2001 MUTTERSPAW CHAMPIONSHIPS
University of Nevada at Las Vegas - May 3-6, 2001

Boys' 18 Singles
Finals-Kean Feeder (3) defeated Derrick Bauer (1), 7-6,6-2
Third Place Playoff-James Pade (4) defeated Rylan Rizza (2), 7-5,7-6
Semifinals-Derrick Bauer (1) defeated James Pade (4), 6-3,7-5; Kean Feder (3) defeated Rylan Rizza (2), 4-6,7-6,6-3
Quarterfinals-Derrick Bauer/Marina Del Rey, CA (1) defeated Hunter Emmott/Naples, FL (5), 6-2,7-5; James Pade/Redwood City, CA (4) defeated Dean Wallace/Napa, CA (7), 6-3,6-2; Kean Feeder/Portland, OR (3) defeated Jeffrey Groslimond/Dunwood, GA (6), 1-6,7-5,6-1; Rylan Rizza/Rancho Palos Verdes, CA (2) defeated Adrian Mardyks/Camarillo, CA, 6-2,6-0
Consolation Finals-Jeffrey Groslimond defeated Eric Wallace, 6-4,6-4

Girls' 18 Singles
Finals-Kim-anh Nguyen (3) defeated Carly Gullickson (1), 6-2,6-3
Third Place Playoff-Preethi Mukundan (4) defeated Christian Thompson (2), 6-3,6-4
Semifinals-Carly Gullickson (1) defeated Preethi Mukundan (4), 2-6,6-3,6-1; Kim-anh Nguyen (3) defeated Catrina Thompson (2), 6-3,6-4
Quarterfinals-Carly Gullickson/Brentwood, TN (1) defeated Davilyn Godinet/Pago Pago, AS, 6-4,6-0; Preethi Mukundan/Folsom, CA (4) defeated Arpi Kojian/Santa Ana, CA, 6-1,4-6,6-3; Kim-anh Nguyen/Santa Ana, CA (3) defeated Tiffany Smith/Claremore, OK, 6-4,6-3; Catrina Thompson/Las Vegas, NV (2) defeated Melissa Applebaum/Coral Gables, FL (5), 6-3,6-2
Consolation Finals-Alexis Prousis defeated Melissa Applebaum, 6-3,6-2

Boys' 16 Singles
Finals-Shane Laporte (4) defeated Billy Heiser (8), 6-3,6-3
Third Place Playoff-Bobby Rasmussen (5) defeated Adrian Lai (3), 6-3,4-6,6-4
Semifinals-Billy Heiser (8) defeated Adrian Lai (3), 6-2,7-5; Shane Laporte (4) defeated Bobby Rasmussen (5), 6-1,6-0
Quarterfinals-Billy Heiser/Vernon Hills, IL (8) defeated David Tran/Houston, TX (1), 7-5,7-5; Adrian Lai/Tucson, AZ (3) defeated Peter Zimmer/Tucson, AZ (6), 6-2,6-3; Shane Laporte/Rolling Hills, CA (4) defeated Christian Hand/Placentia, CA (7), 1-6,7-6,6-4; Bobby Rasmussen/Littleton, CO (5) defeated Ryan Waits/Phoenix, AZ (2), 6-3,4-6,6-3
Consolation Finals-Ryan Waits defeated Scott Warner, 6-2,6-2

Girls' 16 Singles
Finals-Michelle Mitchell (2) defeated Paula Zabala (1), 6-0,6-7,7-6
Third Place Playoff-Serena Fermin (4) defeated Victoria Brymer, 1-6,6-1,7-5
Semifinals-Paula Zabala (1) defeated Victoria Brymer, 7-6,6-1; Michelle Mitchell (2) defeated Serena Fermin (4), 7-5,6-3
Quarterfinals-Paula Zabala/Miami, FL (1) defeated Erin Ivey/Laguna Niguel, CA (5), 6-1,6-3; Victoria Brymer/Apple Valley, CA defeated Lauren Martines/Las Vegas, NV, 6-4,6-2; Serena Fermin/Yorba Linda, CA (4) defeated Miranda Dutra/Apopka, FL, 6-4,6-2; Michelle Mitchell/East Amherst, NY (2) defeated Caitlin O'Keefe/Troy, MI (6), 6-4,6-3
Consolation Finals-Caitlin O'Keefe defeated Erin Ivey, 6-4,2-6,6-4

