NCAA DIVISION I CHAMPIONSHIPS
Women's Team Regionals - May 11-13 at Campus Sites

First & Second Round Results

at Stanford
SECOND ROUND
Stanford 4, Mississippi 0
FIRST ROUND
Stanford 4, Boston University 0
Mississippi 4, LSU 1

at Oklahoma State
SECOND ROUND
Wake Forest 4, Oklahoma State 3
FIRST ROUND
Oklahoma State 4, Oral Roberts 0
Wake Forest 4, Illinois State 0

at Arizona State
SECOND ROUND
Arizona State 4, South Carolina 2
FIRST ROUND
Arizona State 4, Massachusetts 0
South Carolina 4, Florida State 2

at California-Berkeley
SECOND ROUND
California 4, North Carolina 1
FIRST ROUND
California 4, Loyola 0
North Carolina 4, Iowa 1

at Florida
SECOND ROUND
Florida 4, Arkansas 0
Whitney Laiho (F) vs. Chin Bee Khoo (A), 6-3,3-3 Did Not Finish
Jessica Lehnhoff (F) defeated Brenda Vlasak (A), 6-3,6-1
Lindsay Dawaf (F) defeated Julia Boyadjieva (A), 6-1,6-1
Stephanie Hazlett (F) vs. Adriana Lopez (A), 6-1,2-1 Did Not Finish
Julia Scaringe (F) vs. Tara Reid (A), 6-0,5-2 Did Not Finish
Annika Bengtsson (F) defeated Megan Ferreria (A), 6-0,6-0
Whitney Laiho/Jessica Lehnhoff (F) defeated Chin Bee Khoo/Brenda Vlasak (A), 8-1
Stephanie Hazlett/Julia Scaringe (F) defeated Megan Ferreria/Tara Reid (A), 8-1
Annika Bengtsson/Lindsay Dawaf (F) vs. Julia Boyadjieva/Adriana Lopez (A), 7-1 Did Not Finish
FIRST ROUND
Florida 4, Bethune-Cookman 0
Whitney Laiho (F) vs. Klara Miklikova (BC), 6-2,2-0 Did Not Finish
Jessica Lehnhoff (F) defeated Martina Tekalova (BC), 6-1,6-1
Lindsay Dawaf (F) vs. Marta Kostrhounova (BC), 6-0,5-1 Did Not Finish
Stephanie Hazlett (F) defeated Natalia Kostova (BC), 6-1,6-0
Julia Scaringe (F) vs. Kara Sayle (BC), 6-1,4-1 Did Not Finish
Annika Bengtsson (F) defeated Monika Spackova (BC), 1-0 retired/injured
Whitney Laiho/Jessica Lehnhoff (F) defeated Klara Miklikova/Marta Kostrhounova (BC), 8-3
Stephanie Hazlett/Julia Scaringe (F) vs. Martina Tekalova/Natalia Kostova (BC), 7-2 suspended
Annika Bengtsson/Lindsay Dawaf (F) defeated Kara Sayle/Monika Spackova (BC), 8-0
Arkansas 4, Miami 1
Chin Bee Khoo (A) defeated Alanna Broderick (M), 6-2,6-1
Brenda Vlasak (A) vs. Katia Bogomolova (M), Did Not Finish
Marcy Hora (M) defeated Julia Boyadjieva (A), 6-4,6-3
Adriana Lopez (A) vs. Sihem Bennacer (M), Did Not Finish
Tara Reid (A) defeated Lauren Scaglione (M), 2-6,6-1,6-1
Megan Ferreria (A) defeated Igna deVilliers (M), 6-1,2-6,7-5
Chin Bee Khoo/Brenda Vlasak (A) defeated Alanna Broderick/Katia Bogomolova (M), 8-5
Megan Ferreria/Tara Reid (A) defeated Marcy Hora/Igna deVilliers (M), 8-5
Julia Boyadjieva/Adriana Lopez (A) defeated Sihem Bennacer/Lauren Scaglione (M), 8-4

at Notre Dame
SECOND ROUND
Notre Dame 4, Tulane 0
FIRST ROUND
Notre Dame 4, Eastern Michigan 0
Tulane 4, Texas A&M 3
Anna Monhartova (T) defeated Martina Nedorostova (A&M), 6-0,2-6,3-6
Julie Morris (T) defeated Jessica Roland (A&M), 6-1,6-2
Olivia Karlikova (A&M) defeated Joyce Bergman (T), 6-2,5-7,6-0
Nancy Kockott (T) defeated Leah Killen (A&M), 6-4,6-7(1),7-6(1)
Majorie Terburgh (A&M) defeated Maiko Cook (T), 6-0,6-4
Anneli Axsater (T) defeated Roberta Spencer (A&M), 6-3,6-3
Jessica Roland/Marjorie Terburgh (A&M) defeated Joyce Bergman/Julie Morris (T), 8-3
Ashley Hedberg/Martina Nedorostova (A&M) defeated Anneli Axsater/Anna Monhartova (T), 8-3
Olivia Karlikova/Eva Marcial (A&M) vs. Maiko Cook/Nancy Kockott (T), Did Not Finish

