USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
April 13-17, 2002 - Boys' & Girls' 18s

[California] - [Florida] - [Georgia] - [Texas]

16s    14s    12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Supernational Claycourt Championships in July:
Singles Main Draw Semifinalists;
Singles Consolation Finalists;
and Doubles Finalists.
Since there were four championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

South End & West End Racquet Clubs - Torrance, California
BOYS' 18
SINGLES
Finals-Ashwat Sarohia defeated Shane La Porte (9), 6-1,6-1
Third Place Playoff-Anthony Gomez defeated Jonathan Sanchez (9), 6-2, retired
Semifinals-Shane La Porte/Palos Verdes Estates, CA (9) defeated Anthony Gomez/Palm Desert, CA, 6-4,6-3; Ashwat Sarohia/Altadena, CA (2) defeated Jonathan Sanchez/Fullerton, CA (9), 6-4,6-2
Consolation Finals-Artem Petushkov defeated Burak Ahmed, 7-5,6-1
DOUBLES
Finals-Jason Mossembekker/Jonathan Sanchez (1) defeated Shane La Porte/Reyniere Roxas (2), 8-3
Semifinals-Jason Mossembekker/Jonathan Sanchez (1) defeated Nicholas Brunner/Seth Spector, 8-3; Shane La Porte/Reyniere Roxas (2) defeated Robert Sabo/Eric Yandoc, 8-3

GIRLS' 18
SINGLES
Finals-Sylvia Kosakowski (1) defeated Vania King (4), 6-0,7-5
Third Place Playoff-Juliana Gates (2) defeated Ivana King (3), 6-2,6-4
Semifinals-Sylvia Kosakowski/Downey, CA (1) defeated Ivana King/Long Beach, CA (3), 6-4,6-1; Vania King/Long Beach, CA (4) defeated Juliana Gates/San Diego, CA (2), 7-5,2-6,10-2
Consolation Finals-Emmy Fritz-Krockow defeated Victoria Brymer, 6-1,6-0
DOUBLES
Finals-Victoria Brymer/Meghan Wolfgram (2) defeated Mindy King/Vania King, 8-3
Semifinals-Mindy King/Vania King over Elizabeth Kobak/Sylvia Kosakowsi (1) by default; Victoria Brymer/Meghan Wolfgram (2) defeated Patricia Ruman/Diana Vinis (3), 8-5

Kendra Strohm El Paso Youth Tennis Center - El Paso, Texas
BOYS' 18
SINGLES
Finals-Kyle Tefft defeated R. Nick Hegarty (3), 6-1,6-7,11-9
Third Place Playoff-Alex Strom (1) over Francisco Coll (2), default/injured
Semifinals-Kyle Tefft/Enid, OK defeated Alex Strom/Millbrae, CA (1), 7-5,6-2; R. Nick Hegarty/St Joseph, MO (3) defeated Francisco Coll/Mansfield, TX (2), 6-1,6-3
Consolation Finals-Joe Epkey defeated Ryan Friend, 6-3,7-5
DOUBLES
Finals-Jarrod Epkey/Joe Epkey over Francisco Coll/Richard Sanborn (1), default/injured
Semifinals-Francisco Coll/Richard Sanborn (1) defeated Evan Feldhausen/Adrian Lai (3), 8-4; Jarrod Epkey/Joe Epkey defeated David Petros/Michael Woods, 8-4
GIRLS' 18
SINGLES
Finals-Kendra Strohm (2) -- pictured right -- defeated Tiffany Smith (4), 6-1,6-2
Third Place Playoff-Alessandra Jordan (3) defeated Megan Schmulbach, 6-3,6-2
Semifinals-Tiffany Smith/Claremore, OK (3) defeated Megan Schmulbach/El Paso, TX, 6-2,6-3; Kendra Strohm/Tucson, AZ (2) defeated Alessandra Jordan/El Paso, TX (3), 4-6,6-1,10-4
Consolation Finals-Barbara Zidek defeated Timberly Greenly, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals-Nicole Fintell/Megan Schmulbach defeated Kendall Murphy/Barbara Zidek, 8-5
Semifinals-Kendall Murphy/Barbara Zidek defeated Timberly Greenly/Emily Wang, 8-6; Nicole Fintell/Megan Schmulbach over Ashley Bonner/Elisa Bonner by default

