2004 NCAA DIVISION I CHAMPIONSHIPS
Men's Team - May 22-25 at Campus Sites

Team Drawsheet

Second Round Team Regionals

First Round Team Regionals


Finals
Baylor 4, UCLA 0
Benedikt Dorsch/Matija Zgaga (Baylor) defeated Alberto Francis/Kris Kwinta (UCLA), 8-5
Reiner Neurohr/Ivor Lovrak (Baylor) defeated Tobias Clemens/Chris Surapol (UCLA), 8-4
Benedickt Dorsch (Baylor) Tobias Clemens (UCLA)
Benjamin Becker (Baylor) defeated Luben Pampoulov (UCLA), 7-6,6-1
Matias Marin (Baylor) defeated Chris Lam (UCLA), 6-1,6-2
Matija Zgaga (Baylor) defeated Alberto Francis (UCLA), 6-2,6-3

Semifinals
UCLA (4) 4, Illinois (1) 2
Tobias Clemens (UCLA) defeated Brian Wilson (I), 6-3,1-6,6-1
Luben Pampoulov (UCLA) defeated Phil Stolt (I), 6-0,2-6,6-3
Chris Lam (UCLA) defeated Ryler DeHeart (I), 6-4,6-4
Chris Martin (I) defeated Kris Kwinta (UCLA), 6-2,6-1
Philipp Guendler (UCLA) defeated GD Jones (I), 7-6,1-6,6-3
Brian Wilson/Phil Stolt (I) defeated Alberto Francis/Kris Kwinta (UCLA), 8-6
Michael Calkins/Chris Martin (I) defeated Philipp Gruendler/Luben Pampoulov (UCLA), 8-3
Baylor (3) 4, Southern California (2) 0
Benedikt Dorsch (B) defeated Adriano Biasella (USC), 6-1,6-3
Benjamin Becker (B) defeated Jamil Al-Agba (USC), 6-4,7-5
Matija Zgaga (B) defeated Daniel Langre (USC), 6-3,3-6,6-3
Benedikt Dorsch/Matija Zgaga (B) defeated Adriano Biasella/Johan Berg (USC), 8-5
Reiner Neurohr/Ivor Lovrak (B) defeated Parker Collins/Ruben Torrres (USC), 8-2

Quarterfinals
Illinois (1) 4, Vanderbilt 0
Brian Wilson/Phil Stolt (I) defeated Chad Harris/Scott Brown (V), 9-8
Brian Wilson (I) defeated Chad Harris (V), 7-6,6-3
Lewis Smith/Zach Dailey (V) defeated Michael Calkins/Chris Martin (I), 8-3
Ryler DeHeart/GD Jones (I) defeated Matt Lockin/Nathan Sachs (V), 8-4
Michael Calkins (I) defeated Zach Dailey (V), 6-4,6-4
GD Jones (I) defeated Nathan Sachs (V), 7-5,6-1
UCLA (4) 4, Clemson 0
Luben Pampoulov (UCLA) defeated Goran Sterijovski (C), 6-0,6-1
Alberto Francis (UCLA) defeated John Boetsch (C), 6-4,6-3
Kris Kwinta (UCLA) defeated Damiisa Robinson (C), 7-6,6-3
Alberto Francis/Kris Kwinta (UCLA) defeated Jarmaine Jenkins/Nathan Thompson (C), 8-5
Tobias Clemens/Chris Surapol (UCLA) defeated Brett Twente/Ryan Young (C), 8-5
Baylor (3) 4, Ohio State 0
Benedikt Dorsch (B) defeated Jeremy Wurtzman (OS), 6-3,6-4
Reiner Neurohr (B) defeated Ross Wilson (OS), 6-4,7-5
Ivor Lovrak (B) defeated Dennis Mertens (OS), 6-3,6-4
Benedikt Dorsch/Matija Zgaga (B) defeated Joey Atas/Jeremy Wurtzman (OS), 8-4
Reiner Neurohr/Ivor Lovrak (B) defeated Brenton Contini/Dennis Mertens (OS), 8-5
Southern California (2) 4, Stanford (10) 0
Johan Berg (USC) defeated James Wan (S), 6-0,6-1
Ruben Torres (USC) defeated James Pade (S), 6-2,7-5
Drew Hoskins (USC) defeated Chris Rasmussen (S), 6-3,6-2
Biasella/Berg (USC) vs. Morris/Warburg (S), 8-7 Did Not Finish
Hoskins/Langre (USC) defeated Corkery/Sheng (S), 8-6
Collins/Torres (USC) defeated Pade/Wan (S), 9-7

