2006 NCAA DIVISION II CHAMPIONSHIPS
Men's Team-May 4-6 at Campus Sites - Round of 16 to Finals-May 10-13
in Kansas City, Missouri

Team Drawsheet

First & Second Round Team Regionals


Finals
Valdosta State 5, Lynn 2
Lorenzo Cava (L) defeated Christoph Schneider (VS), 6-4,7-5
Mickael Andreo (VS) defeated Julien Carsuzaa (L), 4-6,6-4,7-5
Dennis Riegraf (L) vs. Thomas Provost (VS), 6-4,5-7,2-5 Did Not Finish
Leos Jelinek (VS) defeated Jan Macko (L), 6-7(4),6-0,6-1
Regnier Azevedo (L) vs. Niko Overkemping (VS), 6-4,4-6,3-5 Did Not Finish
Dominik Hansen (VS) defeated Raphael Koehle (L), 6-3,6-3
Lorenzo Cava/Jan Macko (L) defeated Christoph Schneider/Dominik Hansen (VS), 9-7
Leos Jelinek/Niko Overkemping (VS) defeated Dennis Riegraf/Julien Carsuzaa (L), 8-2
Mickael Andreo/Thomas Provost (VS) defeated Regnier Azevedo/Raphael Koehle (L), 8-2

Semifinals
Lynn 5, West Florida 3
Lorenzo Cava (L) defeated Diego Zorzi (WF), 7-6(4),4-6,6-1
Julien Carsuzaa (L) defeated Alberto Torchia (WF), 7-5,6-4
Eduardo Cavasotti (WF) defeated Dennis Riegraf (L), 6-3,6-0
Jan Macko (L) defeated Nicholas Barrientos (WF), 6-2,1-6,6-4
Gael Gaetjens (WF) vs. Regnier Azevedo (L), 6-4,3-6, Did Not Finish
Vivian Chhetri (WF) defeated Raphael Koehle (L), 6-1,6-4
Jan Macko/Lorenzo Cava (L) defeated Alberto Torchia/Eduardo Cavasotti (WF), 9-8(8)
Dennis Riegraf/Julien Carsuzaa (L) defeated Diego Zorzi/Gael Gaetjens (WF), 8-4
Nicholas Barrientos/Luis Arboleda (WF) defeated Regnier Azevedo/Raphael Koehle (L), 8-3

Valdosta State 5, Barry 3
Thomas Hipp (B) defeated Christoph Schneider (VSU), 6-4,6-4
Patrick Rittenauer (B) defeated Mickael Andreo (VSU), 6-2,6-1
Thomas Provost (VSU) vs. Victor Rodriguez (B), 6-3,4-6,3-4 Did Not Finish
Leos Jelinek (VSU) defeated Roman Werschel (B), 6-1,6-3
Niko Overkemping (VSU) defeated Dirk Benninghaus (B), 6-0,6-2
Dominik Hansen (VSU) defeated Manuel Lauter (B), 4-6,6-4,6-1
Thomas Hipp/Patrick Rittenauer (B) defeated Christoph Schneider/Dominik Hansen (VSU), 8-3
Leos Jelinek/Niko Overkemping (VSU) defeated Martin Jensen/Roman Werschel (B), 8-2
Mickael Andreo/Thomas Provost (VSU) defeated Victor Rodriguez/Dirk Benninghaus (B), 9-7

