NJCAA DIVISION II CHAMPIONSHIPS
Women's Team - May 5-10 at the Brazos Valley Sports Foundation in College Station, Texas

2002 FINAL TEAM STANDINGS
1. Temple College, Temple, TX 51
2. Wallace State Community College 37
3. Cowley County Community College 34
4. Johnson County Community College 30
T5. Mesa Community College 25.5
T5. Collin County Community College 25.5
7. Scottsdale Community College 24
8. Central Alabama Community College 20.5
9. Sinclair Community College-Jacksonville 19
10. Copiah-Lincoln Community College 17
11. Rend Lake College 13.5
12. McHenry County College 12.5
13. Grand Rapids Community College 8
14. Gordon College 7
15. Springfield College 6
16. Young Harris College 5
17. Illinois Valley Community College 4.5
18. Meridien Community College 4
19. Lewis & Clark Community College 2.5
20. Seminole State College 1
21. Bethany Lutheran College 0

Flight 1
SINGLES
Finals-Maria Claudia Herrera/Temple College (2) defeated Fernanda Sala (3), 5-7,7-5,1-0(8)
Semifinals-Fernanda Sala (3) defeated Donata Majauskaite (1), 6-1,6-3; Maria Claudia Herrera (2) defeated Karen Najbert (4), 3-6,6-0,1-0(3)
Quarterfinals-Donata Majauskaite (1) defeated Tiffany Bingham (7), 6-1,6-1; Fernanda Sala (3) defeated Margo Rainey (6), 6-0,6-3; Karen Najbert (4) defeated Georgena Wufers (8), 6-0,6-2; Maria Claudia Herrera (2) defeated Lisa Lucas (5), 6-2,6-3
Second Round-Donata Majauskaite (1) defeated Leslie Garmon, 6-1,6-0; Tiffany Bingham (7) defeated Lindsay Sweinberg, 6-1,2-6,1-0(9); Fernanda Sala (3) defeated Emma Harrison, 6-3,7-5; Margo Rainey (6) over Hayley Simmons, withdrew/injured; Georgena Wufers (8) defeated Lindsey Phillips, 6-2,6-1; Karen Najbert (4) defeated Joke Oni, 6-1,6-1; Lisa Lucas (5) defeated Katherine Botsis, 7-5,6-1; Maria Claudia Herrera (2) defeated Kristi Di Nello, 6-0,6-0
First Round-Donata Majauskaite (1) received a bye; Leslie Gormon received a bye; Tiffany Bingham (7) received a bye; Lindsay Sweinberg defeated Beth Brock, 2-6,6-4,10-6; Fernanda Sala (3) received a bye; Emma Harrison defeated Wendy Grabowski, 6-1,6-0; Margo Rainey (6) received a bye; Hayley Simmons over Heleema Syed by default; Lindsey Phillips defeated Melisa Cansado, 6-3,6-0; Georgena Wufers (8) received a bye; Joke Oni defeated Charlotte Heidelberg, 6-4,6-2; Karen Najbert (4) received a bye; Katherine Botsis defeated Rachel Wiser, 6-3,6-1; Lisa Lucas (5) received a bye; Kristi Di Nello received a bye; Maria Claudia Herrera (2) received a bye
Consolation Finals-Leslie Garmon/Central Alabama Community College defeated Melisa Cansado, 8-6
DOUBLES
Finals-Barysheva/Herrera-Temple College (1) defeated Fry/Majavskaite (3), 6-7(3),7-5,1-0(9)
Semifinals-Barysheva/Herrera (1) defeated McCravey/Najbert (4), 6-2,6-3; Fry/Majavskaite (3) defeated Meeter/Sala (2), 7-5,6-4
Quarterfinals-Barysheva/Herrera (1) defeated Bingham/Buchana, 6-0,6-3; Bowman/Danielson defeated King/Lucas (6), 7-5,7-5; McCravey/Najbert (4) defeated Leming/Wufers, 6-0,6-4; Botis/Sukup (8) defeated Harrison/Wenzel, 6-2,4-6,1-0(8); Davis/Garmon defeated Cansado/Sibley (7), 6-1,6-2; Fry/Majauskaite (3) defeated Hays/Simmons, 6-2,6-0; Nagy/Rainey (5) defeated Chivas/Heidelberg, 6-3,6-2; Meeker/Sala (2) defeated Adams/Phillips, 7-6,6-4
First Round-Yevgeniya Barysheva/Maria Claudia Herrera (1) received a bye; Tiffany Bingham/Kristin Buchana received a bye; Lauren King/Lisa Lucas (6) received a bye; Sarah Bowman/Julia Danielson over Nicole Frkol/Wendy Grabowski, retired/ill; Kayla McCravey/Karen Najbert (4) received a bye; Laura Leming/Georgena Wufers defeated Krisi Di Nello?Michaela Pelz, 6-1,6-2; Katherine Botsis/Laura Sukup (8) received a bye; Emma Harrison/Sylvia Wenzel defeated Beth Brock/Melanie Hammond, 6-3,6-3; Georgeann Davis/Leslie Garmon defeated Amy Maretich/Lindsay Sweinberg, 6-2,7-6; Melisa Cansado/Erin Sibley (7) received a bye; Stephanie Hays/Hayley Simmons defeated Emmanuelle Neau/Rachel Wiser, 7-5,6-3; Suzanne Fry/Donata Majauskaite (3) received a bye; Megan Chivas/Charlotte Heidelberg received a bye; Suzanne Nagy/Margo Rainey (5) received a bye; Holli Adams/Lindsey Phillips received a bye; Amy Meeker/Fernanda Sala (2) received a bye
Consolation Finals-Adams/Phillips-Copiah-Lincoln Community College defeated Bingham/Buchanan, 8-6

