USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
February 17-21, 2005 - Boys' & Girls' 18s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Spring Championships in April:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Queen City Racquet Club - Cincinatti, Ohio
SINGLES
Boys' 18
Finals
Brett Helgeson (1) defeated Paul Koenke (2), 6-2,6-4
Third Place Playoff
Patrick Rose (3) defeated Vijay Paul -- pictured right -- 6-2,6-3
Semifinals
Brett Helgeson (1) defeated Vijay Paul, 6-2,6-3
Paul Koenke (2) defeated Patrick Rose (3), 7-6,2-6,6-3
Consolation Finals
Michael Dierberger defeated Christopher Racz, 6-2,6-3
DOUBLES
Finals
Brett Helgeson/Blake Strode (1) defeated Matthew Allare/Raes Ismail, 9-7
Semifinals
Brett Helgeson/Blake Strode (1) defeated John Allare/Guillame Schils, 8-3
Matthew Allare/Raes Ismail defeated Paul Koenke/Michael Muskievicz (2), 8-1
Girls' 18
SINGLES
Finals
Eleanor Peters (2) -- pictured right -- defeated Monica Milewski (3), 6-2,6-1
Third Place Playoff
Colleen Rielley (4) defeated Christian Tara (1), 6-2,7-5
Semifinals
Christian Tara (1) defeated Monica Milewski (3) 6-1,7-6
Eleanor Peters (2) defeated Colleen Rielley (4), 6-2,1-6,7-6
Consolation Finals
Kristy Frilling defeated Lynne Poggensee-Wei, 3-6,6-2,6-0
DOUBLES
Finals
Eleanor Peters/Laura Reichert (1) defeated Katia Babina/Monica Milewski (4), 8-5
Semifinals
Eleanor Peters/Laura Reichert (1) over Jessi Robinson/Christian Tara (3), withdrew/injured
Katia Babina/Monica Milewski (4) defeated Amanda Craddock/Colleen Rielley (2), 9-7

Waco Tennis Center - Waco, Texas
SINGLES
Boys' 18
Finals
Conor Pollock (1) -- pictured right -- defeated Blake Boswell (2), 6-2,7-5
Semifinals
Conor Pollock (1) defeated Kellen Damico, 7-5,6-3
Blake Boswell (2) defeated Jason Mcnaughton, 6-4,6-2
Consolation Finals
Aaron Carpenter defeated Michael Sroczynski, 7-6,4-6,6-0
DOUBLES
Finals
Blake Boswell/Joshua Zavala defeated Conor Pollock/Tyler Tarnasky (2), 8-6
Semifinals
Blake Boswell/Joshua Zavala defeated Santiago Montoya/Adam Slagter (1), 8-4
Conor Pollock/Tyler Tarnasky (2) defeated Austin Longacre/Jarrad Smoke, 8-1
Girls' 18
SINGLES
Finals
Megan Alexander (1) defeated Lena Litvak (2) -- pictured right -- 6-4,4-6,6-3
Semifinals
Megan Alexander (1) defeated Cristala Andrews, 7-5,7-5
Lena Litvak (2) defeated Lauren Lui (3), 6-4.6-3
Consolation Finals
Sanaz Marand d. Kristen Rafael 6-2; 7-5
DOUBLES
Finals
Sanaz Marand/Ashley Weinhold defeated Alexander/Lui (1), 8-4
Semifinals
Megan Alexander/Lauren Lui (1) over Adrienne Elsberry/Cary Gibson (4), Withdrew/ill
Sanaz Marand/Ashley Weinhold defeated Ragini Acharya/Laurianne Henry, 8-3

