USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
February 16-20, 2008 - Boys' & Girls' 16s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA National Spring Championships/The Easter Bowl in April:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff for each, as well as consolation finals.

San Antonio Tennis Association - San Antonio, Texas
Boys' 16
Finals
Evan Song (1) defeated Patrick Clynes, 6-3,4-6,6-4
Third Place Playoff
Jacob Straus defeated Dane Webb, 6-3,6-4
Semifinals
Evan Song (1) defeated Jacob Straus, 6-1,6-2
Patrick Clynes defeated Dane Webb, 6-2,7-6(5)
Consolation Finals
Robert Verzaal defeated Brandon Fickey, 6-4,6-1
DOUBLES
Finals
Evan Song/Robert Verzaal (1) defeated Logon Collins/John Warden, 8-3
Semifinals
Evan Song/Robert Verzaal (1) defeated Ethan Dunbar/Andy Jackson (4), 8-5
Logon Collins/John Warden defeated Alex Durham/Sam Griffin (5), 9-8(10)
Girls' 16
SINGLES
Finals
Mia Lancaster (6) defeated Whitney Wofford (6), 6-4,6-1
Third Place Playoff
Nicole Melichar -- pictured right -- defeated Allison Falkin (9), 6-4,6-2
Semifinals
Mia Lancaster (6) defeated Nicole Melichar, 6-2,6-1
Whitney Wofford (9) defeated (9) Allison Falkin, 6-4,6-1
Consolation Finals
Haley Martin defeated Abby Stainback (5), 5-7,7-6(7),6-0
DOUBLES
Finals
Haley Martin/Nicole Melichar (4) defeated Emina Bektas/Courtney Wild (3), 8-4
Semifinals
Haley Martin/Nicole Melichar (4) defeated Casey Johnson/Abby Stainback (1), 8-4
Emina Bektas/Courtney Wild (3) defeated Mia Lancaster/Whitney Ritchie (2), 8-5

Lakewood Tennis Center - Lakewood, California
SINGLES
Boys' 16
Finals
Thomas Pham (2) defeated Zachary Leslie (1), 6-3,6-3
Third Place Playoff
Marcos Giron (9) defeated Shaun Chaudhuri, 6-3,6-3
Semifinals
Zachary Leslie (1) defeated Marcos Giron (9), 6-4,6-1
Thomas Pham (2) defeated Shaun Chaudhuri, 6-2,6-1
Consolation Finals
Zhongming Chen defeated Levin Guillermo, 4-6,6-4,6-2
DOUBLES
Finals
Giron/Pham (3) defeated Davis/Karagezian, 8-0
Semifinals
Giron/Pham (3) defeated Nguyen/Spinosa (1), 8-6
Davis/Karagezian defeated McGinnis/Wongbanchai, 8-2
Girls' 16
SINGLES
Finals
Stacey Tan (8) -- pictured right -- defeated Samantha Critser (3), 6-0,6-4
Third Place Playoff
Britney Sanders (2) defeated Lacey Smyth (1), 6-3,6-2
Semifinals
Stacey Tan (8) defeated Lacey Smyth (1), 6-4,6-0
Samantha Critser (3) defeated Britney Sanders (2), 6-2,4-6,7-6
Consolation Finals
Sarah Lee over Sabrina Santamaria, walkover/ill
DOUBLES
Finals
Sanders/Sanders (3) defeated Critser/Smyth (1), 9-8,7-6,1-0(8)
Third Place Playoff
Tan/Tseng defeated Onaga/Tang, 8-5
Semifinals
Critser/Smyth (1) defeated Onaga/Tang, 8-1
Sanders/Sanders (3) defeated Tan/Tseng, 8-6

Newman Tennis Center - Augusta, Georgia
Boys' 16
Finals
Nathan Pasha (8) -- pictured right -- defeated Gabriel Townes, 6-0,6-4
Third Place Playoff
Spencer Newman (3) defeated Gonzales Austin (2), 5-7,6-2,6-1
Semifinals
Nathan Pasha (8) defeated Spencer Newman (3), 6-4,6-1
Gabriel Townes defeated Gonzales Austin (2), 6-2,2-6,7-6(3)
Consolation Finals
Dennis Novikov defeated Harry Seaborn, 7-5,4-6,1-0
DOUBLES
Finals
Gonzales Austin/Raleigh Smith (1) defeated Kyle Rosen/Harry Seaborn (6), 8-3
Semifinals
Gonzales Austin/Raleigh Smith (1) defeated Justin Reindel/Quinton Vega, 8-6
Kyle Rosen/Harry Seaborn (6) defeated Joe Dorn/Andrew Pecht 8-4

Ridgeland Tennis Center - Ridgeland, Mississippi
Girls' 16
SINGLES
Finals
Alexandra Clay (1) defeated Whitney Kay (2) -- pictured right -- 6-4,6-2
Third Place Playoff
Rebecca Bodine (3) defeated Emily Newton (9), 6-1,6-2
Semifinals
Alexandra Clay (1) defeated (3) Rebecca Bodine, 6-4,6-1
Whitney Kay (2) defeated Emily Newton (9), 6-3,6-0
Consolation Finals
Molly O'Koniewski defeated Megan Kurey, 6-2,7-5
DOUBLES
Finals
Kay/Kurey (5) defeated Alexandra Clay/Kourtney Kowal (4), 8-5
Semifinals
Alexandra Clay/Kourtney Kowal (4) defeated Rebecca Bodine/Amy Grossklag (1), 8-0
Whitney Kay/Megan Kurey (5) defeated Mara Schmidt/Tina Tehrani (2), 8-1

Club 4 Life - Monroeville, Pennyslvania
Boys' 16
Finals
Jack Sock (6) -- pictured right -- defeated Dante Terenzio (5), 6-4,6-3
Third Place Playoff
Christopher Mengel (1) defeated Justin Shane (2), 6-3,6-3
Semifinals
Dante Terenzio (5) defeated Christopher Mengel (1), 6-3,6-2
Jack Sock (6) defeated Justin Shane (2), 6-2,6-2
Consolation Finals
Chidi Gabriel defeated Nick Chappell, 7-5,6-4
DOUBLES
Finals
Gabriel/Pozantidis defeated Carter/Mengel (1), 8-4
Third Place Playoff
Alden/Bloom (5) over Fratangelo/Lin, walkover/injured
Semifinals
Carter/Mengel (1) defeated Alden/Bloom (5), 8-5
Gabriel/Pozantidis defeated Fratangelo/Lin, 8-2

Pennbriar Athletic Club - Erie, Pennyslvania
Girls' 16
SINGLES
Finals
Kyle McPhillips (5) -- pictured right -- defeated Ronit Yurovsky (6), 7-5,6-0
Third Place Playoff
Olga Khmylev (1) defeated Tessa Lyons (8), 6-1,6-2
Semifinals
Ronit Yurovsky (6) defeated Olga Khmylev (1), 7-6(6),6-4
Kyle McPhillips (5) defeated Tessa Lyons (8), 6-0,6-1
Consolation Finals
Lauren Davis defeated Kim Szokol, 6-0,6-1
DOUBLES
Finals
Lauren Davis/Nicole Flower (3) defeated Kim Szokol/Katie Zordani, 8-4
Semifinals
Lauren Davis/Nicole Flower (3) defeated Nicole Chiricosta/Kyle McPhillips, 8-3
Kim Szokol/Katie Zordani defeated Annemijn Koenen/Hanna Yu, 8-5

 
Back To Listing Of 2008 USTA National Open Championships
Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print








Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors















































CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE







click here for the tabc site






Google






Return to:
College And Junior Tennis