Flight 2
SINGLES
Finals-Yevgeniya Barysheva/Temple College (1) defeated Suzanne Nagy (3), 6-3,6-0
Semifinals-Yevgeniya Barysheva (1) defeated Suzanne Fry (4), 6-0,6-0; Suzanne Nagy (3) defeated Sarah Bowman (5), 0-6,6-2,1-0(6)
Quarterfinals-Yevgeniya Barysheva (1) defeated Laura Sukup, 6-0,6-0; Suzanne Fry (4) defeated lauren King, 6-0,6-2; Suzanne Nagy (3) defeated Quinlan Hatch (7), 6-3,6-4; Sarah Bowman (5) defeated Michelle Heales (2), 6-0,6-3
Second Round-Yevgeniya Barysheva (1) defeated Nicole Frkol, 6-0,6-0; Laura Sukup defeated Megan Chivas (6), 6-4,6-2; Suzanne Fry (4) defeated Holli Adams, 6-1,6-2; Lauren King defeated Lauren Counching (8), 6-2,6-1; Quinlan Hatch (7) defeated Sylvia Wenzel, 4-6,6-3,1-0(7); Suzanne Nagy (3) defeated Erin Sibley, 6-0,6-2; Sarah Bowman (5) defeated Stephanie Hays, 6-1,6-1; Michelle Heales (2) defeated Emmanuelle Neau, 6-1,6-1
First Round-Yevgeniya Barysheva (1) received a bye; Nicole Frkol received a bye; Megan Chivas (6) received a bye; Laura Sukup defeated Melanie Hammond, 6-3,6-4; Suzanne Fry (4) received a bye; Holli Adams defeated Amy Maretich, 6-1,6-3; Lauren Couching (8) received a bye; Lauren King defeated Laura Leming, 6-3,6-4,13-11; Sylvia Wenzel defeated Michaela Pelz, 6-1,6-1; Quinlan Hatch (7) received a bye; Erin Sibley defeated Georgann Davis, 6-1,6-4; Suzanne Nagy (3) received a bye; Stephanie Hays received a bye; Sarah Bowman (5) received a bye; Emmanuelle Neau received a bye; Michelle Heales (2) received a bye
Consolation Finals-Stephanie Hays/Rend Lake College defeated Amy Maretich, 8-2
DOUBLES
Finals-Blaney/Wood-Temple College (2) defeated Guy/Wells (1), 6-0,6-3
Semifinals-Guy/Wells (1) defeated Hocker/Pringle (3), 6-4,7-6(6); Blaney/Wood (2) defeated Hatch/Prince (6), 6-4,6-2
Quarterfinals-Guy/Wells (1) defeated Cunningham/Raiyanasuk (5), 6-3,7-5; Hocker/Pringle (3) defeated Couching/Roucas, 6-3,7-5; Hatch/Prince (6) defeated Blair/Dow (4), 7-5,6-0; Blaney/Wood (2) defeated Oakleaf/Wadley, 6-2,6-1
First Round-Tish Guy/Allison Wells (1) defeated Amanda Marunde/Jill Tamasello, 6-4,6-1; Sue Cunningham/Pinmanee Raiyanasuk (5) defeated Anna Bailey/Amanda Carden, 6-2,6-3; Jennifer Hocker/Hatti Pringle (3) defeated Jocie Carpenter/Sarah Casale, 6-3,6-3; Lauren Couching/Alina Roucas defeated Leigh Klingaman/Lauren Torriglio, 6-2,6-0; Quinlan Hatch/Kathryn Prince (6) defeated Criss Cuervo/Rossana Pozo, 6-2,6-1; Becky Blair/Anna Dow (4) defeated Kathryn Hertzer/Sarah Smith, 6-1,6-3; Lauren Oakleaf/Brandi Wadley defeated Jessica Bartlett/Jessica Sims, 6-2,6-3; Stpehanie Blaney?Amanda Wood (2) defeated Bethany Barr/Jessica Phillips, 6-0,6-3
Consolation Finals-Marunde/Tomasello-McHenry Community College defeated Bartlett/Sims, 8-4