Quarterfinals
West Florida 5, Northwood 1
Diego Zorzi (WF) vs. Teddy Mebounow (N), 3-6,6-3,2-3 Did Not Finish
Alberto Torchia (WF) vs. Janis Skroderis (N), 6-4,3-6,2-2 Did Not Finish
Eduardo Cavasotti (WF) defeated Marius Broek (N), 7-5,6-0
Nicholas Barrientos (WF) defeated Marcel Galik (N), 7-6, 6-3
Gael Gaetjens (WF) vs. Carlos Canudas (N), 6-4, 6-6 Did Not Finish
Vivian Chhetri (WF) defeated Bastien Labarta (N), 6-2,6-0
Teddy Mebounow/Marius Broek (N) defeated Alberto Torchia/Eduardo Cavasotti (WF), 8-6
Diego Zorzi/Vivian Chhetri (WF) defeated Carlos Canudas/Marcel Galik (N), 8-4
Nicholas Barrientos/Luis Arboleda (WF) defeated Janis Skroderis/Bastien Labarta (N), 8-1

Lynn 5, Midwestern State 3
Lorenzo Cava (L) defeated Brett Emerson (MS), 6-3,4-6,6-4
Julien Carsuzaa (L) defeated Stefan McKinney (MS), 6-4,6-3
Dennis Riegraf (L) defeated Charles Van Swelm (MS), 7-5,6-2
Jan Macko (L) defeated Gene Ligeon (MS), 6-1,6-1
Zachary Dillard (MS) vs. Regnier Azevedo (L), 6-2,4-6,4-2 Did Not Finish
Jared King (MS) defeated Tom Whittaker (L), 6-3,6-2
Brett Emerson/Zachary Dillard (MS) defeated Jan Macko/Lorenzo Cava (L), 8-2
Dennis Riegraf/Julien Carsuzaa (L) defeated Charles Van Swelm/Gene Ligeon (MS), 8-6
Jared King/Stefan McKinney (MS) defeated Regnier Azevedo/Raphael Koehle (L), 8-6

Valdosta State 5, Drury 3
Matias Oddone (D) defeated Christoph Schneider (VS), 6-4,6-1
Mickael Andreo (VS) vs. Stefan Borg (D), 3-6,6-3,2-1 Did Not Finish
Thomas Provost (VS) defeated Ali Chaudhry (D), 7-6,1-6,6-0
Leos Jelinek (VS) defeated Krisztian Kaplan (D), 6-4,6-2
Omar Laalej (D) defeated Niko Overkemping (VS), 6-1,6-2
Dominik Hansen (VS) defeated Kevin Otto (D), 6-2,6-3
Stefan Borg/Omar Laalej (D) defeated Christoph Schneider/Dominik Hansen (VS), 9-7
Leos Jelinek/Niko Overkemping (VS) defeated Matias Oddone/Krisztian Kaplan (D), 8-5
Mickael Andreo/Thomas Provost (VS) defeated Ali Chaudhry/Alexis Lluis (D), 8-2

Barry 5, St. Edwards 2
Thomas Hipp (B) defeated Walter Valarezo (SE), 6-4,6-2
Patrick Rittenauer (B) defeated Kendall Smashey (SE), 6-3,6-2
Victor Rodriguez (B) vs. Tyler Lyon (SE), 6-3,5-6 Did Not Finish
Roman Werschel (B) defeated Simon Boyce (SE), 6-4,6-2
Dirk Benninghaus (B) vs. Jacob Walley (SE), 6-3,4-6,1-1 Did Not Finish
Manuel Lauter (B) defeated Kenton Venhuizen (SE), 6-2,7-6(3)
Thomas Hipp/Patrick Rittenauer (B) defeated Tyler Lyon/Simon Boyce (SE), 8-3
Walter Valarezo/Kendall Smashey (SE) defeated Martin Jensen/Roman Werschel (B), 8-2
Kenton Venhuizen/Jacob Walley (SE) defeated Victor Rodriguez/Dirk Benninghaus (B), 8-3

