USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
February 17-21, 2005 - Boys' & Girls' 16s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Spring Championships in April:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

San Antonio Tennis Association - San Antonio, Texas
SINGLES
Boys' 16
Finals
Nathaniel Schnugg (2) defeated Kayvon Karimi (6) -- pictured right -- 6-2,6-3
Third Place Playoff
Christopher Price (5) defeated Calon Alpar (7), 6-3,6-2
Semifinals
Kayvon Karimi (6) defeated Calon Alpar (7), 6-4,6-4
Nathaniel Schnugg (2) defeated Christopher Price (5), 6-3,6-7(6),6-0
Consolation Finals
Andy Magee defeated Jared Pinsky, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Drew Daniel/Nathaniel Schnugg defeated Alex Llompart/Jack Seider, 8-4
Semifinals
Alex Llompart/Jack Seider defeated Blake Davis/Austin Krajicek, 8-5
Drew Daniel/Nathaniel Schnugg defeated Zach Nichols/Marc Powers (1), 8-6
Girls' 16
SINGLES
Finals
Brittany Augustine (16) -- pictured right -- defeated Kendra Ivey (5), 3-6,6-2,6-1
Third Place Playoff
Whitney Taney (2) defeated Cameron Hubbs (3), 6-2,6-2
Semifinals
Kendra Ivey (5) defeated Cameron Hubbs (3), 5-7,6-0,6-4
Brittany Augustine (16) defeated Whitney Taney (2), 7-6(3),6-2
Consolation Finals
Leyla Entekhabi defeated Kinsey Casey, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals
Whitney Taney/Liza Wischer (2) defeated Erin Bleakley/Katie O'Riley (4), 8-3
Semifinals
Whitney Taney/Liza Wischer (2) defeated Kinsey Casey/Cameron Hubbs, 8-1
Erin Bleakley/Katie O'Riley (4) over Brittany Delaney/Chloe Smith, withdrew/ill

Lakewood Tennis Center - Lakewood, California
This event was cancelled due to rain.

Newman Tennis Center - Augusta, Georgia
Boys' 16
SINGLES
Finals
Ryan Smith (2) defeated Jarmere Jenkins -- pictured right -- 6-4,6-4
Third Place Playoff
Rhyne Williams (5) defeated William Lang (9), 3-6,6-2,6-3
s Semifinals
Rhyne Williams (5) defeated William Lang (9), 3-6,6-2,6-3
Ryan Smith (2) defeated Rhyne Williams (5), 6-3,6-4
Consolation Finals
Allen Tsang defeated Ryan Berman, 6-3,6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Tripp Johnson/Ryan Smith defeated Jordan Girdley/Cody Simmons, 9-7
Semifinals
Jordan Girdley/Cody Simmons defeated Luke Mojica/Blaze Schwartz, 8-6
Tripp Johnson/Ryan Smith defeated Joey Burkhardt/Rhyne Williams, 8-5

Aurora Country Club - New Orleans, Louisiana
Girls' 16
SINGLES
Finals
Joanna Mather (3) defeated Keri Wong (4), 6-2,6-3
Third Place Playoff
Lauren Embree (5) defeated Alexis Dorr (1), 6-2, retired/injured
Semifinals
Keri Wong (4) defeated Alexis Dorr (1), 7-6,6-2
Joanna Mather defeated Lauren Embree (5), 6-0,6-4
Consolation Finals
Sarah Guzick over Mallory Burdette -- pictured right -- withdrew
DOUBLES
Finals
Mallory Burdette/Keri Wong (1) defeated Lauren Embree/Alexa Guarachi (2), 8-2
Semifinals
Mallory Burdette/Keri Wong (1) defeated Lindsay Dvorak/Morgan Frank (4), 8-5
Lauren Embree/Alexa Guarachi (2) defeated Chrisi Core/Sarah Guzick (3), 8-4

Oxford Athletic Club - Monroeville, Pennyslvania
Boys' 16
SINGLES
Finals
J. Houston Barrick (2) defeated Maksim Tikhomirov (6) -- pictured right -- 4-6,6-3,6-3
Third Place Playoff
Ryan Lissner (3) defeated William Beck (11), 7-6(3), 6-3
Semifinals
Maksim Tikhomirov (6) defeated William Beck (11), 6-0,3-6,6-3
J. Houston Barrick (2) defeated Ryan Lissner (3), 6-3,6-4
Consolation Finals
Connor Roth defeated Stephen Havens, 7-5,7-5
DOUBLES
Finals
J. Houston Barrick/Eric Quigley (3) defeated William Beck/Ryan Lissner (2), 9-8(3)
Semifinals
William Beck/Ryan Lissner (2) defeated Drew Courtney/Daniel Stahl (4), 8-5
J. Houston Barrick/Eric Quigley (3) defeated Jeremey Feldman/Robert Ferrante, 8-4

Pennbriar Athletic Club - Erie, Pennyslvania
Girls' 16
SINGLES
Finals
Michaela Kissell (1) -- pictured right -- defeated Chloe Jones (2), 6-3,6-2
Third Place Playoff
Lauren Meier (4) defeated Stacey Lee (6), 6-3, 30-40 retired
Semifinals
Chloe Jones (2) defeated Lauren Meier (4), 7-5,6-0
Michaela Kissell (1) defeated Stacey Lee (6), 6-1,6-1
Consolation Finals
Martha Blakely defeated Ester Goldfeld, 6-2,4-6,6-1
DOUBLES
Finals
(3) Lindsay Clark/Shinann Featherston d. Lauren Bates/Nadja Gilchrist 1-0Ret (inj)
Semifinals
SF Bates/Gilchrist d. Attwell/Fraser 8-6 SF (3) Clark/Featherston d. (1) Jones/Meier 9-8; 10-8

 
Back To Listing Of 2005 USTA National Open Championships
Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print



Google



adidas Running


So you want
to play college tennis?

Get Started Now With
College Tennis Connect








Shop at thestore.adidas.com









New...
CollegeAndJuniorTennis'
MegaFitness Store















Central Ohio Grand Prix Tennis







CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE








Return to:
College And Junior
Tennis Homepage