Flight 3
SINGLES
Finals-Tish Guy/Wallace State Community College (1) defeated Amanda Wood (2), 2-6,6-3,1-0(8)
Semifinals-Tish Guy (1) defeated Lauren Oakleaf (5), 7-6(6),6-1; Amanda Wood (2) defeated Bethany Barr, 6-2,6-2
Quarterfinals-Tish Guy (1) defeated Jessica Bartlett, 6-2,6-3; Lauren Oakleaf (5) defeated Autumn Bruce (4), 6-2,6-3; Bethany Barr defeated Sue Cunningham (3), 7-5,6-1; Amanda Wood (2) defeated Hatti Pringle (6), 6-2,6-2
Second Round-Tish Guy (1) defeated Kim Jones, 6-2,6-2; Jessica Bartlett defeated Staci Plikaytis, 6-0,6-4; Autumn Bruce (4) defeated Anna Dow, 6-0,6-4; Lauren Oakleaf (5) defeated Amanda Carden, 6-0,6-0; Bethany Barr defeated Sarah Smith, 6-0,6-1; Sue Cunningham (3) defeated Angela Shaw, 6-0,6-0; Hatti Pringle (6) defeated Lauren Torriglio, 6-1,6-1; Amanda Wood (2) defeated Amanda Marunde, 6-1,6-0
First Round-Tish Guy (1) received a bye; Kim Jones received a bye; Staci Plikaytis received a bye; Jessica Bartlett received a bye; Autumn Bruce (4) received a bye; Anna Dow received a bye; Lauren Oakleaf (5) received a bye; Amanda Carden defeated Criss Cuervo, 6-4,6-0; Sarah Smith received a bye; Bethany Barr received a bye; Angela Shaw received a bye; Sue Cunningham (3) received a bye; Lauren Torriglio received a bye; Hatti Pringle (6) received a bye; Amanda Marunde received a bye; Amanda Wood (2) received a bye
Consolation Finals-Staci Plikaytis/Mesa Community College defeated Amanda Marunde, 8-6
DOUBLES
Finals-Ivie/Muger-Temple College (3) defeated Carr/Plikaytis (4), 6-2,6-4
Semifinals-Carr/Plikaytis (4) defeated Freeman/Hill (5), 6-1,5-7,1-0(4); Ivie/Munger (3) defeated Jones/Selby (2), 6-4,6-1
Quarterfinals-Freeman/Hill (5) defeated Heales/Sims (1), 6-3,6-2; Carr/Plikaytis (4) defeated Matthews/McBride, 6-4,6-3; Ivie/Munger (3) defeated Curtis/Stredney (6), 6-0,6-4; Jones/Selby (2) defeated Bruce/Kjos, 6-2,6-3
First Round-Michelle Heales/Alisha Sims (1) received a bye; Tyler Freeman/Sarah Hill (5) defeated Kristen Harrison/Gena Lessley, 6-2,6-2; Lancy Carr/Staci Plikaytis (4) defeated Lindsey Barwick/Amanda Gibbs, 6-0,6-2; Ashley Matthews/Kimberly McBride defeated Melissa Avenarius/Heidi Hewitt, 6-4,6-0; Amber-Dawn Curtis/Amy Stredney (6) defeated Jade Baldwin/Chie Schmitt, 1-6,6-4,11-9; Taylor Ivie/Jamie Munger (3) defeated Marciel Gullet/Meghan O'Brien, 6-0,6-1; Autumn Bruce/Brooke Kjos defeated Jill Hathorn/Casie Joyner, 6-0,1-6,10-7; Kim Jones/Krista Selby (2) defeated Andrea Carter/Leslie Hanson, 6-2,6-2