Round of 16
West Florida 5, Armstrong Atlantic 4
Diego Zorzi (WF) defeated Davor Zink (AA), 6-4,6-1
Paul Bishop (AA) defeated Alberto Torchia (WF), 4-6,6-4,7-6
Robert Jendelund (AA) defeated Eduardo Cavasotti (WF), 7-6,6-1
Nicholas Barrientos (WF) defeated Taavo Roos (AA), 6-3,3-6,6-1
David Secker (AA) defeated Gael Gaetjens (WF), 6-3,4-6,6-4
Vivian Chhetri (WF) defeated Kevin Sijmons (AA), 6-2,5-7,6-3
Robert Jendelund/Taavo Roos (AA) defeated Alberto Torchia/Eduardo Cavasotti (WF), 9-8
Diego Zorzi/Gael Gaetjens (WF) defeated David Secker/Paul Bishop (AA), 9-8
Nicholas Barrientos/Luis Arboleda (WF) defeated Cristian Easton/Davor Zink (AA), 8-4

Northwood 5, Nebraska-Kearney 2
William Jacome (NK) vs. Teddy Mebounow (N), 4-6,6-3,2-1 Did Not Finish
Janis Skroderis (N) defeated Cory Ciccone (NK), 6-3,6-1
Marius Broek (N) defeated Jorge Ramos (NK), 6-1,6-1
Andres Espinosa (NK) vs. Marcel Galik (N), 2-6, 5-6 Did Not Finish
Nate Wiegand (NK) defeated Carlos Canudas (N), 6-1,6-4
Bastien Labarta (N) defeated Luke Backhaus (NK), 7-5,6-3
William Jacome/Jorge Ramos (NK) defeated Teddy Mebounow/Marius Broek (N), 8-2
Carlos Canudas/Marcel Galik (N) defeated Andres Espinosa/Luke Backhaus (NK), 8-2
Janis Skroderis/Bastien Labarta (N) defeated Nate Wiegand/Miguel Acosta (NK), 8-6

Midwestern State 5, Concordia 2
Brett Emerson (MS) defeated Rodrigo Teixeira (CC), 7-5,6-1
Stefan McKinney (MS) defeated Josep Molet (CC), 6-2,6-3
Kirill Azotsev (CC) vs. Charles Van Swelm (MS), 3-6,3-5 Did Not Finish
Vlad Malkin (CC) vs. Gene Ligeon (MS), 6-4,4-5 Did Not Finish
Zachary Dillard (MS) defeated Marcelo Froes (CC), 6-0,6-3
Jared King (MS) defeated John Cassas (CC), 6-3,6-3
Brett Emerson/Zachary Dillard (MS) defeated Kirill Azotsev/Vlad Malkin (CC), 8-2
Rodrigo Teixeira/Marcelo Froes (CC) defeated Charles Van Swelm/Gene Ligeon (MS), 8-5
Tufan Oztug/Sabyasachi Bose (CC) defeated Jared King/Stefan McKinney (MS), 8-6

Lynn 5, UC-San Diego 3
Brent Molden (UCSD) defeated Lorenzo Cava (L), 6-2,6-4
Julien Carsuzaa (L) defeated Eric Rubens (UCSD), 6-2,3-6,6-3
Dennis Riegraf (L) defeated Blake Meister (UCSD), 6-2,6-4
Jan Macko (L) vs. Erik Oijala (UCSD), 3-6,6-3,4-3 Did Not Finish
Regnier Azevedo (L) defeated Kazumi Negishi (UCSD), 6-4,6-4
Ramesh Thondapu (UCSD) defeated Tom Whittaker (L), 6-2,6-3
Jan Macko/Lorenzo Cava (L) defeated Erik Oijala/Blake Meister (UCSD), 8-2
Dennis Riegraf/Julien Carsuzaa (L) defeated Brent Molden/Steven Oechel (UCSD), 8-5
Eric Rubens/Kazumi Negishi (UCSD) defeated Regnier Azevedo/Raphael Koehle (L), 8-4

