USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
February 17-21, 2006 - Boys' & Girls' 16s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Spring Championships in April:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff for each, as well as consolation finals.

San Antonio Tennis Association - San Antonio, Texas
SINGLES
Boys' 16
Finals
Luke Marchese (1) -- pictured right -- defeated Isamu Tachibana (6), 6-3,2-6,6-1
Third Place Playoff
Jason Zafiros (8) defeated Diego Snyder, 6-2,6-2
Semifinals
Luke Marchese (1) defeated Diego Snyder, 6-7(4),7-6(5),6-1
Isamu Tachibana (6) defeated Jason Zafiros (8), 6-4,6-4
Consolation Finals
Michael Sicora (2) defeated Frank Carleton (7), 6-1,6-2
DOUBLES
Finals
Max Stevens/Donald Van Velzer defeated Evan Corona-Saunders/Strahl, 8-3
Semifinals
Max Stevens/Donald Van Velzer defeated Harry Fowler/David Holiner, 9-7
Evan Corona-Saunders/Strahl defeated Chris Camillone/Isamu Tachibana, 8-3
Girls' 16
SINGLES
Finals
Lilly Kimbell -- pictured right -- defeated Zoe De Bruycker, 6-2,6-4
Third Place Playoff
Kristi Boxx (2) defeated Ryann Young, 6-2,6-1
Semifinals
Zoe De Bruycker defeated Ryann Young, 5-7,6-1,6-3
Lilly Kimbell defeated Kristi Boxx (2), 1-6,6-3,6-1
Consolation Finals
Kelly Irving defeated Sarah Septien, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals
Amy Allin/Heather Steinbauer (1) over Charlotte Calhoun/Ryan Young, walkover
Semifinals
Amy Allin/Heather Steinbauer (1) defeated Zoe De Bruycker/Lilly Kimbell, 8-4
Charlotte Calhoun/Ryan Young defeated Hilary Toole/Megan Toole (4), 8-5

Lakewood Tennis Center - Lakewood, California
SINGLES
Boys' 16
Finals
JT Sundling (1) defeated Denis Lin (12), 6-3,7-6
Third Place Playoff
Devin Britton -- pictured right -- defeated Andre Dome (5), 6-1, retired/injured
Semifinals
JT Sundling (1) defeated Devin Britton, 6-3,3-6,6-2
Denis Lin (12) defeated Andre Dome (5), 6-2,6-0
Consolation Finals
Tyler Bowman defeated Kyle McMorrow, 6-3,3-6,6-1
DOUBLES
Finals
Davis Mangham/Vasek Pospisil defeated Bryan Miller/Daniel Moss, 8-5
Semifinals
Davis Mangham/Vasek Pospisil defeated Denis Lin/Matthew Stith, 8-4
Bryan Miller/Daniel Moss defeated Kyle McMorrow/Gautam Vaidyanathan, 8-4
Girls' 16
SINGLES
Finals
Thien-Trang Nguyen (3) defeated Catherine Isip (6), 6-2,1-0 retired/injured
Third Place Playoff
Tayler Davis defeated Aeriel Ellis (1), 7-5,7-6
Semifinals
Thien-Trang Nguyen (3) defeated Aeriel Ellis (1), 6-2,6-1
Catherine Isip (6) defeated Tayler Davis, 6-1,5-7,6-3
Consolation Finals
Coco Vandeweghe defeated Lauren Ritz, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Tayler Davis/Cierra Gaytan-Leach defeated Roxanne Ellison/Sierra Ellison (1), 8-4
Semifinals
Roxanne Ellison/Sierra Ellison (1) defeated Jacquie Harrison/Michelle Sulahian, 8-6
Tayler Davis/Cierra Gaytan-Leach defeated Chelci Redpath/Jill Wollesen, 8-1

Newman Tennis Center - Augusta, Georgia
Boys' 16
SINGLES
Finals
James Seal (4) defeated Andrew Carter (3), 6-2,6-3
Third Place Playoff
Alexander Domijan (5) -- pictured right -- over John Harden (5), walkover
Semifinals
James Seal (4) defeated Alexander Domijan (5), 6-2,6-1
Andrew Carter (3) defeated John Harden (5), 6-3,6-2
Consolation Finals
Richard Doverspike defeated Kirill Kasyanov, 6-3, retired/injured
DOUBLES
Finals
Ryan Noble/James Seal (2) defeated Richard Doverspike/John Harden, 8-3
Semifinals
Richard Doverspike/John Harden defeated Kirill Kasyanov/Andrew Veeder, 8-4
Ryan Noble/James Seal (2) defeated Nicholas Gutsche/Bryan Swartz, 8-2

Club 4 Life - Monroeville, Pennyslvania
Boys' 16
SINGLES
Finals
Chase Buchanan (1) -- pictured right -- defeated Drew Courtney (3), 6-3,0-6,6-4
Third Place Playoff
Marc Powers (4) defeated Casey Watt (2), 6-4,4-6,6-2
Semifinals
Chase Buchanan (1) defeated Marc Powers (4), 7-6(4),6-1
Drew Courtney (3) defeated Casey Watt (2), 1-6,6-1,7-5
Consolation Finals
Daniel Kreyman defeated Dillon Pottish, 7-6(4),2-6,6-4
DOUBLES
Finals
John Christian/Skip Span (5) defeated Arsenio Culver/David Holland (3), 9-7
Semifinals
John Christian/Skip Span (5) defeated Grant Fleming/Chris Fotopoulos (4), 8-6
Arsenio Culver/David Holland (3) defeated Patrick Bandy/Andy Gauthier, 8-6

Pennbriar Athletic Club - Erie, Pennyslvania
Girls' 16
SINGLES
Finals
Kristie Ahn (16) -- pictured right -- defeated Ester Goldfeld (4) -- 6-1,6-1
Third Place Playoff
Agnes Sibilski (5) defeated Sarah Landsman (7), 6-4,3-6,6-4
Semifinals
Ester Goldfeld (4) defeated Sarah Landsman (7), 6-3,6-1
Kristie Ahn (16) defeated Agnes Sibilski (5), 6-1,4-6,6-3
Consolation Finals
Stephanie Danesis defeated Martha Blakely, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Lindsey Hardenbergh/Agnes Sibilski (2) defeated Catherine Kellner/Lauren McHale (4), 8-2
Semifinals
Catherine Kellner/Lauren McHale (4) defeated Kristie Ahn/Sarah Landsman, 8-2
Lindsey Hardenbergh/Agnes Sibilski (2) defeated Kayla Duncan/Kelsey Haviland (3), 8-3

 
Back To Listing Of 2006 USTA National Open Championships
Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print










So you want
to play college tennis?

Get Started Now With
College Tennis Connect










CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE










Google

















Check Out
TENNIS WEEK















Gear Up@thestore.adidas.com









Return to:
College And Junior
Tennis Homepage