2005 NAIA CHAMPIONSHIPS
Men's Team - May 16-20
at the Peachtree City Tennis Center in Peachtree City, Georgia

Team Drawsheet



First Round
Berry 5, Alliant International 4
Voltaire Navarro (AI) defeated Marc Duckeck (B), 6-7,6-1,6-3
Andre Ferreira (B) defeated Khalif Gafoor (AI), 7-5,6-4
Christian Jackie (B) defeated Stephane Kuonen (AI), 6-0,6-1
Diego Cerzosimo (B) defeated Danny Canning (AI), 4-6,6-2,6-2
Phillip Campbell (B) defeated Jacob Figueroa (AI), 6-0,6-1
Roberto Buenano (AI) defeated Jonathan Landers (B), 7-6,7-5
Gafoor/Navarro (AI) defeated Cerzosimo/Campbell (B), 8-6
Kuonen/Canning (AI) defeated Duckeck/Ferreira (B), 8-3
Jackie/Landers (B) defeated Vigaro/Sanchez (AI), 8-1

Lindsey Wilson 8, Spring Hill 1
Sebastian Capozzelli (LW) defeated Joe Kula (SH), 7-6(3),6-2
Pablo Castanon (LW) defeated Michael Davis (SH), 6-0,6-0
Roberto Gamito (LW) defeated Chris Breaux (SH), 6-2,6-1
Adrian Arroyave (LW) defeated Daniel Li (SH), 6-4,6-4
Brendan Gallagher (SH) defeated Andy Farmer (LW), 6-3,7-5
Daniel Finn (LW) wins by Default
Capozzelli/Gammito (LW) defeated Li/Kula (SH), 8-5
Castanon/Arroyave (LW) defeated Davis/Breaux (SH), 8-3
Farmer-Chipe (LW) win by Default

Shorter 9, Walsh 0
Eduardo Cavasotti (S) defeated Lanny Rubin (W), 6-0,6-1
Juan Pablo Vidor (S) defeated Steve Webster (W), 6-1,6-3
Emmanuel Vignaud (S) defeated Chris Pleska (W), 6-2,6-1
Fernando Campos (S) defeated Sean Smith (W), 6-2,6-2
Luiz Bernardo (S) defeated Martin Echague (W), 6-4,6-2
Adrian Laza (S) defeated Greg Kerschbaum (W), 6-3,6-1
Vidor/Laza (S) defeated Smith/Kerschbaum (W), 8-3
Cavasotti/Vignaud (S) defeated Pleska/Webster (W), 8-3
Campos/Bernardo (S) defeated Rubin/Echaque (W), 8-4

Benedictine 7, Lewis-Clark 2
Donik Arabyan (B) defeated Ara Sarkissian (LCS), 3-6,6-2,6-2
Borja Molas (LCS) defeated Cristian Garcia (B), 7-6(4),7-5
Roman Goeke (B) defeated Ari Zaslow (LCS), 6-1,6-4
Pablo Montesi (B) defeated Dimitri Verabvou (LCS), 6-2,7-5
Robert Hikel (B) defeated Ali Faris Mohamed (LCS), 6-1,6-3
Denzil Pieters (B) defeated Andy Hunt (LCS), 6-3,6-3
Arkissian/Molas (LCS) defeated Goeke/Pieters (B), 9-7
Arabyan/Hikel (B) defeated Zaslow/Verabvou (LCS), 8-3
Garcia/Montesi (B) defeated Hunt/Mohamed (LCS), 8-5

Point Loma Nazarene 6, Aquinas 3
Phillip Wulf (PLN) defeated Matt Garner (AC), 6-3,6-1
Jason Walsh (AC) defeated Christian Gerloff (PLN), 1-6,6-4, retired
Johannes Vance (PLN) defeated Mike Rose (AC), 6-1,6-2
Jonathon Bowmen (PLN) defeated Pat Bruining (AC), 6-4,6-1
Jared Flick (AC) defeated Craig Johnson (PLN), 6-0,1-6,7-5
Sean Sand (PLN) defeated Justin Karasinski (AC), 7-5,6-1
Wulf/Vance (PLN) defeated Rose/Karasinski (AC), 9-8(9-7)
Bruining/Flick (AC) defeated Gerloff/Johnson (PLN), 7-4
Bowmen/Sand (PLN) defeated Walsh/Grashorn (AC), 8-3

Lindenwood 5, Lee 4
Manuel Cornejo (Lee) defeated Abdelkorim El Idrissi (Lin), 6-4,6-4
Max Nudman (Lee) defeated Mehdi Bensouda (Lin), 4-6,7-6(4),10-8
Sidney Victoratto (Lee) defeated Pedro Lunardelli (Lin), 6-4,4-2 retired
Gwenole Andrieux (Lin) defeated Christian Thobo (Lee), 6-2,7-6(2)
Renato Traldineto (Lin) defeated Alex Figueirdeo (Lee), 6-3,6-1
Marcus Fadul (Lin) defeated Chris Campbell (Lee), 6-3,6-1
Cornejo/Nudman (Lee) defeated Idrissi/Traldineto (Lin), 8-3
Bensouda/Lunardelli (Lin) defeated Victoratto/Thobo (Lee), 8-2
Skorokhodov/Andrieux (Lin) defeated Figueiredo/Campbell (Lee), 9-7

Flagler 9, Bethany 0
Mario Jutronic (FC) defeated Derek Kellermann (B), 6-4,7-5
Wen Robles (FC) defeated Collin Torrence (B), 6-2,6-3
Andri Jonsson (FC) defeated Trevor Welsh (B), 6-1,6-0
Swendi Rueff (FC) defeated Brent Mooney (B), 6-1,6-3
Aaron Haines (FC) defeated Jon Feyerherm (B), 6-3,6-0
Alex Koller (FC) defeated Brad Bietale (B), 6-2,6-2
Juntronic/Robles (FC) defeated Kellerman/Bietale (B), 8-6
Jonsson/Haines (FC) defeated Torrence/Welsh (B), 8-4
Rueff/Guerreiro (FC) defeated Mooney/Biegart (B), 8-3

Olivet Nazarene 5, Webber International 4
Enrique Carter (WI) defeated Mark Hervey (ON), 7-5,3-6 Did Not Finish
Christophe Bonadona (WI) defeated Fermin Amezqueta (ON), 6-7(4),6-4,7-6(4)
Jaime Acosta (ON) defeated Yuiti Lopes (WI), 6-3,6-4 Nico Jungkind (ON) defeated Arka Mondal (WI), 6-3,6-3
Aaron Gregory (ON) defeated Cody Wright (WI), 6-3,6-3
Leight Griffiths (WI) defeated Luis Loyola (ON), 6-3,6-4
Hervey/Amezqueta (ON) defeated Catter-Bonadona (WI), 8-6
Lopes/Wright (WI) defeated Acosta-Mondal (ON), 8-5
Gregory/Loyola (ON) defeated Jungkind-Griffiths (WI), 9-7

 

Back To 2005 NAIA Championship List












The Latest News at Tennis Week


















Return to:
College And Junior
Tennis Homepage