2005 NJCAA DIVISION II CHAMPIONSHIPS
Men's Team - May 15-20 at Collin County Community College in Plano, Texas

FINAL TEAM STANDINGS
1. Laredo Community College...49
2. Tyler Junior College...42
3. Collin County Community College...39
4. Vincennes University...27
5. Georgia Perimeter College...26
6. Barton County Community College...25
6. Johnson County College...23.5
8. Temple College...23.5
9. Lake Land College...20
10. Cowley County Community College...16.5
11. Pima Community College...15
12. Meridian County College...14.5
13. Scottsdale Community College...13
14. Central Alabama Community College...13
15. Glendale Community College...12.5
16. Seminole State College...12
17. Itawamba County College...10
18. Kalamazoo Valley Community College...5
19. Gadsden State...4.5
20. Mississippi Gulf Coast...4.5
21. Moraine Valley Community College...4
22. Oakton Community College...0

Flight 1
SINGLES
Finals
Alejandro Gonzalez (1) defeated Tobias Virdhage (2), 2-6,6-1,6-4
Semifinals
Alejandro Gonzalez (1) defeated Gabriel Frias (3), 6-3,6-4
Tobias Virdhage (2) defeated Marcus Lunt (4), 6-3,6-1
Quarterfinals
Alejandro Gonzalez/Laredo (1) defeated Rob Bianco/Johnson County, 7-6,6-1
Gabriel Frias/Georgia Perimeter (3) defeated Dmytro Hryohorash/Vincennes (6), 6-2,6-4
Marcus Lunt/Tyler (4) defeated Laurent Croise/Barton County (5), 6-4,6-4
Tobias Virdhage/Collin (2) defeated Matt Johnston/Itawamba, 6-1,6-2
Consolation Finals
Chris Tolsan defeated Felipe Novello, 6-1,6-4
DOUBLES
Finals
Alejandro Gonzalez/Alex Ortega (2) defeated Javier Herrera/Marcus Lunt-Tyler (3), 6-4,5-7,6-0
Semifinals
Javier Herrera/Marcus Lunt-Tyler (3) defeated Aidan Fitzgerald/Eric White-Temple (1), 6-3,3-6,7-5
Alejandro Gonzalez/Alex Ortega (2) defeated Matthew Carroll/Anthony Zaffiris-, 6-4,6-3
Quarterfinals
Aidan Fitzgerald/Eric White-Temple (1) defeated Laurent Croise/Kruno Despotovski (5), 6-3,6-3
Javier Herrera/Marcus Lunt-Tyler (3) defeated Victor Marchiori/Brandon Stacey-Kalmazoo Valley, 6-2,6-4
Matthew Carroll/Anthony Zaffiris-Seminole State defeated Will Cole/Gabriel Frias-Georgia Perimeter (6), 6-1,6-2
Alejandro Gonzalez/Alex Ortega-Laredo (2) defeated Juan Aguilera/Michael O'Brien-Central Alabama, 6-1,6-3

Flight 2
SINGLES
Finals
Alex Ortega (1) defeated Ivan Caballero (2), 6-2,6-2
Semifinals
Alex Ortega (1) defeated Guillaume Tonelli (4), 6-3,6-2
Ivan Caballero (2) defeated Aaron Balog (3), 6-4,4-6,6-2
Quarterfinals
Alex Ortega/Laredo (1) defeated Denton Meintjes/Lake Land, 6-1,6-1
Guillaume Tonelli/Tyler (4) defeated Jeffrey Morys/Vincennes (5), 6-3,6-1
Aaron Balog/Georgia Perimeter (3) defeated Diego Mayorga/Johnson, 6-0,6-0
Ivan Caballero/Collin (2) defeated Tin Hinst/Cowley, 6-1,6-2
Consolation Finals
Michael O'Brien defeated Pierce Lagermeier, 7-5,6-7,12-10
DOUBLES
Finals
Jose Gonzalez/Jeffrey Morys defeated Agustin Criado/Tobias Virdhagev (1), 6-3,6-3
Semifinals
Jose Gonzalez/Jeffrey Morys defeated Henry Estrella/Aaron Olavarrieta (5), 6-4,6-7,6-3
Agustin Criado/Tobias Virdhage (1) defeated Manuel Gonzalez/Guillaume Tonelli (4), 6-3,6-1

Quarterfinals
Agustin Criado/Tobias Virdhage-Collin (1) defeated Marijn Bal/Nathan Mai-Cowley, 6-0,6-3
Manuel Gonzalez/Guillaume Tonelli-Tyler (4) defeated Drew Machholz/Mark Milner-Johnson, 6-3,6-2
Jose Gonzalez/Jeffrey Morys-Vincennes defeated Loic Hereson/Gui Jasmin-Barton (3), 6-4,6-1
Henry Estrella/Aaron Olavarrieta-Laredo (5) defeated Gaston Bagnati/Aaron Balog-Georgia Perimeter (2), 6-4,6-4

