USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
February 21-25, 2004 - Boys' & Girls' 12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Spring Championships in April:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Claremont Tennis Club - Claremont, California
Boys' 12
SINGLES
Finals
Mika De Coster (1) defeated Emmett Egger (2). 1-6,6-2,1-0(8)
Semifinals
Emmett Egger/Issaquah, WA (2) defeated Clay Thompson/Santa Monica, CA, 6-2,4-6,1-0(1)
Mikea De Coster/Coto De Caza, CA (1) defeated Jamin Ball/Palo Alto, CA, 6-3,6-0
Consolation Finals
Not Played
DOUBLES
Finals
Not Played
Girls' 12
SINGLES
Finals
Tayler Davis (3) defeated Christina McHale (4), 6-1,6-1
Semifinals
Christina McHale/Englewood Cliffs, NJ (4) defeated Alexis Garrett/Las Vegas, NV (2), 6-3,6-2
Taylor Davis/San Jose, CA (3) defeated Zoe De Bruycker/Saratoga, CA (1), 6-3,4-6,1-0(6) Consolation Finals
Not Played
DOUBLES
Not Played

Lake Charles Racquet Club - Lake Charles, Louisiana
SINGLES
Finals
Harry Fowler (1) -- pictured right -- defeated Sekou Coker Bangoura (2), 6-2,6-7,11-9
Semifinals
Sekou Coker Bangoura/Bradenton, FL (2) defeated Christian Harrison/Shreveport, LA (16), 3-6,6-1,10-8
Harry Fowler/Houston, TX (1) defeated David Holiner/Dallas, TX (3), 6-4,6-3
Consolation Finals
Justin Rossi defeated Ashok Narayama, 6-2,6-0
DOUBLES
Finals
Sekou Coker Bangoura/Christian Harrison (2) defeated Garrett Braseaux/Harry Fowler (1), 4-6,6-3,11-9
Semifinals
Sekou Coker Bangoura/Christian Harrison (2) defeated Roger Anderson/Evan Mashigian (4), 6-4,6-0
Garrett Braseaux/Harry Fowler (1) defeated Ashok Narayana/Shane Vinsant (3), 7-6,6-4
Girls' 12
SINGLES
Finals
CC Sardinha (1) -- pictured right -- defeated Brett Ellen Keeler (4), 6-2,6-3
Semifinals
CC Sardinha/Bradenton, FL (1) defeated Maria Mira/Baton Rouge, LA (11), 6-2,6-0
Brett Ellen Keeler/Austin, TX (4) defeated Samantha Chao/West Des Moines, IA (2), 6-3,6-4
Consolation Finals
Kirby Atkinson over Samantha Chao by default
DOUBLES
Finals
CC Sardinha/Taylor Vick (1) defeated Kirby Atkinson/Alexandra Moreno-Kaste (2), 6-2,6-3
Semifinals
CC Sardinha/Taylor Vick (1) defeated Rebekah Jenkins/Haley Martin, 6-4,6-2
Kirby Atkinson/Alexandra Moreno-Kaste (2) defeated Caroline Burks/Maria Mira, 6-4,4-6,10-6

Tri-City Fitness - Albany, New York
Boys' 12
SINGLES
Finals
Augie Bloom (1) -- pictured right -- defeated Bryan Chow (4), 6-0,6-3
Semifinals
Bryan Chow/Schenectady, NY (4) defeated Tymor Hamamsy/New York, NY (8), 6-3,6-3
Augie Bloom/Hinsdale, IL (1) defeated Junior Ore/Gaithersburg, MD (3), 6-7(5),6-3,7-5(2)
Consolation Finals
Gary Kushnirovich defeated Matthew Kandath, 6-0,6-1
DOUBLES
Finals
Gregory Andrews/Augie Bloom (4) defeated Robert Margolis/John Thornton (2), 6-2,6-2
Semifinals
Robert Margolis/John Thornton (2) defeated Samuel Fife/Zachary Weiss (3), 5-7,1-2 retired
Gregory Andrews/Augie Bloom (4) defeated Bryan Chow/Junior Ore (1), 6-3,6-2
Girls' 12
SINGLES
Finals
Brooke Boldender (7) -- pictured right -- defeated Stephanie Vidov (3), 3-6,6-3,7-6(6)
Semifinals
Stephanie Vidov/Hamlin, PA (3) defeated Nelo Phiri/Yonkers, NY, 6-2,6-3
Brooke Bolender/Westlake, OH (7) defeated Caryssa Peretz/Cherry Hill, NJ (4), 6-0,4-6,7-6(6)
Consolation Finals
Not Played
DOUBLES
Finals
Brooke Bolender/Kyle McPhillips defeated Hannah Berner/Dorothy Safron (3), 6-5,6-7(5),7-6(8)
Semifinals
Hannah Berner/Dorothy Safron (3) defeated Amanda Muliawan/Akiko Okuda, 6-0,6-1
Brooke Bolender/Kyle McPhillips over Jennifer Kellner/Blair Seideman (1), retired/injured

Columbus Regional Tennis - Columbus, Georgia
SINGLES
Finals
Jordan Cox (1) defeated Kousha Laghaeifar, 6-1,6-0
Semifinals
Kousha Laghaeifar/Duluth, GA defeated Michael Kuryla/Key Biscayne, FL (2), 6-0,6-2
Jordan Cox/Duluth, GA (1) defeated Jimmy Roebker/Fort Mitchell, KY, 6-1,6-3
Consolation Finals
Ryan Bandy defeated Michael Kuryla, 6-4,6-2
DOUBLES
Finals
Ryan Bandy/Jimmy Roebker (1) defeated Danny Riggs/Ridley Seguso (2), 8-6
Semifinals
Danny Riggs/Ridley Seguso (2) defeated Alexander Durham/Michael Kurlya (4), 8-5
Ryan Bandy/Jimmy Roebker (1) defeated Jordan Cox/Patrick Seebohm (5), 8-2

Van Der Meer Tennis Center - Hilton Head, South Carolina
Girls' 12
SINGLES
Finals
Alexandra Bush (1) -- pictured right -- defeated Morgan Basil (2), 6-2,6-0
Semifinals
Morgan Basil/St. Petersburg, FL (2) defeated Jeri Reichel/Hilton Head, SC (10), 6-2,6-2
Alexandra Bush/Vienna, WV (1) defeated Chelsea Utting/Peachtree City, GA (5), 6-2,6-0
Consolation Finals
Chichi Scholl defeated Allison Falkin, 6-2,4-6
DOUBLES
Finals
Elizabeth Begley/Stephanie Do (2) defeated Brittany Faber/Jeri Reicher (3), 6-1,6-2
Semifinals
Elizabeth Begley/Stephanie Do (2) defeated Chichi Scholl/Alrissa Tobe (4), 6-1,6-2
Brittany Faber/Jeri Reicher (3) over Masha Belaya/Alexandria Bush (1), withdrew/ill

 
Back To Listing Of 2004 USTA National Open Championships




Tennis Tickets







Improve Your SAT or ACT Score







Heel That Pain







Sale Items at the Adidas Store







Central Ohio Grand Prix Tennis







CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE








On Court Off Court







COURTSIDE TENNIS APPAREL







Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders







Return to:
College And Junior
Tennis Homepage