2004 NCAA DIVISION III CHAMPIONSHIPS
Men's Team - May 12-14 in Orlando, Florida

Team Drawsheet    Regional Team Results


Finals
Middlebury 4, Williams 3
Andrew Murray (W) defeated Nathan Edmunds (M), 6-3,6-1
Brian Waldron (M) defeated Daniel Murray (W), 6-1,6-3
Ari Beilin (M) defeated Jeff Kivitz (W), 2-6,6-3,6-1
George Mayer (Midd.) defeated John Haywood (W), 6-4,6-7(5),6-0
Scott MacKenzie (W) defeated Justin Ingoglia (M), 6-1,6-2
Alex Scott (M) defeated Lax Urban (W), 3-6,7-5,7-5
A. Murray/D. Murray (W) defeated Ingoglia/Mayer (M), 8-4
Haywood/Urban defeated Beilin/Scott (M), 9-8(4)
Edmunds/Waldron (M) defeated Kivitz/MacKenzie (W), 8-6

Third Place Playoff
Emory 4, UC-Santa Cruz 3
Matt Seeberger (UCSC) defeated Mark Odgers (E), 6-2,7-5
Brian Casey (UCSC) defeated Tyson Ramsay (E), 6-2,6-2
Alex Jacobs (E) defeated Kevin Casey (UCSC), 6-4,6-2
Patrick Redmond (E) defeated Shane Templeman (UCSC), 6-7(4),6-4,6-3
Andrew Cohen (UCSC) defeated Josh Rubens (E), 6-1,6-4
Jesse Ferlianto (E) defeated Kellen Ali Christie (UCSC), 6-1,6-3
Mark Odgers/Alex Jacobs (E) defeated Matt Brunner/Kellen Ali Christie (UCSC), 8-1
Tyson Ramsay/Josh Rubens (E) defeated Shane Templeman/Matt Seeberger (UCSC), 8-3
Brian Casey/Kevin Casey (UCSC) vs. Jesse Ferlianto/Patrick Redmond (E), 5-3 Did Not Finish/p>

Semifinals
Middlebury 4, Emory 1
Nate Edmunds (M) defeated Mark Odgers (E), 6-4,6-3
Brian Waldron (M) defeated Tyson Ramsay (E), 6-1,7-5
Alex Jacobs (E) vs. Ari Beilin (M), 6-1,5-7 Did Not Finish
Patrick Redmond (E) vs. George Mayer (M), 6-4,3-5 Did Not Finish
Justin Ingoglia (M) defeated Josh Rubens (E), 1-6,6-4,6-2
Jesse Ferlianto (E) defeated Alex Scott (M), 6-2,6-1
Odgers/Jacobs (E) defeated Mayer/Ingoglia (M), 8-6
Beilin/Scott (M) defeated Ramsay/Rubens (E), 8-4
Edmunds/Waldron (M) defeated Ferlianto/Redmond (E), 8-5
Williams 4, UC-Santa Cruz 3
Matt Seeberger (UCSC) defeated Andrew Murray (W), 6-2,6-3
Brian Casey (UCSC) defeated Daniel Murray (W), 6-2,6-2
Jeff Kivitz (W) defeated Kevin Casey (UCSC), 6-4,6-7(5),6-4
Shane Templeman (UCSC) defeated John Haywood (W), 6-1,0-6,6-2
Scott MacKenzie (W) defeated Matt Bruner (UCSC), 6-2,6-1
Lex Urban (W) defeated Andrew Cohen (UCSC), 6-4,6-4
A. Murray/D. Murray (W) defeated Bruner/Kellen Ali Christie (UCSC), 8-6
Templeman/Seeberger (UCSC) defeated Haywood/Urban (W), 8-4
Kivitz/MacKenzie (W) defeated B. Casey/K. Casey (UCSC), 8-4

Quarterfinals
Emory 4, Washington 0
Mark Odgers (E) vs. Brian Alvo (W), 6-4,3-0 Did Not Finish
Ari Rosenthal (W) vs. Tyson Ramsay (E), 7-6,4-1 Did Not Finish
Alex Jacobs (E) defeated Zack Fayne (W), 6-1,6-1
Patrick Redmond (E) defeated William McMahan (W), 6-4,6-1
Josh Rubens (E) vs. Chris Kuppler (W), 6-0,1-2 Did Not Finish
Jesse Ferlianto (E) defeated Eric Borden (W), 6-1,6-0
Odgers/Jacobs (E) vs. Alvo/Rosenthal (W), 7-6 Did Not Finish
Ramsay/Rubens (E) defeated Fayne/McMahan (W), 8-2
Ferlianto/Redmond (E) defeated Kuppler/Tim Fisher (W), 8-4
Middlebury 4, Trinity (TX) 0
Nate Edmunds (M) defeated Sean Fifield (T), 6-1,6-0
Jordan Taillon (T) vs. Brian Waldron (M), 7-5,2-2 Did Not Finish
Ari Beilin (M) defeated Nick Kaloudis (T), 6-2,6-3
George Mayer (M) vs. Stefan Parker (T), 6-3,3-1 Did Not Finish
Justin Ingoglia (M) defeated D.J. Petros (T), 6-3,6-3
Alex Scott (M) vs. David Mertz (T), 6-3,4-5 Did Not Finish
Fifield/Parker (T) vs. Mayer/Ingoglia (M), 7-4 Did Not Finish
Beilin/Scott (M) defeated Taillon/Jeremy Stone (T), 8-4
Edmunds/Waldron (M) defeated Kaloudis/Petros (T), 8-4
Williams 4, Gustavus Adolphus 1
Loren Collins (GA) vs. Andrew Murray (W), 6-2,1-4 Did Not Finish
Daniel Murray (W) defeated Adam Morgan (GA), 6-2,6-2
Jeff Kivitz (W) defeated Ben Lundell (GA), 6-1,6-2
Jesse Brauer (GA) vs. John Haywood (W), 6-6 Did Not Finish
Scott MacKenzie (W) defeated Brett Morse-Karzen (GA), 6-0,6-0
Lex Urban (W) defeated Kyle Anderson (GA), 6-1,6-1
Morse-Karzen/Morgan (GA) defeated A. Murray/D. Murray (W), 8-5
Haywood/Urban (W) vs. Collins/Lundell (GA), 7-5 Did Not Finish
Brauer/Anderson (GA) defeated Kivitz/MacKenzie (W), 8-6
UC-Santa Cruz 4, Mary Washington 3
Matt Seeberger (UCSC) defeated Tim Ryan (MW), 6-3,6-2
Brian Casey (UCSC) defeated Paul Bristow (MW), 6-3,6-0
Kevin Casey (UCSC) defeated Jon Clair (MW), 5-7,6-1,6-2
Dan Uyar (MW) defeated Shane Templeman (UCSC), 2-6,7-5,6-2
Matt Rogers (MW) defeated Matt Bruner (UCSC), 4-6,6-3,7-5
Andrew Cohen (UCSC) defeated Nate Hathaway (MW), 6-3,6-0
Bristow/Uyar (MW) defeated Bruner/Kellen Ali Christie (UCSC), 8-5
Hathaway/Ryan (MW) defeated Templeman/Seeberger (UCSC), 8-4
Brian Casey/Kevin Casey (UCSC) defeated Jae Ko/Rogers (MW), 8-3

 

Back To 2004 NCAA Division III Championship List




















Central Ohio Grand Prix Tennis











On Court, Off Court











Return to:
College And Junior
Tennis Homepage