Round of 16
Illinois (1) 4, Harvard 3
Brian Wilson (I) defeated David Lingman (H), 6-3,7-6(2)
Jonathan Chu (H) defeated Phil Stolt (I), 7-6(1),6-3
Ryler DeHeart (I) defeated Mark Riddell (H), 6-4,7-5
Michael Calkins (I) defeated Cliff Nguyen (H), 6-3,6-7(4),6-2
Brian Wilson/Phil Stolt (I) defeated Jonathan Chu/Brandon Chiu (H), 8-6
Ryler DeHeart/GD Jones (I) defeated Martin Wetzel/Chris Chiou (H), 8-6
Vanderbilt 4, Georgia (9) 3
Bo Hodge (G) defeated Chad Harris (V), 6-4,1-6,6-2
Scott Brown (V) defeated John Isner (G), 6-3,4-6,6-3
Matt Lockin (V) defeated Matic Omerzel (G), 6-1,6-3
Zach Dailey (V) defeated Matias Ormzaz (G), 6-1,6-4
Strahinja Bobusic (G) defeated Lewis Smith (V), 4-6,6-3,6-2
Ricardo Gonzalez (G) defeated Nathan Sachs (V), 6-2,6-3
Bo Hodge/John Isner (G) vs. Chad Harris/Scott Brown (V), 8-4
Lewis Smith/Zach Dailey (V) defeated Matias Ormaza/Strahinja Bobusic (G), 8-5
Matt Lockin/Nathan Sachs (V) defeated Matic Omerzel/Ricardo Gonzalez (G), 8-5
UCLA (4) 4, Texas A&M 1
Lester Cook (TA&M) defeated Tobias Clemens (UCLA), 6-1,6-2
Chris Lam (UCLA) defeated Mohamed Dakki (TX A&M), 6-4,6-4
Alberto Francis (UCLA) defeated Khaled El Dorry (TX A&M), 6-4,6-4
Philipp Gruendler (UCLA) defeated Bryan Wooten (TX A&M), 4-6,6-2,6-3
Lester Cook/Ante Matijevic (TX A&M) defeated Alberto Francis/Kris Kwinta (UCLA), 8-5
Philipp Gruendler/Luben Pampoulov (UCLA) defeated Zack Malmgren/Marvin Roole (TX A&M), 8-4
Tobias Clemens/Chris Surapol (UCLA) defeated Brett Joelson/Bryan Wooten (TX A&M), 8-6
Clemson 4, TCU 2
Rafael Abreu/Fabrizio Sestini (TCU) defeated Jarmaine Jenkins/Nathan Thompson (C), 8-5
John Boetsch/Damiisa Robinson (C) defeated Hector Almada/Jacopo Tezza (TCU), 8-2
Brett Twente/Ryan Young (C) defeated Jacob Martin/Alex Menichini (TCU), 8-5
Nathan Thompson (C) defeated Alex Menichini (TCU), 6-2,6-1
Hector Almada (TCU) defeated Goran Sterijovski (C), 6-4,6-3
Fabrizio Sestini (TCU) defeated Jarmaine Jenkins (C), 6-0,6-2
John Boetsch (C) defeated Jacopo Tezza (TCU), 6-2,6-1
Ryan Young (C) defeated Jacob Martin (TCU), 7-6(9),6-4
Ohio State 4, Virginia 3
Jeremy Wurtzman (OS) defeated Doug Stewart (V), 6-2,7-5
Rylan Rizza (V) defeated Joey Atas (OS), 6-3,6-2
Marko Miklo (V) defeated Chris Klingemann (OS), 6-4,6-0
Devin Mullings (OS) defeated Stephen Rozek (V), 6-2,6-4
Ross Wilson (OS) defeated Nick Meythaler (V), 6-2,7-5
Dennis Mertens (OS) defeated Darrin Cohen (V), 6-3,7-6(5)
Nick Meythaler/Rylan Rizza (V) defeated Joey Atas/Jeremy Wurtzman (OS), 9-8
Darrin Cohen/Doug Stewart (V) defeated Scott Green/Ross Wilson (OS), 9-7
Baylor (3) 4, Rice 1
Benedikt Dorsch (B) vs. Robert Searle (R), 6-0, 6-3 Benjamin Becker (B) vs. William Barker (R), 4-6, 6-0, 6-3 Matias Marin (B) vs. Richard Barker (R), 6-0, 6-3 Konstantin Haerle (R) vs. Matija Zgaga (B), 7-6 (4), 6-3 Benjamin Becker/Matias Marin (B) defeated Konstantin Haerle/Vuk Rajevac (R), 8-5 Reiner Neurohr/Ivor Lovrak (B) defeated Robert Searle/Ben Harknett (R), 8-5
Stanford (10) 4, Florida (7) 3
Sam Warburg (S) defeated Ham Mirzadeh (F), 6-4,6-2
Janne Holmia (F) defeated KC Corkery (S), 4-6,6-3,6-2
Vlad Obradovic (F) defeated James Wan (S), 6-0,6-1
James Pade (S) defeated Vlad Obradovic (F), 7-5,1-6,6-4
Chris Brandi (F) defeated Phil Sheng (S), 6-1,3-6,7-6
Carter Morris (S) defeated Ryan Sherry (F), 6-7,6-3,7-6
KC Corkery/Phil Sheng (S) defeated Vlad Obradovic/Janne Holmia (F), 8-5
James Pade/James Wan (S) defeated Stef Tell/Marty Stiegwardt (F), 9-7
Southern Cal (2) 4, Arkansas 1
Nathan Price (A) defeated Adriano Biasella (USC), 6-4,6-3
Jamil Al-Agba (USC) vs. Adrians Zguns (A), 7-6,2-1 Did Not Finish
Johan Berg (USC) defeated Rohan Gaijar (A), 6-2,6-3
Daniel Langre (USC) defeated Matt Simpson (A), 6-2,6-3
Ruben Torres (USC) vs. Matt Roberts (A), 4-6,6-3 Did Not Finish
Drew Hoskins (USC) defeated Imraan Ismail (A), 6-2,6-1
Biasella/Berg (USC) defeated Price/Simpson (A), 8-5
Hoskins/Langre (USC) defeated Roberts/Ismail (A), 9-7
Collins/Torres (USC) vs. Zguns/Gajjar (A), 6-7 Did Not Finish

 

Back To NCAA I Championship Directory

























Central Ohio Grand Prix Tennis





On Court, Off Court











Courtside Tennis & Apparel For Racquets, Shoes, and Clothing


















College Planning
Made Easy...
Check Out The College Guide & Directory

at College Tennis Connect
For Less Than $30 A Year!




Return to:
College And Junior
Tennis Homepage