NCAA DIVISION III CHAMPIONSHIPS
Men's Team - May 18-20 at DePauw University

Team Draw

FINALS
Williams 4, UC Santa Cruz 1
Josh Lefkowitz (W) defeated Derek Fitzpatrick (UCSC), 7-5,6-1
Nick Cunningham (UCSC) vs. Dave Frankel (W), Did Not Finish
Andrew Murray (W) defeated Danny Kim (UCSC), 6-4,6-4
Toby Reigeluth (W) defeated Peter Gladkin (UCSC), 6-4,7-6(3)
Brian Casey (UCSC) vs. Dan Matro (W), Did Not Finish
Daniel Murray (W) defeated Carlos Gonzalez (UCSC), 6-3,6-0
Derek Fitzpatrick/Nick Cunningham (UCSC) defeated Josh Lefkowitz/Toby Reigeluth (W), 8-2
Danny Kim/Peter Gladkin (UCSC) defeated Andrew Murray/Daniel Murray (W), 8-3
Brian Casey/Carlos Gonzalez (UCSC) vs. Dave Frankel/Dan Matro (W), Did Not Finish

THIRD PLACE PLAYOFF
Redlands 4, Gustavus Adolphus 3
Eric Butorac (GA) defeated Steve Marshburn (R), 6-3,6-3
Nick Crossley (GA) defeated Rob Condiotty (R), 6-3,6-4
Sergey Kordonskiy (R) defeated Kevin Whipple (GA), 6-3,4-6,6-4
Marco Bravo (R) defeated Mike Hom (GA), 6-3,4-6,7-5
Brian Murphy (R) defeated Josh Heiden (GA), 1-6,7-6(5),6-4
Daryn Collins (GA) defeated Jesse Medvene-Collins (R), 6-4,3-6,6-4
Eric Butorac/Kevin Whipple (GA) vs. Rob Condiotty/Marco Bravo (R), Did Not Finish
Steve Marshburn/Brian Murphy (R) defeated Mike Hom/Daryn Collins (GA), 8-4
Sergey Kordonskiy/Gonzell (R) defeated Josh Heiden/Nick Crossley (GA), 8-3

SEMIFINALS
UC Santa Cruz 4, Gustavus Adolphus 3
Eric Butorac (GA) defeated Derek Fitzpatrick (UCSC), 6-3,6-4
Nick Cunningham (UCSC) defeated Nick Crossley (GA), 6-3,6-4
Kevin Whipple (GA) defeated Danny Kim (UCSC), 6-1,6-3
Peter Gladkin (UCSC) defeated Mike Hom (GA), 7-5,4-6,6-3
Brian Casey (UCSC) defeated Josh Heiden (GA), 7-6(3),7-6(5)
Carlos Gonzalez (UCSC) defeated Daryn Collins (GA), 7-6(7),6-0
Eric Butorac/Kevin Whipple (GA) defeated Derek Fitzpatrick/Nick Cunningham (UCSC), 8-4
Mike Hom/Daryn Collins (GA) vs. Danny Kim/Peter Gladkin (UCSC), Did Not Finish
Josh Heiden/Nick Crossley (GA) defeated Brian Casey/Carlos Gonzalez (UCSC), 8-1
Williams 4, Redlands 0
Josh Lefkowitz (W) vs. Steve Marshburn (R), Did Not Finish
Dave Frankel (W) defeated Rob Condiotty (R) WC 6-1,6-1
Andrew Murray (W) vs. Sergey Kordonskiy (R), Did Not Finish
Toby Reigeluth (W) defeated Marco Bravo (R) WC 6-1,6-2
Dan Matro (W) defeated Brian Murphy (R) WC 6-1,6-3
Daniel Murray (W) vs. Jesse Medvene-Collins (R), Did Not Finish
Lefkowitz-Reigeluth (W) defeated Condiotty-Bravo (R) WC 8-5
Murray-Murray (W) vs. Marshburn-Murphy (R), Did Not Finish
Frankel-Matro (W) defeated Kordonskiy-Gonzell (R) WC 8-1

