USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
February 17-21, 2006 - Boys' & Girls' 14s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Spring Championships in April:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff for each, as well as consolation finals.

Westgate Tennis Center - Dotham, Alabama
SINGLES
Boys' 14
Finals
Denis Kudla (1) -- pictured right -- defeated Garrett Brasseaux (12), 6-4,7-5
Third Place Playoff
Junior Ore (3) defeated Maks Gold (5), 6-2,6-1
Semifinals
Denis Kudla (1) defeated Junior Ore (3), 6-1,6-1
Garrett Brasseaux (12) defeated Maks Gold (5), 6-4,6-7(7),6-2
Consolation Finals
Andrew Korinek defeated James Coxe (9), 6-4,7-5
DOUBLES
Finals
Denis Kudla/Junior Ore (1) defeated Ryan Bandy/Joey Fritz (2), 8-5
Semifinals
Denis Kudla/Junior Ore (1) defeated Lewis Butler/James Coxe (3), 8-0
Ryan Bandy/Joey Fritz (2) defeated Jeffrey Legunn/John Yetimoglu (4), 8-6
Girls' 14
SINGLES
Finals
Grace Min (4) defeated Rachael Hart (3), 2-6,6-3,7-5
Third Place Playoff
Allison Falkin (1) -- pictured right -- defeated Elizabeth Sims (13), 6-4,6-0
Semifinals
Grace Min (4) defeated Allison Falkin (1), 6-1,6-1
Rachael Hart (3) defeated Elizabeth Sims (13), 6-2,6-1
Consolation Finals
Monica Yajima defeated Lauren Herring, 4-6,6-3,6-3
DOUBLES
Finals
Alexandra Clay/Grace Min (2) defeated Amber Brown/Allison Falkin (1), 8-3
Semifinals
Amber Brown/Allison Falkin (1) over Lauren Herring/Jane Stephens (4), walkover/injured
Alexandra Clay/Grace Min (2) defeated Madison Martin/Emily Newton (3), 8-2

Cheval Golf & Country Club - Lutz, Florida
SINGLES
Boys' 14
Finals
Jesse Feder (6) defeated Augie Bloom (2), 7-5,6-2
Third Place Playoff
Christopher Jackman (7) defeated Justin Rossi (4), 5-7,6-3,7-5
Semifinals
Jesse Feder (6) defeated Christopher Jackman (7), 6-2,6-3
Augie Bloom (2) defeated Justin Rossi (4), 7-5,4-6,6-4
Consolation Finals
Sekou Coker Bangoura defeated Kurthan Anbarci, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Kurthan Anbarci/Boris Bogomolov defeated Christopher Jackman/Michael Wardell (4), 8-6
Semifinals
Christopher Jackman/Michael Wardell (4) defeated Nick Chappell/Justin Rossi (1), 8-5
Kurthan Anbarci/Boris Bogomolov defeated Sekou Coker Bangoura/Arren Carter (2), 8-5

Bardmoor Golf & Tennis Club - Largo, Florida
Girls' 14
SINGLES
Finals
Nicole Gibbs (1) -- pictured right -- defeated Julie Sabacinski (2), 2-6,6-1,7-5
Third Place Playoff
Kate Fuller (3) defeated Maria Belaya (4), 6-2,6-4
Semifinals
Nicole Gibbs (1) defeated Maria Belaya (4), 7-6(2),6-3
Julie Sabacinski (2) defeated Kate Fuller (3), 6-2,6-4
Consolation Finals
Sloane Stephens defeated Bianca Sanon, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Kate Fuller/Jaime Yapp-Shing (1) defeated Julie Sabacinski/Bianca Sanon (3), 8-6
Semifinals
Kate Fuller/Jaime Yapp-Shing (1) defeated Maria Belaya/Jessica Linero (4), 8-2
Julie Sabacinski/Bianca Sanon (3) defeated Rebecca Bodine/Mary Chupa (2), 8-6

