2006 NCAA DIVISION II CHAMPIONSHIPS
Women's Team-May 4-6 at Campus Sites -- Round of 16 to Finals-May 10-13
in Kansas City, Missouri

Team Drawsheet

First & Second Round Team Regionals


Finals
BYU-Hawaii 5, Armstrong Atlantic State 3
Luisa Cowper (AA) defeated Jing Jing Liu (BYUH), 7-5,6-3
Iuliia Stupak (AA) defeated Julia Ustyuzhanina (BYUH), 6-3,6-3
Ramona Husaru (BYUH) defeated Dziyana Nazaruk (AA), 6-1,7-5
Tetyana Bula (BYUH) defeated Johanna Dahlback (AA), 6-1,7-6(5)
Petra Teller (BYUH) defeated Manuela Emmrich (AA), 6-2,6-2
Caroline Grage (AA) vs. Gurianna Korinihona (BYUH), 6-3,5-7,1-0 Did Not Finish
Luisa Cowper/Iuliia Stupak (AA) defeated Jing Jing Liu/Ramona Husaru (BYUH), 8-4
Julia Ustyuzhanina/Tetyana Bula (BYUH) defeated Manuela Emmrich/Caroline Grage (AA), 8-4
Petra Teller/Gurianna Korinihona (BYUH) defeated Johanna Dahlback/Dziyana Nazaruk (AA) 8-5

Semifinals
Armstrong Atlantic State 5, Lynn 2
Luisa Cowper (AA) vs. Victoria Weltz (L), 6-4,4-6 Did Not Finish
Iuliia Stupak (AA) defeated Alexandra Schunk (L), 6-0,6-1
Dziyana Nazaruk (AA) defeated Gedvile Norkute (L), 6-3,6-3
Johanna Dahlback (AA) vs. Dragana Ilic (L), 4-6,1-2 Did Not Finish
Manuela Emmrich (AA) vs. Leigh Shelton (L), 0-6,1-4 Did Not Finish
Caroline Grage (AA) defeated Alejandra Boeker (L), 6-3,6-4
Luisa Cowper/Iuliia Stupak (AA) defeated Leigh Shelton/Gedvile Norkute (L), 8-2
Dragana Ilic/Victoria Weltz (L) defeated #4 Manuela Emmrich/Caroline Grage (AA), 8-3
Johanna Dahlback/Dziyana Nazaruk (AA) defeated Alexandra Schunk/Alejandra Boeker (L), 8-6

BYU-Hawaii 5, West Florida 1
Jing Jing Liu (BYUH) defeated Suzanna Calvalcante (WF), 6-2,6-1
Tammy Kevey (WF) vs. Julia Ustyuzhanina (BYUH), 7-5, Did Not Finish
Mandy Septoe (WF) vs. Ramona Husaru (BYUH), 1-6,3-5 Did Not Finish
Tetyana Bula (BYUH) defeated Paola Arevalo (WF), 6-3,6-2
Petra Teller (BYUH) defeated Ann Claire Beard (WF), 6-2,6-1
Miranda Dutra (WF) vs. Gurianna Korinihona (BYUH), 1-6,3-4 Did Not Finish
Jing Jing Liu/Ramona Husaru (BYUH) defeated Suzanna Calvalcante/Paola Arevalo (WF), 8-2
Tammy Kevey/Mandy Septoe (WF) defeated Julia Ustyuzhanina/Tetyana Bula (BYUH), 8-3
Petra Teller/Gurianna Korinihona (BYUH) defeated Ann Claire Beard/Tatianna Rodrigues (WF), 8-1