QUARTERFINALS
Gustavus Adolphus 4, MIT 1
Jeff Augustyn (MIT) defeated Eric Butorac (GA), 7-5,6-3
Nick Crossley (GA) defeated Andrew Kolesnikov (MIT), 6-2,6-3
Kevin Whipple (GA) defeated Marco Hernandez (MIT), 6-3,6-0
Mike Hom (GA) vs. Ricky Rossello (MIT), Did Not Finish
Josh Heiden (GA) vs. Mike Ogrydziak (MIT), Did Not Finish
Daryn Collins (GA) defeated Luke Tomycz (MIT), 6-1,6-0
Butorac-Whipple (GA) defeated Augustyn-Kolesnikov (MIT), 8-1
Hom-Collins (GA) defeated Hernandez-Anish Prikh (MIT), 8-6
Heiden-Crossley (GA) vs. Rossello-Ogrydziak (MIT), Did Not Finish
UC Santa Cruz 4, Emory 0
Brett Kaplan (E) vs. Derek Fitzpatrick (UCSC), Did Not Finish
Nick Cunningham (UCSC) defeated Jason McCarthy (E), 6-4,6-4
Danny Kim (UCSC) defeated Michael Miller (E), 6-3,7-6(8)
Kyle Nelson (E) vs. Peter Gladkin (UCSC), Did Not Finish
Brian Casey (UCSC) defeated Dylan Bird (E), 6-0,6-1
Tom Curran (E) vs. Carlos Gonzalez (UCSC), Did Not Finish
Fitzpatrick-Cunningham (UCSC) defeated Kaplan-Miller (E), 8-1
Kim-Gladkin (UCSC) defeated Brad Jaffe-Bird (E), 8-6
McCarthy-Curran (E) defeated Casey-Gonzalez (UCSC), 8-3
Williams 4, Washington (MD) 1
Josh Lefkowitz (WI) defeated Jose Lejarraga (WA), 2-6,6-4,6-3
Seth Morgan (WA) vs. Dave Frankel (WI), Did Not Finish
Andrew Murray (WI) defeated Bart Prytula (WA), 7-5,6-1
Peter Taylor (WA) defeated Toby Reigeluth (WI), 6-4,7-5
Dan Matro (WI) defeated Lou Blanchette (WA), 6-0,6-1
Daniel Murray (WI) defeated Tom Budimir (WA), 6-2,6-4
Lefkowitz-Reigeluth (WI) defeated Lejarraga-Morgan (WA), 9-7
Prytula-Taylor (WA) vs. Murray-Murray (WI), Did Not Finish
Frankel-Matro (WI) defeated Blanchette-Budimir (WA), 8-5
Redlands 4, Kalamazoo 0
Kyle Harding (K) vs. Steve Marshburn (R), Did Not Finish
Rob Condiotty (R) defeated Jeff Keen (K), 6-3,7-5
Frank Ruiz (K) vs. Sergey Kordonskiy (R), Did Not Finish
Marco Bravo (R) defeated Kent Dolbee (K), 6-2,6-2
Brian Murphy (R) defeated Andrew Minnelli (K), 6-4,6-4
Casey Molenaar (K) vs. Jesse Medvene-Collins (R), Did Not Finish
Harding-Keen (K) vs. Condiotty-Bravo (R), Did Not Finish
Marshburn-Murphy (R) defeated Ruiz-Toby Ernst (K), 8-5
Kordonskiy-Gonzell (R) defeated Dolbee-Molenaar (K), 8-3/P>

Back To NCAA III Championship List

[NCAA I]   -   [NCAA II]   -   [NAIA]   -   [NJCAA]   -   [California Community]


In Association with Amazon.com
TENNIS BOOKSTORE

Return to:
College And Junior Tennis