
Elizabeth Carpenter (2) defeated Lauren Ritz, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Lauren Ritz/Elizabeth Carpenter defeated Moore/Hedberg, 8-5
Semifinals
Moore Hedberg defeated Oki/Plata, 8-4
Ritz/Carpenter defeated Thomas/Colman, 8-2
Quarterfinals
Moore/Hedberg defeated Malec/Brady, 8-6
Oki/Plata defeated Harrison/Martin, 8-4
Thomas/Colman defeated Lin/Padalikova, 8-6
Ritz/Carpenter defeated Peek/McGurty, 8-0

For More Information about the ITA National Summer Circuit, visit the ITA Website

Back To 2006 ITA Summer Circuit Directory

Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print









Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors













Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print

College Tennis featured in
American Doubles...















Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print

Sibling Pairs featured in
American Doubles...







Coaching Your Tennis Champion
see review














CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE















Google







































click here for the tabc site














Google







Return to:
College And Junior Tennis