Boys' 14 Singles
Finals-Jeffrey Zeller (5) defeated Paul Koenke (2), 6-1,3-6,7-5
Third Place Playoff-Marc Spicijaric (1) defeated Aneal Vallurupalli (6), 6-1,6-3
Semifinals-Jeffrey Zeller (5) defeated Marc Spicijaric (1), 7-6,6-7,6-4; Paul Koenke (2) defeated Aneal Vallurupalli (6), 7-5,6-3
Quarterfinals-Marc Spicijaric/Wesley Chapel, FL (1) defeated Dimitri Loucareas/Bradenton, FL, 6-1,7-5; Jeffrey Zeller/Engelwood, CO (5) defeated Blake Boswell/Tulsa, OK (3), 6-3,2-6,6-2; Aneal Vallurupalli/Plano, TX (6) defeated Blake Strode/Bridgeton, MO (4), 6-3,6-2; Paul Koenke/Denver, CO (2) defeated Ryan Gormley, 6-2,6-7,6-0
Consolation Finals-Dimitri Loucareas defeated Lawrence Kourie, 6-4,6-3

Girls' 14 Singles
Finals-Mariana Spilca (2) defeated Amber Janjua (3), 6-2,6-2
Third Place Playoff-Kristen McVitty (6) over Sarah Fansler (5), withdrew/ill
Semifinals-Amber Janjua (3) defeated Kristen McVitty (6), 6-3,6-1; Mariana Spilca (2) defeated Sarah Fansler (5), 6-3,6-4
Quarterfinals-Kristen McVitty/Woodland Hills, CA (6) defeated Alessandra Jordan/El Paso< TX (1), 7-5,6-2; Amber Janjua/Pompano Beach, FL (3) defeated Clarissa Fermin/Yorba Linda, CA (8), 6-3,4-6,7-6; Sarah Fansler/Thousand Oaks, CA (5) defeated Stefanie Menoff/Naperville, IL, 6-0,6-2; Mariana Spilca/Belen, NM (2) defeated Ashley Miles/University Heights, OH (7), 4-6,6-2,6-1
Consolation Finals-Ashley Miles defeated Clarissa Fermin, 6-4,2-6,6-3

Boys' 12 Singles
Finals-Zach Gilbert (2) defeated Calvin Bennett (4), 6-3,6-3
Third Place Playoff-Kellen Damico (1) defeated David Cotrone, 6-3,6-3
Semifinals-Calvin Bennett (4) deeated Kellen Damico (1), 6-7,7-6,7-6; Zach Gilbert (2) defeated David Cotrone, 6-4,6-0
Quarterfinals-Kellen Damico/Parker, CO (1) defeated Adam Bernstein/Weston, FL, 6-4,6-0; Calvin Bennett/Sandy, UT (4) defeated Stan Breland/Las Vegas, NV, 6-1,6-0; David Cotrone/Bradenton, FL defeated Brandon Lupo/Westminster, CO, 6-4,6-1; Zach Gilbert/San Rafael, CA (2) defeated Christopher Speer/Vernon Hills, IL (5), 6-0,6-2
Consolation Finals-Christopher Speer defeated Bryan Miller, 7-5,6-3

Girls' 12 Singles
Finals-Cameron Hubbs (1) defeated Alexandra Smith (6), 6-0,6-0
Third Place Playoff-Katarina Reveche (3) defeated Krista Damico (2), 6-0,6-0
Semifinals-Cameron Hubbs (1) defeated Katarina Reveche (3), 6-3,6-3; Alexandra Smith (6) defeated Krista Damico (2), 6-1,6-0
Quarterfinals-Cameron Hubbs/Omaha, NE (1) defeated Bryanna Ojeda/Bakersfield, CA, 6-0,6-1; Katarina Reveche/Canoga Park, CA (3) defeated Gabriella Fillpcik/Redwood City, CA, 7-5,6-0; Alexandra Smith/Naples, FL (6) defeated Missy Clayton/Bradenton, FL (4), 6-0,6-1; Krista Damico/Parker, CO (2) defeated Asia Muhammad/Las Vegas, NV, 6-1,6-4
Consolation Finals-Tova Tausman defeated Bryanna Ojeda, 6-2,6-2



Shop here!

Return to:
College And Junior Tennis

Google