Quarterfinals
Armstrong Atlantic State 5, Drury 0
Luisa Cowper (AA) vs. A. Miranda-Sanchez (D), 6-1,5-1 Did Not Finish
Iuliia Stupak (AA) defeated Mouna Sabri (D), 6-0,6-2
Dziyana Nazaruk (AA) defeated Maria Amato (D), 6-2,6-1
Johanna Dahlback (AA) vs. Camille Ducourt (D), 6-1,3-0 Did Not Finish
Manuela Emmrich (AA) vs. Megan Blosser (D), 6-2,5-0 Did Not Finish
Caroline Grage (AA) vs. Lindsey Castrodale (D), 6-1,1-0 Did Not Finish
Luisa Cowper/Iuliia Stupak (AA) defeated A. Miranda-Sanchez/Maria Amato (D), 8-1
Manuela Emmrich/Caroline Grage (AA) defeated Camille Ducourt/Mouna Sabri (D), 8-5
Johanna Dahlback/Dziyana Nazaruk (AA) defeated Megan Blosser/Jernine Carter (D), 8-0

Lynn 5, Tarleton State 0
Victoria Weltz (L) defeated Alicia Cummings (TS), 6-4,6-2
Alexandra Schunk (L) defeated Rosa Diaz-Guzman (TS), 6-0,6-3
Lauren Barzilla (TS) vs. Gedvile Norkute (L), 6-3,5-0 Did Not Finish
Shannon Wallis (TS) vs. Dragana Ilic (L), 2-6,1-3 Did Not Finish
Chrissie Cooper (TS) vs. Leigh Shelton (L), 4-6,1-2 Did Not Finish
Melanie Zilles (TS) vs. Alejandra Boeker (L), 3-6,2-3 Did Not Finish
Gedvile Norkute/Leigh Shelton (L) defeated Alicia Cummings/Lauren Barzilla (TS), 8-3 Dragana Ilic/Victoria Weltz (L) defeated Shannon Wallis/Chrissie Cooper (TS), 8-3
Alejandra Boeker/Alexandra Schunk (L) defeated Rosa Diaz-Guzman/Melanie Zilles (TS), 8-4

West Florida 5, Northwood 0
Suzanna Calvalcante (WF) vs. Sue Rossano (N), 6-3,2-1 Did Not Finish
Tammy Kevey (WF) vs. Carolin Rosskothen (N), 6-3,0-5 Did Not Finish
Mandy Septoe (WF) vs. Desiree Roset (N), 6-1,4-2 Did Not Finish
Paola Arevalo (WF) defeated Nicole Kromer (N), 6-0,6-2
Ann Claire Beard (WF) defeated Julia Goncalves (N), 6-1,6-2
Miranda Dutra (WF) vs. Cristina Oliveira (N), 6-3,2-0 Did Not Finish
Suzanna Calvalcante/Paola Arevalo (WF) defeated Julia Goncalves/Carolin Rosskothen (N), 9-7
Tammy Kevey/Mandy Septoe (WF) defeated Desiree Roset/Sue Rossano (N), 8-5
Ann Claire Beard/Tatianna Rodrigues (WF) defeated Cristina Oliveira/Nicole Kromer (N), 8-2

BYU-Hawaii 5, Abilene Christian 0
Irene Squillaci (AC) vs. Jing Jing Liu (BYUH), 0-6,4-4 Did Not Finish
Julia Ustyuzhanina (BYUH) defeated Holly Lindloff (AC), 6-0,6-1
Meagan Brown (AC) vs. Ramona Husaru (BYUH), 1-6,1-2 Did Not Finish
Tetyana Bula (BYUH) defeated Lana Pavlin (AC), 6-0,6-1
Sarah Drummond (AC) vs. Petra Teller (BYUH), 1-6,3-2 Did Not Finish
Elizabeth Korinek (AC) vs. Gurianna Korinihona (BYUH), 2-6,1-2 unfinished
Jing Jing Liu/Ramona Husaru (BYUH) defeated Lana Pavlin/Holly Lindloff (AC), 8-4
Julia Ustyuzhanina/Tetyana Bula (BYUH) defeated Meagan Brown/Irene Squillaci (AC), 8-3
Petra Teller/Gurianna Korinihona (BYUH) defeated Elizabeth Korinek/Sarah Drummond (AC), 8-0

