NJCAA DIVISION II CHAMPIONSHIPS
Men's Team - May 13-17 at Collin County Community College in Plano, Texas

2002 FINAL TEAM STANDINGS
1. Tyler Junior College 42
T2. Abraham Baldwin College 36
T2. Barton County Community College 36
4. Vincennes University 35
T5. Laredo Community College 27
T5. Georgia Perimeter College 27
T7. Temple College 25
T7. Cowley County Community College 25
9. Wallace State Community College 21.5
10. Johnson County Community College 20
11. Mesa Community College 18.5
12. Jefferson College 18
13. Collin County Community College 17.5
14. Kalamazoo Valley Community College 15.5
15. Central Alabama Community College 13.5
16. Lake Land College 13
17. Itawamba Community College 11.5
18. Illinois Valley Community College 10
19. Chattanooga State Community College 9
20. Mississippi Gulf Coast Community College 6
21. Pima Community College 5.5
22. Olney Central College 5
23. Meridian Community College 4.50
24. Elgin Community College 3.5
26. Paradise Valley Community College 1
T27. Seminole State College 0
T27. Bethany Lutheran College 0

Flight 1
SINGLES
Finals-Renato Silveira (2) defeated Ndefwayi Muchinda (5), 6-0,6-3
Semifinals-Ndefwayi Muchinda (5) defeated Shawn Brooke (4), 7-5,7-5; Renato Silveira (2) defeated Peter Gordon (3), 6-2,6-1
Quarterfinals-Ndefwayi Muchinda/Barton County Community College (5) defeated Gaston Verna/Abraham Baldwin (1), 6-3,6-4; Shawn Brooke/Vincennes University (4) defeated Ricardo Nishimura/Wallace State (6), 6-3,6-1; Peter Gordon/Tyler JC (3) defeated Karol Zarucki/Johnson County Community College, 6-4,6-4; Renato Silveira/Georgia Perimeter (2) defeated Luis Moris/Laredo JC (7), 7-5,7-6
Consolation Finals-Jose Mota defeated Matt D'Angelo, 6-4,6-0
DOUBLES
Finals-Brooke/Gustafsson (1) defeated Faulkner/Silveira (2), 6-1,6-7,6-3
Semifinals-Brooke/Gustafsson (1) defeated Dalmagro/Verna (3), 7-6,6-1; Faulkner/Silveira (2) over Bwalya/Heck (4) by default
Quarterfinals-Shawn Brooke/David Gustafsson-Vincennes University (1) defeated Alex Mayer/Badr Messaoudi-Lake Land College, 7-5,7-5; German Dalmagro/Gaston Verna (3) defeated Dean Clower/Sean Margulis-Cowley County, 6-3,7-5; Syndney Bwalya/Chris Heck-Barton County Community College (4) defeated Ben Hestley/Kieran Ricci-Central Alabama, 6-0,6-3; Tyler Faulkner/Renato Silveira-Georgia Perimeter (2) defeated Oscar Guerra/Luis Morris-Laredo Junior College, 7-6,6-2
Consolation Finals-Connell/Gordon defeated Kirby/Zarucki, 6-3,7-5

Flight 2
SINGLES
Finals-German Dalmagro (2) defeated Ash Misquith (1), 6-3,6-2
Semifinals-Ash Misquith (1) defeated Emilio Kirby (3), 7-6,6-4; German Dalmagro (2) defeated Tyler Faulkner, 6-2,6-3
Quarterfinals-Ash Misquith/Tyler Junior College (1) defeated Chris West/Temple College (6), 6-1,6-2; Emilio Kirby/Johnson County Community College defeated Oscar Guerra/Laredo Junior College, 7-5,6-4; Tyler Faulkner/Georgia Perimeter defeated Mark David/Mesa Community College, 6-1,6-0; German Dalmagro/Abraham Baldwin (2) defeated David Gustafsson/Vincennes University (5), 6-1,6-4
Consolation Finals-Sydney Bwalya defeated Adam Stutts, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals-Misquith/Tunjic (4) defeated Merrill/Rodriguez (2), 6-2,6-2
Semifinals-Misquith/Tunjic (4) defeated Garcia/Noguchi (5), 6-0,6-2; Merrill/Rodriguez (2) defeated Loera/Toney (3), 6-1,6-3
Quarterfinals-Alejandro Garcia/Kotaro Noguchi-Abraham Baldwin (5) defeated Ndefwayl Muchinda/Luis Ramirez-Barton County Community College (1), 3-6,6-4,6-3; Ash Misquith/Aleks Tunjic-Tyler Junior College (4) defeated Mike Jeon/Alex Mole-Kalamazoo Valley Community College, 6-2,6-2; Juan Loera/Matt Toney-Temple College (3) defeated Jonathan Runion/Pete Tresize-Collin County Community College, 1-6,6-3,6-3; Phillip Merrill/Leo Rodriguez-Vincennes University (2) defeated Keith Powell/Marco Valez-Laredo Community College, 6-2,6-4
Consolation Finals-Cabrera/Steffen defeated Fairbrother/Young, 6-3,4-6,6-3