Flight 3
SINGLES
Finals
Henry Estrella (1) defeated Javier Herrera (2), 6-1,6-2
Semifinals
Henry Estrella (1) defeated Ignacio Murgier (3), 6-7,6-4,6-3
Javier Herrera (2) defeated Gaston Bagnati (5), 6-4,6-7,6-0
Quarterfinals
Henry Estrella/Laredo (1) defeated Jeremy Doualot/Vincennes, 6-2,6-1
Iganacio Murgier/Collin (3) defeated Mylan Anderson/Meridian, 6-0,6-4
Gaston Bagnati/Georgia Perimeter (5) defeated Drew Machholz/Johnson, 6-0,6-2
Javier Herrera/Tyler (2) defeated Brian Fenn/Pima, 6-1,6-2
DOUBLES
Finals
Thomas Ollivier/Daniel Pazos (2) defeated Brent Hunter/Justin Wimpee (1), 6-4,6-4
Semifinals
Brent Hunter/Justin Wimpee (1) defeated Maxim Frekeoutsan/Ryan Waters (4), 6-0,7-5
Thomas Ollivier/Daniel Pazos (2) defeated Derek Newman/Colter Williams (3), 6-2,6-4
Quarterfinals
Brent Hunter/Justin Wimpee-Tyler (1) defeated Vitor Lage/Sam Wrinkle-Barton (5), 6-4,6-4
Maxim Frekeoutsan/Ryan Waters-Collin (4) defeated Mark Hanna/Nate Mason-Vincennes, 6-1,6-2
Derek Newman/Colter Williams-Temple (3) defeated Martin Petrovic/Caleb Rouse-Scottsdale, 6-0,6-0
Thomas Ollivier/Daniel Pazos-Laredo (2) defeated Detavious Coleman/Rudd Weatherwax-Gadsden State, 6-1,6-0

Flight 4
SINGLES
Finals
Daniel Pazos (1) defeated Agustin Criado (2), 7-5,6-3
Semifinals
Daniel Pazos (1) defeated Vitor Lage (3), 6-3,6-2
Agustin Criado (2) defeated Mark Milner, 6-2,6-4
Quarterfinals
Daniel Pazos/Laredo (1) defeated Kevin Harper/Cowley, 6-2,6-1
Vitor Lage/Barton (3) defeated Robby Cornell/Lake Land, 6-1,6-1
Mark Milner/Johnson defeated Connor Smith/Tyler (4), 6-2,3-6,6-2
Agustin Criado/Collin (2) defeated Jose Gonzalez/Vincennes (5), 6-0,6-2
Consolation Finals
Conor Shapiro defeated Tyler Marroy, 7-5,6-4

Flight 5
SINGLES
Finals
Amrit Narasimhan (2) defeated Thomas Ollivier (1), 6-1,6-7,6-2
Semifinals
Thomas Ollivier (1) defeated Maxim Frekeoutsan (3), 6-4,7-6
Amrit Narasimhan (2) defeated Mark Hanna (4), 6-2,6-2
Quarterfinals
Thomas Ollivier/Laredo (1) defeated Michael Krauter/Pima (5), 6-2,6-1
Maxim Frekeoutsan/Collin (3) defeated Colter Williams/Temple, 6-0,6-2
Mark Hanna/Vincennes (4) defeated Nathan Ellefsen/Glendale, 6-0,6-1
Amrit Narasimhan/Tyler (2) defeated Kyle Naylor/Meridien, 6-0,6-0
Consolation Finals
Nathan Mai defeated Micah Rose, 6-2,6-1

Flight 6
SINGLES
Finals
Justin Wimpee (1) defeated Chris Horton (5), 6-1,6-1
Semifinals
Justin Wimpee (1) defeated Charles Audoire (3), 6-3,6-3
Chris Horton (5) defeated Sam Wrinkle (2), 6-7,6-1,6-4
Quarterfinals
Justin Wimpee/Tyler (1) defeated Austin Frank/Lake Land, 6-1,6-0
Charles Audoire/Laredo (3) defeated Brent Mettling/Cowley, 6-1,6-3
Chris Horton/Collin (5) defeated Ed Frye/Central Alabama, 6-3,6-3
Sam Wrinkle/Barton County (2) defeated Derek Newman/Temple, 6-1,5-7,6-2
Consoaltion Finals
Jerremiah Isley defeated Matt Williams, 6-2,6-3

 

Back To 2005 NJCAA Championship List





















TENNIS BOOKSTORE



























Return to:
College And Junior
Tennis Homepage