2001 NCAA DIVISION I COLLEGE TENNIS CONFERENCE CHAMPIONSHIPS-MID-CONTENTINENT

NCAA DIVISION I CONFERENCE CHAMPIONSHIPS
Mid-Continent - April 2001

Men
FINALS
Oral Roberts 4, UMKC 0
Gareth Donachie (OR) vs. Angelo Vasilescu (UMKC) 6-3,5-3 Did Not Finish
John Hixon (OR) defeated Alonso Tomas (UMKC), 6-1,6-1
Pradip Prabakar (OR) vs. James Nelson (UMKC), 6-3,5-4 Did Not Finish
Jared Welch (OR) defeated Brian Takemoto (UMKC), 6-4,6-0
Duncan Fourie (OR) defeated Darren Heck (UMKC), 6-4,6-0
Matt Munson (OR) vs. Yashuhito Minoda (UMKC), 6-2,5-6 Did Not Finish
Gareth Donachiue/Matt Munson (OR) defeated Angelo Vasilescu/Brian Takemoto (UMKC), 9-8(7/3)
John Hixon/Pradip Prakabar (OR) defeated Darren Heck/Yashuhito Minoda (UMKC), 8-3
James Nelson/Alonso Tomas (UMKC) defeated Duncan Fourie/Jared Welch (OR), 8-2
THIRD PLACE
Valparaiso 4, Western Illinois 2
Nate Buckert (V) defeated Mat Kinst (W), 6-1,6-2
Nick Vuko (V) defeated Sean Moran (W), 6-3,6-2
Chris Hill (V) defeated Brad Anderson (W), 6-1,6-1
Jeff Vrabel (V) vs. Doug DeClue (W), 6-4,3-4 Did Not Finish
Carlos Mendez (W) defeated Jonathan Huffman (V), 6-4,6-1
Sean Masoncup (W) defeated Rob Loeber (V), 6-1,6-1
Nate Buckert/Nick Vuko (V) defeated Mat Kinst/Sean Moran (W), 8-2
Chris Hill/Rob Loeber (V) vs. Sean Masoncup/Brent Wikgren (W), 6-5 Did Not Finish
Jeff Vrabel/J. Huffman (V) defeated Doug DeClue/Carlos Mendez (W), 8-4
SEMIFINALS
UMKC 4, Valparaiso 1
Nate Buckert (V) defeated Angelo Vasilescu (UMKC), 6-2,6-2
Alonso Tomas (UMKC) vs. Nick Vuko (V), 6-2,5-5 Did Not Finish
James Nelson (UMKC) defeated Chris Hill (V), 6-3,6-3
Brian Takemoto (UMKC) defeated Jeff Vrabel (V), 6-4,6-2
Darren Heck (UMKC) vs. Jonathan Huffman (V), 4-6,6-4 Did Not Finish
Yasuhito Minoda (UMKC) defeated Rob Loeber (V), 6-0,6-3
Angelo Vasilescu/Brian Takemoto (UMKC) vs. Nate Buckert/Nick Vuko (V), 6-6 Did Not Finish
Darren Heck/Yasuhito Minodo (UMKC) defeated Chris Hill/Mirza Mahic (V), 8-4
James Nelson/Alonso Tomas (UMKC) defeated Jeff Vrabel/Jonathan Huffman (V), 8-4
Oral Roberts 5, Western Illinois 0
Gareth Donachie (OR) defeated Matt Kinst (WI), 6-1,6-1
John Hixon (OR) vs. Sean Moran (WI), 6-1,4-1 Did Not Finish
Pradip Prabakar (OR) vs. Brad Anderson (WI), 6-3,3-0 Did Not Finish
Jared Welch (OR) defeated Doug DeClue (WI), 6-1,6-0
Duncan Fourie (OR) defeated Carlos Mendez (WI), 6-1,6-1
Matt Munson (OR) defeated Sean Masoncup (WI), 6-1,6-1
Gareth Donachie/Matt Munson (OR) defeated Matt Kinst/Sean Moran (WI), 8-4
John Hixon/Pradip Prabakar (OR) vs. Sean Masoncup/Brent Wikgren (WI), 4-1 Did Not Finish
Duncan Fourie/Jared Welch (OR) defeated Doug DeClue/Carlos Mendez (WI), 8-0
QUARTERFINALS
Oral Roberts defeated Oklahoma Science/Arts, 7-0
Valpariso defeated Illinois-Chicago, 7-0

