2004 NJCAA DIVISION II CHAMPIONSHIPS
Women's Team - May 1-6 at the Brazos Valley Sports Foundation in College Station, Texas

FINAL TEAM STANDINGS
1. Temple College...48
2. Collin County Community College...36.5
3. Wallace State College...29
4. Mesa Community College...27
5. Scottsdale Community College...25
6. Cowley County Community College...24.5
7. Central Alabama Community College...24
8. Johnson County Community College...21.5
T9. Kalamazoo Valley Community College...18
T9. Young Harris College...18
11. Lake Land College...16.5
12. Grand Rapids Community College...16
13. Meridian Community College...15
T14. Barton County Community College...12
T14. Seward County Community College...12
16. Central Florida Community College...8.5
T17. Mississippi Gulf Coast Community College...8
T17. Jones County Junior College...8
19. Hinds Community College...7
20. Independence Community College...6
21. McHenry County College...4
22. Seminole State College...3.5
23. Oakland Community College...3
T24. Rend Lake College...1.5
T24. Sauk Valley Community College...1.5
26. Bethany Lutheran College

Due to the quantity of the draws in NJCAA and the size of the events in Division II, we will begin coverage with the quarterfinals.

Flight 1
SINGLES
Finals
Idalina Franca (2) defeated Naika Piluso (1), 6-3,6-1
Semifinals
Idalina Francia (2) defeated Alejandra Sanchez (4), 6-1,6-7,6-3
Naika Piluso (1) defeated Cindy Thomas (3), 3-6,6-3,6-3
Quarterfinals
Naika Piluso/Temple (1) defeated Megan deBlonk/Johnson County (7), 6-1,6-1
Cindy Thomas/Collin County (3) defeated Sarah Reimer/Mesa (6), 6-1,7-5
Alejandra M Sanchez/Seward (4) defeated Shasta Brown/Wallace State (5), 6-3,6-2
Idalina Franca/ICC (2) defeated Haleema Syed/Oakland, 6-3,7-6
DOUBLES
Finals
Elyse Jacques/Naika Piluso (1) defeated Veronica Bansemer/Alejandra Sanchez (2), 6-0,4-6,6-3
Semifinals
Elyse Jacques/Naika Piluso (1) Lisa Coleman/Megan deBlonk (4), 6-2,6-2
Veronica Bansemer/Alejandra Sanchez (2) defeated Lindsay Hardy/Sarah Reimer (3), 6-2,6-4
Quarterfinals
Elyse Jacques/Naika Piluso-Temple (1) over Shelli Cotton/Sarah Henry-CACC, withdrew/ill
Lisa Coleman/Megan deBlonk-Johnson County (4) defeated Missy DeHaan/Keri Fairchild-Grand Rapids (6), 6-2,6-4
Lindsay Hardy/Sarah Reimer-Mesa (3) defeated Niamh Cleary/Sarah Garman-MGCC, 6-2,6-1
Veronica Bansemer/Alejandra Sanchez-Broward (2) defeated Shasta Brown/Alana McCormick-Wallace State (5), 6-4,3-6,6-3

Flight 2
SINGLES
Finals
Elyse Jacques(1) defeated Jill Hocker (2), 6-3,6-1
Semifinals
Jill Hocker (2) defeated Lisa Coleman (5), 6-1,6-2
Elyse Jacques (1) defeated Jeanine Stevenson (4), 6-3,6-1
Quarterfinals
Elyse Jacques/Temple (1) defeated Stephanie Scott/KVCC, 6-4,6-3
Jeanine Stevenson/Wallace State (4) defeated Sarah Garman/MGCCC, 6-1,6-3
Lisa Coleman/Johnson County (5) defeated Lindsay Hardy/Mesa (3), 4-6,7-5,7-6
Jill Hocker/Cowley County (2) defeated Veronica Bansemer/Seward, 6-4,6-4
DOUBLES
Finals
Lisa Donahue/Cindy Thomas (2) over Jennifer Meeker/Jeanine Stevenson (1) by default
Semifinals
Jennifer Meeker/Jeanine Stevenson (1) defeated Talya Quick/Alicia Sanders (4), 7-6,6-4
Lisa Donahue/Cindy Thomas (2) defeated Laina Ballew/Chelsey Michalik (3), 1-6,6-3,6-0
Quarterfinals
Jennifer Meeker/Jeanine Stevenson-Wallace State (1) defeated Amy Frazier/Brittey Kimbriel-Meridian, 2-6,6-3,6-2
Talya Quick/Alicia Sanders-Cowley County (4) defeated April Smith/Betsy Verwys-Grand Rapids, 4-6,6-4,6-4
Laina Ballew/Chelsey Michalik-Temple (3) defeated Abra Amwake/Sarah Mueller-Scottsdale, 6-4,6-0
Lisa Donahue/Cindy Thomas-Collin County (2) defeated Tabitha Willingham/Holly Yearwood-CACC, 6-1,6-4