El Paso Youth Center - El Paso, Texas
SINGLES
Boys' 14
Finals
Hamish Weerasinghe (6) defeated Christian Harrison (5) -- pictured right -- 6-3,3-6,7-6
Third Place Playoff
Patrick Clynes defeated Aaron Poliak (14), 7-5,1-6,6-4
Semifinals
Christian Harrison (5) defeated Patrick Clynes, 6-3,6-7,7-6
Hamish Weerasinghe (6) defeated Aaron Poliak (14), 4-6,6-2,6-2
Consolation Finals
Jack Sock defeated Andy Cooper, 6-2,6-3
DOUBLES
Finals
Roger Anderson/Dane Webb (8) defeated Emmett Egger/Christian Harrison (5), 8-6
Semifinals
Roger Anderson/Dane Webb (8) defeated James Burke/Allen Jebsen 8-3
Emmett Egger/Christian Harrison (5) defeated Luke Trautmann/Alex Van Velzer, 8-3
Girls' 14
SINGLES
Finals
Alexandra Leatu (2) defeated Casey Johnson (1), 6-3,6-1
Third Place Playoff
Haley Driver (9) defeated Monica Turewicz (6) -- pictured right -- 6-3,6-0
Semifinals
Casey Johnson (1) defeated Haley Driver (9), 6-2,6-3
Alexandra Leatu (2) defeated Monica Turewicz (6), 6-1,6-3
Consolation Finals
Abby Stainback defeated Haley Martin, 7-5,6-2
DOUBLES
Finals
Haley Fournier/Noelle Malley (3) defeated Casey Johnson/Abby Stainback (1), 8-6
Semifinals
Casey Johnson/Abby Stainback defeated Maya Jin/Alexandra Leatu (4), 8-4
Haley Fournier/Noelle Malley (3) defeated Haley Driver/Kara Sherwood (2), 8-3

Claremont Tennis Club - Claremont, California
SINGLES
Boys' 14
Finals
Ken Mkrtchian (3) defeated Clay Thompson (6), 6-2,6-3
Third Place Playoff
Daniel Ho (4) defeated Clarke Spinosa (2), 6-4,6-0
Semifinals
Clay Thompson (6) defeated Daniel Ho (4), 6-4,7-6(6)
Ken Mkrtchian (3) defeated Clarke Spinosa (2), 6-2,6-3
Consolation Finals
Joshua Tchan defeated Campbell Johnson, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Campbell Johnson/Clay Thompson defeated Jacob Jung/Clarke Spinosa (3), 8-6
Semifinals
Jacob Jung/Clarke Spinosa (3) defeated Mkrtchian/Mkrtchian (1), 8-6 Campbell Johnson/Clay Thompson defeated De Coster/Nguyen (2), 8-4
Girls' 14
SINGLES
Finals
Kaitlyn Christian (1) -- pictured right -- defeated Lacey Smyth (2), 6-2,6-1
Third Place Playoff
Sabrina Santamaria (7) defeated Alexis Garrett (4), 6-1,6-3
Semifinals
Kaitlyn Christian (1) defeated Sabrina Santamaria (7), 6-0,6-0
Lacey Smyth (2) defeated Alexis Garrett (4), 6-2,6-0
Consolation Finals
Ellen Tsay defeated Noel Scott (3), 6-3,6-3
DOUBLES
Finals
Elena Najera/Lacey Smyth (2) defeated Kaitlyn Christian/Melanie Scott (1), 8-2
Semifinals
Kaitlyn Christian/Melanie Scott (1) defeated Jordan Kimura/Ellen Tsay (3), 8-2
Elena Najera/Lacey Smyth (2) defeated Gabrielle Desimone/Sabrina Santamaria (4), 8-5

 
Back To Listing Of 2006 USTA National Open Championships
Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print










So you want
to play college tennis?

Get Started Now With
College Tennis Connect




















Google









click here for the tabc site



























Check Out
TENNIS WEEK









Return to:
College And Junior
Tennis Homepage