Women
FINALS
Oral Roberts 4, Western Illinois 0
Marlena Maciolek (OR) vs. Katie Cilek (WI), 6-0,6-6 Did Not Finish
Claire Waltman (OR) vs. Selma Kurtagic (WI), 6-6 Did Not Finish
Rachel Budd (OR) vs. Emmy Cilek (WI), 6-1,2-3 Did Not Finish
Jennifer Helm (OR) defeated Kristi Dunham (WI), 6-2,6-4
Barbara Urbaniek (OR) defeated Mandy Gourley (WI), 6-1,6-2
Lindsay Patterson (OR) defeated Courtney Ivers (WI), 6-2,6-0
Marlena Maciolek/Claire Waltman (OR) defeated Selma Kurtagic/Kristi Dunham (WI), 8-2
C. Budd/Jennifer Helm (OR) defeated Katie Cilek/Courtney Ivers (WI), 8-4
Emmy Cilek/Mandy Gourley (WI) defeated Elizabeth Middleton/Janou Meens (OR), 8-2
THIRD PLACE PLAYOFF
Southern Utah 4, Youngstown State 1
Kendra Gleason (SU) defeated Abby Vens (YS), 7-6(6),6-4
Leslie Banks (YS) defeated Jennifer Case (SU), 6-0,6-4
Katie Payne (SU) vs. Jennifer Vodhanel (YS), 2-6,7-5,4-1 Did Not Finish
Melinda Wilkins (SU) vs. Marci Russ (YS), 7-6,1-6 Did Not Finish
Ashlee Berge (SU) defeated Anne Marino (YS), 2-6,7-5,6-2
Kelly Patterson (SU) defeated Jenn Meister (YS), 1-6,6-0,6-2
Kendra Gleason/Jennifer Case (SU) defeated Abby Vens/Leslie Banks, 8-2
Melinda Wilkins/Kelly Patterson (SU) defeated Jennifer Vodhanel/Marci Russ (YS), 8-1
Anne Marino/Jenn Meister (YS) defeated Katie Payne/Ashlee Berge (SU), 8-5
SEMIFINALS (First Round)
Western Illinois 4, Southern Utah 0
Katie Cilek (WI) defeated Kendra Gleason (SU), 7-5,6-0
Selma Kurtagic (WI) vs. Jennifer Case (SU), 6-1,5-4 Did Not Finish
Emmy Cilek (WI) defeated Katie Payne (SU), 6-1,6-3
Kristi Dunham (WI) vs. Melinda Wilkins (SU), 7-5,3-1 Did Not Finish
Mandy Gourley (WI) defeated Ashlee Berge (SU), 6-2,6-0 Did Not Finish
Courtney Ivers (WI) vs. Kelly Patterson (SU), 6-4,4-5 Did Not Finish
Selma Kurtagic/Kristi Dunham (WI) defeated Kendra Gleason/Jennifer Case (SU), 7-4 Did Not Finish
Katie Cilek/Courtney Ivers (WI) defeated Melinda Wilkins/Kelly Patterson (SU), 8-2
Emmy Cilek/Mandy Gourley (WI) defeated Katie Payne/Ashlee Berge (SU), 8-3
Oral Roberts 4, Youngstown State 1
Marlena Maciolek (OR) defeated Abby Vens (YS), 6-4,6-3
Claire Waltman (OR) defeated Leslie Banks (YS), 6-1,6-2
Rachel Budd (OR) defeated Jennifer Vodhanel (YS), 6-4,4-4 Did Not Finish
Jennifer Helm (OR) defeated Marci Russ (YS), 6-3,4-2
Barbara Urbaniek (OR) defeated Anne Marino (YS), 6-3,7-5
Lindsay Patterson (OR) defeated Jenn Meister (YS), 6-1,6-2
Marlena Maciolek/Claire Waltman (OR) defeated Abby Vens/Leslie Banks (YS), 8-4
Jennifer Vodhanel/Marci Russ (YS) defeated Rachel Budd/Jennifer Helm (OR), 8-6
Anne Marino/Jenn Meister (YS) defeated Elizabeth Middleton/Janou Meens (OR), 9-8(7/5)

Back To 2001 Conference Championship Directory



Shop here!

Get Your Free
College And Junior Tennis Email!

Return to:
College And Junior Tennis