at Tennessee
SECOND ROUND
Tennessee 4, Washington State 0
FIRST ROUND
Tennessee 4, Furman 0
Washington State 4, Indiana 0

at Washington
SECOND ROUND
Washington 4, Illinois 0
Kristina Kraszewski (W) defeated Jennifer McGaffigan (IL), 6-2,6-3
Claire Carter (W) defeated Eldina Fazlic (IL), 6-0,6-0
Ilona Kordonskaya (W) vs. Simone Kung (IL), Did Not Finish
Erin Boisclair (W) defeated Eva Choe (IL), 6-1,6-3
Darija Klaic (W) vs. Michelle Webb (IL), Did Not Finish
Colleen Gray (W) vs. Carla Rosenberg (IL), Did Not Finish
Darija Klaic/Kristina Kraszewski (W) defeated Simone Kung/Michelle Webb (IL), 8-4
Claire Carter/Ilona Kordonskaya (W) vs. Eva Choe/Carla Rosenberg (IL), Did Not Finish
Erin Boisclair/Erin Hoe (W) defeated Jennifer McGaffigan/Eldina Fazlic (IL), 8-4
FIRST ROUND
Washington 4, Army 0
Kristina Kraszewski (W) defeated Annie Weber (A), 6-2,6-1
Claire Carter (W) defeated Cheryl Hamilton (A), 6-1,6-1
Ilona Kordonskaya (W) defeated Annie Collier (A), 6-1,6-0
Erin Boisclair (W) vs. Ali Rohr (A), Did Not Finish
Darija Klaic (W) vs. Melanie Bundoc (A), Did Not Finish
Colleen Gray (W) vs. Melissa Sentelle (A), Did Not Finish
Darija Klaic/Kristina Kraszewski (W) defeated Cheryl Hamilton/Annie Collier (A), 8-1
Claire Carter/Ilona Kordonskaya (W) vs. Annie Weber/Ali Rohr (A), Did Not Finish
Erin Boisclair/Erin Hoe (W) defeated Melanie Bundoc/Melissa Sentelle (A), 8-4
Illinois 4, Virginia Commonwealth 2
Martina Nedelkova (VCU) defeated Jennifer McGaffigan (IL), 6-1,6-4
Anca Dumitrescu (VCU) defeated Eldina Fazlic (IL), 7-6,6-4
Simone Kung (IL) vs. Raluca Ciulei (VCU), Did Not Finish
Eva Choe (IL) defeated Silvia Urickova (VCU), 6-2,5-7,6-1
Michelle Webb (IL) defeated Yana Carollo (VCU), 6-3,7-5
Carla Rosenberg (IL) defeated Wendy Hsu (VCU), 6-1,6-0
Simone Kung/Michelle Webb (IL) vs. Raluca Ciulei/Martina Nedelkova (VCU), Did Not Finish
Eva Choe/Carla Rosenberg (IL) defeated Silvia Urickova/Yana Carollo (VCU), 8-3
Jennifer McGaffigan/Eldina Fazlic (IL) defeated Wendy Hsu/Anca Dumitrescu (VCU), 9-7

at Fresno State
SECOND ROUND
UCLA 4, Fresno State 3
FIRST ROUND
UCLA 4, Georgia Tech 3
Fresno State 4, Cal State Northridge 1

at Vanderbilt
SECOND ROUND
Vanderbilt 4, Florida International 0
FIRST ROUND
Florida International 4, Penn State 0
Vanderbilt 4, Murray State 0

at Texas
SECOND ROUND
Texas 4, TCU 1
Vladka Uhlirova (T) vs. Katrin Gaber (TCU), Did Not Finish
Janet Walker (T) vs. Patricia Aburto (TCU), Did Not Finish
Joanne Masongsong (T) defeated Leoni Weirch (TCU), 6-4,6-3
Rebekah Forney (T) defeated Rosa Perez (TCU), 7-5,6-4
Kaysie Smashey (T) defeated Karolina Roubickova (TCU), 6-1,6-1
Saber Pierce (TCU) defeated Michelle Krinke (T), 6-3,6-3
Janet Walker/Vladka Uhlirova (T) vs. Katrin Gaber/Karolina Roubickova (TCU), Did Not Finish
Rebekah Forney/Kaysie Smashey (T) defeated Leoni Weirich/Patricia Aburto (TCU), 8-3
Joanne Masongsong/Michelle Krinke (T) defeated Rosa Perez/Saber Pierce (TCU), 8-2
FIRST ROUND
TCU 4, Boise State 0
Katrin Gaber (TCU) vs. Renate Stoop (BS), Did Not Finish
Paty Aburto (TCU) defeated Helen Lawson (BS), 6-3, 6-3
Leoni Weirich (TCU) defeated Anna Oehme (BS), 6-0,6-0
Rosa Perez (TCU) vs. Jemima Hayward (BS), Did Not Finish
Karolina Roubickova (TCU) vs. Laurie Cheung (BS), Did Not Finish
Saber Pierce (TCU) defeated Jemima Attard (BS), 6-2,6-0
Helen Lawson/Renate Stoop (BS) defeated Katrin Gaber/Karolina Roubickova (TCU), 8-0
Paty Aburto/Leoni Weirich (TCU) defeated Anna Oehme/Jemima Hayward (BS), 8-5
Saber Pierce/Rosa Perez (TCU) defeated Laurie Cheung/Jemima Attard (BS), 8-2
Texas 4, Alcorn State 0