Train Smart Tennis - Tampa, Florida
SINGLES
Boys' 18
Finals
Maciek Sykut (2) -- pictured right -- defeated Marek Czerwinski (1), 3-6,6-4,6-0
Third Place Playoff
Kevin Fleck (6) defeated Nick Savage (3), 6-1,7-6(6)
Semifinals
Marek Czerwinski (1) defeated Nick Savage (3), 6-3,6-7(3),6-4
Maciek Sykut (2) defeated Kevin Fleck (6), 6-4,6-4
Consolation Finals
Clint Bowles defeated Serguei Boulanov, 6-3,7-5
DOUBLES
Finals
Marek Czerwinski/Maciek Sykut (2) defeated Andrew Mazlin/George Navas (1), 8-4
Semifinals
Andrew Mazlin/George Navas (1) defeated Andrew Bailey/Nick Meros (4), 8-6
Marek Czerwinski/Maciek Sykut (2) defeated Christopher Hoeland/Nick Savage (3) 8-5
Girls' 18
SINGLES
Finals
Chelsey Gullickson -- pictured right -- defeated Melissa Saiontz (3), 6-3,6-4
Third Place Playoff
Magdalena Bresson (4) defeated Kimberly Couts (1), 6-4,6-4
Semifinals
Melissa Saiontz (3) defeated Kimberly Couts (1), 6-3,6-1
Chelsey Gullickson defeated Magdalena Bresson (4), 3-6,6-4,6-4
Consolation Finals
Katie Rybakova defeated Laura Gioia, 1-6,6-3,6-3
DOUBLES
Finals
Amanda Granson/Austin Smith defeated Lorinda Boothman/Christina Liles, 8-6
Semifinals
Lorinda Boothman/Christina Liles defeated Alice Chen/Kristi Kegerreis, 8-3
Amanda Granson/Austin Smith defeated Jordan Jenkins/Jamie Mera, 8-1

Punahou Tennis Club - Honolulu, Hawaii
SINGLES
Boys' 18
Finals
Wesley Miller (2) -- pictured right -- defeated Alex Krueger-Wyman (5), 7-5,6-4
Third Place Playoff
Stephen Stege defeated Tommy Hicks (4), 6-1,6-4

Semifinals
Alex Krueger-Wyman (5) defeated Stephen Stege, 6-1,6-4 Wesley Miller (2) defeated Tommy Hicks (4), 6-2,7-6(4)
Consolation Finals
George Entis defeated Scott Rasmussen, 7-6(5),6-3
DOUBLES
Finals
Jonathan Calienes/Alex Krueger-Wyman (5) defeated Scott Hohenstein/Joshua Lederman (3), 8-6
Semifinals
Scott Hohenstein/Joshua Lederman (3) defeated George Entis/Kevin Kaiser (1), 9-8(1)
Jonathan Calienes/Alex Krueger-Wyman (5) defeated Joshua Finkelstein/Wesley Miller (4), 8-3
Girls' 18
SINGLES
Finals
Amanda Fink (1) defeated Samantha Georgino (8) -- pictured right -- 7-5,6-1
Third Place Playoff
Brintney Larson (6) defeated Kristen McVitty (3), 6-1,6-2
Semifinals
Amanda Fink (1) defeated Kristen McVitty (3), 6-4,6-1
Samantha Georgino (8) defeated Brintney Larson (6), 6-1,6-4
Consolation Finals
Kirsten Flower defeated Lyndsay Kinstler, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Brintney Larson/Kristen McVitty (2) defeated Brooke Doane/Christie Pagatpatan, 8-2
Semifinals
Brooke Doane/Christie Pagatpatan defeated Ana Mungo/Jamie Nelson (3), 8-2
Brintney Larson/Kristen McVitty (2) defeated Elyse Steiner/Vanesa Steiner (4), 8-2

 
Back To Listing Of 2005 USTA National Open Championships
Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print



Google



adidas Running


So you want
to play college tennis?

Get Started Now With
College Tennis Connect








Shop at thestore.adidas.com









New...
CollegeAndJuniorTennis'
MegaFitness Store















Central Ohio Grand Prix Tennis







CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE








On Court Off Court







Return to:
College And Junior
Tennis Homepage