Valdosta State 5, South Carolina Upstate 4
Stefan Dumitrescu (SCU) defeated Christoph Schneider (VS), 6-4,6-2
Diego Sist (SCU) defeated Mickael Andreo (VS), 6-4,6-4
Predrag Burmazovic (SCU) defeated Thomas Provost (VS), 6-4,3-6,6-3
Leos Jelinek (VS) defeated Leandro Osorio (SCU), 6-2,6-2
Niko Overkemping (VS) defeated Sandy Franz (SCU), 4-6,7-6,7-5
Dominik Hansen (VS) defeated S. Gonzales Orbegoso (SCU), 6-4,6-4 Christoph Schneider/Dominik Hansen (VS) defeated Diego Sist/Stefan Dumitrescu (SCU), 9-8
Sandy Franz/Predrag Burmazovic (SCU) defeated Leos Jelinek/Niko Overkemping (VS), 8-4
Mickael Andreo/Thomas Provost (VS) defeated Leandro Osorio/S. Gonzales Orbegoso (SCU), 8-6

Drury 5, Northwest Missouri State 0
Matias Oddone (D) vs. Pablo Acebedo (NWMS), 4-6,2-2 Did Not Finish
Stefan Borg (D) vs. Henrique Tomaz (NWMS), 6-6 Did Not Finish
Ali Chaudhry (D) vs. Chris Smith (NWMS), 6-1,5-2 Did Not Finish
Krisztian Kaplan (D) defeated Daniel Isieto (NWMS), 6-1,6-2
Omar Laalej (D) defeated Lucas Ariboni (NWMS), 6-1,6-2
Alexis Lluis (D) vs. Zach Keith (NWMS), 6-3, Did Not Finish
Stefan Borg/Omar Laalej (D) defeated Pablo Acebedo/Chris Smith (NWMS), 8-5
Matias Oddone/Krisztian Kaplan (D) defeated Daniel Isieto/Jake Saulsbury (NWMS), 8-4
Ali Chaudhry/Alexis Lluis (D) defeated Lucas Ariboni/Henrique Tomaz (NWMS), 8-5

St. Edward's 5, Kutztown 0
Walter Valerezo (SE) vs. Santiago Baquerizo (K), 5-7,0-3 Did Not Finish
Kendall Smashey (SE) defeated Radoslaw Hlubinski (K), 6-2,6-1
Kenton Venhuizen (SE) defeated Jose Castro (K), 6-2,6-0
Simon Boyce/Tyler Lyon (SE) defeated Harsh Sharma/Lukas Labitsch (K), 8-1
Walter Valerezo/Kendall Smashey (SE) defeated Radoslaw Hlubinski/Santiago Baquerizo (K), 8-1
Kenton Venhuizen/Jacob Walley (SE) defeated Somdeep Appineni/Rubens Vianna (K), 8-5

Barry 5, BYU-Hawaii 4
Dillon Porter (BYUH) defeated Thomas Hipp (B), 6-3,6-4
Patrick Rittenauer (B) defeated Junyoung Kim (BYUH), 6-2,6-3
Leon So'onalole (BYUH) defeated Victor Rodriguez (B), 7-5,6-0
Jakub Huza (BYUH) defeated Roman Werschel (B), 6-3,6-2
Dirk Benninghaus (B) defeated Marvin So'onalole (BYUH), 6-7,6-2,7-5
Manuel Lauter (B) defeated Carlton Taylor (BYUH), 6-1,6-1
Thomas Hipp/Patrick Rittenauer (B) defeated Dillon Porter/Junyoung Kim (BYUH), 8-5
Leon So'onalole/Jakub Huza (BYUH) defeated Martin Jensen/Roman Werschel (B), 8-3
Victor Rodriguez/Dirk Benninghaus (B) defeated Marvin So'onalole/Brad Elmer (BYUH), 8-1

 

Back To NCAA II Championship Directory
















The Latest News at Tennis Week





































TENNIS BOOKSTORE









On Court, Off Court








Courtside Tennis & Apparel For Racquets, Shoes, and Clothing



















Return to:
College And Junior
Tennis Homepage