Round of 16
Armstrong Atlantic State 5, Valdosta State 0
Luisa Cowper (AA) vs. Anne Corten (VS), 6-2,5-0 Did Not Finish
Iuliia Stupak (AA) vs. Annika Biro (VS), 6-1,1-1 Did Not Finish
Dziyana Nazaruk (AA) vs. Corina Scholten (VS), 5-4 Did Not Finish
Johanna Dahlback (AA) vs. Kellie Sturma (VS), 6-1,1-0 Did Not Finish
Manuela Emmrich (AA) defeated Clair McKinnon (VS), 6-0,6-0
Caroline Grage (AA) defeated Keri Crosby (VS), 6-0,6-0
Iuliia Stupak/Luisa Cowper (AA) defeated Anne Corten/Annika Biro (VS), 8-2
Manuela Emmrich/Caroline Grage (AA) defeated Corina Scholten/Clair McKinnon (VS), 8-3
Johanna Dahlback/Dziyana Nazaruk (AA) defeated Kellie Sturma/Keri Crosby (VS), 8-0

Drury 5, Northwest Missouri State 2
Gena Lindsay (NWMS) vs. A. Miranda-Sanchez (D), 7-5,1-4 Did Not Finish
Mouna Sabri (D) defeated Erica Ramirez (NWMS), 6-1,6-1
Maria Amato (D) defeated Carolina Amaral (NWMS), 6-0,6-2
Camille Ducourt (D) defeated Lina Gomez (NWMS), 6-3,6-1
Jordan Lipira (NWMS) vs. Megan Blosser (D), 2-6,6-3,1-5 Did Not Finish
Emily Lindsay (NWMS) defeated Lindsey Castrodale (D), 6-0,6-0
Maria Amato/A. Miranda-Sanchez (D) defeated Gena Lindsay/Erica Ramirez (NWMS), 8-2
Camille Ducourt/Mouna Sabri (D) defeated Carolina Amaral/Emily Lindsay (NWMS), 8-2
Lina Gomez/Jordan Lipira (NWMS) defeated Megan Blosser/Jernine Carter (D), 8-3

Tarleton State 5, Bloomsburg 0
Iida Hokkanen (B) vs. Alicia Cummings (TS), 3-6,0-3 Did Not Finish
Emily Murphy (B) vs. Rosa Diaz-Guzman (TS), 3-6,1-1 Did Not Finish
Tori Cunningham (B) vs. Lauren Barzilla (TS), 2-6,1-5 Did Not Finish
Lindsey Wyckoff (B) vs. Shannon Wallis (TS), 5-7,0-2 Did Not Finish
Chrissie Cooper (TS) defeated Lauren Colfer (B), 6-0,6-0
Melanie Zilles (TS) defeated Tracy Nissenbaum (B), 6-2,6-2
Lauren Barzilla/Alicia Cummings (TS) defeated Iida Hokkanen/Tori Cunningham (B), 8-6
Shannon Wallis/Chrissie Cooper (TS) defeated Emily Murphy/Lindsey Wyckoff (B), 8-1
Melanie Zilles/Rosa Diaz-Guzman (TS) defeated Lauren Colfer/Tracy Nissenbaum (B), 8-2

Lynn 5, Hawaii-Hilo 1
Victoria Weltz (L) vs. Mai Fujii (HH), 6-3,3-0 Did Not Finish
Alexandra Schunk (L) vs. Tiana Lum-Tucker (HH), 6-6 Did Not Finish
Gedvile Norkute (L) defeated Wendy Owen (HH), 6-1,6-2
Leigh Shelton (L) defeated Nicole Campbell (HH), 6-0,6-0
Alejandra Boeker (L) defeated Akimi Kifune (HH), 6-0,6-1
Mai Fujii/Tiana Lum-Tucker (HH) defeated Gedvile Norkute/Leigh Shelton (L), 9-8
Dragana Ilic/Victoria Weltz (L) defeated Sayaka Fukumoto/Nicole Campbell (HH), 8-4
Alejandra Boeker/Alexandra Schunk (L) defeated Wendy Owen/Akimi Kifune (HH), 8-2