Flight 3
Finals
Laina Ballew (2) defeated Jennifer Meeker (1), 6-4,6-1
Semifinals
Laina Ballew (2) defeated Heidi Schnizlein (5), 6-2,6-3
Jennifer Meeker (1) over Shelli Cotton (4), withdrew/ill
Quarterfinals
Jennifer Meeker/Wallace State (1) defeated Clare Brummer/Lake Land, 6-1,6-0
Shelli Cotton/CACC (4) defeated Billie Blocker/Collin County, 6-7,6-3,6-4
Heidi Schnizlein/Mesa (5) defeated Abra Amwake/Scottsdale (3), 6-1,6-2
Laina Ballew/Temple (2) defeated Amy Frazier/Meridian, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Monica Barone/Billie Blocker (1) defeated Shelly Holmstrom/Janet Munger, 7-6,6-3
Semifinals
Monica Barone/Billie Blocker (1) defeated Alana Shockey/Hillary Smith (3), 6-3,6-4
Shelly Holmstrom/Janet Munger defeated Whitney Dillon/Brielynn Hanna (4), 6-4,6-4
Quarterfinals
Monica Barone/Billie Blocker-Collin County (1) defeated Amy Stewart/Tracy Williams-Scottsdale (5), 6-4,2-6,6-3
Alana Shockey/Hillary Smith-CACC (3) defeated Ashley Bannister/Betsy Jenison-Lake Land, 7-5,7-5
Whitney Dillon/Brielynn Hanna-KVCC defeated Krystin Kewley/Stacia Whittecar-Collin County, 7-5,7-6(8)
Shelly Holstrom/Janet Munger-Temple defeated Bethany Dykstra/Mariana Vieria-Grand Rapids, 6-0,6-1

Flight 4
SINGLES
Finals
Chelsey Michalik (2) defeated Alana McCormack (1), 6-3,4-6,6-4
Semifinals
Chelsey Michalik (2) defeated Lauren Fries (4), 6-2,6-4
Alana McCormack (1) defeated Mandy Beynon (3), 6-3,6-3
Quarterfinals
Alana McCormack/Wallace State (1) defeated Talya Quick/Cowley County, 6-1,6-3
Mandy Beynon/Collin County (3) defeated Lindsay Miller/Barton, 6-0,6-2
Lauren Fries/Mesa (4) defeated Whitney Dillon/Kvcc (5), 6-3,1-6,6-3
Chelsey Michalik/Temple (2) defeated Holly Yearwood/CACC, 6-2,6-0

Flight 5
SINGLES
Finals
Shelly Holmstrom (1) defeated Monica Barone (2), 6-0,6-2
Semifinals
Monica Barone (2) defeated Caroli Genis, 6-3,6-1
Shelly Holmstrom (1) defeated Tracy Williams (4), 6-3,6-1
Quarterfinals
Shelly Holmstrom/Temple (1) defeated Carlee Sanford/Wallace State (5), 4-6,6-3,7-5
Tracy Williams/Scottsdale (4) defeated Joy DeWeese/Young Harris, 6-3,6-1
Caroli Genis/CFCC defeated Ashley Moyer/Johnson County, 7-6,6-4
Monica Barone/Collin County (2) defeated Missy DeHaan/Grand Rapids, 6-3,6-2

Flight 6
SINGLES
Finals
Amy Stewart (2) defeated Kim Garren, 6-7,6-3,7-5
Semifinals
Amy Stewart (2) defeated Brandy Burnett, 6-3,6-1
Kim Garren defeated Janet Mungar, 6-4,7-6(2)
Quarterfinals
Janet Munger/Temple defeated Lisa Donahue/Collin County (1), 7-6,3-6,6-2
Kim Garren/Young Harris defeated Halie Milliman/KVCC, 2-6,7-6,6-0
Brandy Burnett/Lake Land defeated Carina Hall/Mesa, 6-1,6-1
Amy Stewart/Scottsdale (2) over Tabitha Willingham/CACC, withdrew/injured

 

Back To 2004 NJCAA Championship List













Central Ohio Grand Prix Tennis











On Court, Off Court











Courtside Tennis & Apparel For Racquets, Shoes, and Clothing











Check Out TennisFax.com





Return to:
College And Junior
Tennis Homepage