Consolation Finals-Baldwin/Schmitt-Sinclair Community College over Harrison/Lessley, withdrew

Flight 4
SINGLES
Finals-Allison Wells/Wallace State Community College (2) defeated Stephanie Blaney (1), 6-7(4),6-2,1-0(5)
Semifinals-Stephanie Blaney (1) defeated Jessica Phillips (6), 6-4,6-2; AllisoN Wells (2) defeated Julia Danielson (3), 2-6,7-5,1-0(11)
Quarterfinals-Stephanie Blaney (1) defeated Jennifer Hocker, 6-0,6-2; Jessica Phillips (6) defeated Pinmanee Raiyanasuk (4), 6-1,6-2; Julia Danielson (3) defeated Sarah Casale, 6-3,6-2; Allison Wells (2) defeated Alina Roucas (5), 7-5,6-2
First Round-Stephanie Blaney (1) defeated Leigh Klingaman, 6-1,6-0; Jennifer Hocker defeated Kristen Harrison, 6-1,6-2; Linmanee Raiyanasuk (4) defeated Meghan O'Brien, 6-1,6-2; Jessica Phillips (6) defeated becky Blair, 6-2,6-3; Sarah Casale defeated Anna Bailey, 6-3,6-0; Julia Danielson (3) defeated Rossana Pozo, 6-0,6-2; Alina Roucas (5) defeated Kathryn Prince, 6-1,6-3; Allison Wells (2) defeated Kathryn Hertzner, 6-0,6-1
Consolation Finals-Kathryn Prince/Mesa Community College defeated Kristen Harrison, 8-4

Flight 5
SINGLES
Finals-Taylor Ivie/Temple College (2) defeated Amy Meeker (1), 6-2,6-4
Semifinals-Amy Meeker (1) defeated Jessica Sims, 6-1,6-2; Taylor Ivie (2) defeated Amy Stredney (3), 6-4,6-2
Quarterfinals-Amy Meeker (1) defeated Julie Walhstand, 6-0,6-4; Jessica Sims defeated Chie Schmitt, 2-6,6-4,1-0(5); Amy Stredney (3) defeated Jill Tomasello, 6-1,6-0; Taylor Ivie (2) defeated Kristin Buchanan (6), 6-0,6-2
First Round-Amy Meeker (1) received a bye; Julie Walhstand defeated Kimberly McBride (5), 6-4,1-6,10-7; Jessica Sims defeated Kayla McCravey (4), 7-6,7-6; Chie Schmitt defeated Andrea Carter, 6-1,6-1; Jill Tomasello defeated Casie Joyner, 6-3,6-3; Amy Stedney (3) defeated Lindsey Barwick, 6-1,6-1; Kristin Buchanan (6) defeated Heidi Hewitt, 6-0,6-1; Taylor Ivie (2) defeated Brandi Wadley, 6-2,6-1
Consolation Finals-Brandi Wadley/Johnson County Community College over Kayla McCravey (4), withdrew/injured

Flight 6
SINGLES
Finals-Krista Selby/Collin County Community College (6) defeated Jamie Munger (5), 6-2,6-1
Semifinals-Krista Selby (6) defeated Ashleigh Dexter (3), 2-6,7-5,1-0(1); Jamie Munger (5) defeated Angela Platt (4), 6-1,6-2
Quarterfinals-Krista Selby (6) defeated Lancy Carr (1), 6-4,6-2; Ashleigh Dexter (3) defeated Leslie Hanson, 6-3,6-1; Angela Platt (4) defeated Jamie Munger (5), 3-6,6-2,1-0(4)
First Round-Lancy Carr (1) received a bye; Krista Selby (6) defeated Ashley Matthews, 6-2,6-3; Ashleigh Dexter (3) defeated Brooke Kjos, 6-2,6-0; Leslie Hanson defeated Jade Baldwin, 6-2,6-0; Whitney Patterson defeated Molly Haber, 6-0,6-0; Angela Platt (4) defeated Melissa Avenarius, 6-1,6-1; Jamie Munger (5) defeated Colleen Payne, 6-2,6-2; Nicki Tafola (2) defeated Jill Hathorn, 6-1,6-1
Consolation Finals-Lancy Carr/Mesa Community College defeated Melissa Avenarius, 8-4

Back To NJCAA Championship List

[NCAA I]   -   [NCAA II]   -   [NCAA III]   -   [NAIA]   -   [California Community]



Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors

Return to:
College And Junior Tennis

Google