Hudlow Tennis Center - Norcross, Georgia
BOYS' 18
SINGLES
Finals-Nick Meythaler (1) defeated Scoville Jenkins (2), 6-4,6-2
Third Place Playoff-Nathan Sachs (3) defeated Alex Hume (4), 6-3,6-4
Semifinals-Nick Meythaler/Owensboro, KY (1) defeated Nathan Sachs/Alpharetta, GA (3), 6-4,6-3; Scoville Jenkins/Atlanta, GA (2) defeated Alex Hume/Alexandria, VA (4), 6-2,6-3
Consolation Finals-Alex Stone defeated Ryan Preston, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals-Theodore Diblasi/Ryan Preston defeated Brent Bjerregaard/Robert Nunnery, 8-3
Semifinals-Theodore Diblasi/Ryan Preston defeated Scoville Jenkins/Nathan Sachs (1), 8-5; Brent Bjerregaard/Robert Nunnery defeated Taylor Striplin/Bradley Weaver, 8-6

GIRLS' 18
SINGLES
Finals-Lindsay Burdette (4) defeated Jamie Peisel (1), 6-4,6-3
Third Place Playoff-Kristen James (2) defeated Megan Hunter, 6-2,6-2
Semifinals-Jamie Peisel/Savannah, GA (1) defeated Megan Hunter/Poquoson, VA, 7-5,6-3; Lindsay Burdette/Jackson, GA (4) defeated Kristen James/Clifton, VA (2), 7-6(3),7-6(1)
Consolation Finals-Grace Blakeley defeated Christy Striplin, 5-7,6-2,1-0(3)
DOUBLES
Finals-Kristen James/Jamie Peisel (2) defeated Nicole Beck/Katerina Lozanova (1), 8-5
Semifinals-Nicole Beck/Katerina Lozanova (1) over Caroline Hammond/Susan Johnson, withdrew; Kristen James/Jamie Peisel (2) over Elizabeth Anderson/Joann Lee, withdrew

Julia Cohen Naples Bath & Tennis Center
BOYS' 18
SINGLES
Finals-Huyngkwon Kim (3) defeated Christopher Klingemann, 6-0,6-0
Third Place Playoff-Rawl Martin (4) over Ryan Waits (8), withdrew/injured
Semifinals-Christopher Klingemann/Winnetka, IL defeated Rawl Martin/Memphis, TN (4), 5-7,6-3,12-10; Hyungkwon Kim/Bradenton, FL (3) defeated Ryan Waits/Phoenix, AZ (8), 6-0,6-1
Consolation Finals-Alex Probst defeated Brian Marsden, 6-4,6-2
DOUBLES
Finals-Alex Probst/Andrew Taylor defeated Zachary Ganger/Illya Trincher, 8-5
Semifinals-Alex Probst/Andrew Taylor defeated Sean Martin/Tyler Owens, 8-3; Zachary Ganger/Illya Trincher defeated Grady Newman/Taavo Roos, 8-4
GIRLS' 18
SINGLES
Finals-Julia Cohen (2) -- pictured left -- defeated Shannon Robinson (4), 7-5,6-3
Third Place Playoff-N. Rankin Williams (3) defeated Jessica Preeg, 4-6,6-4,10-7
Semifinals-Shannon Robinson/Boca Raton, FL (4) defeated Jessica Preeg/Naples, FL, 6-1,7-6; Julia Cohen/Weston, FL (2) defeated N. Rankin Williams/Raligh, NC (3), 6-3,6-3
Consolation Finals-Caren Seenauth defeated Helen Stephens, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals-Daisy Ames/Caren Seenauth won after a double withdrawal

Back To Listing Of USTA National Open Championships


Shop here!

Get Your Free
College And Junior Tennis Email!

Return to:
College And Junior Tennis