Flight 3
SINGLES
Finals-Aleks Tunjic (3) defeated Matt Toney (5), 7-6,6-3
Semifinals-Aleks Tunjic (3) defeated Chris Heck (1), 6-4,6-1; Matt Toney (5) defeated
Quarterfinals-Chris Heck/Barton County Community College (1) defeated Camilo Sabogal/Abraham Baldwin, 6-3,6-4; Aleks Tunjic/Tyler Junior College (3) defeated Dean Clower/Cowley County, 7-6,6-4; Matt Toney/Temple College (5) defeated Jordan Isner/Georgia Perimeter (4), 6-3,6-4; Leo Rodriguez/Vincennes University (2) defeated Ron Winter/Itawamba Community College, 6-2,6-0
Consolation Finals-Luis Cabrera defeated Mike Jeon, 5-7,6-1,6-0
DOUBLES
Finals-Dyachenko/Leal (5) defeated Murakami/Parker (3), 6-2,6-4
Semifinals-Dyachenko/Leal (5) defeated Mendez/Zeballos (4), 6-0,1-6,6-2; Murakami/Parker (3) defeated Sven Huber/Kyle Taylor (2), 2-6,6-3,6-2
Quarterfinals-Oleg Dyachenko/Mario Ulloa Leal-Barton County Community College (5) defeated Jacobo Uribe/Arya Vafaei-Abraham Baldwin (1), 6-3,6-4; Marcos Mendez/Omar Zeballos-Wallace State (4) defeated Cody Leonard/Josh Whitlock-Jefferson College, 6-3,6-1; Rio Murakami/Michael Parker-Tyler Junior College (3) defeated Jason Ramos/James Willis (6), 6-3,6-4; Sven Huber/Kyle Taylor-Vincennes University (2) defeated Ryan Snider/Will Taylor-Temple College, 6-3,7-5
Consolation Finals-Garner/McGeorge defeated Peterson/Wheatcroft, 6-3,6-3

Flight 4
SINGLES
Finals-Arya Vafaei (1) defeated Rafael Pinto (3), 6-3,7-6
Semifinals-Arya Vafei (1) defeated Phillip Merrill (4), 6-4,4-6,6-3; Rafael Pinto (3) defeated Sean Margulis, 6-1,6-0
Quarterfinals-Arya Vafaei/Abraham Baldwin (1) defeated John Cincola/Johnson County Community College, 6-2,6-1; Phillip Merrill/Vincennes University (4) defeated Jonathan Runion/Collin County Community College (6), 6-1,6-2; Rafael Pinto/Tyler Junior College (3) defeated Marco Valdez/Laredo Community College (5), 6-3,2-6,6-1; Sean Margulis/Cowley County defeated Francisco Alvarez/Georgia Perimeter, 7-5,7-6
Consolation Finals-Oleg Dyachenko over Drew Clevenger by default

Flight 5
SINGLES
Finals-Robert Cardenas (4) defeated Dash Connell (2), 6-4,2-6,7-6
Semifinals-Robert Cardenas (4) defeated Jacobo Uribe (1), 6-3,7-5; Dash Connell (2) defeated Luis Ramirez (3), 6-4,5-4 retired
Quarterfinals-Jacobe Uribe/Abraham Baldwin (1) defeated Sven Huber/Vincennes University (6), 6-7,6-0,6-3; Robert Cardenas/Laredo Community College (4) defeated Cody Leonard/Jefferson College, 6-1,6-1; Luis Ramirez/Barton County Community College (3) defeated Omar Zeballos/Wallace State, 6-2,6-1; Dash Connell/Tyler Junior College (2) defeated Tim Gallion/Lake Land College, 6-1,6-1
Consolation Finals-Nick Wessling defeated Cody Wall, 6-2,6-2

Flight 6
SINGLES
Finals-Mario Ulloa Leal (3) defeated Josh Cobble (5), 7-6,7-6
Semifinals-Josh Cobble (5) defeated Rio Murakami (1), 3-6,6-3,7-6; Mario Ulloa Leal (3) defeated Marcos Mendez (6), 7-5,4-6,7-5
Quarterfinals-Rio Murakami/Tyler Junior College (1) defeated Ryan Peterson/Johnson County Community College, 6-1,6-0; Josh Cobble/Cowley County (5) defeated Juan Loera/Temple College, 3-6,6-1,6-3; Mario Ulloa Leal/Barton County Community College (3) defeated Jered Blitz/Mesa Community College, 6-3,6-1; Marcos Mendez/Wallace State (6) defeated Alejandro Garcia/Abraham Baldwin (2), 6-4,4-6,6-3
Consolation Finals-Kyle Taylor (4) defeated Josh Whitlock, 6-2,6-2

Back To NJCAA Championship List

[NCAA I]   -   [NCAA II]   -   [NCAA III]   -   [NAIA]   -   [California Community]



Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors

Return to:
College And Junior Tennis

Google