2005 NCAA DIVISION III CHAMPIONSHIPS
Men's Team - May 18-23 at UC-Santa Cruz

Team Drawsheet

First & Second Round Team Regionals


Finals
UC Santa Cruz 4, Middlebury 1
Matt Seeberger (UCSC) defeated Brian Waldron (M), 6-3,6-2
Kevin Casey (UCSC) defeated Ari Beilin (M), 6-2,6-1
Nate Edmunds (M) leads Shane Templeman (UCSC), 7-5,1-0 Did Not Finish
Andrew Cohen (UCSC) defeated George Mayer (M), 6-3, retired/injured
Matt Brunner (UCSC) leads Salih Unsal (M), 7-6, 1-0 Did Not Finish
Alex Scott (M) defeated Kellen Ali-Christie (UCSC), 7-5,6-0
Matt Brunner/Matt Seeberger (UCSC) def Justin Ingoglia/George Mayer, 8-5
Kevin Casey/Kellen Ali-Christie (UCSC) defeated Ari Beilin/Alex Scott (M), 8-6

Third Place Playoff
Emory vs. Gustavus Adolphus
Ben Lundell (GA) vs. Mark Odgers (E), 5-7,6-3,3-2 Did Not Finish
Alex Jacobs (E) defeated Jesse Brauer (GA), 4-6,6-3,6-0
Yoji Masuoka (E) defeated Jesse Brauer (GA), 6-4,6-2
Jesse Ferlianto (E) defeated Andy Bryan (GA), 6-3,6-4
Patrick Redmond (E) defeated Roy Bryan (GA), 7-6(4),6-0
Brett Morse-Karzen (GA) vs. Josh Rubens (E), 6-3,4-6, 0-1 Did Not Finish
Adam Morgan/Brett Morse-Karzen (GA) defeated Mark Odgers/Alex Jacobs (E) 8-3
Ben Lundell/Jesse Brauer (GA) vs. Jesse Ferlianto/Patrick Redmond (E), 5-5 Did Not Finished
Andy Bryan/Roy Bryan (GA) defeated Tyson Ramsay/Josh Rubens (E), 8-2

Semifinals
UC Santa Cruz 4, Emory 1
Mark Odgers (E) defeated Matt Seeberger (UCSC) 6-1,1-6,7-6
Kevin Casey (UCSC) defeated Alex Jacobs (E) 3-6,6-2,6-2
Shane Templeman (UCSC) defeated Yoji Matsuoka (E) 6-3,6-0
Andrew Cohen (UCSC) vs. Jesse Fulianto (E) 6-3,4-6 Did Not Finish
Matt Brunner (UCSC) defeated Patrick Redmond (E) 7-5,7-6(6)
Kellen Ali-Christie (UCSC) vs. Josh Rubens (E) 6-4,4-6,1-2 Did Not Finish
Matt Brunner/ Matt Seeberger (UCSC) defeated Mark Odgers/ Alex Jacobs (E) 8-3
Kevin Casey/ Kellen Ali-Christie (UCSC) defeated Jesse Fulianto/ Patrick Redmond (E) 8-5
Tyson Ramsay/ Josh Rubens (E) defeated Bryce Parmelly/ Andrew Cohen (UCSC) 8-5

Middlebury 4, Gustavus Adolphus 2
Brian Waldrom (M) vs. Ben Lundell (GA), 6-1,6-7(1),4-1 Did Not Finish
Ari Beilin (M) defeated Adam Morgan (GA), 6-3,6-2
Nate Edmunds (M) defeated Jesse Brauer (GA), 6-4,6-3
George Mayer (M) defeated Andy Bryan (GA), 7-5,6-1
Salih Unsal (M) defeated Roy Bryan (GA), 6-4,6-0
Brett Morse/Karzen (GA) defeated Alex Scott (M), 6-1,3-6,6-3
Adam Morgan/Brett Morse-Karzen (GA) vs. Justin Ingoglia/ George Mayer (M), 8-5
Ben Lundell/Jesse Brauer (GA) defeated Ari Beilin/ Alex Scott (M), 8-3
Andy Bryan/Roy Bryan (GA) vs. Nate Edmunds/ Brian Waldron (M), 7-5 unfinished

Quarterfinals
UC Santa Cruz 4, Kalamazoo 0
Matt Seeberger (UCSC) defeated Michael Malvitz (K), 6-2,6-2
Kevin Casey (UCSC) defeated Julian Seelan (K), 6-2,6-1
Andrew Cohen (UCSC) defeated Matt Harding (K), 6-1,6-4
Michael Malvitz/Julian Seelan (K) defeated Matt Brunner/Matt Seeberger (UCSC), 8-4
Kevin Casey/ Kellen Ali-Christie (UCSC) defeated Matt Harding/Tim Hubbard (K), 8-1
Bryce Parmelly/Andrew Cohen (UCSC) defeated Drew Brown/Alec Kempster (K), 8-5

Emory defeats Williams 4-1.
Mark Odgers (E) defeated Scott MacKenzie (W), 6-3,6-4
Yoji Matsuoka (E) defeated Dan Greenberg (W), 6-3,6-1
Ted Haley (W) defeated Jesse Furlianto (E), 0-6,6-3,7-6(3)
Josh Rubens (E) defeated Jonathan Chow (W), 6-1,7-5,6-1
Mark Odgers/Alex Jacobs (E) defeated Jeff Kivitz/Scott MacKenzie (W), 8-3 Tyson Ramsay/Josh Rubens (E) defeated Ted Haley/Jonathan Chow (W), 8-3

Middlebury defeated Mary Washington, 4-0
Nate Edmunds (M) defeated Matt Rogers (MW), 6-2,6-1
George Mayer (M) defeated Michael Durkin (MW), 6-1,6-2
Alex Scott (M) defeated Jon Pollak (MW), 6-4,6-4
Paul Bristow/Nate Hathaway (MW) defeated Justin Ingoglia/George Mayer (M), 8-4
Ari Beilin/Alex Scott (M) defeated Michael Dirkin/Erik Thorell (MW), 9-8(7-3)
Nate Edmunds/Brian Waldron (M) defeated Jon Pollak/Matt Rogers (MW), 8-1

Gustavus Adolphus defeats Trinity 4-3
Jim Shaughnessy (T) defeated Ben Lundell (GA), 7-5,6-3
Jordan Taillon (T) defeated Adam Morgan (GA), 5-7,6-3,6-4
John Matthews (T) defeated Jesse Brauer (GA), 6-4,6-3
Andy Bryan (GA) defeated Stuart Row (T), 5-7, 6-3,7-6(3)
Roy Bryan (GA) defeated Oliver Gaines (T), 6-3,6-4
Brett Morse-Karzen (GA) defeated Nick Kaloudis (T), 6-3,7-5
Adam Morgan/Brett Morse/ Karzen (GA) defeated Stuart Row/ Jim Shaugnessy (T), 8-1
Oliver Gaines/Stefan Parker (T) vs. Ben Lundell/Jesse Brauer (GA), 6-3
Andy Bryan/Roy Bryan (GA) defeated Nick Kaloudis/John Matthews (T), 8-3

 

Back To 20054 NCAA Division III Championship List












The Latest News at Tennis Week









Return to:
College And Junior
Tennis Homepage