at Duke
SECOND ROUND
Duke 4, Alabama 0
Ansley Cargill (D) defeated Emma Berard (A), 6-1,6-2
Selia Mathew (A) vs. Megan Miller (D), Did Not Finish
Amanda Johnson (D) defeated Jenny Ketchum (A), 6-0,6-0
Kathy Sell (D) defeated Weyli Chang (A), 6-2,6-1
Dominique Glinzler (A) vs. Katie Granson (D), Did Not Finish
Becca Baum (A) vs. Hillary Adams (D), Did Not Finish
Emma Berard/Dominique Glinzler (A) vs. Ansley Cargill/Megan Miller (D), Did Not Finish
Amanda Johnson/Hillary Adams (D), defeated Becca Baum/Jenny Ketchum (A), 8-3
Kathy Sell/Katie Granson (D) defeated Weyli Chang/Selia Mathew (A), 8-1
FIRST ROUND
Alabama-Tuscaloosa 4, BYU 2
Emma Berard (AL) defeated Jodi Richardson (BYU), 7-6,6-2
Selia Mathew (AL) defeated Dominique Reynolds (BYU), 6-2,6-2
Jenny Ketchum (AL) vs. Lu Oswald (BYU), Did Not Finish
Brooke Ferney (BYU) defeated Weyli Chang (AL), 2-6,6-2,6-4
Dominique Glinzler (AL) defeated Lindsey Ferrell (BYU), 6-3,6-4
Becca Baum (AL) defeated Elizavela Khoudoiarova (BYU), 6-2,6-4
Jodi Richardson/Brooke Ferney (BYU) defeated Emma Berard/Dominique Glinzler (AL), 8-4
Dominique Reynolds/Elizavela Khoudoiarova (BYU) defeated Becca Baum/Jenny Ketchum (AL), 8-4
Weyli Chang/Selia Mathew (AL) defeated Lindsey Ferrell/Lu Oswald (BYU), 8-6
Duke 4, Campbell 0
Ansley Cargill (D) defeated Carmen Linder (C), 6-0,6-1
Megan Miller (D) defeated Kerstin Stockinger (C), 6-0,6-1
Amanda Johnson (D) defeated Laurence Poujoulat (C), 6-0,6-1
Teodora Doncheva (C) vs. Kathy Sell (D), Did Not Finish
Isabel Declercq (C) vs. Hillary Adams (D), Did Not Finish
Alexia Erb (C) vs. Prim Siripipat (D), Did Not Finish
Ansley Cargill/Megan Miller (D) defeated Carmen Linder/Laurence Poujoulat (C), 8-2 Teodora Doncheva/Kerstin Stockinger (C) vs. Amanda Johnson/Hillary Adams (D), Did Not Finish
Alexia Erb/Isabel Declercq (C) vs. Kathy Sell/Katie Granson (D), Duke, 8-2

at Old Dominion
SECOND ROUND
Southern California 4, South Alabama 1
FIRST ROUND
South Alabama 4, Old Dominion 3
Southern California 4, UMBC 0

at Northwestern
SECOND ROUND
Northwestern 4, Kentucky 1
FIRST ROUND
Kentucky 4,Virginia 0
Northwestern 4, Illinois-Chicago 0

at Baylor
SECOND ROUND
Baylor 4, Pennsylvania 0
FIRST ROUND
Pennsylvania 4, Pepperdine 3
Baylor 5, Texas-Arlington 0

at Georgia
SECOND ROUND
Georgia 4, Mississippi State 0
FIRST ROUND
Mississippi State 4, Ohio State 3
Georgia 4, Coastal Carolina 0

SEEDED TEAMS
1. Stanford
2. Georgia
3. Duke
4. Florida
5. Tennessee
6. Vanderbilt
7. Northwestern
8. Arizona State

Back To NCAA I Championship List

[NCAA II]   -   [NCAA III]   -   [NAIA]   -   [NJCAA]   -   [California Community]



Shop here!

Return to:
College And Junior Tennis