West Florida 5, Columbus State 2
Suzanna Calvalcante (WF) vs. Diana Gherghi (CS), 0-6,3-4 Did Not Finish
Tammy Kevey (WF) defeated Agata Polcyn (CS), 6-4,6-1
Mandy Septoe (WF) defeated Raluca Moldovan (CS), 6-4,6-2
Paola Arevalo (WF) vs. Roxana Dondera (CS), 4-6,3-4 Did Not Finish
Ann Claire Beard (WF) defeated Lindsey Groenewald (CS), 6-2,6-1
Daniela Castillo (CS) defeated Miranda Dutra (WF), 6-1,6-1
Suzanna Calvalcante/Paola Arevalo (WF) defeated Diana Gherghi/Raluca Moldovan (CS), 8-5
Tammy Kevey/Mandy Septoe (WF) defeated Daniela Castillo/Erin Reynolds (CS), 8-1
Agata Polcyn/Lindsey Groenewald (CS) defeated Ann Claire Beard/Tatianna Rodrigues (WF), 8-4

Northwood 5, Missouri Southern 0
Sue Rossano (N) vs. Michelle Hall (MS), 2-6, 6-2 Did Not Finish
Carolin Rosskothen (N) vs. Barb Gombosi (MS), 6-3 Did Not Finish
Desiree Roset (N) vs. Kristen Meschede (MS), 6-3, 5-1 Did Not Finish
Nicole Kromer (N) vs. Kim McMunn (MS), 4-6, 3-0 Did Not Finish
Julia Goncalves (N) defeated Ashton Lawrence (MS), 6-4,6-0
Cristina Oliveira (N) defeated Kasey Adams (MS), 6-0,6-4
Carolin Rosskothen/Julia Goncalves (N) defeated Michelle Hall/Barb Gombosi (MS), 8-5
Sue Rossano/Desiree Roset (N) defeated Kristen Meschede/Kim McMunn (MS), 8-0
Cristina Oliveira/Nicole Kromer (N) defeated Ashton Lawrence/Kasey Adams (MS), 8-2

Abilene Christian 4, Kutztown 0
Lana Pavlin (AC) defeated Lauren Losoncy (K), 6-0,6-1
Sandra Vucic (AC) defeated (No player) (K), by default
Holly Lindloff/Lana Pavlin (AC) defeated Kerstin Kloeffer/Priya Pachkawde (K), 8-1
Meagan Brown/Irene Squillaci (AC) defeated Magaly Peter/Lauren Losoncy (K), 8-3
Elizabeth Korinek/Sarah Drummond (AC) defeated (No player/No player) (K), by default

BYU-Hawaii 5, Barry 0
Jing Jing Liu (BYUH) defeated Ildiko Csordas (B), 6-4,6-2
Petra Teller (BYUH) defeated Pia Dozo-Moreno (B), 6-1,6-0
Jing Jing Liu/Ramona Husaru (BYUH) defeated Ana Maria Zuleta/Ildiko Csordas (B), 8-4
Julia Ustyuzhanina/Tetyana Bula (BYUH) defeated Greta Trotman/Helen Wisniewski (B), 8-4
Petra Teller/Gurianna Korinihona (BYUH) defeated Pia Dozo-Moreno/Muriel Sherwood (B), 8-1

 

Back To NCAA II Championship Directory











College Planning Made Easy...
Check out the Monthly Guide to College Tennis Planning




The Latest News at Tennis Week





































TENNIS BOOKSTORE









On Court, Off Court








Courtside Tennis & Apparel For Racquets, Shoes, and Clothing



















College Tennis Connect - Monthly Advice Without Monthly Fees









Return to:
College And Junior
Tennis Homepage